Топ-10 промислових гігантів Харкова

  1. Харківський вагонобудівний завод
  2. Завод імені Малишева
  3. Харків'янка «Харків'янка»
  4. Харківський приладобудівний завод імені Т.Г. Шевченко (ХПЗ)
  5. Харківський велосипедний завод
  6. Харківський авіаційний завод
  7. Харківський машинобудівний завод «ФЕД»
  8. Харківський тракторний завод
  9. Турбоатом
  10. Електроважмаш
  11. Харківський підшипниковий завод
  12. Пивзавод «Рогань»

Харків - місто промислове. У цій статті ми підібрали Топ- 10 великих харківських підприємств в різних галузях виробництва.

Харківський вагонобудівний завод

Харківський вагонобудівний завод

З появою і розвитком залізниць в Російській імперії виник попит на ремонт залізничного полотна і самих поїздів.

Перші вагонні майстерні в Харкові були створені в 1869 році і займалися ремонтом вагонів і колій на території Харківської губернії.

У 1929 році на базі вагонних майстерень був заснований Харківський вагоноремонтний завод. У перші роки Другої світової війни завод почав випускати вагони для перевезення поранених солдатів в санітарних поїздах. Через три місяці після звільнення Харкова від нацистської окупації, завод знову почав ремонт вагонів.

У грудні 2008 року завод реорганізований в ТОВ «Харківський вагонобудівний завод». Головна спеціалізація заводу в наші дні - капітально-відновлювальний ремонт пасажирських вагонів та колісних пар, збірка купейних вагонів конструкції ТВСЗ і будівництво плацкартних вагонів. На заводі працює близько 500 чоловік.

Читайте також: Десять незвичайних станцій харківського метро і їх історії

Завод імені Малишева

Завод імені Малишева

В честь цього заводу називається станція метро на Холодногірсько-Заводській лінії. Харківський паровозобудівний завод (тоді він так називався) був заснований ще в 1895 році. Він став одним з найбільших в Російській імперії, а пізніше і в СРСР. Перший український паровоз цей завод випустив 5 грудня 1897 року.

Незабаром тут стали збирати двигуни, сільськогосподарську та вугледобувну техніку: трактори, тепловози, танки і тягачі. У Першу світову війну завод наростив виробництво в чотири рази. У радянські роки він також орієнтувався на випуск військової продукції і прославився знаменитим танком Т-34.

У роки незалежності України найзначнішою подією в історії заводу став пакистанський танковий контракт (1996-1999 рр.), Коли було випущено 320 бойових машин. Це був перший значний вихід за кордон військово-промислового комплексу незалежної України.

На сьогоднішній день завод реалізовує на зовнішньому ринку бронетехніку: основне бойові танки «Оплот», бронетранспортери БТР-3, модернізує танки випущені в СРСР - Т-54, Т-55, Т-62, Т-64, Т-72, ​​Т- 80, а також модернізація бронетранспортерів - БТР-60, БТР-70. Разом з тим, Завод імені Малишева випускає продукцію сільськогосподарського машинобудування, двигуни і трактори.

Харків'янка «Харків'янка»

Харків'янка «Харків'янка»

У 1896 році на провінційному місті півдня Російської імперії, в Харкові, була відкрита кондитерська фабрика «Жорж Борман».

Після приходу до влади більшовиків, фабрика була націоналізована новим радянським урядом і в 1922 році стала називатися «Харків'янка« Жовтень ». На початок 1935 року харківська кондитерка була третім за потужністю серед кондитерських підприємств СРСР. В роки брежнєвського застою, фабрика стала головним підприємством Харківської виробничого об'єднання кондитерської промисловості.

Тринадцять років тому Харків'янка увійшла до складу корпорації «Бісквіт-Шоколад». До складу кондитерського підприємства входять шість основних цехів: ірисо-цукерковий, цукерково-шоколадний, карамельний, борошнисто-кондитерський і шоколадний. На фабриці працює близько 1,5 тис. Робочих.

Харківський приладобудівний завод імені Т.Г. Шевченко (ХПЗ)

Шевченко (ХПЗ)

Одне з численних підприємств України, яке має стратегічне значення для безпеки та економіки держави. Свою історію ХПЗ веде з 1900 року, коли місцевий підприємець Г.А. Берлиозов вирішив заснувати котельний, машинобудівний і чугуномеднолітейний завод.

Після Жовтневого перевороту завод був націоналізований і в 1922 році йому присвоїли ім'я українського кобзаря Тараса Шевченка. До початку Другої світової війни підприємство займалося випуском елеваторів, транспортерів, засобів механізації для новобудов перших п'ятирічок. Після початку війни збільшується випуск продукції військового призначення: авіабомби, снаряди і пускові ракетні установки «Катюша».

У повоєнний час підприємство займається розробкою авіаційної апаратури, в тому числі і для першого штучного супутника Землі. З 1954 року завод освоює виробництво побутової радіоапаратури. На початку 1980-х-стартує виробництво автоматизованих систем управління бойовими ракетними комплексами, а в 1989 році приладобудівний завод починає випуск телекомунікаційної апаратури і автоматизованих систем управління гідротурбінами.

За роки незалежності підприємство освоїло виробництво перших в Україні цифрових АТС, а також автодорожніх світлофорів на світлодіодах. У 2014 році завод імені Шевченка був притягнутий до виконання військового замовлення і уклав контракт на поставку комплектів приладових панелей для бронетехніки.

Читайте також: Топ-10 найгірших вишів Харкова

Харківський велосипедний завод


Харківський велосипедний завод

Історія харківського велозаводу починається з 1923 р, коли було прийнято постанови про об'єднання заводів Лейтнера і Блейхерта для більш раціонального використання праці робітників.

На момент заснування заводу в усіх цехах переважала ручна праця і до кінця 1923 року в таких примітивних умовах робочі могли виготовити лише кілька велосипедів. Але вже в наступному 1924 році було випущено більше 1000 веломашин. Перші харківські велосипеди випробували студенти інституту фізичної культури, які зробили на них кругосвітню подорож.

У 1926 році у виробництво була запущена перша модель знаменитого велосипеда «Україна», яка для багатьох з нас стала справжньою легендою нашого дитинства і без якої важко уявити будь-яке українське село. У 1932 році підприємство випустило близько 70 тис. Веломашин. З 1958 року харківські велосипеди йдуть на експорт за кордон.

У перші десятиліття незалежності завод збільшував обсяги виробництва, але до 2011 року число співробітників скоротилося, основним доходом підприємства стало оренду приміщень заводу. У 2012 році завод отримав замовлення на виготовлення велосипедів для «Укрпошти».

Харківський авіаційний завод

Харківський авіаційний завод

ХАЗ будувався по концесії німецької фірми «Юнкерс» і був заснований в 1926 році на базі харківських ремонтних авіамайстернях. За радянських часів займав одне з провідних місць в літакобудуванні СРСР. На заводі випускали транспортні, пасажирські і військові літаки.

За час з 2005 року по 2009 рр. авіазавод випустив лише один літак для Муамара Каддафі - Ан-74-300.

Читайте також: Як Харків рулить України. ТОП-10 найвпливовіших харків'ян країни за версією MyKharkov.info, Частина I

Харківський машинобудівний завод «ФЕД»

Харківський машинобудівний завод «ФЕД»

Почав свою діяльність завод з випуску найпростіших електричних свердлильних машин і фотоапаратів на базі невеликих майстерень Дитячої комуни ім. Ф.Е. Дзержинського, під керівництвом відомого педагога А.С. Макаренко в 1927 році.

На заводі досі зберігся музей імені Макаренка. У перші роки завод випускав знамениті малоформатні фотоапарати серії «ФЕД-5».

Після Другої світової війни завод випускає апаратуру для авіаційної промисловості, а незабаром і для космічної. Після створення державного концерну «Укроборопром» в грудні 2010 року, «ФЕД» відповідно до постанови Кабміну України увійшов до складу концерну.

На сьогоднішній день на підприємстві проводиться високоточна гидрорегулирующая апаратура для аерокосмічної промисловості. Також виконуються замовлення для галузей машинобудування і залізничного транспорту.

Харківський тракторний завод

Харківський тракторний завод

Цей завод-гігант був споруджений і змонтований всього за 15 місяців. На момент будівництва в 1931 році нинішня територія району ХТЗ перебувала в 16 км від самого Харкова і вважалася далеким передмістям. За перші 3 місяці роботи завод випустив близько 1000 тракторів.

Після війни ХТЗ випускав дизельні трактора ДТ-54, які були відомі в усіх регіонах колишнього СРСР. У 1970-ті роки завод без зупинки виробництва провів докорінну реконструкцію і успішно перейшов на випуск трактора Т-150 в гусеничному і колісному виконанні.

У роки незалежності була створена нова серія тракторів Т-160. З 2007 року асортимент продукції ХТЗ був розширена дорожньо-будівельним бульдозером ТС-10.


У 2015 році ХТЗ презентував новий гусеничний трактор «Квадротек» на міжнародному форумі «Агропорт--2015». У грудні того ж 2015 го ХТЗ випустив партію електротракторов. Один такий трактор коштує 15 тис. Доларів.

До 2007 року основним акціонером ХТЗ був харківський бізнесмен, відомий всім харківським уболівальникам футболу, Олександр Ярославський. Потім завод належав російському мільярдерові Олегу Дерипасці, а з квітня 2016 року завод знову перейшов у володіння Олександра Ярославського. На даний момент Харківський тракторний завод є найбільшим в Україні і на всьому пострадянському просторі підприємством, яке випускає гусеничні і колісні сільськогосподарські трактора загального призначення.

Варто відзначити, що спальний район ХТЗ будувався і проектувався, як «місто майбутнього» для робітників тракторного заводу. За задумом сам завод повинен був уособлювати сонце, а проспекти і вулиці - промені, які виходять від цього сонця.

Турбоатом

Турбоатом

Ще одне харківське підприємство, яке входить до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для безпеки та економіки України.

Харківський турбінний завод введений в експлуатацію 21 січня 1934 року народження, а вже в 1935 році зійшла перша стаціонарна парова турбіна потужністю в 50 МВт. Через 3 роки була виготовлена ​​парова турбіна потужністю 100 МВт і генератор до неї. Профіль завод остаточно склався До 1950 рр., Коли було вирішено, що «Турбоатом» буде спеціалізуватися на випуску потужних парових і газових турбін. Саме тут в 1965 році була виготовлена ​​найпотужніша в світі одновальна парова турбіна потужністю в 500 МВт.

У 1967 році починається виробництво потужних парових турбін для атомних електростанцій. У 1980-і рр. завод нарощує виробництво, в експлуатацію вводяться нові корпуси і обладнання. До 1986 року понад 40% потужностей ГЕС СРСР було укомплектовано турбінами виробництва «Тубоатома», харківські турбіни стояли на багатьох зарубіжних електростанціях.

У роки незалежності на заводі створено унікальний кульової затвор, за своїми параметрами не має аналогів у світовій практиці. У 2013 році харківський «Турбоатом» зайняв одне з лідируючих місць в рейтингу кращих підприємств високотехнологічного машинобудування України за рівнем інновацій. 2015 рік підприємство завершило з чистим прибутком 1,7 млрд. Гривень.

На сьогоднішній день турбіни ПАТ «Турбоатом» працюють на електростанціях близько 50 країн різних частин світу і займає 4-е місце серед турбобудівних фірм земної кулі. На заводі працює близько 5 тис. Робочих.

Електроважмаш

Електроважмаш

Одне з кращих підприємств України по розробці і виготовлення турбо- і гідрогенераторів, великих електричних машин постійного струму для різних галузей промисловості.

«Ектротяжмаш» - єдиний в Україні постачальник комплектного електрооснащенія для залізничного та міського електротранспорту. Завод розробляє і поставляє електрооснащеніе для великих вантажопідйомних кар'єрних самоскидів.

Завод веде свою історію з 1946 року, коли урядом СРСР було підписано «Указ про будівництво в Харкові на базі авторемонтних майстерень заводу тепловозного електрооснащенія». У 1959 році тут випустили перший турбогенератор потужністю в 200 МВт, який і на сьогоднішній день продовжує свою роботу на Північній ГЕС в Азербайджані.

Виробництво електрооснащенія для тролейбусів, трамваїв і вантажопідйомних автомобілів почалося в 1992 році. На сьогоднішній день на заводі «Електроважмаш» працює близько 5 тис. Осіб.

Читайте також: Як Харків рулить України. ТОП-10 найвпливовіших харків'ян країни за версією MyKharkov.info, Частина II

Харківський підшипниковий завод

Харківський підшипниковий завод

Після Другої світової війни з початком відновлення народного господарства різко зросла потреба в підшипниках, різних за конструкцією, вантажопідйомності і призначенням.

У 1947 році достроково відбувся пуск першої черги заводу. У перший рік свого існування завод здав державі 200 тис. Підшипників. У 1964 році завод став головним підприємством з випуску вагонних підшипників в країні.


На сьогоднішній день завод є одним з найбільших на пострадянському просторі виробником підшипникової продукції і єдиним в Україні підприємством, яке виготовляє підшипники для залізничного транспорту. Завод займає територію в 45,54 га, а трудиться тут близько 3 тис. Чоловік.

Пивзавод «Рогань»

Пивзавод «Рогань»

Один з наймолодших і потужних на сьогоднішній день пивоварних заводів України. Підприємство було засноване в 1989 році, але до кінця 1992 року займалося випуском безалкогольних напоїв.

Перша партія роганського пива марки «Жигулівське» надійшла в продаж 11 січня 1993 року. Перше десятиліття завод поширював пиво на території Харківської області, міста Харкова та сусідніх областей, а на початку нового тисячоліття Роганське пиво вийшло на український ринок і в 2002 році пиво торгової марки «Рогань» отримує статус національного.

На сьогоднішній день пивзавод випускає пиво таких сортів: «Рогань Безалкогольне», «Рогань Традиційне», «Рогань Монастирське» «Два Хмеля» і «Веселий Монах». Розташовується завод на південно-східній околиці міста по вулиці Роганської, недалеко від селища Велика Рогань. Займана підприємством площа становить близько 15 гектарів.

Олег Коваленко

Якщо ви знайшли помилку на сайті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация