Три століття історії: начальник Головархіву Москви - про минуле, сьогодення і майбутнє

Як відбувається розсекречення документів, як оцифровує метричні книги, чому важливо знати своє генеалогічне древо і звідки у сучасних медіа з'явився інтерес до архівних даних - про все це в інтерв'ю m24.ru розповів начальник Головного архівного управління Москви Ярослав Онопенко. Як відбувається розсекречення документів, як оцифровує метричні книги, чому важливо знати своє генеалогічне древо і звідки у сучасних медіа з'явився інтерес до архівних даних - про все це в інтерв'ю m24

Фото: прес-служба Головархіву

- У городян великий інтерес до історії родини. Розкажіть, якщо хочеться скласти генеалогічне древо, то з чого почати і куди звертатися?

- У нас є дані тільки про москвичів. Якщо предки народилися не в Москві, то у нас знайти нічого неможливо. Щоб знайти інформацію, потрібно точно знати ім'я, місце народження прабабусі і прадідусі, і дати народження повинні бути до 1917 року. Відомості про народжених після 1917 року містяться в документах архіву Управління ЗАГС. Коли їм виповнюється 100 років, документи передаються на постійне зберігання в наш архів.

Пошук предків, що народилися в Москві, можливий за метричними, Сповідні книгам і Ревизской сказки. Метрична книга містить відомості про батьків новонародженого, інформацію про те, до якого стану належав батько. Далі вибудовуємо ланцюжок: шукаємо по метричній книзі, де хрестили батька при народженні, потім знаходимо його батька, і так заглиблюємося в минуле. Якщо сім'я завжди жила в Москві, то відновити родовід можна досить повну, якщо були переїзди, то при бажанні дослідник може звернутися в архів за місцем проживання його предків. Більшість дослідників займаються складанням генеалогічного древа самі, хтось звертається до архіву на платній основі.

- Розкажіть, наскільки давні у вас в архіві документи, яка нижня межа?

- Кінець XVII століття.

- Але ж Москва набагато старше, чому в міському архіві немає більш древніх документів?

- До нас дійшло порівняно небагато давніх писемних джерел. Для їх зберігання створений спеціальний архів - Російський державний архів давніх актів, він відноситься до Федеральних архівному агентству.

- Розкажіть, як йде процес розсекречення документів?

- Термін секретності документів - 30 років. Якщо містяться в ньому відомості вже не уявляють державної таємниці, він стає публічним. Але на деяких документах гриф секретності обгрунтовано становить понад 100 років. У минулому році розсекретили більше чотирьох тисяч справ, в основному протоколи засідань міськкомів, обкомів, первинних організацій КПРС.

Наприклад, недавно відкрили значну частину документів про Велику Вітчизняну війну, про оборону Москви, про будівництво ліній укріплень, мобілізації населення, евакуації. Публічної стала значна частина документів Мосгорисполкома про Велику Вітчизняну війну, про оборону Москви, про будівництво ліній укріплень, мобілізації населення, евакуації, списки нагороджених за будівництво оборонних споруд.

Публічної стала значна частина документів Мосгорисполкома про Велику Вітчизняну війну, про оборону Москви, про будівництво ліній укріплень, мобілізації населення, евакуації, списки нагороджених за будівництво оборонних споруд

Фото: m24.ru/Никита Симонов

- Чому відомості про нагородження за будівництво оборонних споруд були секретними?

- Люди, що будували оборонні споруди, повинні були зберігати таємниці їх будівництва. Зараз це герої, які вчинили трудовий подвиг, адже протяжність тільки зведених протитанкових ровів склала 600 кілометрів - майже відстань від Москви до Петербурга. Причому все було побудовано в вкрай стислі терміни - з кінця вересня до кінця листопада 1941 року, а працювали в основному жінки і підлітки. Нерідко в списках зустрічається не повне ім'я, а лише короткий, наприклад, Ваня Іванов, а не Іван Іванов, і стає зрозуміло, що це підліток.

Цінні документи Головархіву

На архівному збереженні перебувають метричні книги з записами про місце і дату народження і хрещення Олександра Пушкіна, Михайла Лермонтова, Федора Достоєвського, про шлюб Пушкіна з Наталією Гончаровою, Антона Чехова з Ольгою Кніппер, про смерть Миколи Гоголя і Чехова. До революції метричні книги велися в храмах і містили записи про народження, хрещення, вінчання, відспівування. Потім їх замінили документи, які ведуть органи ЗАГС.

Є особисті фонди суспільно-політичних діячів, вчених, літераторів, музикантів, акторів. Наприклад, художній керівник ансамблю пісні і танцю Радянської Армії Бориса Александрова, одного з організаторів радянської автомобільної промисловості та директора першого радянського автомобільного заводу Івана Лихачова, першого секретаря Московського міського комітету КПРС Віктора Гришина.


- Чи буде в цьому році Головархів робити публічні проекти?

- На телеканалі "Москва 24" ми запустили новий проект, буде показувати глядачам з унікальними відеодокументами з наших фондів. Для телеефірів надамо документальну відеозйомку вулиць, які є значущими міських подій. Також плануємо публікувати аудіодокументи "Радіо Москви" - це буде 700 аудіозаписів свідків історії Москви, серед яких є почесні громадяни міста, вчені, Герої Радянського Союзу.

Фото: m24.ru/Никита Симонов

- Про що будуть ці аудіозаписи?

- Проект ми попередньо назвали: "Я розповім вам, як було", в ньому будуть історії свідків історії Москви, люди будуть розповідати з емоціями, жваво і безпосередньо про минуле. Пам'ятайте, коли ми були дітьми, з яким інтересом слухали розповіді наших бабусь і дідусів про їх життя, про війну, про те, який раніше була Москва ... Таких історій, які запропонуємо для радіоефірів, записано і зібрано понад 700, а відеоматеріалів, присвячених Москві, починаючи з кінця ХIХ століття.

- Відео повені 1908 року в Москві має велику популярність в інтернеті. Ви маєте до неї ставлення?

- Це кінохроніка з наших фондів. На ній запис повені 1908 року біля стін Кремля. Цікавих Відеохроніка, насправді, збереглося чимало, їх ми надаємо офіційному порталу мера і уряду Москви, телеканалу "Москва 24" . Ці матеріали будуть покладені в основу рубрик та історичних публікацій порталу mos.ru , А також ретроспективних телесюжетів. Наприклад, архівна складова буде активно використовуватися в передачі "Будівництво в деталях".

- Ким зроблені відеозаписи? Звідки вони надійшли на зберігання в архів?

- Відеоматеріали, кінофільми знімали професійні оператори, так як в той час кінокамера для більшості була дорогим задоволенням, та й зберегти плівку було складно. У відділі зберігання аудіовізуальних документів є аматорські відеоматеріали, але їх мало, на відміну від фотографій, яких зібрано сотні тисяч. Більшість відеозаписів нам передала на зберігання "Студія документальних фільмів". Це фільми про історію Москви, про будівництво "Лужників", "Заряд", про реконструкцію Калінінського проспекту - Нового Арбата в 1960-і. Є відеофільм про те, як будувалися Садове кільце і Комсомольський проспект. Унікальна запис сорокових років - кадри, що зафіксували пересувку будівель в Москві без відселення мешканців. Ці документи, безсумнівно, цікаві для москвоведов і всім, хто цікавиться історією будівництва та реконструкцією нашого міста.

Посилання по темі

- Як в цьому році будете задіяти збори фотографій?

- Цей рік в Росії оголошений роком екології. Зараз готуємо фотоальбом з видами зеленій, квітучій Москви за останнє сторіччя, в нього увійдуть фотографії головних столичних парків: парку Горького, Сокільників, скверів Бульварного кільця, паркових зон московських садиб, заповідників. Також до 870-річчя міста з'явиться видання "Москва святкова", зберемо фотографії, пов'язані з історією свят столиці.

- Архів кілька років переводить документи в електронний вигляд. Скільки листів відсканували в минулому році і скільки плануєте в цьому?

- У минулому році відсканували 400 тисяч аркушів документів до 1917 року, план на цей рік такий же. Наш пріоритет - переклад в електронний вигляд метричних книг. Це занадто багато роботи, так як товщина корінця може досягати півметра. Працювати з ними потрібно обережно, щоб не пошкодити листи тряпичной паперу.

Всього на сьогодні вже відскановано понад п'ять мільйонів листів архівних документів. Чимала частина документів радянського періоду стала цифровий, в основному це рішення Мосгорисполкома, що стосуються виділення житлоплощі. На їх основі готують довідки майнового характеру, які допомагають москвичам при вирішенні житлових проблем.

- Коли переведете всі документи в електронний вигляд?

- Поспіх неприпустима. Деякі документи потребують складної реставрації. Працювати з ними потрібно дуже обережно. Є документи, чия ступінь зносу настільки велика, що існуючі технології не дозволяють їх відновити, ганчіркова папір іноді розсипається на фрагменти. В такому стані московський архів прийняв їх ще в 1930-і. Близько 15 тисяч дореволюційних справ через ветхість не представляється можливим видавати дослідникам. Зараз вони закриті в вакуумну упаковку з метою консервації та чекають, коли технології дозволять їх реставрувати. Роботи ще багато.

Розмовляла Світлана Казанцева

Розкажіть, якщо хочеться скласти генеалогічне древо, то з чого почати і куди звертатися?
Розкажіть, наскільки давні у вас в архіві документи, яка нижня межа?
Але ж Москва набагато старше, чому в міському архіві немає більш древніх документів?
Розкажіть, як йде процес розсекречення документів?
Чи буде в цьому році Головархів робити публічні проекти?
Ви маєте до неї ставлення?
Ким зроблені відеозаписи?
Звідки вони надійшли на зберігання в архів?
Скільки листів відсканували в минулому році і скільки плануєте в цьому?
Коли переведете всі документи в електронний вигляд?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация