Третьяковська галерея покаже 63 справжніх Свіяжского ікони

(Казань, 4 лютого, «Татар-інформ», Оксана Романова). У Державній Третьяковській галереї 20 лютого відкриється виставка «Сказання про граді Свияжске», де будуть представлені 63 справжніх ікони з іконостасів Троїцької церкви та Успенського собору острова-града. Про це в ексклюзивному інтерв'ю ІА «Татар-інформ» розповіла головний хранитель фонду давньоруської живопису ГМИИ РТ Віра Немтінова.

«Наш музей є основним за кількістю пам'ятників і за назвою виставки, тому що Свіяжского колекція ікон зберігається тільки в Татарстані, в Державному музеї образотворчих мистецтв РТ. Ми готуємо по половині з кожного іконостасу - Троїцької церкви та Успенського собору. Це 62 пам'ятника і ще маленька ікона "Розчулення", яка гіпотетично могла бути в келії святителя Германа - першого настоятеля Успенського Богородицького монастиря », - повідомила співрозмовниця агентства.

До слова, одну з ікон, які будуть представлені на виставці в Москві, а саме - «Спас в силах», реставрував художник-реставратор I категорії Валерій Косушкін, який майже все життя працює на фресках Успенського собору . Реставрація проводилася в столиці, в міжобласному науково-реставраційному художньому управлінні (МНРХУ). Ця ікона стане головним чином центрального ряду іконостасу Успенського собору, вперше з'явившись після реставрації розкритою (розчищеної) після пізніших нашарувань живопису.

«Особливість цієї колекції - унікальна живопис середини XVI століття, яка представляє два можливих варіанти, поширених в епоху Івана Грозного в Свияжске. І на території Татарстану це єдині повністю збереглися два іконостаси, які представляють унікальну цінність - як художню, так і духовну. У Росії дуже мало музеїв, де повністю зберігаються іконостаси, а у нас цілком два комплексу зберігаються в одному музеї. Це прецедент в музейній практиці дуже рідкісний, тому що після революції і подальшої реставрації пам'яток вони потрапляли в різні столичні музеї, і іконостаси виявлялися в експозиціях різних музеїв. Те, що у нас є ці два іконостаси, унікальних у всій Росії, - це навіть не золотий запас, це вже небесний запас », - пояснила Віра Немтінова.

Те, що у нас є ці два іконостаси, унікальних у всій Росії, - це навіть не золотий запас, це вже небесний запас », - пояснила Віра Немтінова

Іконостас Троїцької церкви Свияжска - найперший на території сучасного Татарстану і найперший в Казанської єпархії. За довгі роки досліджень учені прийшли до висновку, що спочатку поставлений він був не тому вигляді, яким став до кінця XVI століття. Спочатку він був низьким, в два ряди ікон, а пізніше вже його добудували до п'яти ярусів.

Іконостас Успенського собору було освячено трирядним, причому центральний ряд складали сім ікон із зображеннями по пояс. Пізніше святковий ряд був доповнений з 12 ікон до 16 Великодніх циклом, а центральний був замінений з поясних на зображення в зростання.

«Було бажання побудувати тут іконостас як в московських храмах, по типу кремлівських високих п'ятиярусний. До того ж Успенський храм був особливим: на території цього монастиря знаходилася крещальня (прибудова для хрещення - прим. Т-і). Значить, ми повинні розуміти, що це був православний центр на території Казанської єпархії. Отже, і Успенський собор повинен був бути відкритою книгою для тих людей, які ще не прочитали Святе письмо. Все для них повинно було бути дуже очевидно і просто викладено, що ми і бачимо на фресках », - пояснила Немтінова.

Над реставрацією ікон перед відправкою в Третьяковську галерею працюють невелика бригада з чотирьох чоловік. Один з них ювелір, художник-реставратор по металу Рафкат Мухаметшин. Він закріплює місцями деформовану позолочену срібну окантовку ікон (басму) найдрібнішими латунними гвоздиками - при цьому не вбиваючи їх, а вкрай делікатно вдавлюючи в стародавні образу. На закріплення таким способом облямівки однієї ростової ікони йде близько двох діб. Як говорить сам майстер, це вкрай швидко, тому що поза нагальної підготовки до виставки у нього пішла б на це пара місяців. Крім того, в його силах до блиску очистити потемнілий метал. Однак до виставки в Третьяковській галереї прийнято рішення залишити ікони такими, якими вони є зараз.

Однак до виставки в Третьяковській галереї прийнято рішення залишити ікони такими, якими вони є зараз

«Це буде наступною роботою, тому що це не можна зробити за такий короткий термін якісно - інакше ми не збережемо ікони. Думаю, коли ікони знову повернуться в Казань з Третьяковської галереї, до нової розширеної виставці вже тут, в музеї образотворчого мистецтва РТ, ми зможе начистити їх до блиску », - сказав Мухаметшин.

Всього у виставці «Сказання про граді Свияжске» в Третьяковській галереї візьмуть участь вісім російських музеїв і дві великі бібліотеки.

Національний музей РТ надасть для експозиції «оригінал з оригіналів, рідкість з рідкостей» - пелену (виткане зображення, яке вішалося під особливо шановані ікони - прим. Т-і) Казанської ікони Божої Матері кінця XVI століття і архієрейську митру (головний убір для богослужінь - прим. Т-і).

Т-і)

Крім того, так як виставка зосереджена на православ'ї на татарської землі і значущості культури, яка тут розвивалася, для всієї Росії, в ній візьмуть участь Ярославський і Муромський музеї-заповідники, Державний історичний музей (ГИМ), Музей Московського Кремля, Третьяковська галерея, Троїце -Сергіева лавра, а також Російська державна бібліотека (РДБ) і бібліотека Академії наук, що надають рукописи.

«Експонати, що надаються цими музеями, пов'язані з темою виставки по історичній канві. Похід Івана Грозного на Казань пов'язаний з просуванням через ці міста. Так, він молився ярославським святим перед походом. Музей Московського Кремля надасть ікону "Благословенне воїнство", яка особливо близька по стилю зеленофонним ікон Свияжска, таким як "Трійця", "Іоанн Богослов Мовчання", "Борис і Гліб", написаним на оливковій темно-зеленому тлі, і так далі », - додала Немтінова.

У Москві реліквії будуть експонуватися протягом трьох місяців, а потім повернуться в Казань.

Самі жителі Казані і Татарстану вперше побачили, причому тільки по половині унікальних іконостасів, на виставці в ГМИИ РТ в 2013 році. Після демонстрації в Третьяковській галереї казанські музейники планують максимально широко показати колекцію давньоруського мистецтва. Після ремонту в будівлі музею, про який було сказано Президентом РТ в грудні 2017 року , Експозицію мають намір розширити на третій зал, виставивши більшу кількість пам'ятників і Свияжска, і древньої колекції ікон, що зберігалися раніше в Національному музеї РТ. Всього ікон у ГМИИ РТ близько тисячі.

Більше цікавого в стрічці медіа сервер - додайте «Татар-інформ» в обрані джерела.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация