Тридцять років на посаді головкому ВМФ СРСР

УВАГА: КОНКУРС «ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР« 2000 »

У цьому місяці - дві круглі дати, на які не можна не звернути уваги. 4 лютого виповнилося 65 років з дня початку Ялтинської конференції. Другий ювілей - 100-річчя від дня народження одного з видних флотоводців Вітчизни, адмірала флоту Радянського Союзу, двічі Героя Радянського Союзу, головкому ВМФ СРСР Сергія Горшкова, яке відзначатиметься 26 лютого.

До підсумків Ялтинської конференції сьогодні знову прикута увага політиків, дипломатів, істориків, політологів і журналістів. Не випадково і противники «Великої трійки», і її союзники називали Черчілля, Рузвельта і Сталіна «розкрійник Європи». Однак рішення Ялтинської конференції на багато років визначили долю не тільки континенту, а й усього світу.

Крім дипломатичної складової цієї зустрічі, була і таємниця, яка супроводжує такі доленосні події. Якщо згадати популярний фільм «Тегеран-43», то в основу його сюжету лягла історія спроби замаху на лідерів СРСР, США і Великобританії. Під час «Ялти-45» і справді не обійшлося без протистояння спецслужб: німецька розвідка намагалася зірвати конференцію. Важливо відзначити, що в забезпеченні безпеки заходу основна роль відводилася не тільки співробітникам Наркомату держбезпеки і їх колегам з Великобританії і США, але і Чорноморського флоту. Адже саме флот займався доставкою літаками учасників делегацій країн-союзниць з болгарського Бургаса в Саки, крім того, моряками здійснювалося авіаційне прикриття і була організована протиповітряна оборона зони проведення конференції.

Тепер про іншу подію - ювілей Сергія Георгійовича Горшкова.

26 лютого 1910 року в Кам'янці-Подільському в учительській родині народився довгоочікуваний син Сергій 26 лютого 1910 року в Кам'янці-Подільському в учительській родині народився довгоочікуваний син Сергій. Незабаром сім'я перебралася в підмосковну Коломну. Майбутній адмірал, серед предків якого не було жодного моряка, вибрав флотську стезю. Закінчивши перший курс ленінградського політеху, Сергій несподівано вступив до Вищого військово-морське училище ім. Фрунзе.

Морські сили Чорного моря, а точніше есмінці стали першими кораблями майбутнього головкому. Потім важка служба на відродженому Тихоокеанському флоті в посадах штурманських і командирських. І знову Чорне море, на якому він зустрів Велику Вітчизняну.

Участь у героїчній обороні Одеси, особисте керівництво висадкою знаменитого десанту у Григорівки була оцінена по заслугах, і вже контр-адмірал Горшков командує Азовської військової флотилії. Сьогодні про ті страшні роки нагадують численні катери-пам'ятники, встановлені в Приазов'ї. А тоді була Керченсько-Феодосійська десантна операція, потім вимушена евакуація на Тамань, участь в обороні Новоросійська і навіть командування сухопутної 47-ю армією. Та й ельтігенськая десантну операцію провели в основному силами Азовської флотилії.

Наступ радянських військ на південному фланзі і вихід до Кримського півострова дозволили відтворити Дунайську флотилію, командуючим якої став Горшков. І його річкові монітори брали участь у взятті Відня і Будапешта, звільнення Белграда, закінчивши війну на Шпрее.

У повоєнний час Сергій Георгійович знову на Чорному морі - командир ескадри, начальник штабу, а потім і командувач флотом. Важке це був час, особливо для тридцатипятилетнего комфлота, хоча і минулого горнило війни. Жовтень 1955 го став серйозним іспитом для майбутнього головкому, коли трагедія з лінкорів «Новоросійськ» показала, що треба будувати свій океанський флот. І все тридцять років, які Горшков провів на посту головкому ВМФ СРСР, він створював «морську міць держави».

Молоде покоління моряків вже насилу може оцінити заслуги Сергія Георгійовича в створенні океанського і ракетно-ядерного флоту Країни Рад, але історія свідчить: океанський флот і Горшков - це синоніми. Саме завдяки його старанням кораблі з військово-морським прапором СРСР гордо борознили простори Світового океану, і навіть в страшному сні не могло приснитися нашим громадянським морякам або рибалкам, що пірати ризикнуть напасти на радянське судно. Всі знали, що якщо це станеться, то в найближчі години піратам доведеться мати справу з радянськими військовими кораблями, підводними човнами або літаками морської авіації.

А сьогодні про Горшкова пам'ятають лише ветерани та вісім міст, чиїм почесним громадянином він став: українські Севастополь, Ізмаїл та Бердянськ, польська Гдиня і болгарська Варна, російські Владивосток, Сєвєроморськ і Гуніб.

Згадаймо ж і ми добрим словом нашого головкому.

Шановні читачі!

Якщо ви хочете стати співавторами цієї рубрики і розповісти про інших значущих дати в історії України, ваших місць - рідного міста чи села, ваших земляків, шліть нам свої пропозиції або вже готові матеріали. Ця інформація повинна бути приблизно такого обсягу, як і та, що публікується вище. Бажано також, щоб ви супроводжували свої матеріали фотографіями і посиланнями на ті джерела, за якими нашим редакторам можна буде перевірити повідомляються вами дані в разі потреби.

Просимо надсилати ваші листи не пізніше 20 числа місяця, що передує тому, про ювілейні дати якого ви розповісте нам. Дерзайте! Розкажіть про історію свого краю і про своїх земляків, а ми розповімо про вас. І винагородимо! Авторів найбільш резонансних публікацій (будемо судити з відгуків читачів в листах і в інтернеті) чекають призи - п'ять підписок на «2000», три повних комплекти книг і словників видавництва «Довіра» і один плазмовий телевізор великого формату.

Редакція «2000»

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация