«Три волхва» чехословацького опору

Група руху опору «Три волхва»: Йозеф Балабан, Йозеф Машин і Вацлав Моравек (Фото: ЧТ24)   Йозеф Балабан, Йозеф Машин і Вацлав Моравек - сьогодні ці імена є синонімом чехословацького руху опору в період Другої Світової війни Група руху опору «Три волхва»: Йозеф Балабан, Йозеф Машин і Вацлав Моравек (Фото: ЧТ24) Йозеф Балабан, Йозеф Машин і Вацлав Моравек - сьогодні ці імена є синонімом чехословацького руху опору в період Другої Світової війни. Назва «Три волхва» з'явилося вже після війни в спробі дати позначення деяких групах. Однак, самоназвою це не було, і під своїми повідомленнями, які група передавала чехословацького уряду у вигнанні в Лондоні, її члени підписувалися «Три музиканта». Це було кодове позначення офіцерської організації руху опору або ж військових взагалі, в той час як «співаками» були цивілісти. Керівником групи був підполковник Йозеф Балабан, в період Першої Світової війни воював на території Російської Імперії, де він був захоплений в полон, після чого вступив до лав Чехословацького легіону, і воював проти Австро-Угорщини, а потім і проти більшовиків. Подібну долю розділив другий «волхв» - підполковник Йозеф Машин, також член Чехословацького легіону в Росії.

«Наймолодшим членом групи був штабс-капітан Вацлав Моравек. Він був на покоління молодше, тому не брав участі у військових діях Першої Світової війни. Він був типовим представником первореспубліканского виховання. Моравек був чехословацьким патріотом, тому і вступив в армію, був членом скаутського руху, віруючим євангелістом. Йому приписується вислів, що він «вірить в Бога і в свої пістолети», а його прізвисько було «побожний стрілок». Ця людина мала вельми специфічним почуттям гумору, був чудовим військовим і справжнім майстром у стрільбі. Пізніше саме завдяки цій якості, коли його намагалися затримати члени гестапо, йому вдалося втекти, а двох він поранив », - розповідає історик Петро Коура.

Петро Коура (Фото: Вендула Косікова, Чеське радіо)   Ця група з'явилася восени 1939 року, а з весни 1940 рік стає однією з головних груп в рамках Чехословацької військового опору Петро Коура (Фото: Вендула Косікова, Чеське радіо) Ця група з'явилася восени 1939 року, а з весни 1940 рік стає однією з головних груп в рамках Чехословацької військового опору. В спектр їх діяльності входив збір і передача інформації, яка спочатку пересилалася за допомогою кур'єрів, а потім за допомогою передавачів в Лондон президенту Едварду Бенешу. Вони також випускали нелегальні видання і організовували саботажну діяльність на території протекторату.

«Група« Три волхва »була відома тим, що при своїй діяльності використовувала гумор. Іноді це можна було порахувати необережністю, зрозуміло, це не відповідало правилам конспірації. Однак, я це інтерпретую так, що вони жили в підпіллі, - і в їхніх повідомленнях часто відчувається екзистенційні ноти, з тим, що вони не знають, чи доживуть до завтра, - тому вони прагнули насолодитися кожним моментом цієї важкої життя. Вони використовували специфічний гумор, наприклад, Моравек називав Балабана фюрером. Цей же гумор вони переносили і на співробітників гестапо. Наприклад, в документах описується випадок, коли Вацлав Моравек написав комісару гестапо Фляйшер, яке розслідувало їх справа, лист, в якому хвалився, що виграв в суперечці з Балабаном і машинному. Сперечалися вони про те, що Фляйшер дасть Моравека прикурити сигару. Насправді, за кілька днів до цього Фляйшер підніс Моравека на вулиці вогонь, навіть не здогадуючись, хто перед ним знаходиться », - продовжує Петро Коура.

Генерал Сергій Інграм   Отже, головною діяльністю групи було забезпечення функціонування сопротівленческой організації «Оборона нації», метою якої було спровокувати повстання в кінці війни, коли Німеччина буде ослаблена Генерал Сергій Інграм Отже, головною діяльністю групи було забезпечення функціонування сопротівленческой організації «Оборона нації», метою якої було спровокувати повстання в кінці війни, коли Німеччина буде ослаблена. У 1939 році здавалося, що ці події не за горами, проте, після поразки Польщі і потім Франції, стало очевидно, що ця перспектива віддаляється, тому члени групи порахували діяльність зі збору та передачі інформації більш корисною на даному етапі, ніж формування нелегальної армії. Вони були орієнтовані на уряд у вигнанні і часто адресували свої повідомлення безпосередньо доктору Едварду Бенешу або генералу Сергію Інграм.

«Так що їх програмою було відтворення території Чехословаччини в межах до Мюнхенської угоди і, до певної міри, зв'язок з Масаріковскімі ідеалами Першої Республіки. При цьому, вони були дуже критичні до інституції політичних партій, яку вважали винною в Мюнхенській катастрофі. У їхніх повідомленнях йдеться, що політичні партії після війни не повинні відроджуватися в первореспубліканском форматі. В їхній програмі простежується досить сильний соціальний аспект. Вони не мали генеральських звань, поетом схилялися вліво, з тим, що вся система після війни повинна радикально соціалізуватися ».

Йозеф Машин   Йозеф Балабан і Йозеф Машин мали двояке ставлення до Радянського Союзу Йозеф Машин Йозеф Балабан і Йозеф Машин мали двояке ставлення до Радянського Союзу. Під час Першої Світової війни вони билися проти більшовиків, проте, з поразкою Франції стало очевидно, що без вступу у війну Радянського Союзу поразка Німеччини неможливо, або, по крайней мере, за участю Радянського Союзу ця поразка відбудеться набагато швидше. Тому коли від одного зі своїх колег з числа німецьких репортерів на території Чехословаччини - Пауля Тіммеля вони дізналися, що готується напад на Радянський Союз, вони передали цю інформацію в Лондон і, одночасно, радянським резидентам в Празі. Це сталося навесні 1941 року.

«Документально підтверджено, що Йозеф Балабан зустрівся з радянським резидентом, який жив в Празі під ім'ям Леонід Мохов, він також передав йому список німецьких агентів, що діють на території Радянського Союзу. Тут «Три волхва» перевершили свої повноваження, оскільки з Лондона їм, навпаки, наказували ці повідомлення не передавати радянській стороні. Однак, Балабан порушив вказівки, оскільки був переконаний, що це піде тільки на користь. Балабан за допомогою передавача послав Бенешу повідомлення, в якому пояснював, чому необхідно, щоб Радянський Союз вступив у війну. В результаті повідомлення про напад на Радянський Союз стало причиною арешту Йозефа Машина », - пояснює історик Петро Коура.

Йозеф Балабан   Гестапо знало про діяльність групи «Три волхва», цілком ймовірно, з весни 1940 року, і намагалося всіляко дістатися до них за допомогою таємних агентів, і це їм зрештою вдалося Йозеф Балабан Гестапо знало про діяльність групи «Три волхва», цілком ймовірно, з весни 1940 року, і намагалося всіляко дістатися до них за допомогою таємних агентів, і це їм зрештою вдалося. Гестапо дещо змінило тактику з початку своєї діяльності, коли заарештовувало кожного, підозрюваного в участі в русі опору. На цей раз інформатор залишився в середовищі опору більш тривалий час, і коли Моравек зустрівся з ним в перший раз, він виявляв велику обережність, але на другий раз він вже відчував себе більш впевнено. Пройшла зустріч, і коли Балабан повертався з неї, його заарештували в Празі на трамвайній зупинці. Він спробував покінчити життя самогубством, проте, співробітники гестапо перешкодили йому в цьому.

«Через два тижні був заарештований і Йозеф Машин при спробі передачі радіоповідомлення. Він активно пручався і поранив одного співробітника гестапо, однак, сили нападників перевершили. Він покривав відступ двох друзів, це були якраз Вацлав Моравек, третій з «волхвів» і їх радіотелеграфіст Франтішек Пелтан, яким вдалося спуститися через вікно і втекти. Так були заарештовані двоє «волхвів», нацисти їх суворо допитували з метою отримання подальшої інформації про рух, але нічого не добилися. Положення Вацлава Моравека було вельми скрутним. Йому ще вдалося зустрітися з парашутистами навесні 1942 року, які готували замах на Гейдріха. Цілком ймовірно, він дізнався про те, яка перед ними стоїть завдання, і кілька годин через 21 березня 1942 він загинув в перестрілці з співробітниками гестапо на порохову мосту ».

Двоє заарештованих «волхвів» були страчені. Йозеф Балабан - після приходу Рейнхарда Гейдріха в Прагу в жовтні 1941 року, Йозеф Машин - після успішного замаху на Гейдріха в червні 1942 року. Так завершили своє існування «Три волхва» чехословацького опору.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация