Традиційні білоруські надгробки з солярної символікою

Символіка традиційних надгробків Білорусі характеризується різноманітністю знаків, які можуть утворювати окремі групи. Одна з таких груп представлена ​​солярними знаками. Як відзначають дослідники, «солярними символами зі значним ступенем вірогідності можна вважати концентричні кола з елементами орнаменту, а також хрестоподібні фігури, створені перетином орнаментальних смужок і стрічок, нанесених на денця керамічних судин неоліту і бронзового століття [...] солярним символом служив також поширений в народному декоративно-прикладному мистецтві знак у вигляді колеса з шістьма спицями. Поширеним сонячним знаком було кільце з точкою в центрі »[7: 570-571]. У той же час, ряд хрестоподібних знаків складно однозначно інтерпретувати як зображень Сонця, адже хрести і хрестоподібні знаки на надгробках можуть бути ознакою приналежності похованого до однієї з християнських конфесій. Таким чином, в якості солярних знаків на надгробках можуть виступати просте колесо, колесо з хрестом всередині, колесо зі спицями, колесо з променями, свастика. Тобто, це все ті знаки, які графічно зображують Сонце.

У даній статті з'ясовуються мотиви, за якими солярна символіка використовувалася на надгробних пам'ятниках, а також зроблена спроба розшифровки семантики даних знаків на надгробках в контексті похоронної традиції і міфологічних уявлень білорусів. Солярна символіка присутня і на каменях, і на металевих хрестах. Для розуміння присутності образу небесного світила на надгробних пам'ятниках потрібно розглянути традиційні білоруські уявлення про Сонце, які будуть важливими для розуміння семантики солярних знаків на надгробках.

Сонце - символ відродження і нового життя. Перш за все, Сонце примітно тим, що кожен день воно піднімається і сідає. У народі говорили, що Сонце в нічний час відпочиває під землею: «Сонейка раненько падимаецца з-за зямлі и коціцца па неба на ЗАХІД, потим нанач яно заходзіць пад Зямля и там аддихае, а потим зноў падимаецца» [14: 47]. Така циклічність стала причиною виникнення уявлень про світилі, яке вмирає і народжується. Сонце, як і небіжчики, опускається в підземний світ. Напрямки сходу і заходу пов'язані з уявленнями про загробний світ і його місцезнаходження. Невипадково поховання і розташування небіжчика в могилі орієнтувалися на Сонце. Найбільш поширеною була орієнтація по лінії схід-захід з деякими відхиленнями.

Таким чином, Сонце стало символізувати відродження життя. Як небесне світило кожен раз вмирає і народжується, так і людина після смерті отримує нове народження і продовжує жити в потойбічному світі. Природним чином такі ідеї і уявлення (переродження, нове життя) відображає солярна символіка на надгробних пам'ятниках.

У той же час з Сонцем пов'язані і інші традиційні уявлення, які також можуть бути зашифровані в намогильних знаках.

Сонце - символ загробного світу. Сонце не тільки пов'язувалося з надіями на нове життя, але також в народних уявленнях воно було пов'язане з місцем розташування царства Бога і предків, «Вира», який локалізували або на сонці, або десь поруч. Наприклад, плями на Сонці вважалися особливими небесними воротами, через які видно рай, де живуть Бог і святі: «Тия цёмния латкі, што паказиваюцца на сонце, ета чераз огнішча прасьвечиваецца рай, чи бік то нябесния варота, за каторимі Живе Бог и сьвятия» [11: 285]; «Рай угари там, калу яснага сонейка, дзесь на паўдні, куди й птушкі ляцяць у Вира» [14: 107]; «Вира дзесь на поўдні за гарамі та за марамі, а мо ен там у РАІ, дзе Перш билі людзі, покуль НЕ саграшилі Богу» [14: 83-84].

У такому контексті солярні знаки на надгробних пам'ятниках є символами загробного світу, а також уособлюють надії на те, що душа людини за свою добродійне життя знаходиться в раю.

Сонце - апотропей. У традиційних уявленнях Сонце вважали небесним вогнем: «Сонейка - гета тієї агонь, што Грее неба, каб там було цёпла» [14: 47]; «Сонца, ета Божа огнішче, таке вялікае, велічезнае, што калі б у адзін злодіїв усе хати, поўния тік и хляви дай падпаліў, то наш биццам то вялікі лоўж проці Божага полам'я биў б наче іскарка з-пад вогніва проці гаручога поўнага гуманно. Няма НЕ сьвеці сільней Агню за сонечни агонь ... Сонца - Божа огнішча, затим круглае и так здорава пяче, што Перад ім, пекло нашаго боці, Бог паставіў вялікае круглае шкло, таке, якога людзі НЕ зробяць »[11: 284-285]. Примітно, що в народних переказах зазначалося походження вогню від Сонця: «Агонія аддзяліўся пекло сонца и ў виглядзе маланкі спусціўся на Зямля» [15: 109].

Вогонь наділявся захисними і очисними властивостями, що стало причиною того, що вогонь і пов'язані з ним речі, використовувалися в народно-медичних практиках. Вогонь став не тільки символічним засобом виправлення недоліків, які були викликані хворобами, але також і засобом знищення втілень лиха (одяг, речі, опудало і т.п.). На початку ХХ ст. так характеризували вогонь: «Агонія свеціць, агонь Грее, агонь засцерагае пекло нячистай сіли [...] якая насилає розния хвароби и няшчасці. Асаблівай сілай адрозніваецца агонь, здабити першабитним спосабам плиг дапамозе Трен адзін аб адзін двох драўляних брускоў. Такі агонь падтримліваюць у шкірним хатнім ачагу; у годині епідемічних и павальних хваробаў па Канціо вуліци разводзяць вогнішчи, вакол сядзіби абносяць галаўню, што гариць. На начлег у ліс ЦІ ў полі вакол статки акресліваюць магічную лінію, каб заступіць доступ нячистай сіле »[15: 110].

Через вогонь також відбувалося символічне оновлення, що яскраво виражалося в обрядах розпалювання нового ( «живого») вогню після того, як гасили старий. У язичницької традиції вогонь виконував важливу функцію в похоронних обрядах. Навіть після переходу від кремації до ингумации вогнем продовжували випалювати (= очищати) майданчик для поховання. Вогонь також використовувався в поминальних обрядах ( «гріти батьків»).

Сонце, як небесний вогонь, також як і вогонь земний, наділялося захисними і очисними якостями. У змовах відомий мотив, в якому небесні світила виступають в якості оберегів: «Мяне маці нарадзіла, Сонейкам абгарадзіла, місяць падпаясала» (№ 56, змова на дорогу); «А я, раба божая (імя), іду, сонце асвячуся, місяцях абгараджуся. Іду, раба божая (імя), нікога НЕ баюся »(№ 63, при виході з будинку); «I саблюдзі іх, красна сонца, пекло ліхога чалавека, пекло цара палявога, пекло цара вадзянога, пекло цара лесавога, ад яго дзетак-царане, штоб ен кароў дамоў ня вадзіў и царат Малаков ня паіў; и сахрані іх пекло стралась вогненнай, пекло звірів бягучага, пекло гада паўзучага, пекло змяі папілухі »(№ 115, при вигоні худоби в поле) [8: 46, 47, 64].

У руслі похоронної традиції важливо те, що сонячне світло і тепло проганяють зло і нечисть, очищають душу людині, висвітлюють і охороняють шлях в «Вира». Солярні знаки на надгробках виконують ці символічні функції. Також Сонце тут може виступати в якості символу чистоти, а знак на пам'ятнику в такому випадку відображає ідею праведного життя людини.

Сонце - ознака померлого. Похоронна атрибутика виявляє взаємозв'язок з етнічної, статевої, соціальної приналежністю і віком [13: 106], що підтверджується матеріалами археологічних досліджень поховань. У білоруській науковій літературі практично не розроблялася гіпотеза про те, що різні знаки на традиційних надгробках можуть позначати поховання окремих демографічних і соціальних груп населення. З етнографічних матеріалів відомо, що дійсно надгробні пам'ятники можуть виступати в якості засобу атрибуції поховань: «Магільни крижі, як знак пахаванага тут чалавека, павінен па магчимасці дакладна визначаць НЕ толькі ўзрост, но и пол нябожчика. Таму на дзіцячай магіле павінен Биць сами маленькі крижі, у тій годину як на магіле старих людзей - сами вялікі. На жаночай магіле Крижі павінни адрознівацца толькі таўшчинёю, но НЕ вишинёю »[із записів Н.Я. Никифорівської, цит. по: 5: 293]; «На Вялейшчине и на Дзісненшчине ў даўніну надмагіллі ставілі толькі над мужчинскімі пахаваннямі, а ў памяць жанчин замести помніка рабілі кладкі праз ручай ЦІ балаціни, на якіх виразалі дату смерці и серп, а калі нябожчица була маленькай дзяўчинкай - то боцікі» [4: 129 ]; «Маленькі фартушок міг припінацца та крижа, що не зважаючи на полавую приналежнасць нябожчика. Вялікі припіналі толькі да крижа, дзе пахаваная жанчина »[13: 110].

У білоруському фольклорі поширений сюжет «небесної сім'ї», в якій Сонце є дружиною і, відповідно, символізує жіноче начало. В якості робочої версії можна висловити думку, що на надгробках солярна символіка теж може позначати підлогу небіжчика, тобто бути ознакою поховання жінок. Дану гіпотезу необхідно обґрунтовувати етнографічними і археологічними джерелами.

Сонце - символ Христа. Символи Сонця на надгробках також обумовлені не тільки язичницькими міфологічними уявленнями, а й християнською традицією. Сонце, яке щодня вмирає і народжується, виступає як символ Христа, воскресіння, відродження і перемоги над смертю. Як видно, це перегукується з існуючими раніше міфологічними уявленнями. Археолог Леонід Бєляєв відзначав, що астральна символіка на надгробках Московської держави XV-XVI ст. може бути обумовлена ​​традиційною її зв'язком з темою смерті і воскресіння [1: 136].

В літургійних текстах Христос прямо порівнюється із Сонцем: «Тобі кланятися Сонцю правди» (Тропар Різдву Христовому, глас 4); «Світлом Твоїм Воскресіння, / просвітив всіляка» (Октоїх, глас 3); «Мій Спасителю, Христос Господь, / у темряві сплячим явився, / Сонце Сий правди» (Октоїх, глас 5).

Тепер звернемося безпосередньо до розгляду солярних знаків, що зустрічаються на традиційних надгробних пам'ятниках на території Білорусі.

Символіка традиційних надгробків Білорусі характеризується різноманітністю знаків, які можуть утворювати окремі групи

Мал. 1. Надгробки з солярними знаками (1 - д. Довгий Глибоцького р-ну, 2 - д. Бельнякі Чашнікского р-ну, 3 - д. Терешки Вілейського р-ну, 4 - д. Клин Вілейського р-ну, 5 - д . Млечко Вілейського р-ну, 6 - д. Гулін Сенненского р-ну, 7 - д. Бельнякі Чашнікского р-ну, 8 - м Гродно, 9 - д. Запуткі Крупського р-ну). Промальовування Дмитра Скворчевський і Євгена власовців.

Свастика. На території Глибоцького р-ну Вітебської обл. зустрічаються кілька надгробних каменів з однаковим свастіческую знаком. Один такий камінь знаходиться близько д. Велец, другий - близько д. Довгий (Рис. 1: 1). Час створення даних пам'яток поки не визначено, але кладовищі біля д. Довгий за результатами археологічних досліджень датується ХV-ХVІІІ ст. Камінь зі свастіческую знаком у Довгому має наступні розміри: висота наземної частини - 0,36 м, ширина - 0,53 м [17: 170, 172]. Фотографія ще одного каменю з таким же знаком була опублікована на одному з форумів шукачів скарбів, але без вказівки локалізації. Сам знімок був незабаром вилучений. Цей знак ми також зустрічаємо на надгробку в д. Тік Крупського р-ну, проте майстер вирізав його з помилкою.

Звертає на себе увагу спадкоємність із середньовічною символікою (Рис. 2: 8-12). Такий же свастіческую знак, як і на кам'яних надгробках, археологи виявляють під час розкопок курганних поховань. Знак на кераміці (гончарне клеймо) знайдений в курганах біля д. Мадора (XI-XII ст.) І д. Юдічі (Х - поч. ХІ ст., Поховання радимичів) Рогачевского р-ну Гомельської обл. [9: 60-61], д. Пашавічі Браславського р-ну Вітебської обл. (Грунтовий могильник ХІІ-XIII ст.) [3: 81].

Мал. 2. Гончарні клейма з солярними мотивами [9].

Свастика на стародавньому надгробку була відома близько д. Груздова Поставського р-ну Вітебської обл .: «... в лісі є грунтові поховання, обкладені камінням у вигляді кола. У його центрі великий камінь, на якому вибито хрест із загнутими кінцями. Покриті мохом каміння майже не простежувалися на поверхні. Місцевим населенням камені з поховань були обрані. В результаті цього знищені зовнішні ознаки грунтових поховань »[10: 89, № 251].

Як вже тут зазначалося, свастика може розглядатися не тільки як символ Сонця (небесного вогню), але також і вогню земного.

Хрест в колі. Даний символ, як і свастика, відноситься до числа древніх індоєвропейських символів і зустрічається вже на пам'ятках бронзового століття. Його походження, як і знака «колесо зі спицями», було обумовлено уявленнями про колісниці божества Сонця і про сонячне колесі. Ці досить поширені уявлення відбилися і в білоруському фольклорі. Так, в східному Поліссі говорили: «Сонца - гета вялікае калясо» [18: 157]. Цікаво, що форма знака могла бути зумовлена ​​ще й оптичним ефектом, який виникає, якщо дивитися на Сонце, яке утворює хрестоподібну фігуру. Також подібну форму (хрест у колі) може утворювати сонячне гало. Примітно, що на мініатюрі Радзивилловской літописі XV ст., Яка зображує гало в 1104 р дане явище показано художником у вигляді сфер з хрестоподібними фігурами [12: 152]. Ще на одній мініатюрі, яка присвячена землетрусу 5 лютого 1107 року, представників ми бачимо Сонце, промені якого утворюють форму хреста [12: 153 об.]. Подібні зображення є і на інших мініатюрах Радзивиловской літописі.

Уявлення про хрестоподібно гало відбилися також в фольклорі: «калі калу сонца зьявіцца б крижі або паабапал бацце два цьмяния сонца, та будз мяцеліца ЦІ вялікая навальніца з градам, калі тое па льоту» [14: 76].

Знак «хрест в колі» зустрічається на кам'яних надгробках, наприклад, в д. Свічка Бешенковічского р-ну, д. Бельнякі Чашнікского р-ну (Рис. 1: 7), д. Івоні Сенненского р-ну, д. Туржец 2 Полоцького р-ну Вітебської обл. та ін.

Крім «класичної» форми знака, також відомий і ряд варіацій. Іноді вони висічені разом з іншими знаками: в д. Гулина Сенненского р-ну Вітебської обл. (Рис. 1: 6) «хрест в сфері» разом зі знаком «вісь з півсферою» [докладніше про це знаку див .: 16]; в д. Млечко Вілейського р-ну Мінської обл. хрест в колі вирізаний в центрі кам'яного хреста, з чотирьох сторін від центра вирубані невеликі равносторонние хрестики (Рис. 1: 5); в д. Терешки Вілейського р-ну Мінської обл. зверху і знизу від досліджуваного знака є хрестики (Рис. 1: 3).

Фото 1. Кам'яний хрест в д. Млечко Вілейського р-ну. Знімок наданий етнографічним співтовариством "Вольни архіў".

Також відомий двенадцатіконечний хрест з колом в центрі (наприклад, в д. Запуткі Крупського р-ну Мінської обл. (Рис. 1: 9)). Досить цікавим є зображення на надгробку з д. Бельнякі Чашнікского р-ну Вітебської обл. (Рис. 1: 2). Цей знак відповідає підвісок-оберегів (двенадцатіконечний хрест в колі), які відомі з археологічних розкопок і датуються ХІІ-ХІІІ ст.

Знак «коло з хрестом» у вигляді гончарних клейм також присутній на кераміці в похоронних курганах (Рис. 2: 3; Рис. 3: 14, 16, 20), наприклад, близько д. Гаділовічі Рогачевского р-ну Гомельської обл. (Х-ХІІ ст.), Д. Навр Мядельского р-ну XI (XII-XIII ст.) І Новосілки (Х-ХІІІ ст.) Мінської обл. [9: 59, 62, 63] та ін.

Мал. 3. Гончарні клейма з солярними мотивами [9].

Певним варіантом знака «хрест в колі» можна вважати і «колесо зі спицями». Таке надгробок автор бачив на кладовищі д. Бояри Борисівського р-ну. Відомі пам'ятники, де є зображення кола, всередині якого 6, 7 або 8 спиць. Поки важко стверджувати, чи є якісь семантичні відмінності знаків з різною кількістю спиць. Подібні знаки також присутні на кераміці з середньовічних курганних поховань на території Білорусі.

Також знак «колесо зі спицями» може бути поєднана з символікою святого ( «живого», «справедливого») вогню, що пов'язано з однією з технологій його видобутку через обертання і свердління: «... аж покуль Бог аднаму старому калёсьніку, Каторі акрим калодак тачиў и верацёни, що не паслаў шчасьлівае думкі, штоб ен папробаваў кружкі на верацёнах вишмуліваць Ясенові клінком, та не нажом вирезвиаць, як досі. - Чаму ні, - кажа калёсьнік сам так сябе, - ясен цьвярдзей, дак павінен узяць мякчейшую бярозу; давай вісь папробуем. Застругаўши Ясенові клінок, приставіў яго до верацяну, Моцний прижимаючи, и зачаў смичком шморгаць то сюди, то туди, штораз скарей, аж палянь, - пашоў дим з верацяна, та так пахне, б з огнішча. Ен ета давай далей шморгаць та яшче скарей та хучей, аж покуль лоб стаў мокрі, так з верацяна іскри пасипаліся. Дак вісь як чалавек знайшоў справядліви агонь ... »[11: 298-299]. Про зв'язок вогню земного і небесного вже згадувалося.

Варіацією знака «колесо зі спицями» можна вважаті так званні «розетку» з шістьма Пелюстки Всередині. На старому Гродненському католицькому цвинтарі знаходяться кілька цікавих надгробків у вигляді кам'яних стовпів із зображенням шестипелюсткові розетки у верхній частині пам'ятника (Рис. 1: 8). Незважаючи на те, що це досить пізні християнські поховання, пам'ятник відображає древній міфологічний образ «Осі Миру», яка тримає небо і є основою Всесвіту. Цей образ символічно відображений в символі «вісь з півсферою», присутній на надгробних каменях переважно в Подвинье [16: 41, 48]. Стовп з колесом нагорі сприймався як символ «Світового Древа» з Сонцем нагорі, як саме «Світове Древо», верхівка якого йде в небо [2: 25]. Примітно, що в білоруських загадках також присутній образ Сонця на верхівці «Світового Древа»: «Стаіць дуб-старадуб, на критим дубі-старадубе сядзіць Птушка-вяртушка, ніхто яе НЕ дастане: ані цар, ані царица» (небо і Сонце) [ 6: 22]. Відзначимо, що подібні надгробки пов'язані, як видно, з образом Сонця і неба взагалі, а також можуть бути співвіднесені з ідеями «Вирая» і вознесіння душі на небо.

Колесо зі спицями і розетка не завжди можуть втілювати Сонце. У індоєвропейської традиції колесо зі спицями, як і розетка з шістьма пелюстками, є атрибутом бога громовержця, і цей знак символізує небо в своєму первісному значенні [2: 22-24]. У білоруському фольклорі також зустрічаються уявлення про «круглий» небі: «Круглае, доўгае, ніхто НЕ дастане» [6: 21]. Не варто виключати, що і на деяких білоруських надгробках «колесо зі спицями» і розетка означають небесне світило, а небо (небесний світ, «Вира», місцезнаходження душі людини в потойбічному світі), що перегукується з уявленнями про Сонце, на якому ( або біля якого) знаходиться «Вира».

Відомі приклади, коли знак «хрест в колі» не може бути віднесений до солярної символіці і досить опосередковано пов'язаний з небом. Цікавий приклад знаходимо в д. Клин Вілейського р-ну Мінської обл. На пам'ятнику (Рис. 1: 4), який датується 1810 р викарбувано хрест в колі, у верхній частині якого знаходяться три хрести, а в нижній - фундамент. Вся композиція виявляє схожість з «Голгофою», яка часто присутня на надгробках. У такому контексті знак «хрест в сфері» позначає Всесвіт, символічний центр якого і представляє Голгофа.

У такому контексті знак «хрест в сфері» позначає Всесвіт, символічний центр якого і представляє Голгофа

Фото 2. Надгробок в д. Клин Вілейського р-ну. Знімок наданий етнографічним співтовариством "Вольни архіў".

Також потрібно мати на увазі, що ряд зображень «хрест в колі», «колесо зі спицями» можуть бути переосмисленим знаком-хрізмой1, його спрощеною копією роботи сільського майстра, і в такому випадку подібні символи слід розглядати як релігійно-конфесійного християнського знака.

Металеві хрести з солярними мотивами також досить поширені на території Білорусі. Зазвичай це хрести, які мають в центрі перетину круглий елемент, від якого в сторони розходяться промені. Наприклад, в д. Велец Глибоцького р-ну, д. Дретунь Полоцького р-ну, д. Філіппова Верхнедвинск р-ну Вітебської обл., Д. Пашуки і д. Дмитровичі Кам'янецького р-ну Брестської обл., М Борисов (старе католицький цвинтар) Мінської обл. та ін.

Фото 3. Металевий хрест на католицькому цвинтарі м Борисова. Знімок Дмитра Скворчевський.

Також можна зустріти чітко впізнавані обриси світила на хресті, або ж, по суті, замість хреста присутній образ Сонця. Наприклад, в д. Городець Шарковщінском р-ну Вітебської обл., Д. Дінаровка Смолевічского р-ну Мінської обл. та ін.

та ін

Фото 4. Металевий хрест з "Сонцем" на кладовищі в с. Дінаровка Смолевічского р-ну. Знімок Дмитра Скворчевський.

З плином часу, коли традиційні сільські надгробки стали змінюватися типовими масовими пам'ятниками, солярна символіка жевріє навіть на них. На надгробках середини - другої половини ХХ ст. іноді можна побачити зображення Сонця у вигляді півсфери з розбіжними лініями-променями (наприклад, в д. Мінті Воложинського р-ну, м Вузда Мінської обл. та ін.), що позначає небесне світило на своєму заході (= смерть) або, що найбільш найімовірніше, на сході (= життя). Це свідчить про стійкість і наступності традиційних уявлень і пов'язаних з ними образів.

Це свідчить про стійкість і наступності традиційних уявлень і пов'язаних з ними образів

Фото 5. Надгробки на цвинтарі м Вузда Мінської обл. Знімок спільноти by-mohilki.livejournal.com.

***

Автор висловлює щиру подяку етнографічним спільноті «Вольни архіў» 2 за надану інформацію про надгробних пам'ятниках з солярної символікою.

виноски:

  1. Хризма - монограма імені Христа, що складається з двох початкових грецьких букв Х і Р, які перетинаються між собою. Зовні знак нагадує колесо зі спицями. Часто хризма вписувалася в коло. Цей знак зустрічається на християнських надгробках з античних часів.
  2. Сторінка «Вольни архіў»: https://vk.com/volny_archiu.

література:

  1. Бєляєв, Л. А. Російське середньовічне надгробок. Білокам'яні плити Москви і Північно-Східної Русі XIII-XVII ст. / Л. А. Бєляєв. - М .: Модус-Графіті, 1996. - 567 с.
  2. Голан, А. Міф і символ / А. Голан. - М .: Руссле, 1993. - 375 с.
  3. Дзярновіч, А. "Свастика" як касмалягічни ди етнавизначальни симболь / А. Дзярновіч, А. Квяткоўская // Навукови часопіс Центру етнакасмалёгіі «Криўя». - Менск: НВФ "Ваўкалака", № 1, 1994. - С. 75-90.
  4. Дучиц, Л. У. Вясковия могільнікі. Агульная характаристика. Типалогія пахаванняў / Л. У. Дучиц // Археалогія Беларусі. - Мінск: Беларуская навука, 2001. - Т. 4. Помнікі XIV - XVIII стст. - С. 124-129.
  5. Жицця адвечни лад: Беларускія Народния прикмети и павер'і / уклад., Прадм., Пераклад, бібл. У. Васілевіча. - Мінск: Білорусь, 2010. - Кн. 2. - 614 с.
  6. Загадкі / Ред. А. С. Фядосік. - Мінск: Навука и техніка, 1972. - 448 с. (БНТ: Беларус. Нар. Творчасць / АН Беларусі. Ін-т мастацтвазнаўства, етнаграфіі i фальклору)
  7. Зайкоўскі, Е. Салярная сімволіка / Е. Зайкоўскі // Міфалогія беларусаў: Енцикл. слоўнік / склад. І. Клімковіч, В. Аўтушка; навук. Ред. Т. Валодзіна, С. Санько. - Мінск: Білорусь, 2011. - С. 570-571.
  8. Заступників / уклад., Сістем. текстаў, уступ. арт. i каменти. Г. А. Барташевіч; редкал .: А. С. Фядосік (гал. Ред.) i інш. - Мінск: Навука i техніка, 1992. - 597 с. (БНТ: Беларус. Нар. Творчасць / АН Беларусі. Ін-т мастацтвазнаўства, етнаграфіі i фальклору)
  9. Плавінскій, А. Н. До питання про гончарних клеймах / А. Н. Плавінскій // Слов'яни і їх сусіди: Археологія, нумізматика, етнологія. - Мінськ: Веди, 1998. - С. 58-65.
  10. Поболь, Л. Д. Древности Білорусії в музеях Польщі / Л. Д. Поболь; науч. ред. Ю. В. Кухаренко. - Мінськ: Наука і техніка, 1979. - 208 с.
  11. Пяткевіч, Ч. Речицкае Палессе: пров. з пол. / Ч. Пяткевіч; уклад., прадм. У. Васілевіча. - Мінск: Беларус. кнігазбор, 2004. - 670 с.
  12. Радзивіловського літопис: факс. відтв. рукоп. / Ріс. акад. наук; відп. ред. М. В. Кукушкіна. - СПб .; М .: Глаголь; Мистецтво, 1994. - Т. 1. - 251 c.
  13. Раманюк, М. Ф. Беларускія Народния крижі. Belarusian folk crosses: Манаграфія / М. Ф. Раманюк. - Вільнюс: Наша Ніва; Д. Раманюк, 2000. - 221 с.
  14. Сержпутоўскі, А. К. Русальний нядзеля. Примхі и забабони беларусаў-палешукоў / А. К. Сержпутоўскі. - Мінск: Виш. шк., 2009. - 478 с.
  15. Сержпутоўскі, А. К. Палешукі-білоруси: етнаграфічни нарис / пер. з рос. і каменти. С. Грунтова; падрихтоўка тексту, іл. и паслясл. А. Лисенкі. - Мінск: Беларуская навука, 2017. - 173 с.
  16. Скварчеўскі, Д. Камяні з виявай знака ў виглядзе восі з паўсферай: так праблєми паходжання, ареала, класіфікациі и датавання / Д. Скварчеўскі // Беларускі фальклор. Материяли и даследаванні. - Мінск: Бел. навука, 2017. - Випуск 4. - С. 40-54.
  17. Чараўко, В. В. Археалагічния раскопкі на могільніку каля вёскі Доўгае Глибоцкага Раена ў 2015 г. / В. В. Чараўко // білоруський Падзвінне: вопит, методика и винікі палявих и міждисциплінарних даследаванняў: зборнік навукових артикулаў ІІІ міжнароднай навуковай канференциі (Полацк, 14-15 красавіка 2016 г.): у 2 Частка. / Міністерства адукациі Республікі Білорусь, Полацкі дзяржаўни ўніверсітет; [Ред. кал .: Д. У. Дук, О. І. Корсак, В. А. Лобач и інш.]. - Наваполацк: ПДУ, 2016. - Ч. 1. - С. 170-177.
  18. Moszyński, K. Polesie wschodnie, materjały etnograficzne z wschodniej części b. powiatu mosyrskiego oraz z powiatu rzeczyckiego / K. Moszyński. - Warszawa: Wydawnictwo Kasy im. Mianowskiego, 1928. - 328 s.

Відомості про автора: Скворчевський Дмитро Вячеславович, кандидат історичних наук.

Доповідь була прочитана на конференції «Таємнича Білорусь-2018» 3 лютого 2018 року.


Дмитро Скворчевській •

Если у вас є додаткова інформація по Цій Публікації, пишіть нам на [email protected] Підпісуйтесь на наш телеграм або вайбер канали, щоб всегда буті в курсі подій.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация