Три якоря «русского мира» в умах українців

  1. Три якоря «русского мира» в умах українців Вони заважають нам рухатися вперед, вони тягнуть нас на...
  2. Три якоря «русского мира» в умах українців
  3. Три якоря «русского мира» в умах українців
  4. Три якоря «русского мира» в умах українців
  5. Три якоря «русского мира» в умах українців

Три якоря «русского мира» в умах українців

Вони заважають нам рухатися вперед, вони тягнуть нас на дно

... Невідомо, коли письменнику Федору Достоєвському спала на думку «російська ідея» ...

Може, це було в гарячковому маренні Омської фортеці, де на нього наділи куртку каторжанина з жовтим тузом на спині? А може, в задусі гамбурзького казино, де він в нападі лудоманії просаджував в рулетку гроші, виручені за кільце і сережки своє молодої дружини?

І азартна гра і каторга знайшли в «російську ідею» своє вираження.

А може, ця ідея народилася в розмові тет-а-тет з самодержцем Олександром II? І Достоєвський, як припустив наш земляк, філософ Лев Шестов, просто «виявився в ролі співака російського уряду, тобто він вгадував таємні бажання влади і потім з приводу їх згадував все« прекрасні і високі »слова ...»? Начебто нинішніх російських Проханова і Михалкова?

Все це можна було б вважати далеким минулим, якби ця «ідея» до сих пір не тримала наші душі в своїх їжакових рукавицях.

І я це не про Росію, я про Україну.

В «російської ідеї» Достоєвського три складових. Три якоря з минулого, міцно вчепилися в нашу дійсність, що прив'язали нас до російського світу, що заважають рухатися вперед, тягнуть на дно.

В принципі, ми про них знаємо і навіть бачимо, але поки ще не розуміємо, як від них позбутися.

ЯКОРЬ ПЕРШИЙ: МОВУ, покликані ЗРУЙНУВАТИ ЄВРОПУ

... Людей, які не бажають розмовляти українською мовою, наші патріоти називають або ледарями, або дебілами.

А насправді все набагато складніше.

Відмовитися від російської мови не складно, труднощі починаються, коли разом з ним втрачається і грунт під ногами. Коли руйнується світобудову, зведена цеглинками російських слів ще в дитячі роки.

Колись, на зламі століть, російський письменник і футуролог Сергій Переслєгін висловив таку думку: англійську як мову ділових відносин, бізнесу і технологій, «будучи основною мовою світової комунікації, практично не переносить ідентичність». Люди говорять по-англійськи, не стають англосаксами.

А ось російська мова і створювався як мова ідентичності. І поширення «російської мови як мови ідентичності дасть Росії перевага в боротьбі за простір смислів, - пише Переслегін.- Ця перевага може бути реалізовано в формі створення віртуального наддержавного об'єкта, що об'єднує людей, які розмовляють російською мовою ... Такий проект носить назву Русский Мир».

Людина, що розмовляє по-російськи, вважає письменник, автоматично стає «семантичним і семиотическим росіянином». І не може носій російської мови не бути носієм російської ідентичності.

Правда, Переслєгін тут не першопроходець. На 137 років раніше озвучив цю думку автор «Бісів» в одній з «пушкінських промов». Тоді ж і поставив завдання перед російським суспільством - перетворити російську мову з мови росіян в мову, яким росіянин повинен говорити зі світом.

Про що?

Це найцікавіше. За розумінням Достоєвського мова не йде про обмін знаннями. Всесвітня завдання російської мови - виправити препоганий західний світ, що погрузла в гріху гордині. Повернути йому споконвічну святість, яка складається виключно в смиренні. Західна людина бажає неможливого і в справах своїх прагне зрівнятися з Господом, а «правильний» російська людина бажає лише підкорятися.

«Наш демос задоволений, і чим далі, тим більше буде задоволений, бо все до того йде, загальним настроєм або, краще, згодою, - пише Достоевскій.- А тому і залишиться один тільки колос на континенті Європи - Росія. Це трапиться, може бути, навіть набагато ближче, ніж думають. Майбутність Європи належить Росії ».

Як вдало вписується Федір Михайлович в сучасний російський дискурс!

Але читаємо далі. «... Російська земля скаже своє нове слово, і це нове слово, може бути, буде новим словом загальнолюдської цивілізації», - масштабно бере письменник. І ще з метра: «Будь-яке більш близьке відношення з Європою може шкідливо вплинути на російський розум». І ще: «Штучне побудова Європи буде знищено». І нарешті: «Русскому народу, як« спадкоємця цілого світу », можливо, судилося вирішити багато загальнолюдські проблеми, очоливши світовий історичний процес».

Ось таке ось смирення, яке, врешті-решт, як написав Дмитро Биков, призвело до появи «Мотороли» і радісного потурання війні і тероризму.

З цих атомно-термоядерних глобальних мрій і відразу потрапити в світ, обмежений національними інтересами України - важко. Залишається велике незаповнений цивілізаційними трендами простір. Це як у героїновий наркоманів - зав'язати можна, але відчуття задоволення не повернуться вже ніколи.

Українська мова не може заповнити світоглядну порожнечу у вчорашніх російськомовних українців, бо він глибоко національний. Цивілізаційні ідеї можуть бути витіснені тільки іншими цивілізаційними ідеями. Тому перш ніж людина зможе стати українцем, його потрібно перетворити в європейця.

Заборонами, квотами, мовними інспекціями цього не доб'єшся. Російська мова заполітізіруется, піде в підпілля, перейметься російським націоналізмом (як зараз в деяких країнах Балтії).

Наша інтелігенція повинна зробити так, щоб українська стала носієм європейських поглядів. На 10 відсотків він повинен бути національним і на 90 - виразником загальнолюдських цінностей і світової культури.

В середині 70-х минулого століття на 99% російськомовний Київ читав українською Ніцше, Кафку, Гессе, Хеммінгуея, Камю, Лема - модних у молоді письменників і філософів. Читав тому, що вони були недоступні російською. І так вчився мислити по-українськи.

ЯКОРЬ ДРУГИЙ: СЛОВ'ЯНСЬКИЙ РАСИЗМ ПІД КРИЛОМ РОСІЇ

... А тепер разом відповімо на одне питання: ми з вами проти расизму?

Проти! Але чому ж тоді з завидною завзятістю намагаємося довести, що росіяни зовсім слов'яни, а угрофіни? Ми шукаємо у них чужу кров, немов у крові справа. Немов то, що вони неслов'яни, пояснює вбивства ними українців ...

Що це якщо не расизм? Намагаючись відчепити російський вагон від слов'янського поїзда, ми самі того не помічаючи, погоджуємося з думкою, що є якась специфічна слов'янська цивілізація, заснована на антропологічних особливостях слов'ян. Цивілізація, яку Лев Гумільов назвав слов'янським суперетносом, а Достоєвський зробив другим компонентом своєї «російської ідеї».

Здавалося б, що поганого в об'єднанні слов'ян?

Ну, по-перше, з подачі Достоєвського, цей «великий і могутній організм братнього союзу племен», «всеедіненіе слов'ян» можливий лише «так би мовити, під крилом Росії». «Ще нечуване світом слово ... буде сказано новим, братнім, всесвітнім союзом, початки якого лежать в генії слов'ян, а переважно в дусі великого народу російського». І вже зовсім прямо: «Треба щоб політичне право і першість великоросійського племені над усім слов'янським світом відбулося остаточно і вже безперечно».

Остаточно і безперечно ...

Звичайно ж, обіцяє Достоєвський, тут не буде ніякого примусу: «Ми не станемо поляка звертати в російського, але коли поляк або чех захочуть бути дійсно нашими братами, ми дамо автономію ...»

Адже ось яке щастя він дарує окупованій, включеної і знищеної Польщі - автономія у складі імперії! Є у нього і про малоросів: «Господар землі російської - є один лише російська (великорос, малоросів, білорус - це все одно».

Для такого уже всесвітнього щастя потрібен цей союз? Шестов у цьому сумнівався: «Уряд, писав він, жадібними очима дивилася на Схід (тоді ще ближній) - Достоєвський починає доводити, що нам необхідний Константинополь і пророкувати, що Константинополь скоро буде нашим».

А поет і філософ Дмитро Мережковський прямо писав про «слов'янської ідеї»: «Росія поглине спочатку Європу, потім Азію і, нарешті, весь світ».

І ось це - друга небезпека слов'янського расизму. Серби, хорвати, болгари, чорногорці, словаки, чехи, поляки, не кажучи вже про Білорусь і українців - в них Росія бачила і бачить ударну силу, передові загони смертників в очисної (і зовсім не в переносному сенсі цього слова) війні «слов'янського генія з Європою ».

Невже ж без війни ніяк не можна? Ні, впевнений гуманіст наш Федір Михайлович: «Якщо розкують мечі на орала, то без війни будуть лише кров і бруд».

І що дивно, не дивлячись на страждання в складі імперії, а потім - соцтабору, незважаючи на кров Празької весни, на сотні тисяч репресованих і замучених, незважаючи на це - в «слов'янських» країнах є чимало тих, хто шукає порятунку від Європи під крилом у «російського царя ». Згадайте чеського президента, словацьких політиків, сербських диверсантів в Чорногорії і найманців на Донбасі? Ідея расового єдності жива?

Ми і самі в своєму буденному житті і політичних пристрастях сумніваємося: а чи не забагато у нас в країні честі грузинам, євреям, пуштунам? Чи не занадто ми терплячі до вихідців з африканських країн на «своїй богом даній землі» (хоча вбивають наших хлопців зовсім африканці)? Та й до татарам не почали ми ставитися без підозрілості тільки після того, як брати-слов'яни окупували Крим?

Проповідуючи «спільність слов'янської історичної долі» Москва вчепилася в нашу пам'ять трьома пазурами: Київською Руссю, Переяславською радою і «велику вітчизняну війною». І скільки б не спростовували брехню російських імперських істориків, поки в наших історичних музеях експозиції будуються на теоріях Рибакова і Толочко, поки стоїть монумент під аркою Дружби народів і несуть вінки радянським генералам в Парк слави - цей якір тримає нас усіма своїми кігтями.

А Путін ще й четвертий кіготь всеславянства заточив - Грюнвальдська битва називається. Звичайно ж, це битва слов'ян проти європейських загарбників. І, звичайно ж, під проводом російських ...

Майже непідйомний це якір, але є третій - ще непідйомна.

ЯКОРЬ ТРЕТІЙ: ДЕРЖАВА, притвор Церквою

... Пора розставити всі крапки над «і» - ніякого об'єднання православних церков в Україні не буде.

З однієї простої причини: церква Московського патріархату - це не церква зовсім, а держава, переодягнувшись у вбрання з золотих куполів і бронзових дзвонів.

Ще раз звернемося до Достоєвського і його «російської ідеї»: «Не церква звертається до держави, зрозумійте це, - вчив письменник нетямущих одновірців. - А навпаки, держава звертається до церкви, сходить до церкви і стає церквою на всій землі, - в цьому і є велике призначення православ'я на землі ».

Ось і Кирило про те ж завжди говорить: держава в РФ і є церква, Путін - тато Третього Риму, а російська експансія - віра.

Огляньте поглядом ці численні столичні новобудови в монастирях Московського патріархату - це зводяться консульства російської держави, призначені для підготовки до еміграції наших душ.

І хресний хід в день Хрещення Київської Русі очолюють не святі старці, що не ієрархи церкви, а Добкін, Бойко, Вілкул, Шуфрич - все ті, кого Путін окреслив для «перезавантаження» української влади.

Не держава чи це російське лізе до нас у вікна, коли ми його женемо в двері?

Яка дія породжує протидію. І ось уже Київський патріархат все більше зближується з державою. І два хресних ходу з кожним роком все більше схожі на політичні демонстрації двох держав.

Чи зможуть два православних держави ужитися в одній країні? Якщо одне прагнути до Європи, а друге - «світло зі Сходу, який потече до осліплому на Заході людству, який загубив Христа.» (Все той же Достоєвський)?

Чи є сенс очікувати від паразитує на нашій землі чужого «зверненого до церкви держави» чогось хорошого для нашої країни і нашої незалежності?

І все ж народ на хресні ходи, санкціоновані з Москви, збирається. І відучити його від цього майже неможливо. Чи не перейде «московська» паства автоматично в «київську», не встане клір під інші прапори, тому що немає більш консервативної спільності, ніж церква. А особливо - ортодоксальна.

Тому треба кинути це пропаща справа - об'єднання церков, перестати сподіватися на здоровий глузд московських ставлеників. Дамо спокій тих, хто хрещений в МП, нехай вони в МП і помруть. Про народжених треба думати, про тих, кого чекають в Європі.

А значить, і церква київська повинна збагачуватися європейськими традиціями і європейської думкою, вбирати мудрість пошуків християнських мислителів західного світу - Аристотеля, Блаженного Августина, Еразма Роттердамського, Фоми Аквінського і Вільяма Оккамского. І найголовніше - це ж було в наших, київських традиціях християнської православної церкви, поки вона не потрапила під духовну окупацію Москви ...

* * *

... Не двоголовий орел - символ «русского мира», а триголовий Змій Горинич, дихаючий напалмом. І нелегко з ним боротися. Одну голову зрубати, а поки двома іншими займаєшся, вона знову відростає. Тому що пов'язано це все - російську мову, слов'янський расизм і московське православ'я в один тугий вузол, з'єднане як сполучені посудини. І довгі роки українцям від цього лиха доведеться позбавлятися.

Головне - знати нашої влади, нашим стратегами і ідеологам, що ці якоря, ці голови, що плюються сірої і огню, ілюзорна, а реальна небезпека, що вони часом гірше «Іскандер» і «гвоздик», що вони - то саме зброю, з допомогою якого Достоєвський пропонував імператору російському завойовувати світ.

А знаючи це, затвердити в парламенті документ, який так і назвати: «Доктрина подолання наслідків« русского мира »в Україні і всередині нас самих». І почати ці якоря, ці інфіковані занози з тіла України витягувати, щоб перемогти років так через 50. Раніше не вийде.

Євген Якунов. Київ.

Три якоря «русского мира» в умах українців

Вони заважають нам рухатися вперед, вони тягнуть нас на дно

... Невідомо, коли письменнику Федору Достоєвському спала на думку «російська ідея» ...

Може, це було в гарячковому маренні Омської фортеці, де на нього наділи куртку каторжанина з жовтим тузом на спині? А може, в задусі гамбурзького казино, де він в нападі лудоманії просаджував в рулетку гроші, виручені за кільце і сережки своє молодої дружини?

І азартна гра і каторга знайшли в «російську ідею» своє вираження.

А може, ця ідея народилася в розмові тет-а-тет з самодержцем Олександром II? І Достоєвський, як припустив наш земляк, філософ Лев Шестов, просто «виявився в ролі співака російського уряду, тобто він вгадував таємні бажання влади і потім з приводу їх згадував все« прекрасні і високі »слова ...»? Начебто нинішніх російських Проханова і Михалкова?

Все це можна було б вважати далеким минулим, якби ця «ідея» до сих пір не тримала наші душі в своїх їжакових рукавицях.

І я це не про Росію, я про Україну.

В «російської ідеї» Достоєвського три складових. Три якоря з минулого, міцно вчепилися в нашу дійсність, що прив'язали нас до російського світу, що заважають рухатися вперед, тягнуть на дно.

В принципі, ми про них знаємо і навіть бачимо, але поки ще не розуміємо, як від них позбутися.

ЯКОРЬ ПЕРШИЙ: МОВУ, покликані ЗРУЙНУВАТИ ЄВРОПУ

... Людей, які не бажають розмовляти українською мовою, наші патріоти називають або ледарями, або дебілами.

А насправді все набагато складніше.

Відмовитися від російської мови не складно, труднощі починаються, коли разом з ним втрачається і грунт під ногами. Коли руйнується світобудову, зведена цеглинками російських слів ще в дитячі роки.

Колись, на зламі століть, російський письменник і футуролог Сергій Переслєгін висловив таку думку: англійську як мову ділових відносин, бізнесу і технологій, «будучи основною мовою світової комунікації, практично не переносить ідентичність». Люди говорять по-англійськи, не стають англосаксами.

А ось російська мова і створювався як мова ідентичності. І поширення «російської мови як мови ідентичності дасть Росії перевага в боротьбі за простір смислів, - пише Переслегін.- Ця перевага може бути реалізовано в формі створення віртуального наддержавного об'єкта, що об'єднує людей, які розмовляють російською мовою ... Такий проект носить назву Русский Мир».

Людина, що розмовляє по-російськи, вважає письменник, автоматично стає «семантичним і семиотическим росіянином». І не може носій російської мови не бути носієм російської ідентичності.

Правда, Переслєгін тут не першопроходець. На 137 років раніше озвучив цю думку автор «Бісів» в одній з «пушкінських промов». Тоді ж і поставив завдання перед російським суспільством - перетворити російську мову з мови росіян в мову, яким росіянин повинен говорити зі світом.

Про що?

Це найцікавіше. За розумінням Достоєвського мова не йде про обмін знаннями. Всесвітня завдання російської мови - виправити препоганий західний світ, що погрузла в гріху гордині. Повернути йому споконвічну святість, яка складається виключно в смиренні. Західна людина бажає неможливого і в справах своїх прагне зрівнятися з Господом, а «правильний» російська людина бажає лише підкорятися.

«Наш демос задоволений, і чим далі, тим більше буде задоволений, бо все до того йде, загальним настроєм або, краще, згодою, - пише Достоевскій.- А тому і залишиться один тільки колос на континенті Європи - Росія. Це трапиться, може бути, навіть набагато ближче, ніж думають. Майбутність Європи належить Росії ».

Як вдало вписується Федір Михайлович в сучасний російський дискурс!

Але читаємо далі. «... Російська земля скаже своє нове слово, і це нове слово, може бути, буде новим словом загальнолюдської цивілізації», - масштабно бере письменник. І ще з метра: «Будь-яке більш близьке відношення з Європою може шкідливо вплинути на російський розум». І ще: «Штучне побудова Європи буде знищено». І нарешті: «Русскому народу, як« спадкоємця цілого світу », можливо, судилося вирішити багато загальнолюдські проблеми, очоливши світовий історичний процес».

Ось таке ось смирення, яке, врешті-решт, як написав Дмитро Биков, призвело до появи «Мотороли» і радісного потурання війні і тероризму.

З цих атомно-термоядерних глобальних мрій і відразу потрапити в світ, обмежений національними інтересами України - важко. Залишається велике незаповнений цивілізаційними трендами простір. Це як у героїновий наркоманів - зав'язати можна, але відчуття задоволення не повернуться вже ніколи.

Українська мова не може заповнити світоглядну порожнечу у вчорашніх російськомовних українців, бо він глибоко національний. Цивілізаційні ідеї можуть бути витіснені тільки іншими цивілізаційними ідеями. Тому перш ніж людина зможе стати українцем, його потрібно перетворити в європейця.

Заборонами, квотами, мовними інспекціями цього не доб'єшся. Російська мова заполітізіруется, піде в підпілля, перейметься російським націоналізмом (як зараз в деяких країнах Балтії).

Наша інтелігенція повинна зробити так, щоб українська стала носієм європейських поглядів. На 10 відсотків він повинен бути національним і на 90 - виразником загальнолюдських цінностей і світової культури.

В середині 70-х минулого століття на 99% російськомовний Київ читав українською Ніцше, Кафку, Гессе, Хеммінгуея, Камю, Лема - модних у молоді письменників і філософів. Читав тому, що вони були недоступні російською. І так вчився мислити по-українськи.

ЯКОРЬ ДРУГИЙ: СЛОВ'ЯНСЬКИЙ РАСИЗМ ПІД КРИЛОМ РОСІЇ

... А тепер разом відповімо на одне питання: ми з вами проти расизму?

Проти! Але чому ж тоді з завидною завзятістю намагаємося довести, що росіяни зовсім слов'яни, а угрофіни? Ми шукаємо у них чужу кров, немов у крові справа. Немов то, що вони неслов'яни, пояснює вбивства ними українців ...

Що це якщо не расизм? Намагаючись відчепити російський вагон від слов'янського поїзда, ми самі того не помічаючи, погоджуємося з думкою, що є якась специфічна слов'янська цивілізація, заснована на антропологічних особливостях слов'ян. Цивілізація, яку Лев Гумільов назвав слов'янським суперетносом, а Достоєвський зробив другим компонентом своєї «російської ідеї».

Здавалося б, що поганого в об'єднанні слов'ян?

Ну, по-перше, з подачі Достоєвського, цей «великий і могутній організм братнього союзу племен», «всеедіненіе слов'ян» можливий лише «так би мовити, під крилом Росії». «Ще нечуване світом слово ... буде сказано новим, братнім, всесвітнім союзом, початки якого лежать в генії слов'ян, а переважно в дусі великого народу російського». І вже зовсім прямо: «Треба щоб політичне право і першість великоросійського племені над усім слов'янським світом відбулося остаточно і вже безперечно».

Остаточно і безперечно ...

Звичайно ж, обіцяє Достоєвський, тут не буде ніякого примусу: «Ми не станемо поляка звертати в російського, але коли поляк або чех захочуть бути дійсно нашими братами, ми дамо автономію ...»

Адже ось яке щастя він дарує окупованій, включеної і знищеної Польщі - автономія у складі імперії! Є у нього і про малоросів: «Господар землі російської - є один лише російська (великорос, малоросів, білорус - це все одно».

Для такого уже всесвітнього щастя потрібен цей союз? Шестов у цьому сумнівався: «Уряд, писав він, жадібними очима дивилася на Схід (тоді ще ближній) - Достоєвський починає доводити, що нам необхідний Константинополь і пророкувати, що Константинополь скоро буде нашим».

А поет і філософ Дмитро Мережковський прямо писав про «слов'янської ідеї»: «Росія поглине спочатку Європу, потім Азію і, нарешті, весь світ».

І ось це - друга небезпека слов'янського расизму. Серби, хорвати, болгари, чорногорці, словаки, чехи, поляки, не кажучи вже про Білорусь і українців - в них Росія бачила і бачить ударну силу, передові загони смертників в очисної (і зовсім не в переносному сенсі цього слова) війні «слов'янського генія з Європою ».

Невже ж без війни ніяк не можна? Ні, впевнений гуманіст наш Федір Михайлович: «Якщо розкують мечі на орала, то без війни будуть лише кров і бруд».

І що дивно, не дивлячись на страждання в складі імперії, а потім - соцтабору, незважаючи на кров Празької весни, на сотні тисяч репресованих і замучених, незважаючи на це - в «слов'янських» країнах є чимало тих, хто шукає порятунку від Європи під крилом у «російського царя ». Згадайте чеського президента, словацьких політиків, сербських диверсантів в Чорногорії і найманців на Донбасі? Ідея расового єдності жива?

Ми і самі в своєму буденному житті і політичних пристрастях сумніваємося: а чи не забагато у нас в країні честі грузинам, євреям, пуштунам? Чи не занадто ми терплячі до вихідців з африканських країн на «своїй богом даній землі» (хоча вбивають наших хлопців зовсім африканці)? Та й до татарам не почали ми ставитися без підозрілості тільки після того, як брати-слов'яни окупували Крим?

Проповідуючи «спільність слов'янської історичної долі» Москва вчепилася в нашу пам'ять трьома пазурами: Київською Руссю, Переяславською радою і «велику вітчизняну війною». І скільки б не спростовували брехню російських імперських істориків, поки в наших історичних музеях експозиції будуються на теоріях Рибакова і Толочко, поки стоїть монумент під аркою Дружби народів і несуть вінки радянським генералам в Парк слави - цей якір тримає нас усіма своїми кігтями.

А Путін ще й четвертий кіготь всеславянства заточив - Грюнвальдська битва називається. Звичайно ж, це битва слов'ян проти європейських загарбників. І, звичайно ж, під проводом російських ...

Майже непідйомний це якір, але є третій - ще непідйомна.

ЯКОРЬ ТРЕТІЙ: ДЕРЖАВА, притвор Церквою

... Пора розставити всі крапки над «і» - ніякого об'єднання православних церков в Україні не буде.

З однієї простої причини: церква Московського патріархату - це не церква зовсім, а держава, переодягнувшись у вбрання з золотих куполів і бронзових дзвонів.

Ще раз звернемося до Достоєвського і його «російської ідеї»: «Не церква звертається до держави, зрозумійте це, - вчив письменник нетямущих одновірців. - А навпаки, держава звертається до церкви, сходить до церкви і стає церквою на всій землі, - в цьому і є велике призначення православ'я на землі ».

Ось і Кирило про те ж завжди говорить: держава в РФ і є церква, Путін - тато Третього Риму, а російська експансія - віра.

Огляньте поглядом ці численні столичні новобудови в монастирях Московського патріархату - це зводяться консульства російської держави, призначені для підготовки до еміграції наших душ.

І хресний хід в день Хрещення Київської Русі очолюють не святі старці, що не ієрархи церкви, а Добкін, Бойко, Вілкул, Шуфрич - все ті, кого Путін окреслив для «перезавантаження» української влади.

Не держава чи це російське лізе до нас у вікна, коли ми його женемо в двері?

Яка дія породжує протидію. І ось уже Київський патріархат все більше зближується з державою. І два хресних ходу з кожним роком все більше схожі на політичні демонстрації двох держав.

Чи зможуть два православних держави ужитися в одній країні? Якщо одне прагнути до Європи, а друге - «світло зі Сходу, який потече до осліплому на Заході людству, який загубив Христа.» (Все той же Достоєвський)?

Чи є сенс очікувати від паразитує на нашій землі чужого «зверненого до церкви держави» чогось хорошого для нашої країни і нашої незалежності?

І все ж народ на хресні ходи, санкціоновані з Москви, збирається. І відучити його від цього майже неможливо. Чи не перейде «московська» паства автоматично в «київську», не встане клір під інші прапори, тому що немає більш консервативної спільності, ніж церква. А особливо - ортодоксальна.

Тому треба кинути це пропаща справа - об'єднання церков, перестати сподіватися на здоровий глузд московських ставлеників. Дамо спокій тих, хто хрещений в МП, нехай вони в МП і помруть. Про народжених треба думати, про тих, кого чекають в Європі.

А значить, і церква київська повинна збагачуватися європейськими традиціями і європейської думкою, вбирати мудрість пошуків християнських мислителів західного світу - Аристотеля, Блаженного Августина, Еразма Роттердамського, Фоми Аквінського і Вільяма Оккамского. І найголовніше - це ж було в наших, київських традиціях християнської православної церкви, поки вона не потрапила під духовну окупацію Москви ...

* * *

... Не двоголовий орел - символ «русского мира», а триголовий Змій Горинич, дихаючий напалмом. І нелегко з ним боротися. Одну голову зрубати, а поки двома іншими займаєшся, вона знову відростає. Тому що пов'язано це все - російську мову, слов'янський расизм і московське православ'я в один тугий вузол, з'єднане як сполучені посудини. І довгі роки українцям від цього лиха доведеться позбавлятися.

Головне - знати нашої влади, нашим стратегами і ідеологам, що ці якоря, ці голови, що плюються сірої і огню, ілюзорна, а реальна небезпека, що вони часом гірше «Іскандер» і «гвоздик», що вони - то саме зброю, з допомогою якого Достоєвський пропонував імператору російському завойовувати світ.

А знаючи це, затвердити в парламенті документ, який так і назвати: «Доктрина подолання наслідків« русского мира »в Україні і всередині нас самих». І почати ці якоря, ці інфіковані занози з тіла України витягувати, щоб перемогти років так через 50. Раніше не вийде.

Євген Якунов. Київ.

Три якоря «русского мира» в умах українців

Вони заважають нам рухатися вперед, вони тягнуть нас на дно

... Невідомо, коли письменнику Федору Достоєвському спала на думку «російська ідея» ...

Може, це було в гарячковому маренні Омської фортеці, де на нього наділи куртку каторжанина з жовтим тузом на спині? А може, в задусі гамбурзького казино, де він в нападі лудоманії просаджував в рулетку гроші, виручені за кільце і сережки своє молодої дружини?

І азартна гра і каторга знайшли в «російську ідею» своє вираження.

А може, ця ідея народилася в розмові тет-а-тет з самодержцем Олександром II? І Достоєвський, як припустив наш земляк, філософ Лев Шестов, просто «виявився в ролі співака російського уряду, тобто він вгадував таємні бажання влади і потім з приводу їх згадував все« прекрасні і високі »слова ...»? Начебто нинішніх російських Проханова і Михалкова?

Все це можна було б вважати далеким минулим, якби ця «ідея» до сих пір не тримала наші душі в своїх їжакових рукавицях.

І я це не про Росію, я про Україну.

В «російської ідеї» Достоєвського три складових. Три якоря з минулого, міцно вчепилися в нашу дійсність, що прив'язали нас до російського світу, що заважають рухатися вперед, тягнуть на дно.

В принципі, ми про них знаємо і навіть бачимо, але поки ще не розуміємо, як від них позбутися.

ЯКОРЬ ПЕРШИЙ: МОВУ, покликані ЗРУЙНУВАТИ ЄВРОПУ

... Людей, які не бажають розмовляти українською мовою, наші патріоти називають або ледарями, або дебілами.

А насправді все набагато складніше.

Відмовитися від російської мови не складно, труднощі починаються, коли разом з ним втрачається і грунт під ногами. Коли руйнується світобудову, зведена цеглинками російських слів ще в дитячі роки.

Колись, на зламі століть, російський письменник і футуролог Сергій Переслєгін висловив таку думку: англійську як мову ділових відносин, бізнесу і технологій, «будучи основною мовою світової комунікації, практично не переносить ідентичність». Люди говорять по-англійськи, не стають англосаксами.

А ось російська мова і створювався як мова ідентичності. І поширення «російської мови як мови ідентичності дасть Росії перевага в боротьбі за простір смислів, - пише Переслегін.- Ця перевага може бути реалізовано в формі створення віртуального наддержавного об'єкта, що об'єднує людей, які розмовляють російською мовою ... Такий проект носить назву Русский Мир».

Людина, що розмовляє по-російськи, вважає письменник, автоматично стає «семантичним і семиотическим росіянином». І не може носій російської мови не бути носієм російської ідентичності.

Правда, Переслєгін тут не першопроходець. На 137 років раніше озвучив цю думку автор «Бісів» в одній з «пушкінських промов». Тоді ж і поставив завдання перед російським суспільством - перетворити російську мову з мови росіян в мову, яким росіянин повинен говорити зі світом.

Про що?

Це найцікавіше. За розумінням Достоєвського мова не йде про обмін знаннями. Всесвітня завдання російської мови - виправити препоганий західний світ, що погрузла в гріху гордині. Повернути йому споконвічну святість, яка складається виключно в смиренні. Західна людина бажає неможливого і в справах своїх прагне зрівнятися з Господом, а «правильний» російська людина бажає лише підкорятися.

«Наш демос задоволений, і чим далі, тим більше буде задоволений, бо все до того йде, загальним настроєм або, краще, згодою, - пише Достоевскій.- А тому і залишиться один тільки колос на континенті Європи - Росія. Це трапиться, може бути, навіть набагато ближче, ніж думають. Майбутність Європи належить Росії ».

Як вдало вписується Федір Михайлович в сучасний російський дискурс!

Але читаємо далі. «... Російська земля скаже своє нове слово, і це нове слово, може бути, буде новим словом загальнолюдської цивілізації», - масштабно бере письменник. І ще з метра: «Будь-яке більш близьке відношення з Європою може шкідливо вплинути на російський розум». І ще: «Штучне побудова Європи буде знищено». І нарешті: «Русскому народу, як« спадкоємця цілого світу », можливо, судилося вирішити багато загальнолюдські проблеми, очоливши світовий історичний процес».

Ось таке ось смирення, яке, врешті-решт, як написав Дмитро Биков, призвело до появи «Мотороли» і радісного потурання війні і тероризму.

З цих атомно-термоядерних глобальних мрій і відразу потрапити в світ, обмежений національними інтересами України - важко. Залишається велике незаповнений цивілізаційними трендами простір. Це як у героїновий наркоманів - зав'язати можна, але відчуття задоволення не повернуться вже ніколи.

Українська мова не може заповнити світоглядну порожнечу у вчорашніх російськомовних українців, бо він глибоко національний. Цивілізаційні ідеї можуть бути витіснені тільки іншими цивілізаційними ідеями. Тому перш ніж людина зможе стати українцем, його потрібно перетворити в європейця.

Заборонами, квотами, мовними інспекціями цього не доб'єшся. Російська мова заполітізіруется, піде в підпілля, перейметься російським націоналізмом (як зараз в деяких країнах Балтії).

Наша інтелігенція повинна зробити так, щоб українська стала носієм європейських поглядів. На 10 відсотків він повинен бути національним і на 90 - виразником загальнолюдських цінностей і світової культури.

В середині 70-х минулого століття на 99% російськомовний Київ читав українською Ніцше, Кафку, Гессе, Хеммінгуея, Камю, Лема - модних у молоді письменників і філософів. Читав тому, що вони були недоступні російською. І так вчився мислити по-українськи.

ЯКОРЬ ДРУГИЙ: СЛОВ'ЯНСЬКИЙ РАСИЗМ ПІД КРИЛОМ РОСІЇ

... А тепер разом відповімо на одне питання: ми з вами проти расизму?

Проти! Але чому ж тоді з завидною завзятістю намагаємося довести, що росіяни зовсім слов'яни, а угрофіни? Ми шукаємо у них чужу кров, немов у крові справа. Немов то, що вони неслов'яни, пояснює вбивства ними українців ...

Що це якщо не расизм? Намагаючись відчепити російський вагон від слов'янського поїзда, ми самі того не помічаючи, погоджуємося з думкою, що є якась специфічна слов'янська цивілізація, заснована на антропологічних особливостях слов'ян. Цивілізація, яку Лев Гумільов назвав слов'янським суперетносом, а Достоєвський зробив другим компонентом своєї «російської ідеї».

Здавалося б, що поганого в об'єднанні слов'ян?

Ну, по-перше, з подачі Достоєвського, цей «великий і могутній організм братнього союзу племен», «всеедіненіе слов'ян» можливий лише «так би мовити, під крилом Росії». «Ще нечуване світом слово ... буде сказано новим, братнім, всесвітнім союзом, початки якого лежать в генії слов'ян, а переважно в дусі великого народу російського». І вже зовсім прямо: «Треба щоб політичне право і першість великоросійського племені над усім слов'янським світом відбулося остаточно і вже безперечно».

Остаточно і безперечно ...

Звичайно ж, обіцяє Достоєвський, тут не буде ніякого примусу: «Ми не станемо поляка звертати в російського, але коли поляк або чех захочуть бути дійсно нашими братами, ми дамо автономію ...»

Адже ось яке щастя він дарує окупованій, включеної і знищеної Польщі - автономія у складі імперії! Є у нього і про малоросів: «Господар землі російської - є один лише російська (великорос, малоросів, білорус - це все одно».

Для такого уже всесвітнього щастя потрібен цей союз? Шестов у цьому сумнівався: «Уряд, писав він, жадібними очима дивилася на Схід (тоді ще ближній) - Достоєвський починає доводити, що нам необхідний Константинополь і пророкувати, що Константинополь скоро буде нашим».

А поет і філософ Дмитро Мережковський прямо писав про «слов'янської ідеї»: «Росія поглине спочатку Європу, потім Азію і, нарешті, весь світ».

І ось це - друга небезпека слов'янського расизму. Серби, хорвати, болгари, чорногорці, словаки, чехи, поляки, не кажучи вже про Білорусь і українців - в них Росія бачила і бачить ударну силу, передові загони смертників в очисної (і зовсім не в переносному сенсі цього слова) війні «слов'янського генія з Європою ».

Невже ж без війни ніяк не можна? Ні, впевнений гуманіст наш Федір Михайлович: «Якщо розкують мечі на орала, то без війни будуть лише кров і бруд».

І що дивно, не дивлячись на страждання в складі імперії, а потім - соцтабору, незважаючи на кров Празької весни, на сотні тисяч репресованих і замучених, незважаючи на це - в «слов'янських» країнах є чимало тих, хто шукає порятунку від Європи під крилом у «російського царя ». Згадайте чеського президента, словацьких політиків, сербських диверсантів в Чорногорії і найманців на Донбасі? Ідея расового єдності жива?

Ми і самі в своєму буденному житті і політичних пристрастях сумніваємося: а чи не забагато у нас в країні честі грузинам, євреям, пуштунам? Чи не занадто ми терплячі до вихідців з африканських країн на «своїй богом даній землі» (хоча вбивають наших хлопців зовсім африканці)? Та й до татарам не почали ми ставитися без підозрілості тільки після того, як брати-слов'яни окупували Крим?

Проповідуючи «спільність слов'янської історичної долі» Москва вчепилася в нашу пам'ять трьома пазурами: Київською Руссю, Переяславською радою і «велику вітчизняну війною». І скільки б не спростовували брехню російських імперських істориків, поки в наших історичних музеях експозиції будуються на теоріях Рибакова і Толочко, поки стоїть монумент під аркою Дружби народів і несуть вінки радянським генералам в Парк слави - цей якір тримає нас усіма своїми кігтями.

А Путін ще й четвертий кіготь всеславянства заточив - Грюнвальдська битва називається. Звичайно ж, це битва слов'ян проти європейських загарбників. І, звичайно ж, під проводом російських ...

Майже непідйомний це якір, але є третій - ще непідйомна.

ЯКОРЬ ТРЕТІЙ: ДЕРЖАВА, притвор Церквою

... Пора розставити всі крапки над «і» - ніякого об'єднання православних церков в Україні не буде.

З однієї простої причини: церква Московського патріархату - це не церква зовсім, а держава, переодягнувшись у вбрання з золотих куполів і бронзових дзвонів.

Ще раз звернемося до Достоєвського і його «російської ідеї»: «Не церква звертається до держави, зрозумійте це, - вчив письменник нетямущих одновірців. - А навпаки, держава звертається до церкви, сходить до церкви і стає церквою на всій землі, - в цьому і є велике призначення православ'я на землі ».

Ось і Кирило про те ж завжди говорить: держава в РФ і є церква, Путін - тато Третього Риму, а російська експансія - віра.

Огляньте поглядом ці численні столичні новобудови в монастирях Московського патріархату - це зводяться консульства російської держави, призначені для підготовки до еміграції наших душ.

І хресний хід в день Хрещення Київської Русі очолюють не святі старці, що не ієрархи церкви, а Добкін, Бойко, Вілкул, Шуфрич - все ті, кого Путін окреслив для «перезавантаження» української влади.

Не держава чи це російське лізе до нас у вікна, коли ми його женемо в двері?

Яка дія породжує протидію. І ось уже Київський патріархат все більше зближується з державою. І два хресних ходу з кожним роком все більше схожі на політичні демонстрації двох держав.

Чи зможуть два православних держави ужитися в одній країні? Якщо одне прагнути до Європи, а друге - «світло зі Сходу, який потече до осліплому на Заході людству, який загубив Христа.» (Все той же Достоєвський)?

Чи є сенс очікувати від паразитує на нашій землі чужого «зверненого до церкви держави» чогось хорошого для нашої країни і нашої незалежності?

І все ж народ на хресні ходи, санкціоновані з Москви, збирається. І відучити його від цього майже неможливо. Чи не перейде «московська» паства автоматично в «київську», не встане клір під інші прапори, тому що немає більш консервативної спільності, ніж церква. А особливо - ортодоксальна.

Тому треба кинути це пропаща справа - об'єднання церков, перестати сподіватися на здоровий глузд московських ставлеників. Дамо спокій тих, хто хрещений в МП, нехай вони в МП і помруть. Про народжених треба думати, про тих, кого чекають в Європі.

А значить, і церква київська повинна збагачуватися європейськими традиціями і європейської думкою, вбирати мудрість пошуків християнських мислителів західного світу - Аристотеля, Блаженного Августина, Еразма Роттердамського, Фоми Аквінського і Вільяма Оккамского. І найголовніше - це ж було в наших, київських традиціях християнської православної церкви, поки вона не потрапила під духовну окупацію Москви ...

* * *

... Не двоголовий орел - символ «русского мира», а триголовий Змій Горинич, дихаючий напалмом. І нелегко з ним боротися. Одну голову зрубати, а поки двома іншими займаєшся, вона знову відростає. Тому що пов'язано це все - російську мову, слов'янський расизм і московське православ'я в один тугий вузол, з'єднане як сполучені посудини. І довгі роки українцям від цього лиха доведеться позбавлятися.

Головне - знати нашої влади, нашим стратегами і ідеологам, що ці якоря, ці голови, що плюються сірої і огню, ілюзорна, а реальна небезпека, що вони часом гірше «Іскандер» і «гвоздик», що вони - то саме зброю, з допомогою якого Достоєвський пропонував імператору російському завойовувати світ.

А знаючи це, затвердити в парламенті документ, який так і назвати: «Доктрина подолання наслідків« русского мира »в Україні і всередині нас самих». І почати ці якоря, ці інфіковані занози з тіла України витягувати, щоб перемогти років так через 50. Раніше не вийде.

Євген Якунов. Київ.

Три якоря «русского мира» в умах українців

Вони заважають нам рухатися вперед, вони тягнуть нас на дно

... Невідомо, коли письменнику Федору Достоєвському спала на думку «російська ідея» ...

Може, це було в гарячковому маренні Омської фортеці, де на нього наділи куртку каторжанина з жовтим тузом на спині? А може, в задусі гамбурзького казино, де він в нападі лудоманії просаджував в рулетку гроші, виручені за кільце і сережки своє молодої дружини?

І азартна гра і каторга знайшли в «російську ідею» своє вираження.

А може, ця ідея народилася в розмові тет-а-тет з самодержцем Олександром II? І Достоєвський, як припустив наш земляк, філософ Лев Шестов, просто «виявився в ролі співака російського уряду, тобто він вгадував таємні бажання влади і потім з приводу їх згадував все« прекрасні і високі »слова ...»? Начебто нинішніх російських Проханова і Михалкова?

Все це можна було б вважати далеким минулим, якби ця «ідея» до сих пір не тримала наші душі в своїх їжакових рукавицях.

І я це не про Росію, я про Україну.

В «російської ідеї» Достоєвського три складових. Три якоря з минулого, міцно вчепилися в нашу дійсність, що прив'язали нас до російського світу, що заважають рухатися вперед, тягнуть на дно.

В принципі, ми про них знаємо і навіть бачимо, але поки ще не розуміємо, як від них позбутися.

ЯКОРЬ ПЕРШИЙ: МОВУ, покликані ЗРУЙНУВАТИ ЄВРОПУ

... Людей, які не бажають розмовляти українською мовою, наші патріоти називають або ледарями, або дебілами.

А насправді все набагато складніше.

Відмовитися від російської мови не складно, труднощі починаються, коли разом з ним втрачається і грунт під ногами. Коли руйнується світобудову, зведена цеглинками російських слів ще в дитячі роки.

Колись, на зламі століть, російський письменник і футуролог Сергій Переслєгін висловив таку думку: англійську як мову ділових відносин, бізнесу і технологій, «будучи основною мовою світової комунікації, практично не переносить ідентичність». Люди говорять по-англійськи, не стають англосаксами.

А ось російська мова і створювався як мова ідентичності. І поширення «російської мови як мови ідентичності дасть Росії перевага в боротьбі за простір смислів, - пише Переслегін.- Ця перевага може бути реалізовано в формі створення віртуального наддержавного об'єкта, що об'єднує людей, які розмовляють російською мовою ... Такий проект носить назву Русский Мир».

Людина, що розмовляє по-російськи, вважає письменник, автоматично стає «семантичним і семиотическим росіянином». І не може носій російської мови не бути носієм російської ідентичності.

Правда, Переслєгін тут не першопроходець. На 137 років раніше озвучив цю думку автор «Бісів» в одній з «пушкінських промов». Тоді ж і поставив завдання перед російським суспільством - перетворити російську мову з мови росіян в мову, яким росіянин повинен говорити зі світом.

Про що?

Це найцікавіше. За розумінням Достоєвського мова не йде про обмін знаннями. Всесвітня завдання російської мови - виправити препоганий західний світ, що погрузла в гріху гордині. Повернути йому споконвічну святість, яка складається виключно в смиренні. Західна людина бажає неможливого і в справах своїх прагне зрівнятися з Господом, а «правильний» російська людина бажає лише підкорятися.

«Наш демос задоволений, і чим далі, тим більше буде задоволений, бо все до того йде, загальним настроєм або, краще, згодою, - пише Достоевскій.- А тому і залишиться один тільки колос на континенті Європи - Росія. Це трапиться, може бути, навіть набагато ближче, ніж думають. Майбутність Європи належить Росії ».

Як вдало вписується Федір Михайлович в сучасний російський дискурс!

Але читаємо далі. «... Російська земля скаже своє нове слово, і це нове слово, може бути, буде новим словом загальнолюдської цивілізації», - масштабно бере письменник. І ще з метра: «Будь-яке більш близьке відношення з Європою може шкідливо вплинути на російський розум». І ще: «Штучне побудова Європи буде знищено». І нарешті: «Русскому народу, як« спадкоємця цілого світу », можливо, судилося вирішити багато загальнолюдські проблеми, очоливши світовий історичний процес».

Ось таке ось смирення, яке, врешті-решт, як написав Дмитро Биков, призвело до появи «Мотороли» і радісного потурання війні і тероризму.

З цих атомно-термоядерних глобальних мрій і відразу потрапити в світ, обмежений національними інтересами України - важко. Залишається велике незаповнений цивілізаційними трендами простір. Це як у героїновий наркоманів - зав'язати можна, але відчуття задоволення не повернуться вже ніколи.

Українська мова не може заповнити світоглядну порожнечу у вчорашніх російськомовних українців, бо він глибоко національний. Цивілізаційні ідеї можуть бути витіснені тільки іншими цивілізаційними ідеями. Тому перш ніж людина зможе стати українцем, його потрібно перетворити в європейця.

Заборонами, квотами, мовними інспекціями цього не доб'єшся. Російська мова заполітізіруется, піде в підпілля, перейметься російським націоналізмом (як зараз в деяких країнах Балтії).

Наша інтелігенція повинна зробити так, щоб українська стала носієм європейських поглядів. На 10 відсотків він повинен бути національним і на 90 - виразником загальнолюдських цінностей і світової культури.

В середині 70-х минулого століття на 99% російськомовний Київ читав українською Ніцше, Кафку, Гессе, Хеммінгуея, Камю, Лема - модних у молоді письменників і філософів. Читав тому, що вони були недоступні російською. І так вчився мислити по-українськи.

ЯКОРЬ ДРУГИЙ: СЛОВ'ЯНСЬКИЙ РАСИЗМ ПІД КРИЛОМ РОСІЇ

... А тепер разом відповімо на одне питання: ми з вами проти расизму?

Проти! Але чому ж тоді з завидною завзятістю намагаємося довести, що росіяни зовсім слов'яни, а угрофіни? Ми шукаємо у них чужу кров, немов у крові справа. Немов то, що вони неслов'яни, пояснює вбивства ними українців ...

Що це якщо не расизм? Намагаючись відчепити російський вагон від слов'янського поїзда, ми самі того не помічаючи, погоджуємося з думкою, що є якась специфічна слов'янська цивілізація, заснована на антропологічних особливостях слов'ян. Цивілізація, яку Лев Гумільов назвав слов'янським суперетносом, а Достоєвський зробив другим компонентом своєї «російської ідеї».

Здавалося б, що поганого в об'єднанні слов'ян?

Ну, по-перше, з подачі Достоєвського, цей «великий і могутній організм братнього союзу племен», «всеедіненіе слов'ян» можливий лише «так би мовити, під крилом Росії». «Ще нечуване світом слово ... буде сказано новим, братнім, всесвітнім союзом, початки якого лежать в генії слов'ян, а переважно в дусі великого народу російського». І вже зовсім прямо: «Треба щоб політичне право і першість великоросійського племені над усім слов'янським світом відбулося остаточно і вже безперечно».

Остаточно і безперечно ...

Звичайно ж, обіцяє Достоєвський, тут не буде ніякого примусу: «Ми не станемо поляка звертати в російського, але коли поляк або чех захочуть бути дійсно нашими братами, ми дамо автономію ...»

Адже ось яке щастя він дарує окупованій, включеної і знищеної Польщі - автономія у складі імперії! Є у нього і про малоросів: «Господар землі російської - є один лише російська (великорос, малоросів, білорус - це все одно».

Для такого уже всесвітнього щастя потрібен цей союз? Шестов у цьому сумнівався: «Уряд, писав він, жадібними очима дивилася на Схід (тоді ще ближній) - Достоєвський починає доводити, що нам необхідний Константинополь і пророкувати, що Константинополь скоро буде нашим».

А поет і філософ Дмитро Мережковський прямо писав про «слов'янської ідеї»: «Росія поглине спочатку Європу, потім Азію і, нарешті, весь світ».

І ось це - друга небезпека слов'янського расизму. Серби, хорвати, болгари, чорногорці, словаки, чехи, поляки, не кажучи вже про Білорусь і українців - в них Росія бачила і бачить ударну силу, передові загони смертників в очисної (і зовсім не в переносному сенсі цього слова) війні «слов'янського генія з Європою ».

Невже ж без війни ніяк не можна? Ні, впевнений гуманіст наш Федір Михайлович: «Якщо розкують мечі на орала, то без війни будуть лише кров і бруд».

І що дивно, не дивлячись на страждання в складі імперії, а потім - соцтабору, незважаючи на кров Празької весни, на сотні тисяч репресованих і замучених, незважаючи на це - в «слов'янських» країнах є чимало тих, хто шукає порятунку від Європи під крилом у «російського царя ». Згадайте чеського президента, словацьких політиків, сербських диверсантів в Чорногорії і найманців на Донбасі? Ідея расового єдності жива?

Ми і самі в своєму буденному житті і політичних пристрастях сумніваємося: а чи не забагато у нас в країні честі грузинам, євреям, пуштунам? Чи не занадто ми терплячі до вихідців з африканських країн на «своїй богом даній землі» (хоча вбивають наших хлопців зовсім африканці)? Та й до татарам не почали ми ставитися без підозрілості тільки після того, як брати-слов'яни окупували Крим?

Проповідуючи «спільність слов'янської історичної долі» Москва вчепилася в нашу пам'ять трьома пазурами: Київською Руссю, Переяславською радою і «велику вітчизняну війною». І скільки б не спростовували брехню російських імперських істориків, поки в наших історичних музеях експозиції будуються на теоріях Рибакова і Толочко, поки стоїть монумент під аркою Дружби народів і несуть вінки радянським генералам в Парк слави - цей якір тримає нас усіма своїми кігтями.

А Путін ще й четвертий кіготь всеславянства заточив - Грюнвальдська битва називається. Звичайно ж, це битва слов'ян проти європейських загарбників. І, звичайно ж, під проводом російських ...

Майже непідйомний це якір, але є третій - ще непідйомна.

ЯКОРЬ ТРЕТІЙ: ДЕРЖАВА, притвор Церквою

... Пора розставити всі крапки над «і» - ніякого об'єднання православних церков в Україні не буде.

З однієї простої причини: церква Московського патріархату - це не церква зовсім, а держава, переодягнувшись у вбрання з золотих куполів і бронзових дзвонів.

Ще раз звернемося до Достоєвського і його «російської ідеї»: «Не церква звертається до держави, зрозумійте це, - вчив письменник нетямущих одновірців. - А навпаки, держава звертається до церкви, сходить до церкви і стає церквою на всій землі, - в цьому і є велике призначення православ'я на землі ».

Ось і Кирило про те ж завжди говорить: держава в РФ і є церква, Путін - тато Третього Риму, а російська експансія - віра.

Огляньте поглядом ці численні столичні новобудови в монастирях Московського патріархату - це зводяться консульства російської держави, призначені для підготовки до еміграції наших душ.

І хресний хід в день Хрещення Київської Русі очолюють не святі старці, що не ієрархи церкви, а Добкін, Бойко, Вілкул, Шуфрич - все ті, кого Путін окреслив для «перезавантаження» української влади.

Не держава чи це російське лізе до нас у вікна, коли ми його женемо в двері?

Яка дія породжує протидію. І ось уже Київський патріархат все більше зближується з державою. І два хресних ходу з кожним роком все більше схожі на політичні демонстрації двох держав.

Чи зможуть два православних держави ужитися в одній країні? Якщо одне прагнути до Європи, а друге - «світло зі Сходу, який потече до осліплому на Заході людству, який загубив Христа.» (Все той же Достоєвський)?

Чи є сенс очікувати від паразитує на нашій землі чужого «зверненого до церкви держави» чогось хорошого для нашої країни і нашої незалежності?

І все ж народ на хресні ходи, санкціоновані з Москви, збирається. І відучити його від цього майже неможливо. Чи не перейде «московська» паства автоматично в «київську», не встане клір під інші прапори, тому що немає більш консервативної спільності, ніж церква. А особливо - ортодоксальна.

Тому треба кинути це пропаща справа - об'єднання церков, перестати сподіватися на здоровий глузд московських ставлеників. Дамо спокій тих, хто хрещений в МП, нехай вони в МП і помруть. Про народжених треба думати, про тих, кого чекають в Європі.

А значить, і церква київська повинна збагачуватися європейськими традиціями і європейської думкою, вбирати мудрість пошуків християнських мислителів західного світу - Аристотеля, Блаженного Августина, Еразма Роттердамського, Фоми Аквінського і Вільяма Оккамского. І найголовніше - це ж було в наших, київських традиціях християнської православної церкви, поки вона не потрапила під духовну окупацію Москви ...

* * *

... Не двоголовий орел - символ «русского мира», а триголовий Змій Горинич, дихаючий напалмом. І нелегко з ним боротися. Одну голову зрубати, а поки двома іншими займаєшся, вона знову відростає. Тому що пов'язано це все - російську мову, слов'янський расизм і московське православ'я в один тугий вузол, з'єднане як сполучені посудини. І довгі роки українцям від цього лиха доведеться позбавлятися.

Головне - знати нашої влади, нашим стратегами і ідеологам, що ці якоря, ці голови, що плюються сірої і огню, ілюзорна, а реальна небезпека, що вони часом гірше «Іскандер» і «гвоздик», що вони - то саме зброю, з допомогою якого Достоєвський пропонував імператору російському завойовувати світ.

А знаючи це, затвердити в парламенті документ, який так і назвати: «Доктрина подолання наслідків« русского мира »в Україні і всередині нас самих». І почати ці якоря, ці інфіковані занози з тіла України витягувати, щоб перемогти років так через 50. Раніше не вийде.

Євген Якунов. Київ.

Три якоря «русского мира» в умах українців

Вони заважають нам рухатися вперед, вони тягнуть нас на дно

... Невідомо, коли письменнику Федору Достоєвському спала на думку «російська ідея» ...

Може, це було в гарячковому маренні Омської фортеці, де на нього наділи куртку каторжанина з жовтим тузом на спині? А може, в задусі гамбурзького казино, де він в нападі лудоманії просаджував в рулетку гроші, виручені за кільце і сережки своє молодої дружини?

І азартна гра і каторга знайшли в «російську ідею» своє вираження.

А може, ця ідея народилася в розмові тет-а-тет з самодержцем Олександром II? І Достоєвський, як припустив наш земляк, філософ Лев Шестов, просто «виявився в ролі співака російського уряду, тобто він вгадував таємні бажання влади і потім з приводу їх згадував все« прекрасні і високі »слова ...»? Начебто нинішніх російських Проханова і Михалкова?

Все це можна було б вважати далеким минулим, якби ця «ідея» до сих пір не тримала наші душі в своїх їжакових рукавицях.

І я це не про Росію, я про Україну.

В «російської ідеї» Достоєвського три складових. Три якоря з минулого, міцно вчепилися в нашу дійсність, що прив'язали нас до російського світу, що заважають рухатися вперед, тягнуть на дно.

В принципі, ми про них знаємо і навіть бачимо, але поки ще не розуміємо, як від них позбутися.

ЯКОРЬ ПЕРШИЙ: МОВУ, покликані ЗРУЙНУВАТИ ЄВРОПУ

... Людей, які не бажають розмовляти українською мовою, наші патріоти називають або ледарями, або дебілами.

А насправді все набагато складніше.

Відмовитися від російської мови не складно, труднощі починаються, коли разом з ним втрачається і грунт під ногами. Коли руйнується світобудову, зведена цеглинками російських слів ще в дитячі роки.

Колись, на зламі століть, російський письменник і футуролог Сергій Переслєгін висловив таку думку: англійську як мову ділових відносин, бізнесу і технологій, «будучи основною мовою світової комунікації, практично не переносить ідентичність». Люди говорять по-англійськи, не стають англосаксами.

А ось російська мова і створювався як мова ідентичності. І поширення «російської мови як мови ідентичності дасть Росії перевага в боротьбі за простір смислів, - пише Переслегін.- Ця перевага може бути реалізовано в формі створення віртуального наддержавного об'єкта, що об'єднує людей, які розмовляють російською мовою ... Такий проект носить назву Русский Мир».

Людина, що розмовляє по-російськи, вважає письменник, автоматично стає «семантичним і семиотическим росіянином». І не може носій російської мови не бути носієм російської ідентичності.

Правда, Переслєгін тут не першопроходець. На 137 років раніше озвучив цю думку автор «Бісів» в одній з «пушкінських промов». Тоді ж і поставив завдання перед російським суспільством - перетворити російську мову з мови росіян в мову, яким росіянин повинен говорити зі світом.

Про що?

Це найцікавіше. За розумінням Достоєвського мова не йде про обмін знаннями. Всесвітня завдання російської мови - виправити препоганий західний світ, що погрузла в гріху гордині. Повернути йому споконвічну святість, яка складається виключно в смиренні. Західна людина бажає неможливого і в справах своїх прагне зрівнятися з Господом, а «правильний» російська людина бажає лише підкорятися.

«Наш демос задоволений, і чим далі, тим більше буде задоволений, бо все до того йде, загальним настроєм або, краще, згодою, - пише Достоевскій.- А тому і залишиться один тільки колос на континенті Європи - Росія. Це трапиться, може бути, навіть набагато ближче, ніж думають. Майбутність Європи належить Росії ».

Як вдало вписується Федір Михайлович в сучасний російський дискурс!

Але читаємо далі. «... Російська земля скаже своє нове слово, і це нове слово, може бути, буде новим словом загальнолюдської цивілізації», - масштабно бере письменник. І ще з метра: «Будь-яке більш близьке відношення з Європою може шкідливо вплинути на російський розум». І ще: «Штучне побудова Європи буде знищено». І нарешті: «Русскому народу, як« спадкоємця цілого світу », можливо, судилося вирішити багато загальнолюдські проблеми, очоливши світовий історичний процес».

Ось таке ось смирення, яке, врешті-решт, як написав Дмитро Биков, призвело до появи «Мотороли» і радісного потурання війні і тероризму.

З цих атомно-термоядерних глобальних мрій і відразу потрапити в світ, обмежений національними інтересами України - важко. Залишається велике незаповнений цивілізаційними трендами простір. Це як у героїновий наркоманів - зав'язати можна, але відчуття задоволення не повернуться вже ніколи.

Українська мова не може заповнити світоглядну порожнечу у вчорашніх російськомовних українців, бо він глибоко національний. Цивілізаційні ідеї можуть бути витіснені тільки іншими цивілізаційними ідеями. Тому перш ніж людина зможе стати українцем, його потрібно перетворити в європейця.

Заборонами, квотами, мовними інспекціями цього не доб'єшся. Російська мова заполітізіруется, піде в підпілля, перейметься російським націоналізмом (як зараз в деяких країнах Балтії).

Наша інтелігенція повинна зробити так, щоб українська стала носієм європейських поглядів. На 10 відсотків він повинен бути національним і на 90 - виразником загальнолюдських цінностей і світової культури.

В середині 70-х минулого століття на 99% російськомовний Київ читав українською Ніцше, Кафку, Гессе, Хеммінгуея, Камю, Лема - модних у молоді письменників і філософів. Читав тому, що вони були недоступні російською. І так вчився мислити по-українськи.

ЯКОРЬ ДРУГИЙ: СЛОВ'ЯНСЬКИЙ РАСИЗМ ПІД КРИЛОМ РОСІЇ

... А тепер разом відповімо на одне питання: ми з вами проти расизму?

Проти! Але чому ж тоді з завидною завзятістю намагаємося довести, що росіяни зовсім слов'яни, а угрофіни? Ми шукаємо у них чужу кров, немов у крові справа. Немов то, що вони неслов'яни, пояснює вбивства ними українців ...

Що це якщо не расизм? Намагаючись відчепити російський вагон від слов'янського поїзда, ми самі того не помічаючи, погоджуємося з думкою, що є якась специфічна слов'янська цивілізація, заснована на антропологічних особливостях слов'ян. Цивілізація, яку Лев Гумільов назвав слов'янським суперетносом, а Достоєвський зробив другим компонентом своєї «російської ідеї».

Здавалося б, що поганого в об'єднанні слов'ян?

Ну, по-перше, з подачі Достоєвського, цей «великий і могутній організм братнього союзу племен», «всеедіненіе слов'ян» можливий лише «так би мовити, під крилом Росії». «Ще нечуване світом слово ... буде сказано новим, братнім, всесвітнім союзом, початки якого лежать в генії слов'ян, а переважно в дусі великого народу російського». І вже зовсім прямо: «Треба щоб політичне право і першість великоросійського племені над усім слов'янським світом відбулося остаточно і вже безперечно».

Остаточно і безперечно ...

Звичайно ж, обіцяє Достоєвський, тут не буде ніякого примусу: «Ми не станемо поляка звертати в російського, але коли поляк або чех захочуть бути дійсно нашими братами, ми дамо автономію ...»

Адже ось яке щастя він дарує окупованій, включеної і знищеної Польщі - автономія у складі імперії! Є у нього і про малоросів: «Господар землі російської - є один лише російська (великорос, малоросів, білорус - це все одно».

Для такого уже всесвітнього щастя потрібен цей союз? Шестов у цьому сумнівався: «Уряд, писав він, жадібними очима дивилася на Схід (тоді ще ближній) - Достоєвський починає доводити, що нам необхідний Константинополь і пророкувати, що Константинополь скоро буде нашим».

А поет і філософ Дмитро Мережковський прямо писав про «слов'янської ідеї»: «Росія поглине спочатку Європу, потім Азію і, нарешті, весь світ».

І ось це - друга небезпека слов'янського расизму. Серби, хорвати, болгари, чорногорці, словаки, чехи, поляки, не кажучи вже про Білорусь і українців - в них Росія бачила і бачить ударну силу, передові загони смертників в очисної (і зовсім не в переносному сенсі цього слова) війні «слов'янського генія з Європою ».

Невже ж без війни ніяк не можна? Ні, впевнений гуманіст наш Федір Михайлович: «Якщо розкують мечі на орала, то без війни будуть лише кров і бруд».

І що дивно, не дивлячись на страждання в складі імперії, а потім - соцтабору, незважаючи на кров Празької весни, на сотні тисяч репресованих і замучених, незважаючи на це - в «слов'янських» країнах є чимало тих, хто шукає порятунку від Європи під крилом у «російського царя ». Згадайте чеського президента, словацьких політиків, сербських диверсантів в Чорногорії і найманців на Донбасі? Ідея расового єдності жива?

Ми і самі в своєму буденному житті і політичних пристрастях сумніваємося: а чи не забагато у нас в країні честі грузинам, євреям, пуштунам? Чи не занадто ми терплячі до вихідців з африканських країн на «своїй богом даній землі» (хоча вбивають наших хлопців зовсім африканці)? Та й до татарам не почали ми ставитися без підозрілості тільки після того, як брати-слов'яни окупували Крим?

Проповідуючи «спільність слов'янської історичної долі» Москва вчепилася в нашу пам'ять трьома пазурами: Київською Руссю, Переяславською радою і «велику вітчизняну війною». І скільки б не спростовували брехню російських імперських істориків, поки в наших історичних музеях експозиції будуються на теоріях Рибакова і Толочко, поки стоїть монумент під аркою Дружби народів і несуть вінки радянським генералам в Парк слави - цей якір тримає нас усіма своїми кігтями.

А Путін ще й четвертий кіготь всеславянства заточив - Грюнвальдська битва називається. Звичайно ж, це битва слов'ян проти європейських загарбників. І, звичайно ж, під проводом російських ...

Майже непідйомний це якір, але є третій - ще непідйомна.

ЯКОРЬ ТРЕТІЙ: ДЕРЖАВА, притвор Церквою

... Пора розставити всі крапки над «і» - ніякого об'єднання православних церков в Україні не буде.

З однієї простої причини: церква Московського патріархату - це не церква зовсім, а держава, переодягнувшись у вбрання з золотих куполів і бронзових дзвонів.

Ще раз звернемося до Достоєвського і його «російської ідеї»: «Не церква звертається до держави, зрозумійте це, - вчив письменник нетямущих одновірців. - А навпаки, держава звертається до церкви, сходить до церкви і стає церквою на всій землі, - в цьому і є велике призначення православ'я на землі ».

Ось і Кирило про те ж завжди говорить: держава в РФ і є церква, Путін - тато Третього Риму, а російська експансія - віра.

Огляньте поглядом ці численні столичні новобудови в монастирях Московського патріархату - це зводяться консульства російської держави, призначені для підготовки до еміграції наших душ.

І хресний хід в день Хрещення Київської Русі очолюють не святі старці, що не ієрархи церкви, а Добкін, Бойко, Вілкул, Шуфрич - все ті, кого Путін окреслив для «перезавантаження» української влади.

Не держава чи це російське лізе до нас у вікна, коли ми його женемо в двері?

Яка дія породжує протидію. І ось уже Київський патріархат все більше зближується з державою. І два хресних ходу з кожним роком все більше схожі на політичні демонстрації двох держав.

Чи зможуть два православних держави ужитися в одній країні? Якщо одне прагнути до Європи, а друге - «світло зі Сходу, який потече до осліплому на Заході людству, який загубив Христа.» (Все той же Достоєвський)?

Чи є сенс очікувати від паразитує на нашій землі чужого «зверненого до церкви держави» чогось хорошого для нашої країни і нашої незалежності?

І все ж народ на хресні ходи, санкціоновані з Москви, збирається. І відучити його від цього майже неможливо. Чи не перейде «московська» паства автоматично в «київську», не встане клір під інші прапори, тому що немає більш консервативної спільності, ніж церква. А особливо - ортодоксальна.

Тому треба кинути це пропаща справа - об'єднання церков, перестати сподіватися на здоровий глузд московських ставлеників. Дамо спокій тих, хто хрещений в МП, нехай вони в МП і помруть. Про народжених треба думати, про тих, кого чекають в Європі.

А значить, і церква київська повинна збагачуватися європейськими традиціями і європейської думкою, вбирати мудрість пошуків християнських мислителів західного світу - Аристотеля, Блаженного Августина, Еразма Роттердамського, Фоми Аквінського і Вільяма Оккамского. І найголовніше - це ж було в наших, київських традиціях християнської православної церкви, поки вона не потрапила під духовну окупацію Москви ...

* * *

... Не двоголовий орел - символ «русского мира», а триголовий Змій Горинич, дихаючий напалмом. І нелегко з ним боротися. Одну голову зрубати, а поки двома іншими займаєшся, вона знову відростає. Тому що пов'язано це все - російську мову, слов'янський расизм і московське православ'я в один тугий вузол, з'єднане як сполучені посудини. І довгі роки українцям від цього лиха доведеться позбавлятися.

Головне - знати нашої влади, нашим стратегами і ідеологам, що ці якоря, ці голови, що плюються сірої і огню, ілюзорна, а реальна небезпека, що вони часом гірше «Іскандер» і «гвоздик», що вони - то саме зброю, з допомогою якого Достоєвський пропонував імператору російському завойовувати світ.

А знаючи це, затвердити в парламенті документ, який так і назвати: «Доктрина подолання наслідків« русского мира »в Україні і всередині нас самих». І почати ці якоря, ці інфіковані занози з тіла України витягувати, щоб перемогти років так через 50. Раніше не вийде.

Євген Якунов. Київ.

Три якоря «русского мира» в умах українців

Вони заважають нам рухатися вперед, вони тягнуть нас на дно

... Невідомо, коли письменнику Федору Достоєвському спала на думку «російська ідея» ...

Може, це було в гарячковому маренні Омської фортеці, де на нього наділи куртку каторжанина з жовтим тузом на спині? А може, в задусі гамбурзького казино, де він в нападі лудоманії просаджував в рулетку гроші, виручені за кільце і сережки своє молодої дружини?

І азартна гра і каторга знайшли в «російську ідею» своє вираження.

А може, ця ідея народилася в розмові тет-а-тет з самодержцем Олександром II? І Достоєвський, як припустив наш земляк, філософ Лев Шестов, просто «виявився в ролі співака російського уряду, тобто він вгадував таємні бажання влади і потім з приводу їх згадував все« прекрасні і високі »слова ...»? Начебто нинішніх російських Проханова і Михалкова?

Все це можна було б вважати далеким минулим, якби ця «ідея» до сих пір не тримала наші душі в своїх їжакових рукавицях.

І я це не про Росію, я про Україну.

В «російської ідеї» Достоєвського три складових. Три якоря з минулого, міцно вчепилися в нашу дійсність, що прив'язали нас до російського світу, що заважають рухатися вперед, тягнуть на дно.

В принципі, ми про них знаємо і навіть бачимо, але поки ще не розуміємо, як від них позбутися.

ЯКОРЬ ПЕРШИЙ: МОВУ, покликані ЗРУЙНУВАТИ ЄВРОПУ

... Людей, які не бажають розмовляти українською мовою, наші патріоти називають або ледарями, або дебілами.

А насправді все набагато складніше.

Відмовитися від російської мови не складно, труднощі починаються, коли разом з ним втрачається і грунт під ногами. Коли руйнується світобудову, зведена цеглинками російських слів ще в дитячі роки.

Колись, на зламі століть, російський письменник і футуролог Сергій Переслєгін висловив таку думку: англійську як мову ділових відносин, бізнесу і технологій, «будучи основною мовою світової комунікації, практично не переносить ідентичність». Люди говорять по-англійськи, не стають англосаксами.

А ось російська мова і створювався як мова ідентичності. І поширення «російської мови як мови ідентичності дасть Росії перевага в боротьбі за простір смислів, - пише Переслегін.- Ця перевага може бути реалізовано в формі створення віртуального наддержавного об'єкта, що об'єднує людей, які розмовляють російською мовою ... Такий проект носить назву Русский Мир».

Людина, що розмовляє по-російськи, вважає письменник, автоматично стає «семантичним і семиотическим росіянином». І не може носій російської мови не бути носієм російської ідентичності.

Правда, Переслєгін тут не першопроходець. На 137 років раніше озвучив цю думку автор «Бісів» в одній з «пушкінських промов». Тоді ж і поставив завдання перед російським суспільством - перетворити російську мову з мови росіян в мову, яким росіянин повинен говорити зі світом.

Про що?

Це найцікавіше. За розумінням Достоєвського мова не йде про обмін знаннями. Всесвітня завдання російської мови - виправити препоганий західний світ, що погрузла в гріху гордині. Повернути йому споконвічну святість, яка складається виключно в смиренні. Західна людина бажає неможливого і в справах своїх прагне зрівнятися з Господом, а «правильний» російська людина бажає лише підкорятися.

«Наш демос задоволений, і чим далі, тим більше буде задоволений, бо все до того йде, загальним настроєм або, краще, згодою, - пише Достоевскій.- А тому і залишиться один тільки колос на континенті Європи - Росія. Це трапиться, може бути, навіть набагато ближче, ніж думають. Майбутність Європи належить Росії ».

Як вдало вписується Федір Михайлович в сучасний російський дискурс!

Але читаємо далі. «... Російська земля скаже своє нове слово, і це нове слово, може бути, буде новим словом загальнолюдської цивілізації», - масштабно бере письменник. І ще з метра: «Будь-яке більш близьке відношення з Європою може шкідливо вплинути на російський розум». І ще: «Штучне побудова Європи буде знищено». І нарешті: «Русскому народу, як« спадкоємця цілого світу », можливо, судилося вирішити багато загальнолюдські проблеми, очоливши світовий історичний процес».

Ось таке ось смирення, яке, врешті-решт, як написав Дмитро Биков, призвело до появи «Мотороли» і радісного потурання війні і тероризму.

З цих атомно-термоядерних глобальних мрій і відразу потрапити в світ, обмежений національними інтересами України - важко. Залишається велике незаповнений цивілізаційними трендами простір. Це як у героїновий наркоманів - зав'язати можна, але відчуття задоволення не повернуться вже ніколи.

Українська мова не може заповнити світоглядну порожнечу у вчорашніх російськомовних українців, бо він глибоко національний. Цивілізаційні ідеї можуть бути витіснені тільки іншими цивілізаційними ідеями. Тому перш ніж людина зможе стати українцем, його потрібно перетворити в європейця.

Заборонами, квотами, мовними інспекціями цього не доб'єшся. Російська мова заполітізіруется, піде в підпілля, перейметься російським націоналізмом (як зараз в деяких країнах Балтії).

Наша інтелігенція повинна зробити так, щоб українська стала носієм європейських поглядів. На 10 відсотків він повинен бути національним і на 90 - виразником загальнолюдських цінностей і світової культури.

В середині 70-х минулого століття на 99% російськомовний Київ читав українською Ніцше, Кафку, Гессе, Хеммінгуея, Камю, Лема - модних у молоді письменників і філософів. Читав тому, що вони були недоступні російською. І так вчився мислити по-українськи.

ЯКОРЬ ДРУГИЙ: СЛОВ'ЯНСЬКИЙ РАСИЗМ ПІД КРИЛОМ РОСІЇ

... А тепер разом відповімо на одне питання: ми з вами проти расизму?

Проти! Але чому ж тоді з завидною завзятістю намагаємося довести, що росіяни зовсім слов'яни, а угрофіни? Ми шукаємо у них чужу кров, немов у крові справа. Немов то, що вони неслов'яни, пояснює вбивства ними українців ...

Що це якщо не расизм? Намагаючись відчепити російський вагон від слов'янського поїзда, ми самі того не помічаючи, погоджуємося з думкою, що є якась специфічна слов'янська цивілізація, заснована на антропологічних особливостях слов'ян. Цивілізація, яку Лев Гумільов назвав слов'янським суперетносом, а Достоєвський зробив другим компонентом своєї «російської ідеї».

Здавалося б, що поганого в об'єднанні слов'ян?

Ну, по-перше, з подачі Достоєвського, цей «великий і могутній організм братнього союзу племен», «всеедіненіе слов'ян» можливий лише «так би мовити, під крилом Росії». «Ще нечуване світом слово ... буде сказано новим, братнім, всесвітнім союзом, початки якого лежать в генії слов'ян, а переважно в дусі великого народу російського». І вже зовсім прямо: «Треба щоб політичне право і першість великоросійського племені над усім слов'янським світом відбулося остаточно і вже безперечно».

Остаточно і безперечно ...

Звичайно ж, обіцяє Достоєвський, тут не буде ніякого примусу: «Ми не станемо поляка звертати в російського, але коли поляк або чех захочуть бути дійсно нашими братами, ми дамо автономію ...»

Адже ось яке щастя він дарує окупованій, включеної і знищеної Польщі - автономія у складі імперії! Є у нього і про малоросів: «Господар землі російської - є один лише російська (великорос, малоросів, білорус - це все одно».

Для такого уже всесвітнього щастя потрібен цей союз? Шестов у цьому сумнівався: «Уряд, писав він, жадібними очима дивилася на Схід (тоді ще ближній) - Достоєвський починає доводити, що нам необхідний Константинополь і пророкувати, що Константинополь скоро буде нашим».

А поет і філософ Дмитро Мережковський прямо писав про «слов'янської ідеї»: «Росія поглине спочатку Європу, потім Азію і, нарешті, весь світ».

І ось це - друга небезпека слов'янського расизму. Серби, хорвати, болгари, чорногорці, словаки, чехи, поляки, не кажучи вже про Білорусь і українців - в них Росія бачила і бачить ударну силу, передові загони смертників в очисної (і зовсім не в переносному сенсі цього слова) війні «слов'янського генія з Європою ».

Невже ж без війни ніяк не можна? Ні, впевнений гуманіст наш Федір Михайлович: «Якщо розкують мечі на орала, то без війни будуть лише кров і бруд».

І що дивно, не дивлячись на страждання в складі імперії, а потім - соцтабору, незважаючи на кров Празької весни, на сотні тисяч репресованих і замучених, незважаючи на це - в «слов'янських» країнах є чимало тих, хто шукає порятунку від Європи під крилом у «російського царя ». Згадайте чеського президента, словацьких політиків, сербських диверсантів в Чорногорії і найманців на Донбасі? Ідея расового єдності жива?

Ми і самі в своєму буденному житті і політичних пристрастях сумніваємося: а чи не забагато у нас в країні честі грузинам, євреям, пуштунам? Чи не занадто ми терплячі до вихідців з африканських країн на «своїй богом даній землі» (хоча вбивають наших хлопців зовсім африканці)? Та й до татарам не почали ми ставитися без підозрілості тільки після того, як брати-слов'яни окупували Крим?

Проповідуючи «спільність слов'янської історичної долі» Москва вчепилася в нашу пам'ять трьома пазурами: Київською Руссю, Переяславською радою і «велику вітчизняну війною». І скільки б не спростовували брехню російських імперських істориків, поки в наших історичних музеях експозиції будуються на теоріях Рибакова і Толочко, поки стоїть монумент під аркою Дружби народів і несуть вінки радянським генералам в Парк слави - цей якір тримає нас усіма своїми кігтями.

А Путін ще й четвертий кіготь всеславянства заточив - Грюнвальдська битва називається. Звичайно ж, це битва слов'ян проти європейських загарбників. І, звичайно ж, під проводом російських ...

Майже непідйомний це якір, але є третій - ще непідйомна.

ЯКОРЬ ТРЕТІЙ: ДЕРЖАВА, притвор Церквою

... Пора розставити всі крапки над «і» - ніякого об'єднання православних церков в Україні не буде.

З однієї простої причини: церква Московського патріархату - це не церква зовсім, а держава, переодягнувшись у вбрання з золотих куполів і бронзових дзвонів.

Ще раз звернемося до Достоєвського і його «російської ідеї»: «Не церква звертається до держави, зрозумійте це, - вчив письменник нетямущих одновірців. - А навпаки, держава звертається до церкви, сходить до церкви і стає церквою на всій землі, - в цьому і є велике призначення православ'я на землі ».

Ось і Кирило про те ж завжди говорить: держава в РФ і є церква, Путін - тато Третього Риму, а російська експансія - віра.

Огляньте поглядом ці численні столичні новобудови в монастирях Московського патріархату - це зводяться консульства російської держави, призначені для підготовки до еміграції наших душ.

І хресний хід в день Хрещення Київської Русі очолюють не святі старці, що не ієрархи церкви, а Добкін, Бойко, Вілкул, Шуфрич - все ті, кого Путін окреслив для «перезавантаження» української влади.

Не держава чи це російське лізе до нас у вікна, коли ми його женемо в двері?

Яка дія породжує протидію. І ось уже Київський патріархат все більше зближується з державою. І два хресних ходу з кожним роком все більше схожі на політичні демонстрації двох держав.

Чи зможуть два православних держави ужитися в одній країні? Якщо одне прагнути до Європи, а друге - «світло зі Сходу, який потече до осліплому на Заході людству, який загубив Христа.» (Все той же Достоєвський)?

Чи є сенс очікувати від паразитує на нашій землі чужого «зверненого до церкви держави» чогось хорошого для нашої країни і нашої незалежності?

І все ж народ на хресні ходи, санкціоновані з Москви, збирається. І відучити його від цього майже неможливо. Чи не перейде «московська» паства автоматично в «київську», не встане клір під інші прапори, тому що немає більш консервативної спільності, ніж церква. А особливо - ортодоксальна.

Тому треба кинути це пропаща справа - об'єднання церков, перестати сподіватися на здоровий глузд московських ставлеників. Дамо спокій тих, хто хрещений в МП, нехай вони в МП і помруть. Про народжених треба думати, про тих, кого чекають в Європі.

А значить, і церква київська повинна збагачуватися європейськими традиціями і європейської думкою, вбирати мудрість пошуків християнських мислителів західного світу - Аристотеля, Блаженного Августина, Еразма Роттердамського, Фоми Аквінського і Вільяма Оккамского. І найголовніше - це ж було в наших, київських традиціях християнської православної церкви, поки вона не потрапила під духовну окупацію Москви ...

* * *

... Не двоголовий орел - символ «русского мира», а триголовий Змій Горинич, дихаючий напалмом. І нелегко з ним боротися. Одну голову зрубати, а поки двома іншими займаєшся, вона знову відростає. Тому що пов'язано це все - російську мову, слов'янський расизм і московське православ'я в один тугий вузол, з'єднане як сполучені посудини. І довгі роки українцям від цього лиха доведеться позбавлятися.

Головне - знати нашої влади, нашим стратегами і ідеологам, що ці якоря, ці голови, що плюються сірої і огню, ілюзорна, а реальна небезпека, що вони часом гірше «Іскандер» і «гвоздик», що вони - то саме зброю, з допомогою якого Достоєвський пропонував імператору російському завойовувати світ.

А знаючи це, затвердити в парламенті документ, який так і назвати: «Доктрина подолання наслідків« русского мира »в Україні і всередині нас самих». І почати ці якоря, ці інфіковані занози з тіла України витягувати, щоб перемогти років так через 50. Раніше не вийде.

Євген Якунов. Київ.

[ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ] [ U ] [ OT ] [ ST ] [ OST ] [ TG ] [ GTU ]                                       id      інші   російська   український   білоруський   польський   англійська   іспанська   німецький   турецька   болгарська   чеська   угорський   естонський   вірменський   казахський   іврит   грузинський   сербський   хорватський   литовський   словацький   словенський   албанський   македонський   латиська   киргизький   монгольський   португальська   узбецький   корейський   румунський   датський   грецький   нідерландський   норвезький   шведський   італійська   французький   індонезійська id арабська   хінді   бенгальський   китайський   [азербайджанський   ] [Боснійський bs ] [таджицький   ] [Латинський   ] [В'єтнамський   ] [Каннада kn ] [фінський   ] [Філіппінський   ] [Ірландський   ] [Ісландський   ] [Шотландський (гельський) gd ] [японський   ] [Африкаанс   ] [Амхарська am ] [каталанська   ] [Себуанська ceb ] [корсиканська   ] [Валлійський   ] [Есперанто   ] [Баскська eu ] [перський   ] [Фризька   ] [Галісійська   ] [Гуджараті gu ] [хауса   ] [Гавайський   ] [Хмонг hmn ] [креольський (Гаїті) ht ] [ігбо ig ] [яванський   ] [Кхмерский   ] [Курманджі   ] [Люксембурзький lb ] [лаоський   ] [Малагасійська   ] [Маорі   ] [Малаялам ml ] [маратхі mr ] [малайський   ] [Мальтійський   ] [Бірманський my ] [непальська   ] [Чева ny ] [панджабі   ] [Пушту   ] [Синдхи sd ] [сингальский si ] [Самоа   ] [Шона sn ] [сомалійський   ] [Сесото st ] [суданський   ] [Суахілі   ] [Тамільська   ] [Телугу te ] [тайський   ] [Урду   ] [Кхоса xh ] [ідиш yi ] [йоруба yo ] [зулу   ]   [ TF ] Немає тексту   Контейнер пошкоджений id інші російська український білоруський польський англійська іспанська німецький турецька болгарська чеська угорський естонський вірменський казахський іврит грузинський сербський хорватський литовський словацький словенський албанський македонський латиська киргизький монгольський португальська узбецький корейський румунський датський грецький нідерландський норвезький шведський італійська французький індонезійська id арабська хінді бенгальський китайський [азербайджанський ] [Боснійський bs ] [таджицький ] [Латинський ] [В'єтнамський ] [Каннада kn ] [фінський ] [Філіппінський ] [Ірландський ] [Ісландський ] [Шотландський (гельський) gd ] [японський ] [Африкаанс ] [Амхарська am ] [каталанська ] [Себуанська ceb ] [корсиканська ] [Валлійський ] [Есперанто ] [Баскська eu ] [перський ] [Фризька ] [Галісійська ] [Гуджараті gu ] [хауса ] [Гавайський ] [Хмонг hmn ] [креольський (Гаїті) ht ] [ігбо ig ] [яванський ] [Кхмерский ] [Курманджі ] [Люксембурзький lb ] [лаоський ] [Малагасійська ] [Маорі ] [Малаялам ml ] [маратхі mr ] [малайський ] [Мальтійський ] [Бірманський my ] [непальська ] [Чева ny ] [панджабі ] [Пушту ] [Синдхи sd ] [сингальский si ] [Самоа ] [Шона sn ] [сомалійський ] [Сесото st ] [суданський ] [Суахілі ] [Тамільська ] [Телугу te ] [тайський ] [Урду ] [Кхоса xh ] [ідиш yi ] [йоруба yo ] [зулу ] [ TF ] Немає тексту
Контейнер пошкоджений! Спробуйте отримати статтю заново GetTextFromUrl.php , але це призведе до видалення всіх існуючих перекладів !!!

Може, це було в гарячковому маренні Омської фортеці, де на нього наділи куртку каторжанина з жовтим тузом на спині?
А може, в задусі гамбурзького казино, де він в нападі лудоманії просаджував в рулетку гроші, виручені за кільце і сережки своє молодої дружини?
А може, ця ідея народилася в розмові тет-а-тет з самодержцем Олександром II?
»?
Начебто нинішніх російських Проханова і Михалкова?
Про що?
А тепер разом відповімо на одне питання: ми з вами проти расизму?
Але чому ж тоді з завидною завзятістю намагаємося довести, що росіяни зовсім слов'яни, а угрофіни?
Що це якщо не расизм?
Здавалося б, що поганого в об'єднанні слов'ян?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация