Троянський кінь був кораблем?

У вчених колах знову дискусія, пов'язана зі знаменитим епізодом античної літератури - облогою Трої і троянським конем - хитрощі, завдяки якій Троя була підкорена. Італійський підводний археолог Франческо Тібон, який провів багато розкопок в Греції , Висунув альтернативну ідею - дерев'яний троянський кінь насправді був кораблем. На думку Тібон, вийшла помилка в інтерпретації письменників після Гомера, який перший писав про знаменитого троянського Коне в VIII столітті до н.е. в Одіссеї. Уже до Тібон висували гіпотези про те, що кінь міг бути катапультою або «військовим телям» - спорудою для облоги міських стін. У вчених колах знову дискусія, пов'язана зі знаменитим епізодом античної літератури - облогою Трої і троянським конем - хитрощі, завдяки якій Троя була підкорена

Археолог Франческо Тібон

Поеми Іліада і Одіссея написані в VIII столітті до н.е., а до цього довгі століття передавалися і доповнювалися в усній творчості. Безсумнівно, що вони були частиною більш повного зібрання оповідань, що не дійшли до нас. Виходить, що автором тексту не був один чоловік, і шукати підтвердження реальних історичних подій в античних поемах зовсім нелегко.

Кінь створений для фільму ТРОЯ

Кінь створений для фільму ТРОЯ

Такий могла бути Троя за часів Гомера

Троянський кінь - в давньогрецькій міфології - це величезний дерев'яний кінь, з будівництвом якого пов'язаний один з фінальних епізодів Троянської війни. Війна між троянцями і данайцями почалася тому, що троянський царевич Паріс вкрав красуню Олену у Менелая. Її чоловік, цар Спарти, зі своїм братом зібрав військо і пішов на Паріса. П віслюку тривалої і бе з успішною облоги Трої, вони вдалися до хитрощів: спорудили величезного дерев'яного коня, залишили його біля стін Трої, а самі зробили вигляд, що спливають від берега. Кінь був приношенням богині Афі ні. На боці коня було написано «Цей дар приносять Афіні Воїна йдуть данайці».

Жрець Лаокоонт знав, що данайці дуже хитрі і, побачивши цей дар, вигукнув: «Що б це не було, а бійтеся данайців, навіть дари приносять!» І метнув спис в коня. У цей момент з моря виповзли два величезних змія, вбили Лаокоонт і його синів, оскільки сам володар морських глибин Посейдон хотів загибелі Трої. Троянці, не слухаючи застережень Жерця і пророчиці Кассандри, витягли коня в місто. Вночі греки, які ховалися всередині коня (3 тисячі, 100,50, 23, 20 або 9 героїв за різними версіями), вийшли, перебили варту, відкрили міські ворота, впустили повернулися на кораблях товаришів і таким чином оволоділи Троєю. Прекрасна грецька скульптура Лаокоонт з синами в боротьбі зі зміями була виявлена в Римі в 1506 році (в Музеях Ватикану). В епоху Відродження часто зверталися до міфу про Троянського коня.

В епоху Відродження часто зверталися до міфу про Троянського коня

Епізод облоги Трої - Лаокоонт з синами в боротьбі зі зміями (Музеї Ватикану)

Ми знаємо, що існував місто, в місці вказаному в поемах, на території Т урціі. Знаємо, що місто було зруйноване грандіозним пожежею в період між 1210 і 1180 роками ДО н.е. Знає м, що в Середземномор'ї були предки народностей з античної класичної Греції, які мали торговельні зв'язки на територіях протоки Дарданелли. І практично, це все, в чому можна бути впевненим.

Троянський кінь, Джованн Доменіко Тьєполо

У поемах Гомера епізод з троянським конем зовсім незначний, з 27 тисяч рядків тільки десяток розповідає про це м. У Иллиаде немає явних вказівок на обман з троянським конем. Епізод розказаний тільки в восьмій книзі Одіссеї, присвяченій останнім дням війни. Подробиці про троянського коня ми знаємо з другої книги Енеїди, написаної Вергілієм (1 століття ДО н.е.) через 800 років після подій вже в римську імперську епоху.

Гравюра 1663 року - така фреска Карачі була на Палаці Фава в Болоньї

У класичній грецькій культурі коні часто асоціюється овалісь з навігацією - пересуванням по морю: Посейдон одночасно бог моря і покровитель коней. У літературі кораблі греки іноді називали «морськими кіньми». В Іліаді і Одіссеї такий зв'язок теж можна знайти. У перший раз кораблі порівнюють з кіньми в четвертій книзі Одіссеї і (рядки 707-709).

Тут на горі Хіссарлік Шліман (1822-90) знайшов Трою в 1871 році

Археолог Тібон вважає пов і рядки осново думають для своєї гіпотези.

Пенелопа скаржиться про те, що її син Телемах залишив її і вирушив шукати батька:

«О, оповідач, чому мій син поїхав?

Не було необхідності підніматися на швидкі кораблі,

Які для людей подібні морським коням »

Телемах вирушив у дорогу на кораблі народу Тафі - не грецьке племені, відомого виробництвом металів. Тібон пояснює, що ці рядки можуть мати на увазі цей народ, що існував насправді, і його заняття, пов'язані з кіньми.

Деякий ассірійські барельєфи, створені в IX-VIII століттях ДО н.е. зображують торгові кораблі з прикрасою попереду у вигляді коня. Найвідоміший такий барельєф знаходиться в Луврі, датується близько 700 року ДО н.е. - з прикрас Палацу Саргона II. На барельєфі зображується прибуття торгового корабля з деревиною з територій сучасного Лівану, де жили фінікійці.

Фінікійський корабель, барельєф, 700г ДО н.е., Лувр

Тібон підкреслює, що подібні кораблі виявлені в районі Середземномор'я фінікійської колонізації - вони затонули біля берегів Іспанії та Північної Африки. «Що стосується кораблів можна стверджувати, що у фінікійців в першій половині першого тисячоліття до н.е. були військові кораблі з носовою частиною у вигляді коней, іноді це стосувалося і торгових кораблів ». Такі кораблі бачили греки, які в той час активно торгували з фінікійцями. Вони стали називати іноземні кораблі Hippos (гіппос - кінь на античному грецькому) по зображенню коня на носовій частині. Археолог Тібон впевнений, що Гомер в Одіссеї, розповідаючи про хитрощі греків при завоюванні Трої, мав на увазі не справжнього коня, а корабель Гіппос з конем на носовій частині. Не тільки знахідки підводної археології підтверджують теорію Тібон, але і мовні вишукування.

Не тільки знахідки підводної археології підтверджують теорію Тібон, але і мовні вишукування

В єдиній частині Одіссеї, де йдеться про хитрощі з конем, описується в загальному дерев'яна структура, не називаючи жодної частини тіла тварини. Але багато вирази, які використовував Гомер в цих рядках, мають сенс, якщо говорити про кораблі. Гомер пише, що троянці «волокли коня» до Акрополя, використовуючи грецький дієслово eruo, який часто в своєму творі вживав описуючи «волочіння корабля по землі». Прикметник кoilos (увігнутий) використано 2 рази в епізоді троянського коня. У подальших грецьких авторів його застосовували в описі кораблів. Прикметник durateos стосовно коню значить «складений з дощок», а іменник durata означало деревину, з якої робили кораблі. Гомер описував корабель? А Вергілій (1 століття ДО н.е.) в Енеїді перевів вираз «durateos hippos» іншими словами «equus ligneus», що вже означає дерев'яний кінь (він уже не знав про те, як виглядали фінікійські кораблі).

Частина теорії Тібон переконлива, особливо щодо кораблів Гіппос - сучасників Гомера. Частина викликає критику і сумніви. Чому греки спорудили іноземний корабель і були впевнені, що його затягнуть за кріпосні стіни? Посудина, виявлений на острові Міконос в 1961 році і зроблений в 670 ДО н.е. показує нам грецьких героїв всередині коня, а не в кораблі.

показує нам грецьких героїв всередині коня, а не в кораблі

Посудина з острова Міконос 670 г ДО н.е. - Троянський кінь

В Іліаді Гомер згадує «промоклі шви» грецьких кораблів, які змусили військо поспішити з поверненням на батьківщину. Перекладачі пояснювали, що мова йде про оснащення судів - про канатах і вітрилах. Але навряд чи мокрий вітрило був фатальним для корабля.

Троянський кінь, 1520 рік, Веронський художник, панель весільного скрині - знаходження невідомо

Тібон висуває своє спостереження з цього приводу: «Багато перекладачів Гомера не знали, що обшивка грецьких кораблів було насправді прошита великими хрестами з рослинних волокон, поєднуючи дошки. Тепер ми це знаємо, завдяки знахідкам античних кораблів на дні моря. Розкладання таких волокон було дійсно фатальним для корабля, він би розвалювався на шматки. Ремонт і заміна таких швів, що з'єднують широкі дошки, зажадали б тисячі годин роботи. Ось чому альтернативи у війська не було - закінчити скоріше війну, поки не втратили кораблі ».

Фреска в Вероні із зображенням Лаокоонт з'явилася через 20 років після знахідки в Римі!

Читайте статті на сайті

Сюрпризи Кейсарии Приморської

Море під Вероною

Малюк-динозавр коштує 3 мільйони

Відкриття підводних археологів

Кораблі і Палац Каллігули

Схожі Пости

Гомер описував корабель?
Чому греки спорудили іноземний корабель і були впевнені, що його затягнуть за кріпосні стіни?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация