Трійця: яка ікона «правильна»?

Православні християни вже почали підготовку до одного з найбільших свят - Трійцю. Цього року він припадає на 23 червня. У святкуванні Святої Трійці змішалися язичницькі і православні традиції. Віруючі в неділю з ранку обов'язково йдуть до церкви з букетами із запашних трав, тонких березових і яблуневих гілочок. Їх окроплює святою водою священик, одягнений в зелені шати. Пол в храмі і в будинках застеляють скошеною травою і квітами. парафіяни в храмах моляться у ікони «Святої Трійці». При цьому багато хто звертає увагу, що ця ікона може виглядати по-різному. Так, в одному випадку на іконі Свята Трійця зображена у вигляді трьох ангелів. В іншому випадку Бог Батько має вигляд старця, поруч з ним - Ісус Христос, а ось Дух Святий зображений у вигляді голуба. З чим же пов'язані ці відмінності?

Трійця Старозавітна Трійця Старозавітна

Ікона, де Свята Трійця - це три ангела, іменується Старозавітної. Таке зображення засноване на біблійному оповіданні.

- Ще за часів Старого Завіту, був такий патріарх Авраам, якому було явище трьох ангелів. Це було явище Трійці, - пояснює протоієрей Олександр Маличенко (Спасо-Преображенський собор). - Йому з'явилися три ангела, які сповістили йому: його дружина Сара народить йому потомство велике, хоча вони були вже досить старими людьми. І коли це здійснилося, Авраам зрозумів, що йому було явище Бога. І з того часу канонічне зображення визнається Святий церквою у вигляді трьох ангелів.

Старозавітна «Свята Трійця» зображується у вигляді трьох ангелів, що сидять під деревом. На столі перед ними - частування, запропоноване Авраамом, який стоїть поруч. Сара знаходиться або тут же, разом з Авраамом, стоячи перед перед Святою Трійцею, або в наметі. На іконі ж, написаної Андрієм Рубльовим, зображені тільки три Ангела. Вони зображені восседающими навколо престолу, в центрі якого вміщено евхаристическая чаша з головою жертовного тільця. Він символізує новозавітного агнця, тобто Христа. Сенс цього зображення - жертовна любов. Лівий ангел (Бог Отець) правою рукою благословляє чашу. Середній ангел (Син) зображений в євангельських одежах Ісуса Христа. Його права рук з символічним перстосложение опущена на престол. Бог-Син висловлює покірність волі Бога-Отця і готовність принести себе в жертву в ім'я любові до людей. Жест правого ангела (Святого Духа) завершує символічне співбесіду Отця і Сина, стверджуючи високий сенс жертовної любові, і втішає приреченого на жертву.

Новозавітна Трійця Новозавітна Трійця

Тут Бог Батько зображений у вигляді старця. У німбі над його головою - ті ж букви, які пишуться в німбі Спасителя, що означають «Сущий». Хоча сам німб може бути не круглим, а трикутним. Ісус Христос сидить поруч з Богом Отцем. У правій руці Спаситель тримає розкрите Євангеліє, в лівій - знаряддя Порятунку, Хрест. Бог Дух Святий зображений у вигляді голуба, що летить над ними. Бог Святий Дух зображується у вигляді голуба, тому що саме так Він явив Себе при Хрещенні Спасителя.

- Ікону, де зображені Господь Саваот (одне з біблійних імен Бога Отця), Господь наш Ісус Христос і Дух Святий у вигляді голуба, ми не відкидаємо. Воно також присутній в наших храмах, - каже протоієрей Олександр Маличенко (Спасо-Преображенський собор). - Але будемо говорити, що це для того, щоб ми могли зрозуміти Святу Трійцю. Ми знаємо, що є Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий. Але бачачи на іконі Трьох Ангелів Святих, та бабуся, яка приходить в храм, не може осягнути цього. Для більшого напоумлення цієї бабусі, не обізнаних у догматі Трійці, зображується ось така зрозуміліша для прихожан ікона.

- Кажуть, що не можна зображувати Бога Отця, - продовжує тему протоієрей Роман Вікнянський (храм Володимирської ікони Божої Матері), - але кожна людина зображений за образом і подобою Божою. Тому ми зображуємо Бога Отця в образі старого з сивою бородою, адже сам Господь явився нам образі людини сина Діви Марії. Тобто, якби Бог мав якесь інше зображення, то на верняка, на мою думку, син з'явився б в якомусь іншому образі, не людину. Навіть ті ангели, які були людям, вони завжди були в образі людини. І ніяк по-іншому. До цього церква ставиться досить позитивно. І в тому, що Бог Отець зображається в образі старої людини, ніякого канонічного відступу немає.

Вітчизна Вітчизна

Існують і ікони Святої Трійці, де у Бога Отця, зображеного Старцев, на колінах сидить Спас-Еммануїл, тобто Спаситель, зображений в дитячому або підлітковому віці. Над ними, як і на іконі «Новозавітній Трійці», - Святий Дух у вигляді голуба. Таке зображення називається «Отечество». Ці два зображення Святої Трійці, строго кажучи, є неканонічними, але нерідко зустрічаються в православних храмах.

Символічність «Трійці»

Символіка і багатозначність образів «Трійці» сходять до найдавніших часів. У більшості народів такі поняття, як древо, чаша, трапеза, будинок (храм), гора, коло, трикутник (піраміда) мали символічне значення.

- Багато символів є в повсякденному нашому житті, - розповідає протоієрей Олександр Маличенко (Спасо-Преображенський собор). - І коли люди починають розбиратися в цьому всьому, вникати, то іноді приходять до думки, що піраміда має масонський значення. Ні, тут все інакше. Є такі десять властивостей Божих, які підкреслюються в символах. Один з них - це трикутник (а не піраміда) - це символ всезнання і того, що Бог - всюдисущий. Око - це Всевидяче око. Це образ Бога Отця. Тобто Бог всюдисущий, він все бачить, все знає.

Але в одному всі священики солідарні: навіть якщо ви не розбираєтеся у всіх цих нюансах і тонкощах, головне - мати Бога в серці, бути щирим в молитві і дотримуватися «золоту середину» у всьому.

Деякі відмінності канонічного і академічного письма

- Канонічний і академічний стиль написання ікон отлічаются.Напрімер, в Верхньому храмі Спасо-Преображенського собору ікони написані в академічному стилі, в Нижньому храмі - в канонічному, - уточнює протоієрей Олександр Маличенко (Спасо-Преображенський собор).

Канонічне лист:

Неканонічне (академічне) лист:

  • Яскраво виражена чуттєвість і емоційність.
  • Відсутність Ісуса Христа або його підміна ангелом.
  • Численні необов'язкові деталі, що відносяться до земного.
  • Можливо відсутність важливих символічних елементів.

Молитва Святій Трійці

Пресвята Трійця, помилуй нас! Господи, очисти гріхи наші, Владико, прости беззаконня наші, Святий, зглянься і зціли немочі наші, імені Твого ради

Господи помилуй. (Тричі)

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь. Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу і нині, і повсякчас, і на віки віків

Історія виникнення свята

Свято Святої Трійці присвячене зішестю Святого Духа на апостолів. Сталося це в п'ятдесятий день після воскресіння Христового. Саме з цього моменту почала своє існування Церква Христова. Можна сказати, що свято Трійці - це своєрідний День народження Церкви.

А в давнину слов'яни святкували в цей час проводи весни і зустріч літа: саме тоді склалася традиція ходити на цвинтар і обмітати могили гілками берези, щоб умилостивити і заспокоїти духів померлих предків. Вважалося, що в цей день гілки дерева набувають особливої ​​цілющу силу.

Трави, освячені в церкві, і до цього дня прийнято висушувати і дбайливо зберігати до наступного року. Їх використовують тільки в крайньому випадку, наприклад, при лікуванні важких хвороб. Відзначали свято Святої Трійці і на природі. Розстеляли на траві зелені скатертини, спеціально приготовлені до свята, короваї прикрашали квітами і зеленню. Дівчата затівали ігри та ворожіння: кидали ложки в березу, щоб дізнатися, хто з них вийде заміж першою, каталися на човнах, щедро прикрашених зеленню. Для ворожіння на Трійцю прийнято було плести вінки і кидати їх у воду. Якщо потоне віночок - до біди, закрутиться на місці - до розладу і розбрату в сім'ї, попливе - бути удачі, до швидкої весіллі. Багато з цих традицій зникають, але і зараз люди в день Святої Трійці виїжджають за місто, влаштовують свята, а особливо ініціативні організовують костюмовані гуляння. Віруючі ж православні в цей день вважають за краще провести в молитві.

Олена Швець

* Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

З чим же пов'язані ці відмінності?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация