ТОП-10: найрозумніші люди в історії людства

  1. 10 місце. Марія Кюрі (Склодовська)
  2. 9 місце. Стівен Хокінг
  3. 8. Платон
  4. 7 місце. Аристотель
  5. 6 місце. Архімед
  6. 5 місце. Галілео Галілей
  7. 4 місце. Леонардо Да Вінчі
  8. 3 місце. Нікола Тесла
  9. 2 місце. Ісаак Ньютон
  10. 1 місце. Альберт Ейнштен

Не так давно я зміг повністю вирішити кросворд. Майже повністю - залишалися нерозгаданими всього 3 або 4 слова. Я пишався цим досягненням, розповідав про нього своїм друзям (так, всім двом) і навіть подумував набити татуха в честь цієї події. Але в той момент, коли я вирішив відредагувати статтю на Вікіпедії про самому розумну людину на планеті, мене чекало розчарування. Розчарування упилося мені в кісточку, загарчало і порвало штани: побачивши біографії інших великих людей планети, я зрозумів, що головне досягнення мого життя трохи поступається звершень інших розумників. Мені не залишалося нічого іншого, крім як розповісти про 10 найбільших геніїв людства.

10 місце. Марія Кюрі (Склодовська)

Не так давно я зміг повністю вирішити кросворд

Роки життя: 07.11.1867 - 04.07.1934 (66 років)

Дівоче прізвище Марії, Склодовська, має польське походження. Кюрі - прізвище її чоловіка, П'єра Кюрі, який загинув в 1906 році (прожили в шлюбі 11 років). Після загибелі чоловіка, Марія стала більше часу присвячувати роботі, вивчаючи радіоактивне випромінювання. Під час першої світової війни вона навчала медиків використання рентгенівських променів для отримання знімків.

Марія, безперечно, є найвідомішою і жінкою-вченим. Вона перша і, на сьогоднішній день, єдина жінка, яка змогла двічі стати лауреатом Нобелівської премії. На честь сімейної пари Кюрі названий один з хімічних елементів, кюрий (Ci). На жаль, тривалі досліди з радіоактивним ураном не пройшли непомітно - променева хвороба призвела до смерті Марії Кюрі від лейкемії.

9 місце. Стівен Хокінг

Рік народження: 08.01.1942 (73 роки)

Хокінг - єдиний нині живе учасник цього рейтингу. Він закінчив Оксфорд і Кембридж, є професором математики і фізиком-теоретиком, а також засновником такої науки, як квантова космологія. За свої досягнення в області науки, він отримав в загальній складності 25 медалей і премій. Вивчав теорію Великого вибуху і природу виникнення чорних дір, в чому досяг певних успіхів.

У віці близько 20 років у Хокінга почав розвиватися бічний аміотрофічний склероз, в результаті якого він виявився прикутий до інвалідного крісла. Його повністю скував параліч і спілкуватися з оточуючими Хокингу доводиться за допомогою спеціального синтезатора мови, що реагує на міміку щоки, яка зберегла рухливість. Таким же чином цей вчений може користуватися комп'ютером. Ймовірно, ця обставина зіграла свою роль в популярності Хокінга - його видатна діяльність на тлі такої гнітючої хвороби викликає захоплення.

Стівен Хокінг доклав чимало зусиль для популяризації науки. Не дивно, що його так люблять згадувати в різних популярних ТВ-шоу: Хокінг озвучив сам себе в декількох епізодах «Сімпсонів» і «Футурами», двічі з'явився в серіалі «Теорія великого вибуху» і інших, менш відомих вітчизняному глядачеві шоу. А в 2015 році «Оскар» за кращу чоловічу роль отримав Едді Редмейн за роль молодого Стівена в х / ф «Всесвіт Стівена Хокінга». Так що Хокінг, безсумнівно, є найпопулярнішим сучасним ученим.

8. Платон

Роки життя: 427 до н.е. - 347 до н.е. (80 років)

Платон, відомий філософ античності, відзначився тим, що відкрив в Афінах Академію - перший вищий навчальний заклад серед західних цивілізацій. Аристотель був одним з перших студентів цієї Академії. У ній вивчали не тільки філософію: особлива увага приділялася математиці і астрономії, трохи менше - природничих наук.

Вивести систему освіти на новий рівень, який породив безліч видатних умів в грецькій, а пізніше в римській культурі і сприяв розвитку математики - це, без сумніву, значна заслуга. За останнє сторіччя філософські ідеї Платона часто піддаються критиці, хоча все ще мають своїх послідовників. Наприклад, вчення про безсмертну душу відбилося на багатьох поширених християнських релігіях.

7 місце. Аристотель

Роки життя: 384 до н.е. - 322 до н.е. (62 роки)

Здається, не логічно - на 7 місці Аристотель, на 8 - його вчитель, Платон. Насправді все дуже логічно - внесок Аристотеля в науку був більш багатогранним. Платон був античним мислителем, майже всю свою увагу зосереджував на політиці, соціології та, звичайно, філософії.

Аристотель пішов далі - він почав приділяти увагу фізиці, написавши кілька праць в цій галузі, вивчав соціологію. Аристотель заклав загальні принципи логіки, які використовуються досі. Саме він ввів поняття етики та етичності. Також Аристотель не соромився ставити під сумнів деякі концепції Платона, наприклад, стверджуючи про нероздільність душі і тіла. Ще один значимий пункт в резюме Аристотеля - він був одним з наставників Олександра Македонського.

6 місце. Архімед

Роки життя: 287 до н.е. - 212 до н.е. (75 років)

На відміну від товаришів, яких ми згадували вище, Архімед ні філософом - він займався математикою, фізикою, інженерною справою. Йому належить чимало відкриттів в області геометрії і механіки. Ідеї ​​Архімеда чимало дивували його сучасників, завдяки чому про нього ходили дивовижні чутки ще за життя.

Саме йому приписують вислів «Дайте мені точку опори, і я переверну весь світ». Відповідно до іншої популярній легенді, Архімед придумав, як виміряти обсяг корони, коли занурився в ванну, витіснивши з неї воду. З криком «Еврика!» Вчений вискочив голяка на вулицю, щоб швидше перевірити свою здогадку.

Старше покоління пам'ятає відмінний і досить пізнавальний радянський мульт про Архімеда:

Історик Плутарх детально описує, як римляни обложили рідне місто Архімеда, Сіракузи. За допомогою машин, придуманих Архімедом, вдавалося відбити будь-які атаки римських військ з суші і моря: потужні каменемети закидали атакуючих на ближньому і далекому відстані, а спеціальні крани підчіплюють і перекидали ворожі кораблі.

В результаті, штурм провалився і римським військам довелося перейти до облоги. Восени 2012 року до н.е. місто впало, а сам Архімед був убитий. Як саме це сталося, невідомо - існує кілька різних оповідань про загибель великого вченого. Але всі сходяться на тому, що консул Марцелл, який командував римськими легіонами, не хотів загибелі старого, розуміючи, яке безцінний скарб представляє його розум.

5 місце. Галілео Галілей

Роки життя: 15.02.1564 - 08.01.1642 (77 років)

Багатьма Галілей сприймається як символ протистояння науки і церкви. Багато в чому так і було - Галілей відстоював ідею, що Земля, разом з іншими планетами, рухається навколо Сонця, в той час як воно залишається нерухомим. До цього вперше прийшов Коперник, але його вчення виявилося під забороною католицької церкви. Під тиском інквізиції, Галілей довелося «покаятися» і більш обережно відстоювати істину, щоб формально не порушувати заборону.

Галілей став першим, хто використав телескоп для спостереження за небесними тілами. Він зміг виявити супутники Юпітера, сонячні плями і відкрити той факт, що Сонце обертається навколо своєї осі. Це відкриття спонукало Галілея висунути гіпотезу, що Земля точно також обертається навколо своєї осі - це здавалося більш логічним, ніж думка про те, що за добу вся Всесвіт робить повний оборот навколо нашої планети.

Крім телескопа, на рахунку Галілео є й інші винаходи: перший термометр, мікроскоп (правда, щодо примітивний), пропорційний циркуль. Галілей захоплювався не тільки астрономією, але і фізикою, цікавився оптикою і акустикою. Йому першому вдалося експериментальним шляхом встановити щільність повітря (не зовсім точну, але близьку до істини).

Ейнштейн і Стівен Хокінг висловлювали думку про те, що Галілей є батьком сучасної науки. Його протистояння з церковними догмами дозволило повірити багатьом поколінням вчених, що людині під силу розібратися в основах світобудови. Хоча Галілео залишався католиком, він залишався вірним іншій своїй вірі - в те, що вважав істинним. А деякі з його робіт стали основою для відкриттів Ньютона.

4 місце. Леонардо Да Вінчі

Роки життя: 15.04.1452 - 02.05.1519 (67 років)

Леонардо да Вінчі є єдиним представником нашого рейтингу, чиїм основним видом діяльності була не наука. Було спокуса згадати про інше великого майстра, Мікеланджело, але да Вінчі, безсумнівно, в більшій мірі заслужив своє місце в рейтингу найрозумніших. Хоча, в першу чергу, Леонардо прославився як художник, він виявився всебічно розвиненою особистістю (вибачте за кліше): крім мистецтва, да Вінчі захоплювався механікою, анатомією, медициною, літературою і філософією.

Хоча, в першу чергу, Леонардо прославився як художник, він виявився всебічно розвиненою особистістю (вибачте за кліше): крім мистецтва, да Вінчі захоплювався механікою, анатомією, медициною, літературою і філософією

Найзнаменитіші картини Леонардо: «Джоконда» (Мона Ліза) та «Таємна вечеря». Він писав картини в жанрі реалізму і зміг його вивести цей на новий рівень, внісши в нього певні нововведення.

Леонардо також був винахідником. Довгий час він працював над літальним апаратом, який міг би підніматися і опускатися вертикально. У своїх чернетках да Вінчі виклав ідею, яка в наш час реалізована в аероплані. Низька якість доступних на той час матеріалів не дозволили йому створити діючу модель подібного апарату. У наш час Леонардо часто зображується таким собі генієм-мрійником, який вірив, що наука дозволяє вершити справжню магію і досягати неможливого.

Ось деякі з інших винаходів да Вінчі: парашут, пістолет з колесцовим замком, велосипед, легкі переносні мости для потреб армії, двохлінзовий телескоп, робот і навіть якийсь прототип танка. Так, може, Едісон може похвалитися великим списком винаходів, але задумайтеся - Леонардо зміг придумати все це 500 років тому, ще до появи Галілея, в ті часи, коли в Європі багатьма процесами заправляла інквізиція, а серйозні наукові відкриття можна було перерахувати на пальцях.

3 місце. Нікола Тесла

Роки життя: 10.07.1856 - 07.01.1943 (86 років)

Нікола Тесла народився на території сучасної Хорватії, але в концеXIX століття іммігрував в США (Тесла за національністю серб). Саме він став людиною, яка принесла в наш світ змінний струм. Довгих 100 років тривала «війна струмів», поки в 2007 постійний струм Едісона не було остаточно переможений - Нью-Йорк повністю перейшов на змінний струм. Та й у всьому світі змінний електрострум найчастіше використовується для передач на далекі відстані.

Тесла першим розробив електрогенератори, осучаснені прототипи яких застосовуються зараз. Також Нікола вніс свій внесок в розвиток радіо і керованою по радіо техніки. Саме він був першим, хто зміг забезпечити бездротову передачу струму - ця технологія тільки недавно стала застосовуватися на практиці (бездротові зарядні пристрої).

Саме він був першим, хто зміг забезпечити бездротову передачу струму - ця технологія тільки недавно стала застосовуватися на практиці (бездротові зарядні пристрої)

Мало не забув - колись в 30-х Тесла зробив електромобіль

Нікола Тесла може заслужено вважатися самої таємничої особистістю в науковому світі, чиє ім'я оповите великою кількістю легенд і чуток. Деякі легенди приписують йому навіть вибух Тунгуського метеорита (само собою, насправді не метеорита). А між тим, така аура таємничості - заслуга не тільки розважальної індустрії. Тесла мав достатньо своїх «тарганів в голові»:

  • Він був фанатично одержимий чистотою;
  • Не любив жіночі сережки, особливо з перлами;
  • Мав дивну інтуїцію - одного разу переконав друзів сідає на поїзд, який згодом зійшов з рейок;
  • Спав всього по кілька годин на день;
  • Селився тільки в тих номерах готелів, які діляться на 3;
  • Прогулюючись вулицею, міг зробити сальто просто через гарного настрою;
  • Не вмів і не міг працювати в колективі;
  • Чи не будував стосунки з жінками (як і з чоловіками) - був незайманим;
  • На прогулянці любив підраховувати кількість своїх кроків, під час обіду - кількість шматків їжі, обсяг кавових чашок або тарілок з супом. Якщо йому не вдавалося це зробити, він не отримував задоволення від їжі.

Цей хлопець створив той світ, в якому ми зараз живемо. А знаєте, навіщо? Без будь-якої вигоди - просто щоб зробити життя приємніше.

Думаю, любителям Монка такий образ здасться знаком - ексцентричні генії вони такі. Тесла довгий час залишався самим відомим винахідником і вченим не тільки в США, але і у всьому світі - і може претендувати на це звання до сих пір.

2 місце. Ісаак Ньютон

Роки життя: 04.01.1643 - 31.03.1727 (84 роки)

Ісаак Ньютон займався вивченням фізики, астрономії, механіки і математики. Саме він привів фізику в її «класичний» вигляд, розставивши в багатьох питаннях крапки над «i». У цьому Ньютону допомогли роботи його попередників, особливо Галілея. Щоб описати всю роботу, виконану Ньютоном, знадобилася б окрема стаття, що не меншим обсягом, ніж ця.

Секрет його успіху полягав в тому, що Ньютон відкинув практикується століттями спосіб наукових досліджень за допомогою логічних припущень і побудов - така практика породжувала безліч надуманих теорій. Замість цього Ньютон розробив і допрацював потужні математичні методи аналізу (функції, диференціальні рівняння, інтеграли) і розглядав фізику крізь призму математики, а не філософії.

В результаті Ньютон зміг об'єднати весь науковий досвід, що існував до нього, і доповнити відсутні елементи. Так були від початку до кінця сформульовані закон тяжіння і закон руху (другий закон Ньютона). Ці важливі відкриття змогли пояснити багато в астрономії і механіці.

Ці важливі відкриття змогли пояснити багато в астрономії і механіці

Не мало сил Ньютон присвятив дослідженням у сфері оптики. Він зміг створити перший дзеркальний телескоп (рефлектор), який дозволяв домогтися більш чіткого і ясного зображення, ніж його лінзові попередники. Ньютон став одним з перших розглядати оптику, як науку і будувати її доказову базу: з формулами, поясненнями і доказами - до цього оптика представляла собою лише набір фактів.

Ісаак зміг розібратися в природі світла і кольору. Він першим зрозумів і довів, що білий колір не первинний, а складається з спектра всіх інших кольорів - точніше з хвиль з різним ступенем заломлення. Він опублікував 3 книги, присвячені оптиці, в яких пояснювалися основні принципи і поняття дисперсії, інтерференції, дифракції і поляризації світла.

Цікаво, що Ньютон був глибоко віруючою людиною. При цьому він розглядав Біблію з раціональної точки зору, не соромлячись ставити під сумніви багато церковних догмати. Ісаак відкидав вчення про Трійцю (що широко не афішував, щоб не мати зайвих проблем з законом), вивчив давньоєврейську мову, щоб самостійно досліджувати Біблію, опублікував своє тлумачення книги Одкровення і хронологію біблійних подій, яку зробив на підставі власних досліджень. Згідно з його хронології, кінець світу мав настати не раніше 2060 року.

Вище перераховані далеко не всі досягнення цього вченого, який жив 300 років тому, і, не маючи під рукою комп'ютера з інтернетом, володів знаннями, які більшості з нас навіть не снилися.

1 місце. Альберт Ейнштен

Роки життя: 14.03.1879 - 18.04.1955 (76 років)

В кінці XIX століття ніхто особливо не прагнув бути фізиком-теоретиком. Після того, як старовина Ньютон розніс в пух і прах більшість білих плям, здавалося, фізика стала простою і зрозумілою. Залишалося розібратися з якимись другорядними питаннями, все впорядкувати і розіслати резюме в пошуках нової роботи. І все було добре до того моменту, поки не виявилася наступна проблема зі швидкістю світла.

На той час було відомо, що світло - електромагнітна хвиля. Отже, швидкість її поширення розраховувалася за допомогою рівнянь Максвелла. А що буде, якщо спробувати розрахувати швидкість світла прожектора, який знаходиться на рухомому потязі? Механіка Ньютона підказує очевидну відповідь - потрібно скласти обидві швидкості. Але рівняння Максвелла подібний результат не підтверджували, позбавляючи фізиків нічного спокою і підсовуючи їм гори протиріч.

Багаторазові спроби наукового співтовариства розгадати загадку результату не принесли - перевірена і достовірна механіка Ньютона не ставилася під сумнів, а старання проапгрейдить рівняння Максвелла виявлялися безрезультатними. І тільки старовина Ейнштейн прикинув і вирішив: ймовірно, рівняння Максвелла вірні - це Ньютон десь накосячілі. Ставити під сумнів механіку Ньютона, це як критикувати таблицю множення - здавалося, ідея абсолютно безглузда. Але нестандартне мислення дозволило Ейнштейну видати спеціальну теорію відносності (СТО), яка все розставила по своїх місцях.

Але нестандартне мислення дозволило Ейнштейну видати спеціальну теорію відносності (СТО), яка все розставила по своїх місцях

Відповідно до неї, всі фізичні процеси в ірраціональної системі відліку відбуваються однаково, незалежно від того, чи перебуває ця система нерухомо або в стані рівномірного прямолінійного руху. Простіше кажучи - швидкість світла прожектора на поїзді буде однакова для машиніста поїзда, для людини, що залишився на пероні вокзалу, і для самого прожектора - для всього на світі. Вона буде завжди дорівнює швидкості світла, з якою б швидкістю не рухався прожектор. Також, виходячи з СТО, існує максимально допустима швидкість (швидкість світла).

Чесно кажучи, сама суть СТО тут пояснена вкрай поверхово і частково - мабуть, одиниці людей можуть насправді зрозуміти і сформулювати всі постулати цієї теорії. Хочете розібратися - інтернет в допомогу. СТО породжувала певну кількість парадоксів, які Ейнштейн зміг пояснити в загальній теорії відносності (ЗТВ).

Серед інших досягнень, Альберт Ейнштейн відзначився внеском в розвиток квантової фізики, відкрив існування індукованого випромінювання, яке лягло в основу створення лазерів і отримав в 1922 році Нобелівську премію за теорію фотоефекту (СТО на той час часто піддавалася критиці і не була загальновизнаною). Також Альберт відзначився рядом різних винаходів.

Не дивлячись на значні досягнення в науці, Ейнштейн залишався простим, доброзичливим і товариським людиною з хорошим почуттям гумору. Він позиціонував себе як пацифіста, не раз висловлюючись проти фашизму, насильства і всякого роду несправедливості. Великий вчений заповів після своєї смерті справити тихі похорони без розголосу і пишних церемоній - він був противником культу особи. На похоронній церемонії були присутні тільки 12 його найближчих друзів. Тіло було піддано кремації, а прах розвіяний.

Тіло було піддано кремації, а прах розвіяний

Не будь снобом ... Зроби репост!

А знаєте, навіщо?
А що буде, якщо спробувати розрахувати швидкість світла прожектора, який знаходиться на рухомому потязі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация