Трохи про погонах, званнях і формі ВС.

Все як завжди, тепло вітаю!

Напевно кожен з нас бачив погони у військовослужбовців, поліцейських, пожежників і так далі. Вранці, в автобусі, в магазині, на вулиці, ходять люди у яких на плечах красуються погони.

Що ж це таке? Погони це відмітний знак військового звання. Так само по погонах можна дізнатися не тільки військове звання військовослужбовця, а й його приналежність до певних родів військ, за колірною гамою на гонитві.

Існує кілька альтернатив погонів на плечах, наприклад на комірі (петлиці) і на рукавах (нашивки або шеврони). Різні Армії використовують і використовували абсолютно різні модифікації і альтернативи.

З різними зірками, смугами, забарвленням, і так далі. Але кожен погон несе конкретну інформацію про його власника. Ох вже ці військові, все у них дуже просто і обгрунтовано. Хто є хто видно з далека. Принаймні так було раніше ...

Де беруть свій початок погони в історії? Складно що небудь стверджувати. За однією з версій найбільш мені симпатичною, погони походять від своєї близької модифікації від еполетів. На картині нижче представлений офіцер з еполетами замість погонів.

На картині нижче представлений офіцер з еполетами замість погонів

Еполети, за цією версією походять від неоплачених, металевих щитків древніх лицарів, які захищали їх тіло (плечі) від рубають ударів зверху. І на яких лицарі стали зображати різні гербові і військові відзнаки. Так само подібне вони наносили на щити і плащі, що сьогодні є об'єктом вивчення в науці геральдиці. Дуже до речі цікава наука, захоплювався їй у свій час.

Що стосується Росії, то перший погон з'явився в 1683 році за Петра I. Який швидше за все він запозичив у розвиненою в той час Європи. Як відомо Петро не тільки тютюн привіз звідти, але і перейняв багато корисних речей і досвіду. Одним словом справжній, государ - хоч бороду відрубає, хоч погон пришиє.

Далі погони як знак військового звання супроводжували військовослужбовців Російської Імперії довгий час, аж до революції 1917 року. Але ще існували в нижчих офіцерських чинах аж до 1920 року. Після революції погони були замінені на петлиці. А символ погона у багатьох людей того часу асоціювався з минулого царською владою, а контрреволюціонерів того часу часто називали "золотопогонники". Про що співається в пісні про громадянську війну в Росії у І. Талькова.

Як не дивно, що замінили їх петлиці і нарукавники (нашивки) незабаром були знову замінені на погони.

Як не дивно, що замінили їх петлиці і нарукавники (нашивки) незабаром були знову замінені на погони

Перед переломним моментом у Великій Вітчизняній Війні 6 січня 1943 року погони знову повернулися до складу форми військовослужбовців, практично в "царській" модифікації.

Що послужило причиною зміни петлиць і нашивок назад на погони, можна тільки гадати. Але в голові крутиться одна проста думка - погони ефективний відзнаку. Так як в 1943 році було не до дурних рішень.

Далі в збройних силах СРСР були отверждаясь наступні військові звання і відповідно погони до них, ті самі які ми і бачимо сьогодні на наших військовослужбовців. Правда частково модифіковані та зазнали змін. Нагадаю що в різних родах військ, кольору погонів можуть бути використані різні, а так само в залежності від повсякденної форми або парадної можуть теж бути відмінності.

На зображенні вище представлені погони армії СРСР, які використовувалися під час і після Великої Вітчизняної Війни. Слід звернути увагу що представлені різні роди військ, про що говорить величезне різноманіття різних варіантів. Що б більш детально зрозуміти який погон відноситься до якого звання подивіться на сьогоднішні погони збройних сил РФ. На даному малюнку представлені тільки військові погони.

На даному малюнку представлені тільки військові погони

Як бачите насправді військових звань не так багато. У різних родах військ, а саме на військово морському флоті (ВМФ) звання трохи відрізняються. Наприклад прапорщик буде мічман, старший прапорщик - старший мічман, рядовий - матрос, єфрейтор - старший матрос, молодший сержант - старшина другої статті, сержант - старшина першої статті, старший сержант - головний старшина, ну і старшина - корабельний старшина.

Офіцерський склад теж носить не багато відмінностей: Капітан буде називатися капітан-лейтенантом, майор - капітан третього рангу, підполковник - капітан другого рангу, полковник - капітан першого рангу.

А ось для прикладу звання і погони армії США. Повинен відразу зазначити що вони частіше носять погони тільки в штабі і на парадній формі і тільки офіцери. На польовій формі, камуфляжі використовують петлиці і нашивки на рукавах, що ставитися і до сержантському складу.

На польовій формі, камуфляжі використовують петлиці і нашивки на рукавах, що ставитися і до сержантському складу


На фотографії вище, не всі петлиці використовуються в якості позначення військового звання. Наприклад орел з якорем пропущеним через земну кулю, це знак морської піхоти США, використовується в якості позначення приналежності до певного роду військ.


Ну тепер коли ви трохи розібралися в званнях, можна перейти до погонів і звань нашої (РК) армії, поліції, і так далі.

З розвалом СРСР, в Казахстані були прийняті інші погони. І хоча звання практичний не змінилися погони трохи поміняли свій зовнішній вигляд. Відмінною особливістю Казахстанського погона стала його форма. Від прямокутної до напівкруглої з одного боку погона. Так само замість поздовжніх смуг, з'явилися короткі поперечні смуги на далекому краю погона. Ну і знову ж таки, різні кольори у різного роду військ.

Ну і знову ж таки, різні кольори у різного роду військ

Якщо з початку цієї зміни погонів в Республіці Казахстан, звання практичний не відрізнялися від пострадянських, то сьогодні можна помітити що був збільшений ряд чинів в сержантському корпусі. Але знову ж таки слід зазначити що звання були практично скопійовані у сержантського корпусу США. Детальніше можна прочитати на Казахстанському військовому сайті

Слід зазначити що вкрай зручно було реалізовано створення власного погона для Казахстану. Практично все вирішилося переміщенням на іншу вісь однієї смужки, яка раніше проходила вздовж погона. Так само мені здається наші погони виглядають дуже барвисто і гідно, що наприклад не скажеш про наших головних уборах - кашкетах.

Адже погодьтеся такий головний убір, не те що не красивий, він вкрай незручний, його можна носити тільки на голові, де він знову не зручний за своїми ваговими характеристиками. Навіть в парадному варіанті це виглядає вкрай пафосно і дуже не зручно на мій погляд. Для порівняння перегляньте головні убори, кашкети інших армій світу. Розвинених армій. І ви помітите що пафосний головний убір це швидше ознака армій відсталих, і консервативних.

Але з останніх новин, кашкети скоро приберуть з форми одягу ЗС РК. Замінювати на щось більш зручне і не велика, менш пафосне скажімо так. Але тут знову перебір, збираються прибрати і погони, а замість них ввести петлиці, на рахунок чого я категорично проти. Це говорить тільки про те що історія людей нічому не вчить.

У РФ теж намагалися вдатися до ліквідації або спрощення неоплачених погонів. Що швидше за все було викликано бажанням створення оригінальної військової форми і відходу від старих стандартів, а можливо і з метою економії матеріалу і засобів. Погони переносили на плечі, а після і на груди як "Галон" як в французькому іноземному легіоні, але як завжди не надовго і знову повернулися до погонів наплічним, що ще раз доводить їх ефективність і необхідність по ряду причин відомим напевно тільки самим військовим.

Погони переносили на плечі, а після і на груди як Галон як в французькому іноземному легіоні, але як завжди не надовго і знову повернулися до погонів наплічним, що ще раз доводить їх ефективність і необхідність по ряду причин відомим напевно тільки самим військовим

Таке буде відбуватися часто або навіть постійно. Коли людям ніколи не служив в армії, або нічого про цій службі не знають, будуть довіряти розробку відзнак або форми одягу. Як наприклад випадок з розробкою форми одягу в РФ, знаменитим модельєром Юдашкіним, який раніше шив одяг для гламурних курок, замахнувся на замовлення Міноборони РФ на розробку форми яка в подальшому була знята з використання по ряду причин. Хоча після цього спростовував свою причетність до даного проекту. Загалом залишилося багато питань.

На закінчення хотів би додати. Служба в армії і захист вітчизни, це одна з головних і важливих завдань держави. Солдат завжди повинен бути одягнути комфортно, тепло, так як це зручно йому. У нас як у спадкоємців великої держави СРСР, є відмінний військовий досвід, так давайте не будемо його забувати, а будемо використовувати при розробках військової форми, амуніції і відзнак. А так само пам'ятати історію, яка вчить тому, що поки як показує практика нікого нічому не вчить.

З повагою і вічно ваш.

Що ж це таке?
Де беруть свій початок погони в історії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация