ТОП-23 винаходи українців. Спецпроект НВ до Дня Незалежності України

До Дня незалежності України НВ підготувало добірку кращих винаходів, які прославили українських вчених не тільки на батьківщині, але і в усьому світі

Гелікоптер

Винахідником вертольота є емігрував в США київський авіаконструктор Ігор Сікорський. У 1931 році він запатентував проект машини з двома пропелерами - горизонтальним на даху і вертикальним на хвості. Конструкція представляла собою сталеву трубу з відкритою кабіною для пілота, двигуном Franklin і ремінною передачею. Перший вертоліт VS-300 піднявся в небо в 1939 році.

Його потужність склала 75 кінських сил. Пізніше на основі VS-300 був створений перший в світі вертоліт-амфібія на поплавковому шасі, який міг злітати з води і сідати на суші. Після вдосконалення розробленого Сікорським гелікоптера почалося серійне виробництво цих літальних апаратів.

Після вдосконалення розробленого Сікорським гелікоптера почалося серійне виробництво цих літальних апаратів

Перший вертоліт піднявся в небо в 1939 році. Фото: aviastar.org

електричний трамвай

На початку 1870-х полтавчанин Федір Піроцький розробив технологію передачі електроенергії через залізний дріт, закрепленнную телеграфними ізоляторами на дерев'яних стовпах, і двох машин змінного струму. У 1880 році Піроцький представив проект застосування електрики "для руху залізничних потягів з подачею струму".

Для реалізації проекту винахідник переобладнав на електротягу двоповерховий вагон кінної залізниці вагою 6,5 тонн, побудував електростанцію і переробив частина шляхів. Через рік в Берліні відправився в шлях перший трамвай, вироблений компанією Siemens за схемою українця. Його швидкість становила близько 10 км / ч.

Піроцький представив свій проект в 1880 році. Фото: Siemens

Рукавичка EnableTalk для людей з обмеженими можливостями

"Та, що говорить" рукавичка призначена для перекладу мови жестів в слова. Проект пристрою для людей з обмеженими можливостями слуху та мови розробили українські студенти комп'ютерної академії ШАГ з команди QuadSquad. Пристрій виглядає як дві рукавички, оснащені датчиками, які відстежують стан рук і передають дані на мобільний пристрій.

Далі спеціальна програма перетворює жести в слова і пропозиції. Розробка EnableTalk здобула перемогу на міжнародному конкурсі студентських технологій Imagine Cup 2012 в Сіднеї, а журнал Time вніс її до списку кращих винаходів 2012 року.

Ця рукавичка - одне з новітніх українських винаходів. Фото: enabletalk.com

Гасова лампа

Світильник на основі згоряння гасу був створений львівськими аптекарями Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом, а також жерстяних справ майстром Адамом Братковським в 1853 році в аптеці Під золотою зіркою. Прототип гасової лампи складався з слюдяною оболонки циліндричної форми, в яку був поміщений гніт, і металевого резервуара, відокремленого від камери згоряння. Також була ручка для перенесення.

Одночасно з лампою був винайдений і новий спосіб отримання гасу шляхом дистиляції та очищення нафти. 31 липня того ж року лампа вперше була використана лікарями Львівської лікарні при проведенні операції. Однак Братковський не запатентований своє творіння, і незабаром підприємці з Європи, Америки та Росії налагодили масовий випуск гасових ламп.

Біля входу в ресторан Гасова Лямпа у Львові. Фото: about.lviv.ua

Безкровний аналіз крові

Харківський вчений Анатолій Малихін придумав, як зробити аналіз крові безкровним. Він створив прилад, п'ять датчиків якого прикріплюються на певні ділянки тіла людини, після чого на екран комп'ютера виводиться 131 показник здоров'я. У 2008 році виробництвом апарату зайнялася українська приватна компанія. Також в Угорщині був побудований завод для його масового виробництва, оскільки прилад активно використовується медиками в Китаї, Саудівській Аравії, Німеччини, Єгипті та Мексиці.

Також в Угорщині був побудований завод для його масового виробництва, оскільки прилад активно використовується медиками в Китаї, Саудівській Аравії, Німеччини, Єгипті та Мексиці

Пристрій може визначити 131 показник здоров'я. Фото: biopromin.info

Поштовий індекс

У 1932 році в Харкові була створена унікальна система маркування листів. Спочатку в ній використовувалися цифри від 1 до 10, а пізніше формат змінився на число-буква-число. Перше число в шифрі означало місто, буква в середині - країну, друге число - район. З початком Другої світової війни цю систему індексації скасували, однак пізніше продовжили використовувати в багатьох країнах світу.

З початком Другої світової війни цю систему індексації скасували, однак пізніше продовжили використовувати в багатьох країнах світу

Радянська реклама харківського винаходу. Фото: wikimedia.org

ракетний двигун

Уродженець Житомира Сергій Корольов є конструктором радянської ракетно-космічної техніки і засновником космонавтики. У 1931 році вже відомий як здібний авіаконструктор Корольов разом з колллегой Фрідріхом Цандером домоглися створення громадської організації з вивчення реактивного руху, яка згодом стала державною науково-конструкторської лабораторією з розробки ракетних літальних апаратів.

Саме в ній були створені перші рідинні крилаті і балістичні ракети дальньої дії, авіаційні ракети для стрільби по повітряних і наземних цілях і зенітні твердопаливні ракети. У 1936 році пройшли перші випробування крилатих ракет - зенітної з пороховим ракетним двигуном і далекобійної з рідинним ракетним двигуном. У 1957 році Корольов запустив на навколоземну орбіту перший в історії штучний супутник Землі. А в 1961 році реалізував перший в світі політ людини в космос з Юрієм Гагаріним на борту корабля Восток-1.

Мало хто знає, що українці зробили можливими польоти ракет. Фото: NASA

антибіотик батумін

Вчені з Інституту мікробіології і вірусології НАН України створили новий антибіотик, що володіє високою активністю щодо стафілококової і госпітальної інфекції. За своїм хімічним складом цей препарат не має аналогів. Батумін володіє вибірковою активністю щодо всіх досліджуваних видів стафілококів. Дослідження тривало протягом 30 років і після успешногозавершенія розробки препарату були продані в Бельгію.

Дослідження тривало протягом 30 років і після успешногозавершенія розробки препарату були продані в Бельгію

Батумін не має аналогів. Фото: EPA / UPG

гнучкий суперконденсатор

Фахівці з Національного інституту Львівська політехніка придумали гнучкий тканинний суперконденсатор, який працює на сонячній батареї і може зарядити навіть мобільний телефон. Пристрій являє собою компактну систему енергозбереження, яка гнеться і кріпиться до будь-якої поверхні. Це український винахід увійшло в топ-100 кращих досліджень і розробок світу 2011 року за версією впливового американського журналу R & D Magazine. Реалізацію проекту профінансував Китай. Ліцензії на виробництво вже купили в США, ЄС та Японії.

Реалізацію проекту профінансував Китай Реалізацію проекту профінансував Китай. Фото: portal.lviv.ua

Рідкий струменевий скальпель

Наукові співробітники Аерокосмічного інституту та Національного авіаційного університету створили рідкий струменевий скальпель, який не пошкоджує судинну систему при проведенні операцій на внутрішніх ораганах людини. Високий тиск при роботі апарату дозволяє видаляти нем'язові тканини з мінімальною крововтратою. Скальпель не має аналогів на Заході і є інструментом багаторазового використання.

Інструмент не пошкоджує судинну систему при проведенні операцій Інструмент не пошкоджує судинну систему при проведенні операцій. Фото: EPA / UPG

Чайка - перший підводний човен

Безпалубна плоскодонка запорізьких козаків Чайка була створена в XVI-XVII століттях. Вона мала вигляд великої видовбаної колоди, обшили дошками, довжиною 18 метрів, шириною 3,6 метра, з бортами висотою 1,6 метра. Зовні бортів кріпився очеретяний пояс, який дозволяв утапливать човен і утримувати її на плаву в такому стані.

Однією з особливостей Чайки були два керма. Їх розміщення спереду і ззаду дозволяло різко змінювати курс. Човен оснащувалася 15 парами весел.Скорость українського підводного човна становила приблизно 15 км / год, що дозволяло козакам без праці йти від турецьких галер.

У наш час ентузіасти зайнялися відродженням легендарної човна. Фото: life.zp.ua

Годинник-глюкометр для діабетиків

Вчений із Закарпаття Петро Бобонич винайшов глюкометр у вигляді наручного годинника. З його допомогою страждають на цукровий діабет люди можуть дізнаватися рівень цукру в крові в будь-який момент. Для цього не потрібно здавати аналіз крові в медичній установі.

Інфрачервоний промінь приладу проходить через палець, вухо або ніздрю. Винахідник сподівається в майбутньому удосконалити пристрій до такої міри, щоб воно в автоматично забезпечувало хворого дозою інсуліну.

На фото - дизайнерський концепт іноземного аналога На фото - дизайнерський концепт іноземного аналога. Фото: designbuzz.com

Екологічно чисте паливо

Інженер з Славутича Володимир Мельников сконструював машину, яка перетворює відходи деревини в паливні брикети. Піч під надвисоким тиском розігріває тирсу до 300 градусів, внаслідок чого утворюється рослинний клей. Далі працює прес, який стискає масу з силою 200 тонн на квадратний сантиметр. На виході виходить паливний брикет, по якостям схожий з антрацитом. Винахідник розмістив опис виробництва екологічного палива в Мережі і протягом декількох годин отримав пропозиції від покупців з Німеччини, Литви та Польщі.

Винахідник розмістив опис виробництва екологічного палива в Мережі і протягом декількох годин отримав пропозиції від покупців з Німеччини, Литви та Польщі

Екологічно чисте паливо придумали в Славутичі. Фото: wikimedia.org

Опріснення морської води

Технологію опріснення морської води для пиття розробив професор Одеської державній академії холоду Леонард Смирнов. Заморожена особливим чином морська вода перетворюється в кристали, з поверхні яких можна видалити солі, шкідливі речовини, а також важкі ізотопи водню, які негативно впливають на гени і нервову систему людини. Розробкою зацікавилися в США, Ізраїлі та Італії.

Розробкою зацікавилися в США Розробкою зацікавилися в США. Фото: EPA / UPG

профілактор Євмінова

До створення тренажера і відомої зараз у всьому світі методики профілактики і лікування захворювань хребта В'ячеслава Євмінова підштовхнула власна серйозна травма. Випробувавши всі відомі методи лікування, Євмінов почав сам розробляти вправи для м'язів, що оточують хребет.

Розуміючи, що звичайна фізичне навантаження не підходить, він прийшов до висновку, що необхідна розвантаження хребта і використовував похилу площину для занять. В ході експериментів з дозуванням навантажень і виконання вправ під різними кутами з різною амплітудою, які активізували обмінні процеси і зміцнювали м'язи хребта, був винайдений тренажер, який отримав назву Профилактор Євмінова.

Євмінов почав сам розробляти вправи для м'язів Євмінов почав сам розробляти вправи для м'язів. Фото: censor.net.ua

Пристрій для боротьби з ураганами

Унікальну конструкцію для захисту узбережжя від ураганів розробив доцент фізико-технологічного факультету Рівненського державного університету Віктор Бернацький. Пристрій вловлює потоки сильного вітру і зменшує його силу шляхом протидії зустрічного потоку повітря. На узбережжі океану для ефективної роботи необхідно розмістити в шаховому порядку близько 300 таких пристроїв. За свій винахід українець отримав нагороду Європейської науково-промислової палати.

Фото: uapatents.com

Найшвидший в світі автомобіль

У найшвидшому радянському автомобілі, проект якого в 1966 році розробив харків'янин Володимир Нікітін, був встановлений вертолітний газотурбінний двигун ГТД-350 потужністю 400 кінських сил. Розрахункова швидкість машини становила 400 км / год, але вона не була досягнута через відсутність підходящої траси. Однак під час заїзду на Чугуївської трасі ХАДІ-7, стартувавши з місця, зміг розвинути швидкість 320 км / год на дистанції 1 км. Протягом 1966-1967 років цей гоночний автомобіль поставив чотири всесоюзних рекорду.

Протягом 1966-1967 років цей гоночний автомобіль поставив чотири всесоюзних рекорду

Розрахункова швидкість машини становила 400 км / ч. Фото: lsa.net.ua

кінескоп

Йосип Тимченко - людина, яка за два роки до відкриття братів Люм'єр, спільно з фізиком Миколою Любимовим розробив Скачкова механізм "равлика". Саме цей механізм був використаний для вдосконалення стробоскопа - пристрою, який виробляє швидко повторювані світлові імпульси. Принцип дії Скачкова механізму було покладено в основу створення кінескопа. У 1893 році в Одесі були показані два фільми, знятих за допомогою першого кінескопа. Тимченко випередив західних винахідників кінематографа, однак його апарат не був запатентований.

Тимченко випередив західних винахідників кінематографа, однак його апарат не був запатентований

Тимченко випередив західних винахідників кінематографа. Фото: wikimedia.org

вугільний комбайн

У 1932 році українець, уродженець нинішньої Луганської області, Олексій Бахмутський розробив конструкцію і спорудив дослідний зразок першого в світі вугільного комбайна. У тому ж році комбайн був випробуваний в роботі на шахті. Ця машина могла одночасно виконувати зарубку, отбойку і навалювання вугілля в забої шахти.

Після деякого удосконалення, в 1939 році Горлівський завод ім. Кірова почав серійне виробництво вугільних комбайнів, які успішно працювали на шахтах Донбасу до початку Великої Вітчизняної війни. Згодом на основі розробок Бахмутського були створені багато типів радянських комбайнів.

Пам'ятник прохідницькому комбайну в Донецьку Пам'ятник прохідницькому комбайну в Донецьку. Фото Андрія Бутко / Вікіпедія

Сварка живих тканин

Ідея зварювання живих тканин з'явилася серед вчених інституту електрозварювання ім. Євгена Патона. Ще в 1993 році під керівництвом Бориса Патона - сина винахідника різних методів електрозварювання - спільно з хірургами з Інституту клінічної та експериментальної хірургії і лікарні Охматдит були проведені есперіменти, які довели можливість отримання зварного з'єднання різних м'яких тканин тварин способом біполярної коагуляції.

Пізніше почалися експерименти зі зварювання тканин видалених органів людини. Особливість методу полягає в тому, що при операціях застосовуються такі методики моделювання електричного струму, які дозволяють зберегти життєздатність тканин, не залишають опіків, а операція проходь практично безкровно. З 2002 року зварювання м'яких тканин успішно застосовується на практиці.

При операціях застосовуються такі методики моделювання електричного струму. Фото: stc-paton.com

Рентген

За однією з версій вважається, що винахідником рентгена був німецький фізик Вільгельм Рентген, проте насправді це не зовсім так. Українець Іван Пулюй за 14 років до німця сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Через півтора місяці після того як Рентген в 1896 році виступив з лекцією про Х-променях, Пулюй оприлюднив свою роботу, присвячену вивченню цієї ж теми.

Він набагато глибше, ніж Рентген проаналізував природу і механізми виникнення променів, а також на прикладах продемонстрував їх суть. Крім того, знімки Пулюя, зроблені за допомогою сконструйованої їм ще в 1880 році вакуумної лампи, були більш якісними. Саме Іван Пулюй першим в світі зробив рентеновскій знімок людського скелета.

Сучасний світ важко уявити без рентгенівських знімків Сучасний світ важко уявити без рентгенівських знімків. Фото з відкритих джерел

Компакт диск

На тлі повідомлень про винахід компакт-диска корпораціями Sony, Philips і американцем Джеймсом Расселом мало хто знає, що прообраз компакт-диска в кінці 1960-х винайшов аспірант Київського інституту кібернетики В'ячеслав Петров. Тоді розробка носила науковий характер і не мала нічого спільного з музикою. Оптичний диск був створений для супер ЕОМ.

Змінний диск першого в світі накопичувача інформації мав ємність в 2500 МБТ. Петров також є головним конструктором малогабаритного накопичувача з іммерсійним записом на оптичних циліндрах ЕС5153 для використання в персональних ЕОМ.

Екоавтомобіль, що працює на повітрі

Житель Харкова 48-річний Олег Збарський створив автомобіль, що працює на стисненому повітрі. Така пневмомашин, хоч і їздить зі швидкістю 40 км / год, не виробляє шкідливих вихлопів. Для втілення своєї ідеї харків'янин розробив спеціальний розподільчий вал для двигуна внутрішнього згоряння.

Замість карбюратора використовується кульовий кран, через який з балонів в движок подається стиснене повітря. І хоча екоавтомобіль має недолік у вигляді громіздких балонів, при відповідному доопрацюванні технологія може набути широкого застосування.

Новий час

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация