Топоніміка міста Находка




Топоніміка міста Находка

Бухта Анна була вперше описана в 1855 році так: "Природа та ж, що і в Находці, дві чаплі і хор жаб ...". Назва було отримано в 1880 році завдяки вільному шкіперу Фрідольфа Гекові в честь шхуни "Анна". У 1928 році в південній частині бухти, в тихій заводі зупинилися дві баржі, навантажені лісом і продовольством. На берег зійшли 78 будівельників і почали будувати житлові бараки і засолювальний цех. На допомогу були покликані жителі села Зембрани. У побудованому цеху переробляли улов оселедця-івасі, уйка, сайри.

Згідно з легендою, свою назву село Анна отримало на честь дружини капітана шхуни "Аннушка", що опинилася в цій бухті в 1877 році після аварії корабля. У 1928 році дві баржі привезли на місце майбутнього села перших будівельників. В цьому ж році йому було присвоєно назву Анна і з'явилося перше виробництво - засольний цех. У радянські часи село Анна було відомо на всю країну своїм кітокомбінатом з унікальним переробним виробництвом, діяв тут цех з обробки морепродуктів і ділянку марікультури. Період бурхливого розвитку промисловості в Ганні залишився в минулому, але тут як і раніше живуть близько 500 осіб, причому кожен п'ятий селянин - дитина. З цією метою в Ганні вдалося зберегти всю муніципальну мережу соцкультпобуту: працюють школа і дитячий сад, сільський будинок культури, дитячий та спортивний клуб, медпункт.

Мис Астаф'єва - лівий вхідний мис бухти Находка, відкритий і нанесений на карту в 1859 р екіпажем пароплаво-корвета "Америка", а названий в 1860 р в честь штурмана цього судна Якова Тимофійовича Астаф'єва. У 1970 р на мисі Астаф'єва бухти Находка вступив в дію маяк Астаф'єва - восьмигранна вежа висотою 19 метрів з дальністю видимості вогню 8 миль.

Бахирева мис - свою назву отримав на честь Михайла Костянтиновича Бахирева. У 1890 р служив на канонерського човні "Бобер" вахтовим офіцером. На 1917 р дослужився до віце-адмірала і, командуючи російською ескадрою, успішно виграв Моонзундський бій з загоном німецьких кораблів. У 1919 р засуджений більшовиками до розстрілу за участь у контрреволюційній організації.

Бокситогорска, вулиця - отримала назву в зв'язку з трагічною подією в місті Находка. 19 січня 1965 р результаті жорстокого урагану і обмерзання перекинувся і затонув СРТ "Бокситогорск" Управління активного морського рибальства (БАМР). На згадку про загиблих рибалок встановлений пам'ятник "Скорботна мати" на сопці Лебединій. 30 серпня 1973 році одна з вулиць в Південному мікрорайоні названа Бокситогорска.

Гайдамак, бухта - названа на честь кліпера "Гайдамак", який будувався і був спущений в воду в Англії в 1860 р Це було дерев'яне судно, оснащене паровою машиною. Спостереження за його будівництвом було доручено лейтенанту А. Пещурову, який і повів його своє перше плавання до берегів Тихого океану. 29 грудня 1860 р кліпер (капітан судна Олексій Пещуров) знявся з якоря і вийшов у море, 23 липня 1861 р увійшли в затоку Схід, де їм була відкрита, нанесена на карту і отримала своє нинішнє ім'я бухта Гайдамак. Бухта Гайдамак з'явилася місцем китобійного промислу на далекосхідному узбережжі Росії. У 1863 р перший російський китобій А.Г. Дидимов побудував базу для своїх судів - китобійця "Геннадій Невельському" і шхуни "Надія" - і перший жіроплавільний завод.

Наприкінці 1922 року після закінчення громадянської війни і звільнення Далекого Сходу від інтервентів і білогвардійців, все поселенці зібралися на сход. Обговорювали питання про назву свого селища. Місце, де він розташовувався, за своїм пишності і красі нагадувало кримську Лівадію, тому селище і отримав це ім'я. Так на Далекому Сході, на березі бухти Гайдамак з'явився селище Лівадія, який в 1941 році отримав статус робочого селища.

Крейсер, банку - в червні 1890 р кліпер Тихоокеанської ескадри "Крейсер" виробляв навчальні артстрельби в затоці Америка. Під час маневру кліпер несподівано наскочив на невідому підводну скелю. Кліпер відремонтували. Невідома скеля отримала назву по імені корабля - банку Крейсер.

Мусатова, бухта - колишня бухта чітував, з 1979 р зветься Мусатова. Мусатов Олександр Олександрович служив на канонерського човні "Бобер", яка в 1890 р виконувала великі гідрографічні роботи в затоці Америка. У період російсько-японської війни він служив старшим офіцером броненосця "Адмірал Ушаков". У Цусімській бою 15 травня 1905 р загинув разом з командою затопленого броненосця "Адмірал Ушаков".

Знахідка, місто. Отримало ім'я за пропозицією генерал-губернатора Східного Сибіру М.М. Муравйова-Амурського під час експедиції групи судів Сибірської флотилії уздовж берегів Південного Примор'я. 17 червня 1959 р пароплаво-корвет "Америка" увійшов в невідому раніше бухту, зручне положення якої було просто знахідкою для кораблів; в разі загрози вони могли сховатися в бухті. Саме поселення Знахідки складалося в трьох місцях. В районі Морського училища було прийнято давати назви вулицям, пов'язані з іменами письменників: Гоголівська, Лермонтова, Гончарова, Крилова, Толстого. У назвах вулиць були присутні географічні назви - Артемівська, Владивостокська, Куйбишева, Ленінградська, Мінська, Омська, Партизанська, Сахалінська, Сибірська, Смоленська, Томська, Камчатська, Уссурійська, Чукотская, Кубанська. Вулиці, пов'язані із залізницею - Локомотивна, Лінійна, Залізнична, Станційна. З професіями міста - Водолазна, Заводська, Колгоспна, Міліцейська, Поштовий провулок, Реміснича, Трудова, Рибальська, Будівельна. З іменами першовідкривачів - вулиці Астаф'єва, Арсеньєва, Беринга, Дежньова, Лазарева, Миклухо-Маклая, Невельського, Пржевальського. З людьми мистецтва і культури - Бєлінського, Глінки, Гоголівський провулок, Добролюбова, Горького, Крилова, Лермонтова, Макаренко, Маяковського, Некрасова, Островського, Пушкінська, Рєпіна, Рилєєва, Толстого, Тургенєва, Фадєєва, Чайковського, Чехова, Чернишевського, Шевченка. З водою, морем - Берегова, Береговий провулок, Болотна, Верхнеморская, Ключова, Перлова, Ключова, Корабельна, Леб'яже, Озерна, Приморський бульвар, Озерний бульвар, Океанська, Портова, Проточная, Приморська, Набережна, Піщана, Річкова, струмкова, Тихоокеанська.

Цікава історія району П'ятачок в м Находка- так називався в 30-40-і рр. район вулиць Ленінської і Владивостоцької, представляв собою горбисту місцевість, що прорізає струмками. З початку 20-го століття цей район був розроблений жителями села Американка, переселенцями з Чернігівської губернії, під городи, де вирощувалися овочеві та зернові культури. Пізніше тут влаштувався виходець з прибалтійських німців Еккерман, який займався торгівлею овочами з заходили в бухту іноземними судами. У 1950 р 30 липня район "П'ятачок" рішенням міськвиконкому був перейменований в вулиці: Владивостоцький, Московську (нині Ленінська), Луначарського, Павлова.

Рюриково, село - в 1907 р переселенський управління відвело ділянку на березі бухти Врангеля, де до весни поселися і почали облаштовуватися відставні моряки російського флоту. Своє село вони назвали Рюриково, в честь крейсера "Рюрик" з Владивостоцького загону крейсерів, героїчно загиблого в нерівному бою з японцями в 1904 р В даний час цього села вже немає.

Тунгус, бухта на південному узбережжі півострова, що розділяє затоку Схід, заливши Знахідка, заливши Петра Великого. Названа в кінці ХІХ століття на честь шхуни "Тунгуз", яка приймала участь в гідрографічних дослідженнях затоки.

[до початку]


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация