Три століття російської новорічної ялинки. Новорічна ялинка

  1. Три століття російської новорічної ялинки
  2. Історія перетворення їли в різдвяне дерево
  3. Петровський указ 1699 року
  4. Різдвяне дерево в Росії в першій половині XIX століття
  5. Російська ялинка в другій половині XIX століття
  6. Свято різдвяної ялинки
  7. Полеміка навколо ялинки
  8. Три століття російської новорічної ялинки
  9. Історія перетворення їли в різдвяне дерево
  10. Петровський указ 1699 року
  11. Різдвяне дерево в Росії в першій половині XIX століття
  12. Російська ялинка в другій половині XIX століття
  13. Свято різдвяної ялинки
  14. Три століття російської новорічної ялинки
  15. Історія перетворення їли в різдвяне дерево
  16. Петровський указ 1699 року
  17. Різдвяне дерево в Росії в першій половині XIX століття
  18. Російська ялинка в другій половині XIX століття
  19. Свято різдвяної ялинки
  20. Полеміка навколо ялинки
  21. Три століття російської новорічної ялинки
  22. Історія перетворення їли в різдвяне дерево
  23. Петровський указ 1699 року
  24. Різдвяне дерево в Росії в першій половині XIX століття
  25. Російська ялинка в другій половині XIX століття
  26. Свято різдвяної ялинки
  27. Полеміка навколо ялинки

Три століття російської новорічної ялинки

зміст:

Вбрані ялинове деревце, яке стоїть в будинку на Новий рік, здається нам настільки природним, само собою зрозумілим, що, як правило, не викликає ніяких питань. Підходить Новий рік, і ми по засвоєної з дитинства звичкою встановлюємо його, прикрашаємо і радіємо йому. А тим часом звичай цей сформувався у нас відносно недавно, і його походження, його історія і його сенс, безсумнівно, заслуговують на увагу.

Процес "щеплення ялинки" в Росії був довгим, суперечливим, а часом навіть болючим. Цей процес самим безпосереднім чином відображає настрої і вподобання різних верств російського суспільства. В ході завоювання популярності ялинка відчувала на собі захоплення і неприйняття, повна байдужість і ворожнечу. Простежуючи історію російської ялинки, можна побачити, як поступово змінюється ставлення до цього дерева, як в суперечках про нього виникає, зростає і затверджується його культ, як протікає боротьба з ним і за нього, і як ялинка, нарешті, одержувати повну перемогу, перетворившись у загальну улюбленицю, очікування якої стає одним з найщасливіших і пам'ятних переживань дитини.

Ялинки дитинства вкарбовуються в пам'яті на все життя. Я пам'ятаю свою першу ялинку, яку мама влаштувала для мене і моєї старшої сестри. Було це в кінці 1943 року в евакуації на. У важкий воєнний час вона все ж визнала за необхідне доставити своїм дітям цю радість. З тих пір в нашій сім'ї жодна зустріч Нового року не проходила без ялинки. Серед прикрас, які ми вішаємо на ялинку, до сих пір збереглося кілька іграшок з тих давніх пір. До них у мене особливе ставлення ...

До змісту

Історія перетворення їли в різдвяне дерево

Сталося це на території Німеччини, де ялина за часів язичництва була особливо шанованої і ототожнювалася з світовим деревом. Саме тут, у древніх германців, вона і стала спочатку новорічним, а пізніше - різдвяним символом. Серед німецьких народів здавна існував звичай йти на Новий рік в ліс, де вбрання для обрядової ролі ялинове дерево висвітлювали свічками і прикрашали кольоровими ганчірочками, після чого поблизу або навколо нього відбувалися відповідні обряди. Згодом ялинові деревця стали зрубати і приносити в будинок, де вони встановлювалися на столі. До деревця прикріплювали запалені свічки, на нього вішали яблука і цукрові вироби. Виникненню культу їли як символу невмирущої природи сприяв вічнозелений покрив, що дозволяв використовувати її під час зимового святкового сезону, що стало трансформацією здавна відомого звичаю прикрашати будинки вічнозеленими рослинами.

після хрещення німецьких народів звичаї і обряди, пов'язані з шануванням їли, почали поступово набувати християнський сенс, і її стали "використовувати" в якості різдвяного дерева, встановлюючи в будинках вже не на Новий рік, а в святвечір (переддень Різдва, 24 грудня), від чого вона і отримала назву різдвяного дерева - Weihnachtsbaum. З тих пір в святвечір (Weihnachtsabend) святковий настрій стало в Німеччині створюватися не тільки різдвяними піснеспівами, а й ялинкою з палаючими на ній свічками.

До змісту

Петровський указ 1699 року

У Росії звичай новорічної ялинки бере початок з Петровської епохи. Згідно з царським указом від 20 грудня 1699 року надалі наказувалося вести літочислення немає від Створення світу, а від Різдва Христового, а день "новоліття", до того часу відзначався на Русі 1 вересня, "за прикладом усіх християнських народів" відзначати 1 січня. У цьому указі давалися також і рекомендації по організації новорічного свята. У його ознаменування в день Нового року було велено пускати ракети, запалювати вогні і прикрасити столицю (тоді ще - Москву) хвоєю: "За великим вулицями, у навмисних будинків, перед воротами поставити деякі прикраси від древ і гілок соснових і можжевелевих проти зразків, які зроблені на Гостинному Дворі" . А "людям убогим" пропонувалося "кожному хоча по дерева або гілки на воротях або над оселю своєї поставити ... а стояти тому прикраси січня в перший день". Ця малопомітна в епоху бурхливих подій деталь і стала в Росії початком трьохсотлітньої історії звичаю встановлювати ялинку на час зимових свят.

Однак до майбутньої різдвяній ялинці указ Петра мав вельми опосередковане відношення: по-перше, місто декорувався не тільки ялиновими, а й іншими хвойними деревами; по-друге, в указі рекомендувалося використовувати як цілі дерева, так і гілки і, нарешті, по-третє, прикраси з хвої наказано було встановлювати не в приміщенні, а зовні - на воротах, дахах трактирів, вулицях і дорогах. Тим самим ялинка перетворювалася в деталь новорічного міського пейзажу, а не різдвяного інтер'єру, ніж вона стала згодом.

Після смерті Петра його рекомендації були грунтовно забуті. Царські приписи збереглися лише в оздобленні питних закладів, які перед Новим роком продовжували прикрашати ялинками. За цим елкам (прив'язаним до кілка, встановленим на дахах або ж уткнутими біля воріт) впізнавали кабаки. Дерева стояли там до наступного року, напередодні якого старі ялинки заміняли новими. Виникнувши в результаті петровського указу, цей звичай підтримувався протягом ХVIII і XIX століть.

Пушкін в "Історії села Горюхина" згадує "древнє громадська будівля (тобто шинок), прикрашене ялинкою і зображенням двоголового орла". Ця характерна деталь була добре відома і час від часу відбивалася в багатьох творах російської літератури. Д.В.Грігоровіч, наприклад, в повісті 1847 року "Антон-Неборак", розповідаючи про зустріч свого героя по дорозі в місто з двома кравцями, зауважує: "Незабаром всі три подорожнього досягли високої хати, осіненій ялинкою і скворечніцей, що стояла на околиці дороги при повороті на путівець, і зупинилися ".

В результаті кабаки в народі стали називати "ялинками" або ж "Іванами Йолкін": "Ходімо до Йолкіна, для свята вип'ємо"; "Видно, у Івана Йолкіна була в гостях, що з одного боку в інший похитується". Поступово і весь комплекс "алкогольних" понять придбав "ялинкові" дуплети: "ялинку підняти" - пиячити, "йти під ялинку" або "ялинка впала, підемо піднімати" - йти в кабак, "бути під ялинкою" - перебувати в шинку, " Йолкін "- стан алкогольного сп'яніння і т.п.

Крім зовнішнього оздоблення питних закладів в XVIII столітті і протягом усього наступного століття ялинки використовувалися на катальних (або, як ще говорили, скатних) гірках. На гравюрах і лубочних картинках XVIII і XIX століть, що зображають катання з гір на святах (Святках і) в Петербурзі, Москві та інших містах, можна побачити невеликі ялинки, встановлені по краях гірок.

У Петербурзі ялинками прийнято було також позначати шляху зимових перевезень на санях через Неву: "У снігові вали, - пише Л.В.Успенскій про Петербурзі кінця ХIХ - початку XX століття, - встромляли веселі волохаті ялинки", і по цій доріжці "дужі молодці на ковзанах "перевозили санки з сідоками.

До змісту

Різдвяне дерево в Росії в першій половині XIX століття

У Росії ялинка як різдвяне дерево з'явилася на початку ХIХ століття в будинках петербурзьких німців. У 1818 році з ініціативи великої княгині Олександри Федорівни була влаштована ялинка в Москві, а на наступний рік - в петербурзькому Анічковому палаці. На Різдво 1828 року Олександра Федорівна, на той час вже імператриця, організувала перший свято "дитячої ялинки" у власному палаці для п'яти своїх дітей і племінниць - дочок великого князя Михайла Павловича. Ялинка була встановлена ​​у Великій їдальні палацу.

Запросили також дітей деяких придворних. На восьми столах і на столі, поставленому для імператора, встановили ялинки, прикрашені цукерками, золоченими яблуками і горіхами. Під деревами були розкладені подарунки: іграшки, сукні, порцелянові штучки та ін. Подарунки всім присутнім дітям роздавала сама господиня. Свято розпочалося о восьмій годині вечора, а о дев'ятій годині гості вже роз'їхалися. З цих пір за прикладом царської сім'ї ялинку на Різдво стали встановлювати в будинках вищої петербурзької знаті.

Однак, судячи з численних описів святочних свят в журналах 1820-х-1830-х років, в цю пору різдвяне дерево в більшості російських будинків ще не ставилося. Ні Пушкін, ні Лермонтов, ні їхні сучасники ніколи про неї не згадують, тоді як Святки, святочні маскаради та бали описуються в цей час постійно: святочні ворожіння дані в баладі Жуковського "Світлана" (1812), Святки в поміщицькому будинку зображені Пушкіним в V розділі "Євгенія Онєгіна" (1825), в святвечір відбувається дія поеми Пушкіна "Будиночок в Коломні" (1828), до святки (зимових свят) приурочена драма Лермонтова "Маскарад" (1835). Ні в одному з цих творів про ялинці не говориться ні слова.

Видавалася Ф. В. Булгаріна газета "Северная пчела" регулярно друкувала звіти про минулі свята, про випущених до Різдва книжках для дітей, про подарунки на Різдво і т.д. Ялинка не згадується в ній аж до кордону 1830-х-1840-х років. Перша згадка про ялинку в газеті з'явилося напередодні 1840 року: повідомлялося про що продаються "чарівно прибраних і прикрашених ліхтариками, гірляндами, вінками" ялинках. Але протягом перших десяти років петербуржці все ще сприймали ялинку як специфічне "німецьке звичай".

Встановити точний час, коли ялинка вперше з'явилася в російській будинку, поки не представляється можливим. В оповіданні С.Ауслендера "Святки в старому Петербурзі" (1912) говориться про те, що перша різдвяна ялинка в Росії була влаштована государем Миколою I в самому кінці 1830-х років, після чого за прикладом царської сім'ї її стали встановлювати в будинках петербурзької знаті . Решта населення столиці до пори до часу або ставився до неї байдуже, або взагалі не знало про існування такого звичаю. Однак мало-помалу різдвяне дерево завойовувало та інші соціальні верстви Петербурга.

На початку січня 1842 року дружина А.И.Герцена в листі до своєї подруги описує, як в їхньому будинку влаштовувалася ялинка для її дворічного сина Сашка. Це один з перших оповідань про пристрій ялинки в російській будинку: "Весь грудень я займалася приготуванням ялинки для Саші. Для нього і для мене це було в перший раз: я більше його раділа очікуванням". На згадку про цю першу ялинці Саші Герцена невідомий художник зробив акварель "Саша Герцен у різдвяної ялинки", яка зберігається в Музеї А.И.Герцена (в Москві).

І раптом в середині 1840-х років стався вибух - "німецьке звичай" починає стрімко поширюватися. Тепер Петербург був буквально охоплений "ялинковим ажіотажем". Звичай увійшов в моду, і вже до кінця 1840-х років різдвяне дерево стає в столиці добре знайомим і звичним предметом різдвяного інтер'єру.

Захоплення "німецьким нововведенням" - різдвяним деревом підкріплювалося модою на твори німецьких письменників і перш за все на Гофмана, "ялинкові" тексти якого "Лускунчик" і "Повелитель бліх" були добре відомі російському читачеві.

Істотну роль в поширенні і популяризації ялинки в Росії зіграла комерція. З початку XIX століття найвідомішими в Петербурзі фахівцями в кондитерській справі стали вихідці зі Швейцарії, які стосуються маленької альпійської народності - ретороманцев, знаменитим у всій Європі майстрам кондитерської справи. Поступово вони заволоділи кондитерським справою столиці і організували з кінця 1830-х років продаж ялинок з висячими на них ліхтариками, іграшками, пряниками, тістечками, цукерками. Коштували такі ялинки дуже дорого ( "від 20 рублів асигнаціями до 200 рублів"), і тому купувати їх для своїх діток могли тільки дуже багаті "добрі матінки".

Торгівля ялинками почалася з кінця 1840-х років. Продавали їх у Гостиного двору, куди селяни привозили їх з навколишніх лісів. Але якщо бідняки не могли дозволити собі придбати навіть найменшу ялинку, то багата столична знать стала влаштовувати змагання: у кого ялинка більше, густіше, нарядно, багатше прикрашена. В якості ялинкових прикрас в заможних будинках нерідко використовували справжні коштовності і дорогі тканини. Кінцем 1840-х років датується і перша згадка про штучній ялинці, що вважалося особливим шиком.

До середини XIX століття німецький звичай міцно увійшов в життя російської столиці. Саме дерево, раніше відоме в Росії лише під німецькою назвою "Weihnachtsbaum", стало називатися спочатку "різдвяним деревом" (що є калькою з німецького), а пізніше отримало ім'я "ялинка", яке закріпилося за ним вже назавжди. Ялинкою став називатися і свято, що влаштовується з приводу Різдва: "піти на ялинку", "влаштувати ялинку", "запросити на ялинку". В.И.Даль зауважив з цього приводу: "Перейнявши, через Пітер, від німців звичай готувати дітям до Різдва оздоблену, освітлену ялинку, ми кличемо так іноді і самий день ялинки, Святвечір".

До змісту

Російська ялинка в другій половині XIX століття

Освоєння в Росії різдвяної ялинки вражає своєю стрімкістю. Уже в середині століття ялинка стає цілком звичайним явищем для жителів багатьох губернських і повітових міст.

Причина швидкого входження петербурзького нововведення в життя провінційного міста зрозуміла: відмовившись від старовинного народного звичаю святкування Святок, городяни відчули якийсь обрядовий вакуум. Цей вакуум або нічим не заповнювався, викликаючи почуття розчарування через марних святкових очікувань, або компенсувався новими, суто міськими розвагами, в тому числі і пристроєм ялинки.

Поміщицьку садибу різдвяне дерево завойовувало з великими труднощами. Тут, як свідчать мемуаристи, Святки ще протягом багатьох років продовжували святкуватися по-старому, з дотриманням народних звичаїв.

І все ж мало-помалу петербурзька мода починала проникати і в садибу.

Якщо до середини XIX століття в спогадах, присвячених Святки в панській садибі, пристрій ялинки не згадується, то вже через десять років становище змінюється. Про різдвяних святах 1863 року своячка Льва Толстого Т.А.Кузмінская, що жила довго в Ясній Поляні і вважала її своїм "другим рідним домом", згадує: "Щодня влаштовувалися у нас якісь розваги: ​​театр, вечори, ялинка і навіть катання на трійках ". Два роки по тому 14 грудня 1865 року, в листі до Софії Андріївні Толстой вона повідомляє: "Тут готуємо ми на перше свято велику ялинку і малюємо ліхтарики різні і згадували, як ти ці речі вмієш зробити". І далі: "Була чудова ялинка з подарунками і дворовими дітьми. У місячну ніч - катання на трійці".

Зимові свята в Ясній Поляні являли собою рідкісний приклад органічного поєднання російських народних Святок з західною традицією різдвяного дерева: тут "ялинка була річним торжеством". Пристроєм ялинок керувала Софія Андріївна Толстая, яка, на думку знали її людей, "вміла це робити", в той час як ініціатором чисто святочних веселощів був сам письменник, судячи зі спогадів і за літературними творами, що чудово знав звичаї народних російських Святок (згадаємо хоча б відповідні фрагменти "Війни і миру").

Всі діти Льва Толстого при описі яснополянський Святок розповідають про прихід до них на ялинку селянських дітлахів. Мабуть, присутність селянських дітей на садибних ялинках стає звичайним явищем. Про прихід на ялинку сільських дітлахів йдеться також в повісті О. М. Толстого "Дитинство Микити" і в інших текстах.

До змісту

Свято різдвяної ялинки

На перших порах перебування в будинку різдвяного дерева обмежувалося одним ввечері. Напередодні Різдва ялинове дерево таємно від дітей проносили в краще приміщення будинку, в залі або в вітальню, і встановлювали на столі, вкритому білою скатертиною. Дорослі, як згадує А.І.Цветаева, "ховали від нас [ялинку] рівно з такою ж пристрастю, з якою ми мріяли її побачити".

До гілкам дерева прикріплювали свічки, на ялинці розвішували ласощі, прикраси, під нею розкладали подарунки, які, як і саму ялинку, готували в строгому секреті. І нарешті, перед самим впуском дітей в залу на дереві запалювали свічки.

Входити в приміщення, де встановлювалася ялинка, до спеціального дозволу найсуворішим чином заборонялося. Найчастіше на цей час дітей забирали в будь-яку іншу кімнату. Тому вони не могли бачити те, що робилося в будинку, але по різних знаків прагнули вгадати, що відбувається: прислухалися, підглядали в замкову щілину або в дверну щілину. Коли ж нарешті все приготування закінчувалися, подавався умовний сигнал ( "лунав чарівний дзвінок") або за дітьми приходив хтось із дорослих або слуг.

Двері до зали відкривали. Цей момент розкриття, розорювання дверей присутній у великій кількості мемуарів, оповідань і віршів про свято ялинки: він був для дітей довгоочікуваним і пристрасно бажаним миттю вступу в "ялинкову простір", їх з'єднанням з чарівним деревом. Першою реакцією було заціпеніння, майже остовпіння.

Постав перед дітьми у всій життя без красі, оздоблені "на самий блискучії лад" ялинка незмінно віклікала здівування, Захоплення, захоплення. Після того як проходило перше потрясіння, починалися крики, ахи, вереск, стрибання, ляскання в долоні. В кінці свята доведені до вкрай захопленого стану діти отримували ялинку в своє повне розпорядження: вони зривали з неї ласощі та іграшки, руйнували, ламали і повністю знищували дерево (що породило висловлювання "грабувати ялинку", "щипати ялинку", "руйнувати ялинку") . Звідси походить і назва самого свята: свято "общіпування ялинки". Руйнування ялинки мало для них психотерапевтичне значення розрядки після пережитого ними довгого періоду напруги.

В кінці свята спустошене і поламане дерево виносили з зали і викидали на подвір'я.

Звичай встановлювати ялинку на різдвяні свята неминуче зазнавав змін. У тих будинках, де дозволяли кошти, і було досить місця, вже в 1840-і роки замість традиційно невеликою ялинки почали ставити велике дерево: особливо цінувалися високі, до стелі, ялинки, широкі і густі, з міцною і свіжої хвоєю. Цілком природно, що високі дерева не можна було тримати на столі, тому їх стали кріпити до хрестовини (до "гурткам" або "ніжок") і встановлювати на підлозі в центрі зали або самої великої кімнати в будинку.

Перемістившись зі столу на підлогу, з кутка в середину, ялинка перетворилася на центр святкового торжества, надавши можливість дітям веселитися навколо неї, водити хороводи. Варте в центрі приміщення дерево дозволяло оглядати його з усіх боків, вишукувати на ньому як нові, так і старі, знайомі з минулих років, іграшки. Можна було грати під ялинкою, ховатися за нею або під нею. Не виключено, що цей ялинковий хоровод був запозичений з ритуалу клечальної дня, учасники якого, взявшись за руки, ходили навколо берізки з співом обрядових пісень. Співали старовинну німецьку пісеньку "Про Tannenbaum, про Tannenbaum! Wie griim sind deine Blatter (" О, різдвяна ялинка, про, різдвяна ялинка! Як зелена твоя крона "), яка довгий час була головною піснею на ялинках у російських сім'ях.

Відбулися зміни змінили суть свята: поступово він почав перетворюватися в свято ялинки для дітей знайомих і родичів. З одного боку, це було наслідком природного прагнення батьків продовжити "неземну насолоду", що доставляється ялинкою своїм дітям, а з іншого - їм хотілося похвалитися перед чужими дорослими і дітьми красою свого дерева, багатством його оздоблення, приготованими подарунками, частуванням. Господарі намагалися з усіх сил, щоб "ялинка виходила на славу", - це було справою честі.

На таких святах, які отримали назву "дитячих ялинок", крім молодшого покоління завжди були присутні і дорослі: батьки або супроводжували дітей старші. Запрошували також дітей гувернанток, вчителів, прислуги.

Згодом почали влаштовуватися свята ялинки і для дорослих, на які батьки їхали одні, без дітей.

Перша публічна ялинка була організована в 1852 році в петербурзькому Екатерінгофского вокзалі, зведеному в 1823 році в Екатерінгофского заміському саду. Встановлена ​​в залі вокзалу величезна ялина "однією стороною ... прилягала до стіни, а інша була оздоблена клаптями різнокольорового паперу". Слідом за нею публічні ялинки почали влаштовувати в дворянських, офіцерських і купецьких зборах, клубах, театрах та інших місцях. Москва не відставала від невської столиці: з початку 1850-х років свята ялинки в залі Благородного московського зборів також стали щорічними.

Ялинки для дорослих мало чим відрізнялися від традиційних святочних вечорів, балів, маскарадів, що набули поширення ще з XVIII століття, а оздоблене дерево стало просто модною і з часом обов'язковою деталлю святкового оздоблення зали. У романі "Доктор Живаго" Борис Пастернак пише:
"З незапам'ятних часів ялинки у Свентіцкіх влаштовувалися за таким зразком. О десятій, коли роз'їжджалася дітвора, запалювали другу для молоді та дорослих і веселилися до ранку. Тільки літні всю ніч різалися в карти в тристінною помпейской вітальні, яка була продовженням залу ... На світанку вечеряли всім суспільством ... Повз спекотної дихаючої ялинки, оперезаної в кілька рядів струмливим сяйвом, шарудячи сукнями і наступаючи один одному на ноги, рухалася чорна стіна прогулюються і розмовляють, не зайнятих танцями. Всередині кола шалено крутив ись танцюючі ".

до змісту

Полеміка навколо ялинки

Незважаючи на все зростаючу популярність ялинки в Росії, ставлення до неї з самого початку не відрізнялося повним одностайністю. Прихильники російської старовини бачили в ялинці чергове західне нововведення, що посягає на національну самобутність. Для інших ялинка була неприйнятною з естетичної точки зору. Про неї іноді відгукувалися з неприязню як про "незграбною, німецької та дотепними вигадці", дивуючись з того, як це колюче, темне і сире дерево могло перетворитися в об'єкт шанування і захоплення.

В останні десятиліття XIX століття в Росії вперше почали лунати голоси на захист природи і перш за все лісів. А.П.Чехов писав:
"Російські ліси тріщать під сокирою, гинуть мільярди дерев, спустошуються житла звірів і птахів, міліють і сохнуть річки, зникають безповоротно чудові пейзажі ... Лісів все менше і менше, річки сохнуть, дичину перевелася, клімат зіпсований, і з кожним днем ​​земля стає все біднішими і безобразніше ".

У пресі пройшла "антіелочная кампанія", ініціатори якої ополчилися на полюбився звичай, розглядаючи вирубку тисяч дерев перед як справжнє лихо.

Серйозним супротивником ялинки як іноземного (західного, неправославного) і до того ж язичницького за своїм походженням звичаю стала православна церква. Святіший синод аж до революції 1917 року видавав укази, що забороняли пристрій ялинок в школах і гімназіях.

Не прийняли ялинку і в селянській хаті. Якщо для міської бідноти ялинка була бажаною, хоча часто і недоступною, то для селян вона залишалася чисто "панської забавою". Селяни їздили в ліс тільки за ялинками для своїх панів або ж для того, щоб нарубати їх на продаж в місті. І "дідок", згідно відомій пісеньці, зруб "нашу ялинку під самий корінець", і чеховський Ванька, в святвечір згадує поїздку з дідом в ліс за ялинкою, привозили її не для себе, а для панських дітей. Тому зовсім не відображають реальності різдвяні листівки початку XX століття, супроводжувані написом "Мороз дідусь йде, / Вам подаруночки несе" і зображують Діда Мороза входять в селянську хату з ялинкою і з мішком подарунків за плечима, де на нього з подивом дивляться дітлахи.

І все ж ялинка вийшла переможницею з боротьби зі своїми супротивниками.

Прихильники ялинки - багато педагогів і літератори - встали на захист "прекрасного і високопоетичного звичаю різдвяної ялинки", вважаючи, що "в лісі завжди можна вирубати сотню-іншу молодих ялинок без особливої ​​шкоди для лісу, а нерідко навіть з користю". Професор петербурзького Лісового інституту, автор книги про російською лісі Д.М.Кайгородов, регулярно публікував на сторінках різдвяних номерів газети "Новий час" статті про ялинку, впевнено заявляв: "З лісом нічого не стане, а позбавляти дітей задоволення пограти біля різдвяного дерева жорстоко ".

Новий звичай виявився настільки привабливим, чарівним, що скасувати його в ці роки так нікому і не вдалося.


Коментувати можут "Три століття російської новорічної ялинки"

Три століття російської новорічної ялинки

зміст:

Вбрані ялинове деревце, яке стоїть в будинку на Новий рік, здається нам настільки природним, само собою зрозумілим, що, як правило, не викликає ніяких питань. Підходить Новий рік, і ми по засвоєної з дитинства звичкою встановлюємо його, прикрашаємо і радіємо йому. А тим часом звичай цей сформувався у нас відносно недавно, і його походження, його історія і його сенс, безсумнівно, заслуговують на увагу.

Процес "щеплення ялинки" в Росії був довгим, суперечливим, а часом навіть болючим. Цей процес самим безпосереднім чином відображає настрої і вподобання різних верств російського суспільства. В ході завоювання популярності ялинка відчувала на собі захоплення і неприйняття, повна байдужість і ворожнечу. Простежуючи історію російської ялинки, можна побачити, як поступово змінюється ставлення до цього дерева, як в суперечках про нього виникає, зростає і затверджується його культ, як протікає боротьба з ним і за нього, і як ялинка, нарешті, одержувати повну перемогу, перетворившись у загальну улюбленицю, очікування якої стає одним з найщасливіших і пам'ятних переживань дитини.

Ялинки дитинства вкарбовуються в пам'яті на все життя. Я пам'ятаю свою першу ялинку, яку мама влаштувала для мене і моєї старшої сестри. Було це в кінці 1943 року в евакуації на. У важкий воєнний час вона все ж визнала за необхідне доставити своїм дітям цю радість. З тих пір в нашій сім'ї жодна зустріч Нового року не проходила без ялинки. Серед прикрас, які ми вішаємо на ялинку, до сих пір збереглося кілька іграшок з тих давніх пір. До них у мене особливе ставлення ...

До змісту

Історія перетворення їли в різдвяне дерево

Сталося це на території Німеччини, де ялина за часів язичництва була особливо шанованої і ототожнювалася з світовим деревом. Саме тут, у древніх германців, вона і стала спочатку новорічним, а пізніше - різдвяним символом. Серед німецьких народів здавна існував звичай йти на Новий рік в ліс, де вбрання для обрядової ролі ялинове дерево висвітлювали свічками і прикрашали кольоровими ганчірочками, після чого поблизу або навколо нього відбувалися відповідні обряди. Згодом ялинові деревця стали зрубати і приносити в будинок, де вони встановлювалися на столі. До деревця прикріплювали запалені свічки, на нього вішали яблука і цукрові вироби. Виникненню культу їли як символу невмирущої природи сприяв вічнозелений покрив, що дозволяв використовувати її під час зимового святкового сезону, що стало трансформацією здавна відомого звичаю прикрашати будинки вічнозеленими рослинами.

після хрещення німецьких народів звичаї і обряди, пов'язані з шануванням їли, почали поступово набувати християнський сенс, і її стали "використовувати" в якості різдвяного дерева, встановлюючи в будинках вже не на Новий рік, а в святвечір (переддень Різдва, 24 грудня), від чого вона і отримала назву різдвяного дерева - Weihnachtsbaum. З тих пір в святвечір (Weihnachtsabend) святковий настрій стало в Німеччині створюватися не тільки різдвяними піснеспівами, а й ялинкою з палаючими на ній свічками.

До змісту

Петровський указ 1699 року

У Росії звичай новорічної ялинки бере початок з Петровської епохи. Згідно з царським указом від 20 грудня 1699 року надалі наказувалося вести літочислення немає від Створення світу, а від Різдва Христового, а день "новоліття", до того часу відзначався на Русі 1 вересня, "за прикладом усіх християнських народів" відзначати 1 січня. У цьому указі давалися також і рекомендації по організації новорічного свята. У його ознаменування в день Нового року було велено пускати ракети, запалювати вогні і прикрасити столицю (тоді ще - Москву) хвоєю: "За великим вулицями, у навмисних будинків, перед воротами поставити деякі прикраси від древ і гілок соснових і можжевелевих проти зразків, які зроблені на Гостинному Дворі" . А "людям убогим" пропонувалося "кожному хоча по дерева або гілки на воротях або над оселю своєї поставити ... а стояти тому прикраси січня в перший день". Ця малопомітна в епоху бурхливих подій деталь і стала в Росії початком трьохсотлітньої історії звичаю встановлювати ялинку на час зимових свят.

Однак до майбутньої різдвяній ялинці указ Петра мав вельми опосередковане відношення: по-перше, місто декорувався не тільки ялиновими, а й іншими хвойними деревами; по-друге, в указі рекомендувалося використовувати як цілі дерева, так і гілки і, нарешті, по-третє, прикраси з хвої наказано було встановлювати не в приміщенні, а зовні - на воротах, дахах трактирів, вулицях і дорогах. Тим самим ялинка перетворювалася в деталь новорічного міського пейзажу, а не різдвяного інтер'єру, ніж вона стала згодом.

Після смерті Петра його рекомендації були грунтовно забуті. Царські приписи збереглися лише в оздобленні питних закладів, які перед Новим роком продовжували прикрашати ялинками. За цим елкам (прив'язаним до кілка, встановленим на дахах або ж уткнутими біля воріт) впізнавали кабаки. Дерева стояли там до наступного року, напередодні якого старі ялинки заміняли новими. Виникнувши в результаті петровського указу, цей звичай підтримувався протягом ХVIII і XIX століть.

Пушкін в "Історії села Горюхина" згадує "древнє громадська будівля (тобто шинок), прикрашене ялинкою і зображенням двоголового орла". Ця характерна деталь була добре відома і час від часу відбивалася в багатьох творах російської літератури. Д.В.Грігоровіч, наприклад, в повісті 1847 року "Антон-Неборак", розповідаючи про зустріч свого героя по дорозі в місто з двома кравцями, зауважує: "Незабаром всі три подорожнього досягли високої хати, осіненій ялинкою і скворечніцей, що стояла на околиці дороги при повороті на путівець, і зупинилися ".

В результаті кабаки в народі стали називати "ялинками" або ж "Іванами Йолкін": "Ходімо до Йолкіна, для свята вип'ємо"; "Видно, у Івана Йолкіна була в гостях, що з одного боку в інший похитується". Поступово і весь комплекс "алкогольних" понять придбав "ялинкові" дуплети: "ялинку підняти" - пиячити, "йти під ялинку" або "ялинка впала, підемо піднімати" - йти в кабак, "бути під ялинкою" - перебувати в шинку, " Йолкін "- стан алкогольного сп'яніння і т.п.

Крім зовнішнього оздоблення питних закладів в XVIII столітті і протягом усього наступного століття ялинки використовувалися на катальних (або, як ще говорили, скатних) гірках. На гравюрах і лубочних картинках XVIII і XIX століть, що зображають катання з гір на святах (Святках і) в Петербурзі, Москві та інших містах, можна побачити невеликі ялинки, встановлені по краях гірок.

У Петербурзі ялинками прийнято було також позначати шляху зимових перевезень на санях через Неву: "У снігові вали, - пише Л.В.Успенскій про Петербурзі кінця ХIХ - початку XX століття, - встромляли веселі волохаті ялинки", і по цій доріжці "дужі молодці на ковзанах "перевозили санки з сідоками.

До змісту

Різдвяне дерево в Росії в першій половині XIX століття

У Росії ялинка як різдвяне дерево з'явилася на початку ХIХ століття в будинках петербурзьких німців. У 1818 році з ініціативи великої княгині Олександри Федорівни була влаштована ялинка в Москві, а на наступний рік - в петербурзькому Анічковому палаці. На Різдво 1828 року Олександра Федорівна, на той час вже імператриця, організувала перший свято "дитячої ялинки" у власному палаці для п'яти своїх дітей і племінниць - дочок великого князя Михайла Павловича. Ялинка була встановлена ​​у Великій їдальні палацу.

Запросили також дітей деяких придворних. На восьми столах і на столі, поставленому для імператора, встановили ялинки, прикрашені цукерками, золоченими яблуками і горіхами. Під деревами були розкладені подарунки: іграшки, сукні, порцелянові штучки та ін. Подарунки всім присутнім дітям роздавала сама господиня. Свято розпочалося о восьмій годині вечора, а о дев'ятій годині гості вже роз'їхалися. З цих пір за прикладом царської сім'ї ялинку на Різдво стали встановлювати в будинках вищої петербурзької знаті.

Однак, судячи з численних описів святочних свят в журналах 1820-х-1830-х років, в цю пору різдвяне дерево в більшості російських будинків ще не ставилося. Ні Пушкін, ні Лермонтов, ні їхні сучасники ніколи про неї не згадують, тоді як Святки, святочні маскаради та бали описуються в цей час постійно: святочні ворожіння дані в баладі Жуковського "Світлана" (1812), Святки в поміщицькому будинку зображені Пушкіним в V розділі "Євгенія Онєгіна" (1825), в святвечір відбувається дія поеми Пушкіна "Будиночок в Коломні" (1828), до святки (зимових свят) приурочена драма Лермонтова "Маскарад" (1835). Ні в одному з цих творів про ялинці не говориться ні слова.

Видавалася Ф. В. Булгаріна газета "Северная пчела" регулярно друкувала звіти про минулі свята, про випущених до Різдва книжках для дітей, про подарунки на Різдво і т.д. Ялинка не згадується в ній аж до кордону 1830-х-1840-х років. Перша згадка про ялинку в газеті з'явилося напередодні 1840 року: повідомлялося про що продаються "чарівно прибраних і прикрашених ліхтариками, гірляндами, вінками" ялинках. Але протягом перших десяти років петербуржці все ще сприймали ялинку як специфічне "німецьке звичай".

Встановити точний час, коли ялинка вперше з'явилася в російській будинку, поки не представляється можливим. В оповіданні С.Ауслендера "Святки в старому Петербурзі" (1912) говориться про те, що перша різдвяна ялинка в Росії була влаштована государем Миколою I в самому кінці 1830-х років, після чого за прикладом царської сім'ї її стали встановлювати в будинках петербурзької знаті . Решта населення столиці до пори до часу або ставився до неї байдуже, або взагалі не знало про існування такого звичаю. Однак мало-помалу різдвяне дерево завойовувало та інші соціальні верстви Петербурга.

На початку січня 1842 року дружина А.И.Герцена в листі до своєї подруги описує, як в їхньому будинку влаштовувалася ялинка для її дворічного сина Сашка. Це один з перших оповідань про пристрій ялинки в російській будинку: "Весь грудень я займалася приготуванням ялинки для Саші. Для нього і для мене це було в перший раз: я більше його раділа очікуванням". На згадку про цю першу ялинці Саші Герцена невідомий художник зробив акварель "Саша Герцен у різдвяної ялинки", яка зберігається в Музеї А.И.Герцена (в Москві).

І раптом в середині 1840-х років стався вибух - "німецьке звичай" починає стрімко поширюватися. Тепер Петербург був буквально охоплений "ялинковим ажіотажем". Звичай увійшов в моду, і вже до кінця 1840-х років різдвяне дерево стає в столиці добре знайомим і звичним предметом різдвяного інтер'єру.

Захоплення "німецьким нововведенням" - різдвяним деревом підкріплювалося модою на твори німецьких письменників і перш за все на Гофмана, "ялинкові" тексти якого "Лускунчик" і "Повелитель бліх" були добре відомі російському читачеві.

Істотну роль в поширенні і популяризації ялинки в Росії зіграла комерція. З початку XIX століття найвідомішими в Петербурзі фахівцями в кондитерській справі стали вихідці зі Швейцарії, які стосуються маленької альпійської народності - ретороманцев, знаменитим у всій Європі майстрам кондитерської справи. Поступово вони заволоділи кондитерським справою столиці і організували з кінця 1830-х років продаж ялинок з висячими на них ліхтариками, іграшками, пряниками, тістечками, цукерками. Коштували такі ялинки дуже дорого ( "від 20 рублів асигнаціями до 200 рублів"), і тому купувати їх для своїх діток могли тільки дуже багаті "добрі матінки".

Торгівля ялинками почалася з кінця 1840-х років. Продавали їх у Гостиного двору, куди селяни привозили їх з навколишніх лісів. Але якщо бідняки не могли дозволити собі придбати навіть найменшу ялинку, то багата столична знать стала влаштовувати змагання: у кого ялинка більше, густіше, нарядно, багатше прикрашена. В якості ялинкових прикрас в заможних будинках нерідко використовували справжні коштовності і дорогі тканини. Кінцем 1840-х років датується і перша згадка про штучній ялинці, що вважалося особливим шиком.

До середини XIX століття німецький звичай міцно увійшов в життя російської столиці. Саме дерево, раніше відоме в Росії лише під німецькою назвою "Weihnachtsbaum", стало називатися спочатку "різдвяним деревом" (що є калькою з німецького), а пізніше отримало ім'я "ялинка", яке закріпилося за ним вже назавжди. Ялинкою став називатися і свято, що влаштовується з приводу Різдва: "піти на ялинку", "влаштувати ялинку", "запросити на ялинку". В.И.Даль зауважив з цього приводу: "Перейнявши, через Пітер, від німців звичай готувати дітям до Різдва оздоблену, освітлену ялинку, ми кличемо так іноді і самий день ялинки, Святвечір".

До змісту

Російська ялинка в другій половині XIX століття

Освоєння в Росії різдвяної ялинки вражає своєю стрімкістю. Уже в середині століття ялинка стає цілком звичайним явищем для жителів багатьох губернських і повітових міст.

Причина швидкого входження петербурзького нововведення в життя провінційного міста зрозуміла: відмовившись від старовинного народного звичаю святкування Святок, городяни відчули якийсь обрядовий вакуум. Цей вакуум або нічим не заповнювався, викликаючи почуття розчарування через марних святкових очікувань, або компенсувався новими, суто міськими розвагами, в тому числі і пристроєм ялинки.

Поміщицьку садибу різдвяне дерево завойовувало з великими труднощами. Тут, як свідчать мемуаристи, Святки ще протягом багатьох років продовжували святкуватися по-старому, з дотриманням народних звичаїв.

І все ж мало-помалу петербурзька мода починала проникати і в садибу.

Якщо до середини XIX століття в спогадах, присвячених Святки в панській садибі, пристрій ялинки не згадується, то вже через десять років становище змінюється. Про різдвяних святах 1863 року своячка Льва Толстого Т.А.Кузмінская, що жила довго в Ясній Поляні і вважала її своїм "другим рідним домом", згадує: "Щодня влаштовувалися у нас якісь розваги: ​​театр, вечори, ялинка і навіть катання на трійках ". Два роки по тому 14 грудня 1865 року, в листі до Софії Андріївні Толстой вона повідомляє: "Тут готуємо ми на перше свято велику ялинку і малюємо ліхтарики різні і згадували, як ти ці речі вмієш зробити". І далі: "Була чудова ялинка з подарунками і дворовими дітьми. У місячну ніч - катання на трійці".

Зимові свята в Ясній Поляні являли собою рідкісний приклад органічного поєднання російських народних Святок з західною традицією різдвяного дерева: тут "ялинка була річним торжеством". Пристроєм ялинок керувала Софія Андріївна Толстая, яка, на думку знали її людей, "вміла це робити", в той час як ініціатором чисто святочних веселощів був сам письменник, судячи зі спогадів і за літературними творами, що чудово знав звичаї народних російських Святок (згадаємо хоча б відповідні фрагменти "Війни і миру").

Всі діти Льва Толстого при описі яснополянський Святок розповідають про прихід до них на ялинку селянських дітлахів. Мабуть, присутність селянських дітей на садибних ялинках стає звичайним явищем. Про прихід на ялинку сільських дітлахів йдеться також в повісті О. М. Толстого "Дитинство Микити" і в інших текстах.

До змісту

Свято різдвяної ялинки

На перших порах перебування в будинку різдвяного дерева обмежувалося одним ввечері. Напередодні Різдва ялинове дерево таємно від дітей проносили в краще приміщення будинку, в залі або в вітальню, і встановлювали на столі, вкритому білою скатертиною. Дорослі, як згадує А.І.Цветаева, "ховали від нас [ялинку] рівно з такою ж пристрастю, з якою ми мріяли її побачити".

До гілкам дерева прикріплювали свічки, на ялинці розвішували ласощі, прикраси, під нею розкладали подарунки, які, як і саму ялинку, готували в строгому секреті. І нарешті, перед самим впуском дітей в залу на дереві запалювали свічки.

Входити в приміщення, де встановлювалася ялинка, до спеціального дозволу найсуворішим чином заборонялося. Найчастіше на цей час дітей забирали в будь-яку іншу кімнату. Тому вони не могли бачити те, що робилося в будинку, але по різних знаків прагнули вгадати, що відбувається: прислухалися, підглядали в замкову щілину або в дверну щілину. Коли ж нарешті все приготування закінчувалися, подавався умовний сигнал ( "лунав чарівний дзвінок") або за дітьми приходив хтось із дорослих або слуг.

Двері до зали відкривали. Цей момент розкриття, розорювання дверей присутній у великій кількості мемуарів, оповідань і віршів про свято ялинки: він був для дітей довгоочікуваним і пристрасно бажаним миттю вступу в "ялинкову простір", їх з'єднанням з чарівним деревом. Першою реакцією було заціпеніння, майже остовпіння.

Три століття російської новорічної ялинки

зміст:

Вбрані ялинове деревце, яке стоїть в будинку на Новий рік, здається нам настільки природним, само собою зрозумілим, що, як правило, не викликає ніяких питань. Підходить Новий рік, і ми по засвоєної з дитинства звичкою встановлюємо його, прикрашаємо і радіємо йому. А тим часом звичай цей сформувався у нас відносно недавно, і його походження, його історія і його сенс, безсумнівно, заслуговують на увагу.

Процес "щеплення ялинки" в Росії був довгим, суперечливим, а часом навіть болючим. Цей процес самим безпосереднім чином відображає настрої і вподобання різних верств російського суспільства. У ході завоювання популярністю ялинка відчувала на собі захоплення і неприйняття, повна байдужість і ворожнечу. Простежуючи історію російської ялинки, можна побачити, як поступово змінюється ставлення до цього дерева, як в суперечках про нього виникає, зростає і затверджується його культ, як протікає боротьба з ним і за нього, і як ялинка, нарешті, одержувати повну перемогу, перетворившись у загальну улюбленицю, очікування якої стає одним з найщасливіших і пам'ятних переживань дитини.

Ялинки дитинства вкарбовуються в пам'яті на все життя. Я пам'ятаю свою першу ялинку, яку мама влаштувала для мене і моєї старшої сестри. Було це в кінці 1943 року в евакуації на. У важкий воєнний час вона все ж визнала за необхідне доставити своїм дітям цю радість. З тих пір в нашій сім'ї жодна зустріч Нового року не проходила без ялинки. Серед прикрас, які ми вішаємо на ялинку, до сих пір збереглося кілька іграшок з тих давніх пір. До них у мене особливе ставлення ...

До змісту

Історія перетворення їли в різдвяне дерево

Сталося це на території Німеччини, де ялина за часів язичництва була особливо шанованої і ототожнювалася з світовим деревом. Саме тут, у древніх германців, вона і стала спочатку новорічним, а пізніше - різдвяним символом. Серед німецьких народів здавна існував звичай йти на Новий рік в ліс, де вбрання для обрядової ролі ялинове дерево висвітлювали свічками і прикрашали кольоровими ганчірочками, після чого поблизу або навколо нього відбувалися відповідні обряди. Згодом ялинові деревця стали зрубати і приносити в будинок, де вони встановлювалися на столі. До деревця прикріплювали запалені свічки, на нього вішали яблука і цукрові вироби. Виникненню культу їли як символу невмирущої природи сприяв вічнозелений покрив, що дозволяв використовувати її під час зимового святкового сезону, що стало трансформацією здавна відомого звичаю прикрашати будинки вічнозеленими рослинами.

після хрещення німецьких народів звичаї і обряди, пов'язані з шануванням їли, почали поступово набувати християнський сенс, і її стали "використовувати" в якості різдвяного дерева, встановлюючи в будинках вже не на Новий рік, а в святвечір (переддень Різдва, 24 грудня), від чого вона і отримала назву різдвяного дерева - Weihnachtsbaum. З тих пір в святвечір (Weihnachtsabend) святковий настрій стало в Німеччині створюватися не тільки різдвяними піснеспівами, а й ялинкою з палаючими на ній свічками.

До змісту

Петровський указ 1699 року

У Росії звичай новорічної ялинки бере початок з Петровської епохи. Згідно з царським указом від 20 грудня 1699 року надалі наказувалося вести літочислення немає від Створення світу, а від Різдва Христового, а день "новоліття", до того часу відзначався на Русі 1 вересня, "за прикладом усіх християнських народів" відзначати 1 січня. У цьому указі давалися також і рекомендації по організації новорічного свята. У його ознаменування в день Нового року було велено пускати ракети, запалювати вогні і прикрасити столицю (тоді ще - Москву) хвоєю: "За великим вулицями, у навмисних будинків, перед воротами поставити деякі прикраси від древ і гілок соснових і можжевелевих проти зразків, які зроблені на Гостинному Дворі" . А "людям убогим" пропонувалося "кожному хоча по дерева або гілки на воротях або над оселю своєї поставити ... а стояти тому прикраси січня в перший день". Ця малопомітна в епоху бурхливих подій деталь і стала в Росії початком трьохсотлітньої історії звичаю встановлювати ялинку на час зимових свят.

Однак до майбутньої різдвяній ялинці указ Петра мав вельми опосередковане відношення: по-перше, місто декорувався не тільки ялиновими, а й іншими хвойними деревами; по-друге, в указі рекомендувалося використовувати як цілі дерева, так і гілки і, нарешті, по-третє, прикраси з хвої наказано було встановлювати не в приміщенні, а зовні - на воротах, дахах трактирів, вулицях і дорогах. Тим самим ялинка перетворювалася в деталь новорічного міського пейзажу, а не різдвяного інтер'єру, ніж вона стала згодом.

Після смерті Петра його рекомендації були грунтовно забуті. Царські приписи збереглися лише в оздобленні питних закладів, які перед Новим роком продовжували прикрашати ялинками. За цим елкам (прив'язаним до кілка, встановленим на дахах або ж уткнутими біля воріт) впізнавали кабаки. Дерева стояли там до наступного року, напередодні якого старі ялинки заміняли новими. Виникнувши в результаті петровського указу, цей звичай підтримувався протягом ХVIII і XIX століть.

Пушкін в "Історії села Горюхина" згадує "древнє громадська будівля (тобто шинок), прикрашене ялинкою і зображенням двоголового орла". Ця характерна деталь була добре відома і час від часу відбивалася в багатьох творах російської літератури. Д.В.Грігоровіч, наприклад, в повісті 1847 року "Антон-Неборак", розповідаючи про зустріч свого героя по дорозі в місто з двома кравцями, зауважує: "Незабаром всі три подорожнього досягли високої хати, осіненій ялинкою і скворечніцей, що стояла на околиці дороги при повороті на путівець, і зупинилися ".

В результаті кабаки в народі стали називати "ялинками" або ж "Іванами Йолкін": "Ходімо до Йолкіна, для свята вип'ємо"; "Видно, у Івана Йолкіна була в гостях, що з одного боку в інший похитується". Поступово і весь комплекс "алкогольних" понять придбав "ялинкові" дуплети: "ялинку підняти" - пиячити, "йти під ялинку" або "ялинка впала, підемо піднімати" - йти в кабак, "бути під ялинкою" - перебувати в шинку, " Йолкін "- стан алкогольного сп'яніння і т.п.

Крім зовнішнього оздоблення питних закладів в XVIII столітті і протягом усього наступного століття ялинки використовувалися на катальних (або, як ще говорили, скатних) гірках. На гравюрах і лубочних картинках XVIII і XIX століть, що зображають катання з гір на святах (Святках і) в Петербурзі, Москві та інших містах, можна побачити невеликі ялинки, встановлені по краях гірок.

У Петербурзі ялинками прийнято було також позначати шляху зимових перевезень на санях через Неву: "У снігові вали, - пише Л.В.Успенскій про Петербурзі кінця ХIХ - початку XX століття, - встромляли веселі волохаті ялинки", і по цій доріжці "дужі молодці на ковзанах "перевозили санки з сідоками.

До змісту

Різдвяне дерево в Росії в першій половині XIX століття

У Росії ялинка як різдвяне дерево з'явилася на початку ХIХ століття в будинках петербурзьких німців. У 1818 році з ініціативи великої княгині Олександри Федорівни була влаштована ялинка в Москві, а на наступний рік - в петербурзькому Анічковому палаці. На Різдво 1828 року Олександра Федорівна, на той час вже імператриця, організувала перший свято "дитячої ялинки" у власному палаці для п'яти своїх дітей і племінниць - дочок великого князя Михайла Павловича. Ялинка була встановлена ​​у Великій їдальні палацу.

Запросили також дітей деяких придворних. На восьми столах і на столі, поставленому для імператора, встановили ялинки, прикрашені цукерками, золоченими яблуками і горіхами. Під деревами були розкладені подарунки: іграшки, сукні, порцелянові штучки та ін. Подарунки всім присутнім дітям роздавала сама господиня. Свято розпочалося о восьмій годині вечора, а о дев'ятій годині гості вже роз'їхалися. З цих пір за прикладом царської сім'ї ялинку на Різдво стали встановлювати в будинках вищої петербурзької знаті.

Однак, судячи з численних описів святочних свят в журналах 1820-х-1830-х років, в цю пору різдвяне дерево в більшості російських будинків ще не ставилося. Ні Пушкін, ні Лермонтов, ні їхні сучасники ніколи про неї не згадують, тоді як Святки, святочні маскаради та бали описуються в цей час постійно: святочні ворожіння дані в баладі Жуковського "Світлана" (1812), Святки в поміщицькому будинку зображені Пушкіним в V розділі "Євгенія Онєгіна" (1825), в святвечір відбувається дія поеми Пушкіна "Будиночок в Коломні" (1828), до святки (зимових свят) приурочена драма Лермонтова "Маскарад" (1835). Ні в одному з цих творів про ялинці не говориться ні слова.

Видавалася Ф. В. Булгаріна газета "Северная пчела" регулярно друкувала звіти про минулі свята, про випущених до Різдва книжках для дітей, про подарунки на Різдво і т.д. Ялинка не згадується в ній аж до кордону 1830-х-1840-х років. Перша згадка про ялинку в газеті з'явилося напередодні 1840 року: повідомлялося про що продаються "чарівно прибраних і прикрашених ліхтариками, гірляндами, вінками" ялинках. Але протягом перших десяти років петербуржці все ще сприймали ялинку як специфічне "німецьке звичай".

Встановити точний час, коли ялинка вперше з'явилася в російській будинку, поки не представляється можливим. У оповіданні С.Ауслендера "Святки в старому Петербурзі" (1912) говориться про те, що перша різдвяна ялинка в Росії була влаштована государем Миколою I в самому кінці 1830-х років, після чого за прикладом царської сім'ї її стали встановлювати в будинках петербурзької знаті . Решта населення столиці до пори до часу або ставився до неї байдуже, або взагалі не знало про існування такого звичаю. Однак мало-помалу різдвяне дерево завойовувало та інші соціальні верстви Петербурга.

На початку січня 1842 року дружина А.И.Герцена в листі до своєї подруги описує, як в їхньому будинку влаштовувалася ялинка для її дворічного сина Сашка. Це один з перших оповідань про пристрій ялинки в російській будинку: "Весь грудень я займалася приготуванням ялинки для Саші. Для нього і для мене це було в перший раз: я більше його раділа очікуванням". На згадку про цю першу ялинці Саші Герцена невідомий художник зробив акварель "Саша Герцен у різдвяної ялинки", яка зберігається в Музеї А.И.Герцена (в Москві).

І раптом в середині 1840-х років стався вибух - "німецьке звичай" починає стрімко поширюватися. Тепер Петербург був буквально охоплений "ялинковим ажіотажем". Звичай увійшов в моду, і вже до кінця 1840-х років різдвяне дерево стає в столиці добре знайомим і звичним предметом різдвяного інтер'єру.

Захоплення "німецьким нововведенням" - різдвяним деревом підкріплювалося модою на твори німецьких письменників і перш за все на Гофмана, "ялинкові" тексти якого "Лускунчик" і "Повелитель бліх" були добре відомі російському читачеві.

Істотну роль в поширенні і популяризації ялинки в Росії зіграла комерція. З початку XIX століття найвідомішими в Петербурзі фахівцями в кондитерській справі стали вихідці зі Швейцарії, які стосуються маленької альпійської народності - ретороманцев, знаменитим у всій Європі майстрам кондитерської справи. Поступово вони заволоділи кондитерським справою столиці і організували з кінця 1830-х років продаж ялинок з висячими на них ліхтариками, іграшками, пряниками, тістечками, цукерками. Коштували такі ялинки дуже дорого ( "від 20 рублів асигнаціями до 200 рублів"), і тому купувати їх для своїх діток могли тільки дуже багаті "добрі матінки".

Торгівля ялинками почалася з кінця 1840-х років. Продавали їх у Гостиного двору, куди селяни привозили їх з навколишніх лісів. Але якщо бідняки не могли дозволити собі придбати навіть найменшу ялинку, то багата столична знать стала влаштовувати змагання: у кого ялинка більше, густіше, нарядно, багатше прикрашена. В якості ялинкових прикрас в заможних будинках нерідко використовували справжні коштовності і дорогі тканини. Кінцем 1840-х років датується і перша згадка про штучній ялинці, що вважалося особливим шиком.

До середини XIX століття німецький звичай міцно увійшов в життя російської столиці. Саме дерево, раніше відоме в Росії лише під німецькою назвою "Weihnachtsbaum", стало називатися спочатку "різдвяним деревом" (що є калькою з німецького), а пізніше отримало ім'я "ялинка", яке закріпилося за ним вже назавжди. Ялинкою став називатися і свято, що влаштовується з приводу Різдва: "піти на ялинку", "влаштувати ялинку", "запросити на ялинку". В.И.Даль зазначив із цього приводу: "Перейнявши, через Пітер, від німців звичай готувати дітям до Різдва оздоблену, освітлену ялинку, ми кличемо так іноді і самий день ялинки, Святвечір".

До змісту

Російська ялинка в другій половині XIX століття

Освоєння в Росії різдвяної ялинки вражає своєю стрімкістю. Уже в середині століття ялинка стає цілком звичайним явищем для жителів багатьох губернських і повітових міст.

Причина швидкого входження петербурзького нововведення в життя провінційного міста зрозуміла: відмовившись від старовинного народного звичаю святкування Святок, городяни відчули якийсь обрядовий вакуум. Цей вакуум або нічим не заповнювався, викликаючи почуття розчарування через марних святкових очікувань, або компенсувався новими, суто міськими розвагами, в тому числі і пристроєм ялинки.

Поміщицьку садибу різдвяне дерево завойовувало з великими труднощами. Тут, як свідчать мемуаристи, Святки ще протягом багатьох років продовжували святкуватися по-старому, з дотриманням народних звичаїв.

І все ж мало-помалу петербурзька мода починала проникати і в садибу.

Якщо до середини XIX століття в спогадах, присвячених Святки в панській садибі, пристрій ялинки не згадується, то вже через десять років становище змінюється. Про різдвяних святах 1863 року своячка Льва Толстого Т.А.Кузмінская, що жила довго в Ясній Поляні і вважала її своїм "другим рідним домом", згадує: "Щодня влаштовувалися у нас якісь розваги: ​​театр, вечори, ялинка і навіть катання на трійках ". Два роки по тому 14 грудня 1865 року, в листі до Софії Андріївні Толстой вона повідомляє: "Тут готуємо ми на перше свято велику ялинку і малюємо ліхтарики різні і згадували, як ти ці речі вмієш зробити". І далі: "Була чудова ялинка з подарунками і дворовими дітьми. У місячну ніч - катання На трійці".

Зимові свята в Ясній Поляні являли собою рідкісний приклад органічного поєднання російських народних Святок з західною традицією різдвяного дерева: тут "ялинка була річним торжеством". Пристроєм ялинок керувала Софія Андріївна Толстая, яка, на думку знали її людей, "вміла це робити", в той час як ініціатором чисто святочних веселощів був сам письменник, судячи зі спогадів і за літературними творами, що чудово знав звичаї народних російських Святок (згадаємо хоча б відповідні фрагменти "Війни і миру").

Всі діти Льва Толстого при описі яснополянський Святок розповідають про прихід до них на ялинку селянських дітлахів. Мабуть, присутність селянських дітей на садибних ялинках стає звичайним явищем. Про прихід на ялинку сільських дітлахів йдеться також в повісті О. М. Толстого "Дитинство Микити" і в інших текстах.

До змісту

Свято різдвяної ялинки

На перших порах перебування в будинку різдвяного дерева обмежувалося одним ввечері. Напередодні Різдва ялинове дерево таємно від дітей проносили в краще приміщення будинку, в залі або в вітальню, і встановлювали на столі, вкритому білою скатертиною. Дорослі, як згадує А.І.Цветаева, "ховали від нас [ялинку] рівно з такою ж пристрастю, з якою ми мріяли її побачити".

До гілкам дерева прикріплювали свічки, на ялинці розвішували ласощі, прикраси, під нею розкладали подарунки, які, як і саму ялинку, готували в строгому секреті. І нарешті, перед самим впуском дітей в залу на дереві запалювали свічки.

Входити в приміщення, де встановлювалася ялинка, до спеціального дозволу найсуворішим чином заборонялося. Найчастіше на цей час дітей забирали в будь-яку іншу кімнату. Тому вони не могли бачити те, що робилося в будинку, але по різних знаків прагнули вгадати, що відбувається: прислухалися, підглядали в замкову щілину або в дверну щілину. Коли ж нарешті все приготування закінчувалися, подавався умовний сигнал ( "лунав чарівний дзвінок") або за дітьми приходив хтось із дорослих або слуг.

Двері до зали відкривали. Цей момент розкриття, розорювання дверей присутній у великій кількості мемуарів, оповідань і віршів про свято ялинки: він був для дітей довгоочікуваним і пристрасно бажаним миттю вступу в "ялинкову простір", їх з'єднанням з чарівним деревом. Першою реакцією було заціпеніння, майже остовпіння.

Постав перед дітьми у всій життя без красі, оздоблені "на самий блискучії лад" ялинка незмінно віклікала здівування, Захоплення, захоплення. Після того як проходило перше потрясіння, починалися крики, ахи, вереск, стрибання, ляскання в долоні. В кінці свята доведені до вкрай захопленого стану діти отримували ялинку в своє повне розпорядження: вони зривали з неї ласощі та іграшки, руйнували, ламали і повністю знищували дерево (що породило висловлювання "грабувати ялинку", "щипати ялинку", "руйнувати ялинку") . Звідси походить і назва самого свята: свято "общіпування ялинки". Руйнування ялинки мало для них психотерапевтичне значення розрядки після пережитого ними довгого періоду напруги.

В кінці свята спустошене і поламане дерево виносили з зали і викидали на подвір'я.

Звичай встановлювати ялинку на різдвяні свята неминуче зазнавав змін. У тих будинках, де дозволяли кошти, і було досить місця, вже в 1840-і роки замість традиційно невеликою ялинки почали ставити велике дерево: особливо цінувалися високі, до стелі, ялинки, широкі і густі, з міцною і свіжої хвоєю. Цілком природно, що високі дерева не можна було тримати на столі, тому їх стали кріпити до хрестовини (до "гурткам" або "ніжок") і встановлювати на підлозі в центрі зали або самої великої кімнати в будинку.

Перемістившись зі столу на підлогу, з кутка в середину, ялинка перетворилася на центр святкового торжества, надавши можливість дітям веселитися навколо неї, водити хороводи. Варте в центрі приміщення дерево дозволяло оглядати його з усіх боків, вишукувати на ньому як нові, так і старі, знайомі з минулих років, іграшки. Можна було грати під ялинкою, ховатися за нею або під нею. Не виключено, що цей ялинковий хоровод був запозичений з ритуалу клечальної дня, учасники якого, взявшись за руки, ходили навколо берізки з співом обрядових пісень. Співали старовинну німецьку пісеньку "Про Tannenbaum, про Tannenbaum! Wie griim sind deine Blatter (" О, різдвяна ялинка, про, різдвяна ялинка! Як зелена твоя крона "), яка довгий час була головною піснею на ялинках у російських сім'ях.

Відбулися зміни змінили суть свята: поступово він почав перетворюватися в свято ялинки для дітей знайомих і родичів. З одного боку, це було наслідком природного прагнення батьків продовжити "неземну насолоду", що доставляється ялинкою своїм дітям, а з іншого - їм хотілося похвалитися перед чужими дорослими і дітьми красою свого дерева, багатством його оздоблення, приготованими подарунками, частуванням. Господарі намагалися з усіх сил, щоб "ялинка виходила на славу", - це було справою честі.

На таких святах, які отримали назву "дитячих ялинок", крім молодшого покоління завжди були присутні і дорослі: батьки або супроводжували дітей старші. Запрошували також дітей гувернанток, вчителів, прислуги.

Згодом почали влаштовуватися свята ялинки і для дорослих, на які батьки їхали одні, без дітей.

Перша публічна ялинка була організована в 1852 році в петербурзькому Екатерінгофского вокзалі, зведеному в 1823 році в Екатерінгофского заміському саду. Встановлена ​​в залі вокзалу величезна ялина "однією стороною ... прилягала до стіни, а інша була оздоблена клаптями різнокольорового паперу". Слідом за нею публічні ялинки почали влаштовувати в дворянських, офіцерських і купецьких зборах, клубах, театрах та інших місцях. Москва не відставала від невської столиці: з початку 1850-х років свята ялинки в залі Благородного московського зборів також стали щорічними.

Ялинки для дорослих мало чим відрізнялися від традиційних святочних вечорів, балів, маскарадів, що набули поширення ще з XVIII століття, а оздоблене дерево стало просто модною і з часом обов'язковою деталлю святкового оздоблення зали. У романі "Доктор Живаго" Борис Пастернак пише:
"З незапам'ятних часів ялинки у Свентіцкіх влаштовувалися за таким зразком. О десятій, коли роз'їжджалася дітвора, запалювали другу для молоді та дорослих і веселилися до ранку. Тільки літні всю ніч різалися в карти в тристінною помпейской вітальні, яка була продовженням залу ... На світанку вечеряли всім суспільством ... Повз спекотної дихаючої ялинки, оперезаної в кілька рядів струмливим сяйвом, шарудячи сукнями і наступаючи один одному на ноги, рухалася чорна стіна прогулюються і розмовляють, не зайнятих танцями. Всередині кола шалено крутив ись танцюючі ".

до змісту

Полеміка навколо ялинки

Незважаючи на все зростаючу популярність ялинки в Росії, ставлення до неї з самого початку не відрізнялося повним одностайністю. Прихильники російської старовини бачили в ялинці чергове західне нововведення, що посягає на національну самобутність. Для інших ялинка була неприйнятною з естетичної точки зору. Про неї іноді відгукувалися з неприязню як про "незграбною, німецької та дотепними вигадці", дивуючись з того, як це колюче, темне і сире дерево могло перетворитися в об'єкт шанування і захоплення.

В останні десятиліття XIX століття в Росії вперше почали лунати голоси на захист природи і перш за все лісів. А.П.Чехов писав:
"Російські ліси тріщать під сокирою, гинуть мільярди дерев, спустошуються житла звірів і птахів, міліють і сохнуть річки, зникають безповоротно чудові пейзажі ... Лісів все менше і менше, річки сохнуть, дичину перевелася, клімат зіпсований, і з кожним днем ​​земля стає все біднішими і безобразніше ".

У пресі пройшла "антіелочная кампанія", ініціатори якої ополчилися на полюбився звичай, розглядаючи вирубку тисяч дерев перед як справжнє лихо.

Серйозним супротивником ялинки як іноземного (західного, неправославного) і до того ж язичницького за своїм походженням звичаю стала православна церква. Святіший синод аж до революції 1917 року видавав укази, що забороняли пристрій ялинок в школах і гімназіях.

Не прийняли ялинку і в селянській хаті. Якщо для міської бідноти ялинка була бажаною, хоча часто і недоступною, то для селян вона залишалася чисто "панської забавою". Селяни їздили в ліс тільки за ялинками для своїх панів або ж для того, щоб нарубати їх на продаж в місті. І "дідок", згідно відомій пісеньці, зруб "нашу ялинку під самий корінець", і чеховський Ванька, в святвечір згадує поїздку з дідом в ліс за ялинкою, привозили її не для себе, а для панських дітей. Тому зовсім не відображають реальності різдвяні листівки початку XX століття, супроводжувані написом "Мороз дідусь йде, / Вам подаруночки несе" і зображують Діда Мороза входять в селянську хату з ялинкою і з мішком подарунків за плечима, де на нього з подивом дивляться дітлахи.

І все ж ялинка вийшла переможницею з боротьби зі своїми супротивниками.

Прихильники ялинки - багато педагогів і літератори - встали на захист "прекрасного і високопоетичного звичаю різдвяної ялинки", вважаючи, що "в лісі завжди можна вирубати сотню-іншу молодих ялинок без особливої ​​шкоди для лісу, а нерідко навіть з користю". Професор петербурзького Лісового інституту, автор книги про російською лісі Д.М.Кайгородов, регулярно публікував на сторінках різдвяних номерів газети "Новий час" статті про ялинку, впевнено заявляв: "З лісом нічого не стане, а позбавляти дітей задоволення пограти біля різдвяного дерева жорстоко ".

Новий звичай виявився настільки привабливим, чарівним, що скасувати його в ці роки так нікому і не вдалося.


Коментувати можут "Три століття російської новорічної ялинки"

Три століття російської новорічної ялинки

зміст:

Вбрані ялинове деревце, яке стоїть в будинку на Новий рік, здається нам настільки природним, само собою зрозумілим, що, як правило, не викликає ніяких питань. Підходить Новий рік, і ми по засвоєної з дитинства звичкою встановлюємо його, прикрашаємо і радіємо йому. А тим часом звичай цей сформувався у нас відносно недавно, і його походження, його історія і його сенс, безсумнівно, заслуговують на увагу.

Процес "щеплення ялинки" в Росії був довгим, суперечливим, а часом навіть болючим. Цей процес самим безпосереднім чином відображає настрої і вподобання різних верств російського суспільства. В ході завоювання популярності ялинка відчувала на собі захоплення і неприйняття, повна байдужість і ворожнечу. Простежуючи історію російської ялинки, можна побачити, як поступово змінюється ставлення до цього дерева, як в суперечках про нього виникає, зростає і затверджується його культ, як протікає боротьба з ним і за нього, і як ялинка, нарешті, одержувати повну перемогу, перетворившись у загальну улюбленицю, очікування якої стає одним з найщасливіших і пам'ятних переживань дитини.

Ялинки дитинства вкарбовуються в пам'яті на все життя. Я пам'ятаю свою першу ялинку, яку мама влаштувала для мене і моєї старшої сестри. Було це в кінці 1943 року в евакуації на. У важкий воєнний час вона все ж визнала за необхідне доставити своїм дітям цю радість. З тих пір в нашій сім'ї жодна зустріч Нового року не проходила без ялинки. Серед прикрас, які ми вішаємо на ялинку, до сих пір збереглося кілька іграшок з тих давніх пір. До них у мене особливе ставлення ...

До змісту

Історія перетворення їли в різдвяне дерево

Сталося це на території Німеччини, де ялина за часів язичництва була особливо шанованої і ототожнювалася з світовим деревом. Саме тут, у древніх германців, вона і стала спочатку новорічним, а пізніше - різдвяним символом. Серед німецьких народів здавна існував звичай йти на Новий рік в ліс, де вбрання для обрядової ролі ялинове дерево висвітлювали свічками і прикрашали кольоровими ганчірочками, після чого поблизу або навколо нього відбувалися відповідні обряди. Згодом ялинові деревця стали зрубати і приносити в будинок, де вони встановлювалися на столі. До деревця прикріплювали запалені свічки, на нього вішали яблука і цукрові вироби. Виникненню культу їли як символу невмирущої природи сприяв вічнозелений покрив, що дозволяв використовувати її під час зимового святкового сезону, що стало трансформацією здавна відомого звичаю прикрашати будинки вічнозеленими рослинами.

після хрещення німецьких народів звичаї і обряди, пов'язані з шануванням їли, почали поступово набувати християнський сенс, і її стали "використовувати" в якості різдвяного дерева, встановлюючи в будинках вже не на Новий рік, а в святвечір (переддень Різдва, 24 грудня), від чого вона і отримала назву різдвяного дерева - Weihnachtsbaum. З тих пір в святвечір (Weihnachtsabend) святковий настрій стало в Німеччині створюватися не тільки різдвяними піснеспівами, а й ялинкою з палаючими на ній свічками.

До змісту

Петровський указ 1699 року

У Росії звичай новорічної ялинки бере початок з Петровської епохи. Згідно з царським указом від 20 грудня 1699 року надалі наказувалося вести літочислення немає від Створення світу, а від Різдва Христового, а день "новоліття", до того часу відзначався на Русі 1 вересня, "за прикладом усіх християнських народів" відзначати 1 січня. У цьому указі давалися також і рекомендації по організації новорічного свята. У його ознаменування в день Нового року було велено пускати ракети, запалювати вогні і прикрасити столицю (тоді ще - Москву) хвоєю: "За великим вулицями, у навмисних будинків, перед воротами поставити деякі прикраси від древ і гілок соснових і можжевелевих проти зразків, які зроблені на Гостинному Дворі" . А "людям убогим" пропонувалося "кожному хоча по дерева або гілки на воротях або над оселю своєї поставити ... а стояти тому прикраси січня в перший день". Ця малопомітна в епоху бурхливих подій деталь і стала в Росії початком трьохсотлітньої історії звичаю встановлювати ялинку на час зимових свят.

Однак до майбутньої різдвяній ялинці указ Петра мав вельми опосередковане відношення: по-перше, місто декорувався не тільки ялиновими, а й іншими хвойними деревами; по-друге, в указі рекомендувалося використовувати як цілі дерева, так і гілки і, нарешті, по-третє, прикраси з хвої наказано було встановлювати не в приміщенні, а зовні - на воротах, дахах трактирів, вулицях і дорогах. Тим самим ялинка перетворювалася в деталь новорічного міського пейзажу, а не різдвяного інтер'єру, ніж вона стала згодом.

Після смерті Петра його рекомендації були грунтовно забуті. Царські приписи збереглися лише в оздобленні питних закладів, які перед Новим роком продовжували прикрашати ялинками. За цим елкам (прив'язаним до кілка, встановленим на дахах або ж уткнутими біля воріт) впізнавали кабаки. Дерева стояли там до наступного року, напередодні якого старі ялинки заміняли новими. Виникнувши в результаті петровського указу, цей звичай підтримувався протягом ХVIII і XIX століть.

Пушкін в "Історії села Горюхина" згадує "древнє громадська будівля (тобто шинок), прикрашене ялинкою і зображенням двоголового орла". Ця характерна деталь була добре відома і час від часу відбивалася в багатьох творах російської літератури. Д.В.Грігоровіч, наприклад, в повісті 1847 року "Антон-Неборак", розповідаючи про зустріч свого героя по дорозі в місто з двома кравцями, зауважує: "Незабаром всі три подорожнього досягли високої хати, осіненій ялинкою і скворечніцей, що стояла на околиці дороги при повороті на путівець, і зупинилися ".

В результаті кабаки в народі стали називати "ялинками" або ж "Іванами Йолкін": "Ходімо до Йолкіна, для свята вип'ємо"; "Видно, у Івана Йолкіна була в гостях, що з одного боку в інший похитується". Поступово і весь комплекс "алкогольних" понять придбав "ялинкові" дуплети: "ялинку підняти" - пиячити, "йти під ялинку" або "ялинка впала, підемо піднімати" - йти в кабак, "бути під ялинкою" - перебувати в шинку, " Йолкін "- стан алкогольного сп'яніння і т.п.

Крім зовнішнього оздоблення питних закладів в XVIII столітті і протягом усього наступного століття ялинки використовувалися на катальних (або, як ще говорили, скатних) гірках. На гравюрах і лубочних картинках XVIII і XIX століть, що зображають катання з гір на святах (Святках і) в Петербурзі, Москві та інших містах, можна побачити невеликі ялинки, встановлені по краях гірок.

У Петербурзі ялинками прийнято було також позначати шляху зимових перевезень на санях через Неву: "У снігові вали, - пише Л.В.Успенскій про Петербурзі кінця ХIХ - початку XX століття, - встромляли веселі волохаті ялинки", і по цій доріжці "дужі молодці на ковзанах "перевозили санки з сідоками.

До змісту

Різдвяне дерево в Росії в першій половині XIX століття

У Росії ялинка як різдвяне дерево з'явилася на початку ХIХ століття в будинках петербурзьких німців. У 1818 році з ініціативи великої княгині Олександри Федорівни була влаштована ялинка в Москві, а на наступний рік - в петербурзькому Анічковому палаці. На Різдво 1828 року Олександра Федорівна, на той час вже імператриця, організувала перший свято "дитячої ялинки" у власному палаці для п'яти своїх дітей і племінниць - дочок великого князя Михайла Павловича. Ялинка була встановлена ​​у Великій їдальні палацу.

Запросили також дітей деяких придворних. На восьми столах і на столі, поставленому для імператора, встановили ялинки, прикрашені цукерками, золоченими яблуками і горіхами. Під деревами були розкладені подарунки: іграшки, сукні, порцелянові штучки та ін. Подарунки всім присутнім дітям роздавала сама господиня. Свято розпочалося о восьмій годині вечора, а о дев'ятій годині гості вже роз'їхалися. З цих пір за прикладом царської сім'ї ялинку на Різдво стали встановлювати в будинках вищої петербурзької знаті.

Однак, судячи з численних описів святочних свят в журналах 1820-х-1830-х років, в цю пору різдвяне дерево в більшості російських будинків ще не ставилося. Ні Пушкін, ні Лермонтов, ні їхні сучасники ніколи про неї не згадують, тоді як Святки, святочні маскаради та бали описуються в цей час постійно: святочні ворожіння дані в баладі Жуковського "Світлана" (1812), Святки в поміщицькому будинку зображені Пушкіним в V розділі "Євгенія Онєгіна" (1825), в святвечір відбувається дія поеми Пушкіна "Будиночок в Коломні" (1828), до святки (зимових свят) приурочена драма Лермонтова "Маскарад" (1835). Ні в одному з цих творів про ялинці не говориться ні слова.

Видавалася Ф. В. Булгаріна газета "Северная пчела" регулярно друкувала звіти про минулі свята, про випущених до Різдва книжках для дітей, про подарунки на Різдво і т.д. Ялинка не згадується в ній аж до кордону 1830-х-1840-х років. Перша згадка про ялинку в газеті з'явилося напередодні 1840 року: повідомлялося про що продаються "чарівно прибраних і прикрашених ліхтариками, гірляндами, вінками" ялинках. Але протягом перших десяти років петербуржці все ще сприймали ялинку як специфічне "німецьке звичай".

Встановити точний час, коли ялинка вперше з'явилася в російській будинку, поки не представляється можливим. В оповіданні С.Ауслендера "Святки в старому Петербурзі" (1912) говориться про те, що перша різдвяна ялинка в Росії була влаштована государем Миколою I в самому кінці 1830-х років, після чого за прикладом царської сім'ї її стали встановлювати в будинках петербурзької знаті . Решта населення столиці до пори до часу або ставився до неї байдуже, або взагалі не знало про існування такого звичаю. Однак мало-помалу різдвяне дерево завойовувало та інші соціальні верстви Петербурга.

На початку січня 1842 року дружина А.И.Герцена в листі до своєї подруги описує, як в їхньому будинку влаштовувалася ялинка для її дворічного сина Сашка. Це один з перших оповідань про пристрій ялинки в російській будинку: "Весь грудень я займалася приготуванням ялинки для Саші. Для нього і для мене це було в перший раз: я більше його раділа очікуванням". На згадку про цю першу ялинці Саші Герцена невідомий художник зробив акварель "Саша Герцен у різдвяної ялинки", яка зберігається в Музеї А.И.Герцена (в Москві).

І раптом в середині 1840-х років стався вибух - "німецьке звичай" починає стрімко поширюватися. Тепер Петербург був буквально охоплений "ялинковим ажіотажем". Звичай увійшов в моду, і вже до кінця 1840-х років різдвяне дерево стає в столиці добре знайомим і звичним предметом різдвяного інтер'єру.

Захоплення "німецьким нововведенням" - різдвяним деревом підкріплювалося модою на твори німецьких письменників і перш за все на Гофмана, "ялинкові" тексти якого "Лускунчик" і "Повелитель бліх" були добре відомі російському читачеві.

Істотну роль в поширенні і популяризації ялинки в Росії зіграла комерція. З початку XIX століття найвідомішими в Петербурзі фахівцями в кондитерській справі стали вихідці зі Швейцарії, які стосуються маленької альпійської народності - ретороманцев, знаменитим у всій Європі майстрам кондитерської справи. Поступово вони заволоділи кондитерським справою столиці і організували з кінця 1830-х років продаж ялинок з висячими на них ліхтариками, іграшками, пряниками, тістечками, цукерками. Коштували такі ялинки дуже дорого ( "від 20 рублів асигнаціями до 200 рублів"), і тому купувати їх для своїх діток могли тільки дуже багаті "добрі матінки".

Торгівля ялинками почалася з кінця 1840-х років. Продавали їх у Гостиного двору, куди селяни привозили їх з навколишніх лісів. Але якщо бідняки не могли дозволити собі придбати навіть найменшу ялинку, то багата столична знать стала влаштовувати змагання: у кого ялинка більше, густіше, нарядно, багатше прикрашена. В якості ялинкових прикрас в заможних будинках нерідко використовували справжні коштовності і дорогі тканини. Кінцем 1840-х років датується і перша згадка про штучній ялинці, що вважалося особливим шиком.

До середини XIX століття німецький звичай міцно увійшов в життя російської столиці. Саме дерево, раніше відоме в Росії лише під німецькою назвою "Weihnachtsbaum", стало називатися спочатку "різдвяним деревом" (що є калькою з німецького), а пізніше отримало ім'я "ялинка", яке закріпилося за ним вже назавжди. Ялинкою став називатися і свято, що влаштовується з приводу Різдва: "піти на ялинку", "влаштувати ялинку", "запросити на ялинку". В.И.Даль зауважив з цього приводу: "Перейнявши, через Пітер, від німців звичай готувати дітям до Різдва оздоблену, освітлену ялинку, ми кличемо так іноді і самий день ялинки, Святвечір".

До змісту

Російська ялинка в другій половині XIX століття

Освоєння в Росії різдвяної ялинки вражає своєю стрімкістю. Уже в середині століття ялинка стає цілком звичайним явищем для жителів багатьох губернських і повітових міст.

Причина швидкого входження петербурзького нововведення в життя провінційного міста зрозуміла: відмовившись від старовинного народного звичаю святкування Святок, городяни відчули якийсь обрядовий вакуум. Цей вакуум або нічим не заповнювався, викликаючи почуття розчарування через марних святкових очікувань, або компенсувався новими, суто міськими розвагами, в тому числі і пристроєм ялинки.

Поміщицьку садибу різдвяне дерево завойовувало з великими труднощами. Тут, як свідчать мемуаристи, Святки ще протягом багатьох років продовжували святкуватися по-старому, з дотриманням народних звичаїв.

І все ж мало-помалу петербурзька мода починала проникати і в садибу.

Якщо до середини XIX століття в спогадах, присвячених Святки в панській садибі, пристрій ялинки не згадується, то вже через десять років становище змінюється. Про різдвяних святах 1863 року своячка Льва Толстого Т.А.Кузмінская, що жила довго в Ясній Поляні і вважала її своїм "другим рідним домом", згадує: "Щодня влаштовувалися у нас якісь розваги: ​​театр, вечори, ялинка і навіть катання на трійках ". Два роки по тому 14 грудня 1865 року, в листі до Софії Андріївні Толстой вона повідомляє: "Тут готуємо ми на перше свято велику ялинку і малюємо ліхтарики різні і згадували, як ти ці речі вмієш зробити". І далі: "Була чудова ялинка з подарунками і дворовими дітьми. У місячну ніч - катання на трійці".

Зимові свята в Ясній Поляні являли собою рідкісний приклад органічного поєднання російських народних Святок з західною традицією різдвяного дерева: тут "ялинка була річним торжеством". Пристроєм ялинок керувала Софія Андріївна Толстая, яка, на думку знали її людей, "вміла це робити", в той час як ініціатором чисто святочних веселощів був сам письменник, судячи зі спогадів і за літературними творами, що чудово знав звичаї народних російських Святок (згадаємо хоча б відповідні фрагменти "Війни і миру").

Всі діти Льва Толстого при описі яснополянський Святок розповідають про прихід до них на ялинку селянських дітлахів. Мабуть, присутність селянських дітей на садибних ялинках стає звичайним явищем. Про прихід на ялинку сільських дітлахів йдеться також в повісті О. М. Толстого "Дитинство Микити" і в інших текстах.

До змісту

Свято різдвяної ялинки

На перших порах перебування в будинку різдвяного дерева обмежувалося одним ввечері. Напередодні Різдва ялинове дерево таємно від дітей проносили в краще приміщення будинку, в залі або в вітальню, і встановлювали на столі, вкритому білою скатертиною. Дорослі, як згадує А.І.Цветаева, "ховали від нас [ялинку] рівно з такою ж пристрастю, з якою ми мріяли її побачити".

До гілкам дерева прикріплювали свічки, на ялинці розвішували ласощі, прикраси, під нею розкладали подарунки, які, як і саму ялинку, готували в строгому секреті. І нарешті, перед самим впуском дітей в залу на дереві запалювали свічки.

Входити в приміщення, де встановлювалася ялинка, до спеціального дозволу найсуворішим чином заборонялося. Найчастіше на цей час дітей забирали в будь-яку іншу кімнату. Тому вони не могли бачити те, що робилося в будинку, але по різних знаків прагнули вгадати, що відбувається: прислухалися, підглядали в замкову щілину або в дверну щілину. Коли ж нарешті все приготування закінчувалися, подавався умовний сигнал ( "лунав чарівний дзвінок") або за дітьми приходив хтось із дорослих або слуг.

Двері до зали відкривали. Цей момент розкриття, розорювання дверей присутній у великій кількості мемуарів, оповідань і віршів про свято ялинки: він був для дітей довгоочікуваним і пристрасно бажаним миттю вступу в "ялинкову простір", їх з'єднанням з чарівним деревом. Першою реакцією було заціпеніння, майже остовпіння.

Поставши перед дітьми у всій своїй красі, оздоблена "на самий блискучий лад" ялинка незмінно викликала здивування, захоплення, захват. Після того як проходило перше потрясіння, починалися крики, ахи, вереск, стрибання, ляскання в долоні. В кінці свята доведені до вкрай захопленого стану діти отримували ялинку в своє повне розпорядження: вони зривали з неї ласощі та іграшки, руйнували, ламали і повністю знищували дерево (що породило висловлювання "грабувати ялинку", "щипати ялинку", "руйнувати ялинку") . Звідси походить і назва самого свята: свято "общіпування ялинки". Руйнування ялинки мало для них психотерапевтичне значення розрядки після пережитого ними довгого періоду напруги.

В кінці свята спустошене і поламане дерево виносили з зали і викидали на подвір'я.

Звичай встановлювати ялинку на різдвяні свята неминуче зазнавав змін. У тих будинках, де дозволяли кошти, і було досить місця, вже в 1840-і роки замість традиційно невеликою ялинки почали ставити велике дерево: особливо цінувалися високі, до стелі, ялинки, широкі і густі, з міцною і свіжої хвоєю. Цілком природно, що високі дерева не можна було тримати на столі, тому їх стали кріпити до хрестовини (до "гурткам" або "ніжок") і встановлювати на підлозі в центрі зали або самої великої кімнати в будинку.

Перемістившись зі столу на підлогу, з кутка в середину, ялинка перетворилася на центр святкового торжества, надавши можливість дітям веселитися навколо неї, водити хороводи. Варте в центрі приміщення дерево дозволяло оглядати його з усіх боків, вишукувати на ньому як нові, так і старі, знайомі з минулих років, іграшки. Можна було грати під ялинкою, ховатися за нею або під нею. Не виключено, що цей ялинковий хоровод був запозичений з ритуалу клечальної дня, учасники якого, взявшись за руки, ходили навколо берізки з співом обрядових пісень. Співали старовинну німецьку пісеньку "Про Tannenbaum, про Tannenbaum! Wie griim sind deine Blatter (" О, різдвяна ялинка, про, різдвяна ялинка! Як зелена твоя крона "), яка довгий час була головною піснею на ялинках у російських сім'ях.

Відбулися зміни змінили суть свята: поступово він почав перетворюватися в свято ялинки для дітей знайомих і родичів. З одного боку, це було наслідком природного прагнення батьків продовжити "неземну насолоду", що доставляється ялинкою своїм дітям, а з іншого - їм хотілося похвалитися перед чужими дорослими і дітьми красою свого дерева, багатством його оздоблення, приготованими подарунками, частуванням. Господарі намагалися з усіх сил, щоб "ялинка виходила на славу", - це було справою честі.

На таких святах, які отримали назву "дитячих ялинок", крім молодшого покоління завжди були присутні і дорослі: батьки або супроводжували дітей старші. Запрошували також дітей гувернанток, вчителів, прислуги.

Згодом почали влаштовуватися свята ялинки і для дорослих, на які батьки їхали одні, без дітей.

Перша публічна ялинка була організована в 1852 році в петербурзькому Екатерінгофского вокзалі, зведеному в 1823 році в Екатерінгофского заміському саду. Встановлена ​​в залі вокзалу величезна ялина "однією стороною ... прилягала до стіни, а інша була оздоблена клаптями різнокольорового паперу". Слідом за нею публічні ялинки почали влаштовувати в дворянських, офіцерських і купецьких зборах, клубах, театрах та інших місцях. Москва не відставала від невської столиці: з початку 1850-х років свята ялинки в залі Благородного московського зборів також стали щорічними.

Ялинки для дорослих мало чим відрізнялися від традиційних святочних вечорів, балів, маскарадів, що набули поширення ще з XVIII століття, а оздоблене дерево стало просто модною і з часом обов'язковою деталлю святкового оздоблення зали. У романі "Доктор Живаго" Борис Пастернак пише:
"З незапам'ятних часів ялинки у Свентіцкіх влаштовувалися за таким зразком. О десятій, коли роз'їжджалася дітвора, запалювали другу для молоді та дорослих і веселилися до ранку. Тільки літні всю ніч різалися в карти в тристінною помпейской вітальні, яка була продовженням залу ... На світанку вечеряли всім суспільством ... Повз спекотної дихаючої ялинки, оперезаної в кілька рядів струмливим сяйвом, шарудячи сукнями і наступаючи один одному на ноги, рухалася чорна стіна прогулюються і розмовляють, не зайнятих танцями. Всередині кола шалено крутив ись танцюючі ".

До змісту

Полеміка навколо ялинки

Незважаючи на все зростаючу популярність ялинки в Росії, ставлення до неї з самого початку не відрізнялося повним одностайністю. Прихильники російської старовини бачили в ялинці чергове західне нововведення, що посягає на національну самобутність. Для інших ялинка була неприйнятною з естетичної точки зору. Про неї іноді відгукувалися з неприязню як про "незграбною, німецької та дотепними вигадці", дивуючись з того, як це колюче, темне і сире дерево могло перетворитися в об'єкт шанування і захоплення.

В останні десятиліття XIX століття в Росії вперше почали лунати голоси на захист природи і перш за все лісів. А.П.Чехов писав:
"Російські ліси тріщать під сокирою, гинуть мільярди дерев, спустошуються житла звірів і птахів, міліють і сохнуть річки, зникають безповоротно чудові пейзажі ... Лісів все менше і менше, річки сохнуть, дичину перевелася, клімат зіпсований, і з кожним днем ​​земля стає все біднішими і безобразніше ".

У пресі пройшла "антіелочная кампанія", ініціатори якої ополчилися на полюбився звичай, розглядаючи вирубку тисяч дерев перед як справжнє лихо.

Серйозним супротивником ялинки як іноземного (західного, неправославного) і до того ж язичницького за своїм походженням звичаю стала православна церква. Святіший синод аж до революції 1917 року видавав укази, що забороняли пристрій ялинок в школах і гімназіях.

Не прийняли ялинку і в селянській хаті. Якщо для міської бідноти ялинка була бажаною, хоча часто і недоступною, то для селян вона залишалася чисто "панської забавою". Селяни їздили в ліс тільки за ялинками для своїх панів або ж для того, щоб нарубати їх на продаж в місті. І "дідок", згідно відомій пісеньці, зруб "нашу ялинку під самий корінець", і чеховський Ванька, в святвечір згадує поїздку з дідом в ліс за ялинкою, привозили її не для себе, а для панських дітей. Тому зовсім не відображають реальності різдвяні листівки початку XX століття, супроводжувані написом "Мороз дідусь йде, / Вам подаруночки несе" і зображують Діда Мороза входять в селянську хату з ялинкою і з мішком подарунків за плечима, де на нього з подивом дивляться дітлахи.

І все ж ялинка вийшла переможницею з боротьби зі своїми супротивниками.

Прихильники ялинки - багато педагогів і літератори - встали на захист "прекрасного і високопоетичного звичаю різдвяної ялинки", вважаючи, що "в лісі завжди можна вирубати сотню-іншу молодих ялинок без особливої ​​шкоди для лісу, а нерідко навіть з користю". Професор петербурзького Лісового інституту, автор книги про російською лісі Д.М.Кайгородов, регулярно публікував на сторінках різдвяних номерів газети "Новий час" статті про ялинку, впевнено заявляв: "З лісом нічого не стане, а позбавляти дітей задоволення пограти біля різдвяного дерева жорстоко ".

Новий звичай виявився настільки привабливим, чарівним, що скасувати його в ці роки так нікому і не вдалося.


Коментувати можут "Три століття російської новорічної ялинки"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация