Троянська війна: Міф і реальність

В Темні століття (XI-IX ст

В Темні століття (XI-IX ст. До н. Е.), Які настали після руйнування зниклої мікенської цивілізації , По дорогах Греції мандрували бродячі співаки. Їх запрошували в будинки і палаци, пригощали за столом поруч з господарями, а після трапі зи гості збиралися послухати історії про богів і героїв. Співаки декламували вірші-гекзаметри і підігравали собі на лірі. Найвідомішим з них був Гомер. Його прийнято вважати автором двох епічних поем - «Іліади» (про облогу Трої) і «Одіссеї» (про повернення з походу царя грецького острова Ітака Одіссея), при цьому багато літературознавці сходяться на думці, що самі поеми створювалися не одне століття і несуть на собі сліди різних епох. Ще в давнину про Гомера майже нічого не було відомо. Говорили, ніби він відбувався з острова Хіос і був сліпим. Міста стародавньої Греції на узбережжі Малої Азії сперечаються за право називатися його батьківщиною. Вчені вважають, що Гомер жив приблизно в 850-750 рр. до н. е. До цього часу поеми склалися вже як цілісні літературні твори.

Гомер розповів, як місто Троя був зруйнований ахейцами після багаторічної облоги. Причиною війни послужило викрадення троянським царевичем Парісом дружини спартанського царя Мінелі Олени. Сталося так, що три богині - Гера, Афіна і Афродіта - звернулися до юнака з питанням, хто з них найпрекрасніша. Афродіта пообіцяла царевичу любов найкрасивішої жінки у світі, якщо він назве її. Паріс визнав Афродіту найгарнішою, і Гера і Афіна затаїли на нього злобу.

Найкрасивіша жінка жила в Спарті. Вона була така прекрасна, що всі грецькі царі хотіли взяти її за дружину. Олена вибрала Менелая, брата Агамемнона, царя Мікен. За порадою Одіссея всі колишні женихи Олени поклялися допомогти Менелаєві, якщо хто-небудь спробує відібрати у нього дружину. Через деякий час Паріс у справах торгівлі відправився в Спарту. Там він зустрів Олену і загорівся пристрастю, а Афродіта допомогла йому заволодіти серцем цариці. Закохані бігли в Трою під захист батька Паріса, царя Пріама. Пам'ятаючи про клятву, микенские царі під проводом Агамемнона зібралися в похід. Серед них був і хоробрий Ахілл, і найхитріший Одіссей. Троя представляла собою потужну фортецю, і штурмувати її виявилося нелегко. Десять років ахейське військо простояло під стінами міста, так і не домігшись перемоги. Обраний керував старший син Пріама Гектор, хоробрий воїн, поль-поклику любов'ю співгромадян.

Нарешті, Одіссей придумав хитрість. Древні греки побудували величезного дерев'яного коня, в череві якого сховалися воїни. Коня залишили біля стін міста, а самі демонстративно відпливли на кораблях додому. Троянці повірили, що ворог пішов, і затягли коня в місто, радіючи такому незвичайному трофею. Вночі воїни, які ховалися всередині коня, вибралися назовні, відкрили міські ворота і впустили в Трою своїх товаришів, які, як виявилося, непомітно повернулися до стін міста. Троя впала. Ахейці знищили майже всіх чоловіків, а жінок і дітей забрали в рабство.

Сучасні вчені вважають, що Троянська війна сталася в 1240-1230 рр. до н. е. Її реальною причиною могло послужити торгове суперництво між Троєю і союзом мікенських царів. У давнину греки вірили в правдивість міфів про Троянської війни. І дійсно, якщо вилучити з «Іліади» та «Одіссеї» діяння богів, то поеми виглядають як докладні історичні хроніки.

Гомер навіть передає довгий список кораблів, які вирушили в похід проти Трої. Інакше дивилися на справу історики XVIII-XIX ст., Для них «Іліада» і «Одіссея» були літературними творами, сюжет яких вигаданий від початку до кінця.

Це упереджена думка змогли перевернути тільки розкопки німецького археолога любителя Генріха Шлімана. Він був переконаний в тому, що персонажі Гомера - реальні історичні особи. З дитинства Шліман глибоко переживав трагедію Трої і мріяв знайти це загадкове місто. Син пастора, він довгі роки займався підприємництвом, поки в один прекрасний день не зібрав достатньо грошей, щоб почати розкопки. У 1871 р Шліман відправився на північний захід півострова Мала Азія, в місцевість, яка в давнину називалася Троада, де, за вказівками Гомера, розташовувалася Троя. Греки ще називали її Илионом, звідки і пішла назва поеми - «Іліада». У XIX ст. ці землі належали Османській імперії. Домовившись з турецьким урядом, Шліман приступив до розкопок на пагорбі Гіссарлик, географічне положення якого відповідало опису Гомера. Удача посміхнулася йому. Холм приховував руїни не одного, а дев'яти міст, що змінювали один одного на протязі двадцяти століть.

Шліман провів кілька експедицій на Гіссарлик. Вирішальною виявилася четверта. Гомерівської Троєю археолог вважав поселення, розташоване в другому шарі знизу. Для того щоб дістатися до нього, Шліману довелося «знести» залишки принаймні ще семи міст, що зберігали багато цінних знахідок. У другому шарі Шліман виявив Скейских ворота, вежу, сидячи на якій Олена показувала Приаму грецьких полководців, палац Пріама і скарб із золотими і срібними прикрасами .

Відкриття Шлімана вразили науковий світ. Чи не залишалося сумнівів в тому, що Гомер повідав про ре ально походила війни. Однак продовження розкопок професійними дослідниками дали несподіваний результат: місто, який Шліман прийняв за Трою, старше Троянської війни на тисячу років. Саму ж Трою, якщо, звичайно, це була вона, Шліман «скинув» разом з сімома верхніми шарами. Затвердження археолога любителя, ніби він «дивився в обличчя Агамемнона», теж виявилося помилковим. У могилах покоїлися люди, які жили за кілька століть до Троянської війни.

Але найголовніше - знахідки показали, що стародавня цивілізація, з якої археолог познайомив світ , Далека від добре знайомої по «Іліаді» і «Одіссеї» грецької архаїки. Вона древнє, набагато вище за рівнем раз-витку і набагато багатше. Гомер писав свої поеми через п'ять-шість століть після загибелі микенского світу. Він не міг собі навіть уявити палаців з водопроводами і фресками, в яких працювали тисячі мимоволі-ков. Він показує побут людей таким, яким він став в його час, після навали варварів-дорійців.

Царі у Гомера живуть набагато краще, ніж прості люди. Їх дерев'яні будинки, оточені частоколом, мають долівку, стеля покрита сажею. У порога палацу Одіссея пахне гнойова купа, на якій лежить його улюблений пес Аргус. Женихи Пенелопи під час бенкетів самі заколюють і білують тварин. Цар казково багатого народу феаків Алкіной має «п'ятдесят рукодільниць мимовільних», які мелють борошно, і п'ятдесят ткаль. Його дочка Навсекая з подругами сама пере білизну на березі моря. Пенелопа пряде і тче із служницями. Побут гомерівських героїв патриархален і простий. Батько Одіссея Лаерт сам обробляв мотикою землю, а царевич Паріс пас стада в горах, де і зустрів трьох сторін богинь ...

Навколо розкопок Трої до сих пір не вщухають суперечки. Той чи місто знайшов Шліман? Завдяки виявленню і прочитання документів з архіву хетських царів відомо, що цей народ торгував з Троєю і Илионом. Правда, цивілізація Хетів знали їх як два різних міста в Малій Азії і називали Труіса і ВІЛУСС. Як би там не було, в результаті розкопок поспішного і не дуже уважного любителя світ вперше познайомився з мікенської культурою. Ця цивілізація затьмарила своїм блиском і багатством все, що до того було відомо про ранню історію Греції.

Той чи місто знайшов Шліман?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация