Третя хвиля проти обложеної фортеці

Нещодавно помер, майже 90-річним, американський футуролог Елвін Тоффлер - приголомшлива людина, в 1980-м передбачив, наприклад, поява Фейсбуку і тоді ж пояснив логіку нового російського застою часів «пізнього Путіна»

Нещодавно помер, майже 90-річним, американський футуролог Елвін Тоффлер - приголомшлива людина, в 1980-м передбачив, наприклад, поява Фейсбуку і тоді ж пояснив логіку нового російського застою часів «пізнього Путіна». Так-так, працював на сильне випередження.

У нас «футуролог» - щось на зразок бабки Маланки. Але в Америці футурологія - цілком собі дисципліна з набором гучних імен, від Бжезінського і Фукуями до глави приватного разведагентства Stratford Фрідмана. Всі вони так чи інакше працюють з future in present, з «майбутнім в сьогоденні».

У Тоффлера на російську мову переведено п'ять книг, і головна серед них - та сама, 1980-го року, «Третя хвиля». Півтори тисячі сторінок, але читаються легко завдяки елегантності основної ідеї. Тоффлер стверджує, що війни і революції, битви класів і народів - це відображення головного соціального процесу: зміни цивілізаційних хвиль.

Першою хвилею була сільськогосподарська, її підсумок - забезпечення людства доступною їжею. Організаційно цивілізація Першої хвилі - це феодальна держава. Слабкі централізація і стандартизація, проте ж помітна інтенсифікація - якщо порівнювати з життям збирачів і мисливців.

Друга хвиля - індустріальна або, якщо хочете, консьюмеристское, сенс якої в тому, щоб забезпечити всіх стандартним промтоварів. Шість базових принципів Другої хвилі в описі Тоффлера такі: стандартизація, спеціалізація, синхронізація, централізація, концентрація, максимізація. Вони, зверніть увагу, протилежні організаційним принципам Першої хвилі. Для ілюстрації Тоффлер детально розбирає два соціальних інституту - сім'ю і школу. Показує, наприклад, як патріархальна сім'я Першої хвилі, коли все покоління живуть разом, коли сім'я сама собі дитсадок, школа, виробництво і лазарет, - ламається під напором вимог Другої хвилі, якій потрібна маленька, мобільна, нуклеарна сім'я: чоловік, дружина, пара дітей. Вранці по гудку - тато на фабрику, мама до плити, дитина в школу. А школа другої хвилі, крім навчання грамоті і рахунку, має і приховану задачу привчання до дисципліни, т. Е. Беззаперечного виконання рутинної роботи. Так школа готує дитину до стандартної роботі з випуску стандартної продукції, яку слід стандартно споживати. Організаційна оболонка цивілізації Другої хвилі - централізоване буржуазно-демократичну державу.

Третя хвиля виникла недавно, з появою комп'ютерів, але швидко досягла масштабів цунамі. Її принципи - індивідуалізація, дестандартізація, децентралізація, деконцентрація - протилежні ідеології Другої хвилі. Ось чому в наш час у всьому світі тріщать вертикалі влади. Ось чому традиційна школа перетворюється в кайдани (і ось чому половина багатіїв Кремнієвої долини, від Джобса до Гейтса, навчання в університетах кинули). Ось чому нуклеарна сім'я, ця ікона Мізуліной і Милонова, перестає бути єдиною формою спільного життя. Серійні моногамні шлюби, одностатеві шлюби, немоногамних шлюби - коровай, коровай, кого хочеш вибирай. «Широкий людина, навіть занадто широкий!» - вигукував свого часу Митя Карамазов. Правда, будучи людиною Другої хвилі, додавав: «Я б звузив». А Третя хвиля диктує інше: їй чим ширше людина, тим краще.

Боротьба, яку ми приймаємо за битву консерваторів з демократами, державників з лібералами, - це, по Тоффлеру, зіткнення різних цивілізаційних хвиль. І це другий найважливіший момент його книги.

Тоффлер перестрибує через нічого в його очах не значущий спір - був Сталін (Мао Цзедун, Піночет, та хто завгодно) ефективним менеджером або ж кривавим диктатором. Для нього важливо інше: був той чи інший діяч людиною своєї хвилі - або ж йшов проти неї, намагаючись хід історії зупинити. З цієї точки зору Сталін і Мао знаходяться по різні боки барикад, тому що Сталін був індустріалізатора відсталою, аграрної Росії і просував цивілізацію як міг. Він дійсно прийняв Росію з сохою, а здав - з атомною бомбою і, головне, з потужною індустрією. (Інша справа, що в Америці атомну бомбу створили без концтаборів і терору, не кажучи вже про індустрію). А ось Мао Цзедун, вдаючись до того ж терору, що і Сталін, і створивши атомну бомбу, залишив країну без індустрії з однієї сохою. Тому до реформ Ден Сяопіна - реформ Другої хвилі - Китай залишався вкрай відсталою державою.

Відповідно до ідеями Тоффлера, Мао Цзедун близький не Сталін, а Путіну, який так само намагається зупинити Третю хвилю, як Мао зупиняв Другу. Для нинішнього російського президента важливі ієрархія, стандарт, централізація, дисципліна, споживання, концентрація. Він все ще живе уявленнями ХХ століття про те, що корисні копалини або розвинений ВПК гарантує перемогу. Путін робить ставку на централізовану державу, нафтогаз і яке-небудь освоєння Арктики, в той час як для Третьої хвилі це речі другого порядку. 50-кілометрова Кремнієва долина, цей крихта Давид, давним-давно кладе на лопатки всю величезну, незграбну, відсталу, що розкинулася на 10 тисяч верст Росію.

Головна сила Третьої хвилі - в мізках, в людському капіталі. У той час як для Другої хвилі, особливо в російському імперському ізвод, людці - це так, видатковий матеріал.

Дивитися на те, що відбувається в Росії очима Тоффлера корисно: бачиш не просто скажений принтер Держдуми, не просто страхи президента в кільці охорони, які не закручування гайок і розгром телебачення, колись колишнього найяскравішим в світі, - а саме зіткнення цивілізаційних хвиль. Друга хвиля прагне все охопити централізованим контролем. Третя - плескає, як хоче; не знає, куди поверне завтра; довіряє яскравим мізкам і плює на будь-який контроль. Люди Другої хвилі, які вважають, що світ крутиться навколо матеріальних благ, щиро не розуміють людей Третьої хвилі, для яких матблага - це як їжа для людей Другої хвилі. Третя хвиля виробляє нематеріальні блага: нове спілкування, обмін ідеями, якісне час. Порівняйте ВКонтакте з «Газпромом».

На шляху Третьої хвилі поставити греблю можна. Павло Дуров виїхав з Росії, месенджери притискають до нігтя - але, боюся, ніготь обламається швидко.

Якщо за часів Брежнєва ми були з Європою і США в одній групі індустріальних країн (і наше протистояння було боротьбою всередині вищої ліги), то тепер Росія вилетіла до другої ліги. Наші суперники сьогодні - це близькосхідні нафтовидобувні монархії, Саудівська Аравія і (особливо) Арабські Емірати, а на Далекому Сході нам суперник Китай. Але, судячи з того, що в Китаї зарплата вже вдвічі вище російської, ми опускаємося в кінець списку. Тому що по Путіну ідеальна Росії - це така собі модернізована НДР, держава безнадійного минулого. Хоча і потрібно віддати президенту належне: в свою віру він звернув безліч людей. За рідкісним винятком, на кшталт Кудріна і Грефа, російський істеблішмент сьогодні б'ється за те, щоб зупинити Третю хвилю. Хіпстера, що змінюють професії по три рази на рік, - для них безглузді хом'ячки, яких можна і потрібно поставити під контроль з їх безглуздим Інтернетом. Підручник історії повинен бути єдиним. Панатлантіческіе штучки - від гомосексуалізму до ГМО - підлягають обструкції. Як казав Гаер Кулій в «Двох капітанів», «палички повинні бути попендікулярни».

Господи, яка ж туга! Просто тому, що все це марно. Через два роки або через двадцять років, але всіх оборонців, всіх цих думських ярих з нульовою схожістю просто змете, - ось тільки життя парочки поколінь на той час пройде даремно.

Шкода, що Тоффлер так в Росії і не був прочитаний. Його «Третя хвиля» дає можливість не розмінюватися на дрібні дурниці на кшталт «рукостискання» - «нерукопожатія», дозволяючи поверх конкретних людей бачити куди більші процеси. Відкрийте Тоффлера - і подивіться на розбурхане цивілізаційне море іншими очима. Тоді, може бути, ви краще зрозумієте, як жити в державі, перетворив себе в фортецю, яку з усіх боків підмиває інформаційний океан.

Може, прийдете до висновку, що приречену фортеця не потрібно зміцнювати. А може, вирішите, що в державі-фортеці взагалі не варто жити, а слід записатися в матроси і, з Тоффлер під пахвою, - у відкритий океан.

джерело: rosbalt.ru

Автор: Дмитро Губін

Новини порталу «Весь Харків»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация