Топ-10 незвичайних фактів про світові конституціях

  1. Широкі права, але вузькі повноваження
  2. Краще пізно ніж ніколи
  3. Схід справа тонка. Латинська Америка теж

Є конституції дуже старі, є дуже докладні, а є і формально неіснуючі.

Нині діюча Конституція Республіки Казахстан, прийнята 30 серпня 1995 року в всенародному референдумі, за світовими мірками порівняно молода. Але за цей час внести в неї зміни встигли кілька разів. У 1998 році були внесені зміни і доповнення в 19 статей основного закону, вони торкнулися термінів і повноважень президента, депутатів сенату і мажилісу, був знятий передбачений раніше верхній віковий межа для державного службовця. Крім того, поправками 1998 року передбачено, що 10 депутатів мажилісу обираються на основі партійних списків за системою пропорційного представництва.

Крім того, поправками 1998 року передбачено, що 10 депутатів мажилісу обираються на основі партійних списків за системою пропорційного представництва

Джерело - e-history.kz

Більш істотні поправки в Конституцію були прийняті в 2007 році. Вони закріплювали перехід до пропорційної виборчої системи, вводили норму про затвердження прем'єр-міністра парламентською більшістю і процедури консультацій президента з партійними фракціями при призначенні глави уряду. Асамблея народу Казахстану була наділена конституційним статусом і отримала право делегувати своїх представників до мажилісу і сенат парламенту згідно із встановленою квотою.

У лютому 2011 року в Конституцію були внесені зміни, спрямовані на встановлення конституційних засад призначення і проведення позачергових виборів президента країни.

У березні 2017 року президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв підписав Закон «Про внесення змін і доповнень до Конституції Республіки Казахстан» Документ передбачає 26 поправок в 19 статей Основного закону країни.

Робоча група може стати майданчиком для перемир'я еліт - експерт

30 серпня казахстанці відзначають День Конституції. А ми вирішили познайомити читачів з найбільш незвичайними фактами про основні закони інших держав світу.

Широкі права, але вузькі повноваження

Конституція Австралії була прийнята ще в 1900 році, коли країна перебувала під владою британської корони. Зараз Австралія - ​​незалежна держава.

Однак в I чолі основного закону країни в першій же статті написано, що до складу парламенту Австралії входить королева Великобританії

Крім того, спочатку Конституція закріплювала широкі права за парламентом Великобританії. Зараз англійський парламент не має права змінити Конституцію Австралії. Але зміни можуть бути прийняті, якщо отримають схвалення на всеавстралійском референдумі.

Друга стаття тієї ж глави визначає посаду генерал-губернатора, який призначається королевою, є її представником в Австралійському союзі і отримує платню з консолідованого дохідного фонду Британської Співдружності.

Конституція республіки Сан-Марино претендує на право бути визнаною найстарішою з нині діючих. Законодавчий статут республіки Сан-Марино прийнятий Великим генеральною радою 8 жовтня 1600 року.

Менше вже нікуди: країни, які ви обійде за день

Однак деякі експерти намагаються їй в цьому званні відмовити на тій підставі, що інша частина Конституції - Декларація прав громадян і основних принципів державного устрою - була прийнята в 1974.

Конституція США є однією з перших і однією з найстаріших, що діють до цього дня в світі. Вона була прийнята в Філадельфії в травні-вересні 1787 року. Основний документ складається з преамбули, 7 статей і 27 поправок. Перші десять поправок вступили в силу ще в 1791 році і відомі як Білль про права.

У Конституції США жодного разу не вживається слово «демократія»

Всього в американській історії було запропоновано кілька тисяч конституційних поправок, переважна більшість яких було відхилено. Поправки приймаються двома третинами голосів конгресменів.

Краще пізно ніж ніколи

У Великобританії до цих пір немає Конституції як єдиного документа. Незважаючи на це, саме Великобританія вважається однією зі зразкових західних демократій.

На практиці права британців регламентуються як древніми статутами, так і прецедентним правом (рішення судів як приклад для подальшої трактування закону) і окремими конституційними угодами.

Найстаріші з британських конституційних статутів були прийняті ще в середньовіччі

- Велика Хартія Вольностей 1215 і Білль про права 1689 року. Ці документи стали наріжним каменем англійської правової системи.

Єлизавета II має намір правити до кінця життя

У британському конституційному праві все свободи людини є індивідуальними правами, які базуються на основі принципу «кожен може робити те, що не заборонено законом».

Формальною Конституції Ізраїлю як єдиного документа теж не існує. Фактично її роль виконує звід законів, які так і називаються: «основний закон про судову владу», «основний закон про кнесеті» і так далі.

Конституцію повинні були розробити ще в 1948 році,

але навіть після тривалих дебатів парламент Ізраїлю не досяг згоди. Тоді і вирішили побудувати головний закон країни з розділів, які і складуть Конституцію в майбутньому. Вже прийнято кілька основних розділів, які можуть скласти значну частину майбутнього закону.

Перші слова Конституци і Ватикану звучать так: «За нашою власною ініціативою, виходячи з знання істини і повноти суверенної влади, ми наказали і наказуємо дотримуватися як державний закон наступне». Далі йде перелік того, що саме потрібно дотримуватися.

Католики Казахстану ставлять складні питання перед Ватиканом

Конституція містить всього 21 статтю, велика частина з яких присвячена правам керівних органів Ватикану, так як «Верховний глава Церкви, суверен Міста-Держави Ватикан, володіє повнотою законодавчої, виконавчої та судової влади».

Схід справа тонка. Латинська Америка теж

Еквадор став першою в світі країною, який закріпив права природи на рівні Конституції. тепер

основний закон держави гарантує природі право на існування, відтворення і відновлення

Ці положення вже стали основою для декількох судових справ - наприклад, одного разу місцеві жителі подали позов на владу одного з муніципалітетів, які вирішили розширити дорогу і скинути сміття в річку. Так як це спричинило б звуження русла і могло негативно позначитися на її екосистемі, суд постановив скасувати роботи.

Конституція Індії вважається найбільшою і найскладнішою в світі. У ній 395 статей, 12 додатків і 500 поправок, написаних дуже складною мовою, так що не кожна людина зможе прочитати. Крім того, всі норми розкидані по всій Конституції безсистемно, тому знайти потрібну інформацію надзвичайно непросто.

Жахи Індії: шокуючі фото священної річки Ганг

За це

індійська Конституція вважається ще й однією з найбільш важко розуміються

Конституція Японії вступила чинності 3 травня 1947 року. З тих пір ніяких поправок в неї не вносилося.

У документі проголошується відмова Японії від війни. Після поразки країни в Другій світовій війні Японія відмовилася від війни як способу збереження державного суверенітету.

У Конституції Бразилії є спеціальна глава «Про індіанців», в якій

за індіанцями визнається їх соціальна організація, звичаї і традиції, мови та вірування, а також початкові права на землі, які вони традиційно займають

Особи старше 65 років в Бразилії мають право на безкоштовний проїзд в громадському транспорті, яке закріплено саме на конституційному рівні.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация