ТОП-6 най-най пам'яток Харкова

Харкову - 357 років

"Сегодня" вирішила знайти в місті найдовшу вулицю, площа-рекордсменку і найвища будівля.

НАЙДОВША ВУЛИЦЯ

Найпротяжнішою вулицею Харкова по праву можна назвати Московський проспект , Який перетинає шість районів міста, а по його довжині розташовано сім з 13 станцій метро Холодногірсько-Заводської лінії. За різними даними, довжина проспекту - від 15 до 20 км. Свій початок Московський бере практично від стін мерії, а закінчується за окружною дорогою.

Свою назву проспект отримав як дорога на Москву. Спочатку він складався з трьох вулиць, до 1919 його ділили Московська, Старомосковська і Корсиківський вулиці. Потім перша отримала назву 1-го Травня, і вже в 1930-х їх об'єднали під однією назвою - проспект Сталіна. Лише в кінці 1950-х проспект перейменували в Московський. Не раз згадували в своїх романах найдовшу вулиця Харкова і письменники: є згадки про пр-ті у Володимира Бєляєва в "Старої фортеці" і у Олеся Гончара в "Людині і зброї".

За радянських часів міць Московського проспекту посилив промисловий потенціал міста. Тут побудували корпусу ХЕМЗ, розмістили завод " Серп і молот ". Зараз свої виробничі потужності на проспекті залишилися тільки у" Турбоатома ".

На проспекті можна зустріти будь-який вид транспорту - метрополітен, трамвай, тролейбус і маршрутки. А в 1968 році на Московському пр-ті з'явився універмаг " Харків ", Найбільший в місті, з ескалаторами і системою кондиціонування повітря.

НАЙБІЛЬША ПЛОЩА

Площа Свободи зі своїм архітектурним ансамблем "в особі" Держпрому, університету ім. Каразіна відома далеко за межами країни. Будь-, що приїжджає до Харкова іноземець, не може не згадати в своїх розповідях і звітах про те, що побував на одній з найбільших площ Європи, де в 2008-му виступав гурт Queen.

"Свобода" вважається четвертою в Європі і 11 у світі. Параметри: довжина - до 750 метрів, ширина прямокутної частини - до 130 метрів, а діаметр кола, який починає пам'ятник Леніна, - 350 метрів. Площа в цілому - трохи більше 11 га. У 1924 році, коли "макетувати" площа, вона мала форму хімічної реторти, пізніше її розділили на прямокутну частину, що служить головним міським форумом, і круглу, в центрі якої до війни була клумба.

Найвищу БУДІВЛЯ

У світі сучасної архітектури визначити найвищий будинок Харкова складно (звичні 25-поверхові будинки в висоту досягають більше сотні метрів). Але не беручи до уваги комерційну забудову, першість можна віддати дзвіниці Успенського собору. Зі своїми 89,5 метра вона довгий час била рекорди і в царській Росії.

За легендою, збори городян і прихожан брало проект дзвіниці кілька разів, так як не наважувалися будувати споруду вище дзвіниці Івана Великого в Москві (81 метр. - Авт.). Але автор проекту пішов на хитрість і все-таки звів майже 90-метрову дзвіницю в Харкові. Закладена вона була в 1821 році, але добудували її тільки 1833 році, тоді і освятили.

Попереду, але не історично, а через обставини, виявився і перший хмарочос СРСР - Держпром. Його висота - 63 метри, в 1955-му тут встановили телевежу, завдяки якій будівля зросла до 108 метрів.

НАЙБІЛЬШИЙ СТАРИЙ ПАМ'ЯТНИК

Найстарішим пам'ятником з тих, які вижили і вціліли, можна назвати монумент Олександра Сергійовича Пушкіна. За словами Олексія Хорошковатого, він з'явився в місті в 1904 році. Бронзовий бюст встановили на площі Поезії, приурочили цю подію до дня народження поета, який за старим стилем відзначався 26 травня.

Вшановувати великого російського поета почали ще в 1899-му ювілейному році (100 років від дня народження. - Авт.), Тоді свою назву отримала вул. Пушкінська. Але пам'ятник встановили п'ять років по тому - кажуть, що не знайшлося на нього грошей. Спочатку його хотіли встановити на нинішній Пролетарській площі, але в Петербурзі вирішили: місце повинно бути в самому центрі міста.

Найстарішим також можна було назвати своєрідний обеліск, який був створений в кінці XVIII - початку XIX століть губернським архітектором Петром Ярославському і встановлений біля нинішнього БТІ. На ньому були викарбувані відстані до Петербурга, Москви, Києва, але до наших днів він не дожив.

НАЙБІЛЬШИЙ РАЙОН

Найбільшим районом по праву можна назвати Московський. На його території проживає п'ята частина населення Харкова, більше 300 тисяч чоловік, а всього в місті 9 районів.

Створили район в 1937 році (до 1961-го він називався Сталінським. - Авт.), І з того періоду і до цього дня його історики називають одним з найбільш динамічно розвиваються районів міста. Площа Московського - 22,7 квадратних кілометра, майже 6 тисяч будинків на 5,4 млн "квадратів". "Але межі району змінювалися. Від нього" відкушували "шматочки, трохи - в Київський, трохи - до Фрунзенського (який створили на початку 70-х з Московського, Комінтернівського та Орджонікідзевського. - Авт.).

Збільшило площу району будівництво Салтівського житлового масиву ", - говорить Олексій Хорошковатий. Але в кінці 80-х - початку 90-х його обмежували по містобудівним нормативам: Північна Салтівка відійшла Київському району.

САМІ СТАРІ ВУЛИЦІ

Харків свої перші вулиці офіційно отримав лише в 1804 році, хоча датою заснування міста називають 1654 рік. Тоді в місті одночасно "народилися" 46 вулиць, які розрослися від старої фортеці, зведеної в нагірнім районі центру міста і служила в XVII столітті лише притулком від татарських набігів. Через пару років на цій землі утворилося ціле воєводство з переселенцями.

У 1804 році межі міста, за словами секретаря міської топонімічної комісії Олексія Хорошковатого, доходили до району Дзеркального Струмені, цирку, площі Руднєва і вулиці Малиновського. Найстарішими вулицями зі збережених можна назвати Університетську і Квітки-Основ'яненка, адже вони в точності повторюють контури старовинної фортеці.

"Фортецю не була розпланована під вулиці, але з часом з'являлися забудови, а фортеця розбиралася. У 20-х роках XIX століття були повністю демонтовані всі споруди фортеці", - говорить Хорошковатий.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация