Тропік Рака Генрі Міллера

Для того, щоб зрозуміти нову реальність,
треба перш за все розібрати каналізаційні труби,
розкрити гангренозние канали сечостатевої системи,
по якій проходять випорожнення мистецтва.
Г. Міллер
Світ зжирає нас всіх і робить це кожну
прокляту секунду цього проклятого часу.
Г. Міллер
Абсурд - ляпас людству, але в кращих своїх формах - Джойс, Міллер, Лоуренс, Набоков, Замятін - оспівування людського низу, піднесення того, що жорстокий і нещадний світ ховає або відкидає. Досконалість - це утопія, ідеологія, брехня, мертвечина. Світом рухає порок, недосконалість, невдалі спроби. Світ заряджений невдачею, вважав Г. Міллер, він являє собою досконалий образ недосконалості, тобто свідомості провалу. Бог висловлює себе своєю недосконалістю. Воно - суть життя, свідчення її неомертвелості. Розпад - така ж чудова і приваблива маніфестація життя, як і її цвітіння. «Ми читаємо" Тропік Рака ", цю книгу бруду, і нам стає радісно».
Ось він - маніфест мистецтва абсурду, Т р о п і до Р а к а, в якому по-хулигански все названо своїми іменами:
Коли я дивлюся вниз в цю раздолбанную щілину **** і, я відчуваю під собою весь світ, що гине, зношена світ, відполірований, як череп прокаженого. Якби хтось посмів сказати все, що він думає про цей світ, для нього не залишилося б тут місця. Коли в світ є Людина, світ навалюється на нього і ламає йому хребет. Він не може жити серед цих, все ще стоять, але підгнилих колон, серед цих розкладаються людей. Наш світ - це брехня на фундаменті з величезного хиткого страху. Якщо і народжується раз на століття людина з жадібним ненаситним поглядом, людина, готова перевернути світ, щоб створити нову расу людей, то любов, яку він несе в світ, перетворюють в жовч, а його самого в бич людства. Якщо є на світло книга, подібна вибуху, книга, здатна палити і поранити вам душу, знайте, що вона написана людиною з ще не переламаним хребтом, людиною, у якого є тільки один спосіб захисту від цього світу - слово; і це слово завжди сильніше всеподавляющей брехні світу ...
Я не хочу скрипіти разом з людством. Я - частина землі ... Я - поза людства! Я говорю це, і мій рот кривиться в ідіотської посмішці, але я буду це повторювати навіть якщо з неба раптом піде дощ із крокодилів. За моїми словами - всі ці знущально оскалом черепа; одні з них скаляться так вже багато років, інші застигли, немов їх щелепи звело в судомі, треті спотворила гримаса ... Ясніше всього я бачу свій власний череп, свій танцюючий скелет, гнаний вітром; моя мова згнив, і замість нього з рота виповзають змії і стирчать сторінки рукопису, написані в екстазі, а тепер замазані випорожненнями. І я - частина цієї гнилі, цих випорожнень, цього божевілля, цього екстазу, які пронизують величезні підземні склепи плоті. Вся ця непрохана, непотрібна п'яна блевотина буде протікати через мізки тих, хто з'явиться в бездонну посудину, заключающем в собі історію роду людського. Але серед народів землі живе особлива раса, вона поза людства - це раса художників. Рухомі невідомими спонуканнями, вони беруть мляву масу людства і, зігріваючи її своїм жаром і хвилюванням, втілюють сире тісто в хліб, а хліб в вино, а вино в пісня - в захоплюючу пісня, створену ними з мертвого компосту і інертного шлаку. Я бачу, як ця особлива раса громить всесвіт, перевертає все верх ногами, ступає по сльозам і крові, і її руки простягнені в порожній простір - до Бога, до якого не можна дотягнутися. І коли вони рвуть на собі волосся, намагаючись зрозуміти і охопити те, чого не можна ні зрозуміти, ні схопити, коли вони ревуть, точно оскаженілі звірі, рвуть і терзають все, що стоїть у них на дорозі, аби наситити чудовисько, що гризе їх, кишки , я бачу, що іншого шляху для них немає. Людина, що належить до цієї раси, повинен стати на височини і гризти власні нутрощі. Для нього це природно, тому що така його природа. І все, що менше жахливо, все, що не викликає подібного потрясіння, не відштовхує з такою силою, але виглядає настільки божевільним, що не п'янить так і не заражає, - все це не мистецтво. Це підробка.
І нехай в новому світі чоловіки і жінки знайдуть невідому силу потягу, нехай це буде світ справжнього шаленства пристрастей, звершень, драм, божевільних мрій, світ, де торжествує екстаз, а не порожній бздеж.
Т р о п і до Р а к а - ляпас людству і життєстверджуюча релігія любові.
Це не книга ... Ні! Це затяжне образу, плювок в морду Мистецтву, стусан під зад Богові, Людині, Долі, Часу, Любові, Краси ...
Це викриття святенництва людських інститутів - гуманізму, моралі, філософствування - і протиставлення брехливої, нерухомою, окостенілої, дійсно непристойною реальності божественно-цнотливою енергії злягання, сексу, еротики, чоловічих і жіночих геніталій.
Ми отримуємо насолоду від будь-чого - від ентомології, від вивчення океанів, від дослідження будови клітини - тільки не від самого життя.
Мета життя - життя, а не джентльменська мішура «пристойності». Те, що називають розгрібанням бруду, звалищем, вигрібною ямою, відром для сміття, чумних кладовищем Європи, непристойності існування, - і є справжнє життя, злиття з безперервним потоком буття. Інтелект - зол і злісний, любов - навіть найнижча, майже тваринна - рятівна, життєдайна, текуча, різноманітна, гарячково, цілюща, цілеспрямована.
Люблю все, що тече: річки, стічні канави, лаву, сперму, кров, жовч, слова, фрази ... Я люблю все, що тече, все, що повертає нас до початку, яке ніколи не закінчується: шаленство пророків і непристойність, в якій торжествує екстаз ...
Але, звичайно ж, перш за все, Міллер любить жінок - порочних і витончених, поганих і мудрих, повій і аристократок, які опустилися на саме дно життя, але навіть там спраглих жити.
Жінка - його улюблений об'єкт. Вона - джерело його міфічної Річки, епіцентр його космології. У ній він бачить персоніфікацію принципу плинної реальності, живий приклад нескінченної низки початків і кінців, народжень і смерті. Жінка і є життя, чисте втілення сексуальності світу. Тому і справ-то у неї - «запускати обидві руки між ногами і відчувати себе належить живому потоку буття. У тому місці, куди вона запускала обидві руки, і була зосереджена її життя ».
Ні, секс - не утопія і не міф Міллера, а як раз навпаки: сверхреалія, непереборна вісь світу і людини, спосіб їх порятунку, «Хтивість козла - щедрість Бога», як казав У. Блейк. І ще: метафоричність мови Міллера, його алегоричність і барвистість, його образність і сила вражають.
Абсурдно протиставляти низ і верх, добро і зло, пристрасть і душу. Життя багата; вино вона переробляє в сечу, а добрива - в лозу. «Я тому приділяю так багато уваги аморальному, порочному, потворному, жорстокому, - писав Генрі Міллер Джонатану Котту, - що хочу, щоб інші знали, що і в цьому є цінність, що все це так само - якщо не більше - важливо, як і хороше ... ».
Абсурдні несвобода, лицемірство, фальш. А ось Міллер - абсолютно вільний, диявольськи щирий, юнацькому палкий. Думка, що в цьому світі нема на що сподіватися, діє на нього освіжаючим чином. Абсурд - це поразка утопії, ідеальних надій, абсолютного добра. Чудо, якого вічно чекає людина, виявляється купою лайна, пророкує він в своєму самому правдивому романі в світовій літературі, пророкує напередодні двох найстрашніших «чудес» - фашизму та комунізму.
І я думаю про те, яким би це було дивом, якщо б то чудо, яке людина чекає вічно, виявилося купою лайна, наваленим [благочестям]. Що, якщо б в останній момент, коли бенкетний стіл накритий і гримлять цимбали, несподівано хтось вніс би срібне блюдо з двома величезними шматками лайна, а що це лайно, міг би відчути і сліпий? Це було б чудеснее, ніж сама неймовірна мрія, ніж все, чого чекає людина і чого він шукає.
Чи може бути більш точний образ нашого «російського дива» - того, вже не вигаданого, а реального лайна, яке не виносять на блюді, - в яке ми завантажили себе самі, сподіваючись на чудеса? ..
Чудові і символічні не тільки сама книга, а й різноманітність думок і відчуттів після прочитання Генрі Міллера:
Книга, яка зіпсувала мене, отруїла мене, заразила мене бажанням жити. Чи не існувати, жити. Ця книга - ін'єкція свободи під шкіру. Вона - портал в минуле, що дозволяє почути, як співає її автор - реально жив і реально живе в цьому тексті - я не знаю більш живого тексту, ніж цей. Справжній Художник слова - він не гребує використовувати всі ресурси мови, на якому він пише. І в цьому немає ні грама огидного, ні дещиці вульгарного і відриває. З повсякденних речей він створює найяскравіші образи, дозволяючи читачеві відчувати, бачити, проживати те, що він описує.
Я слово. Я очі. Очі в свідомості Генрі Міллера, творця вибуху ідеалів і принципів. Я жива завдяки його думкам. Мені дозволено було оселитися в його голові на пару днів, ночей, тижнів. Я чоловік? Жінка? Ідея ... Мій світ зруйнований. Моя звичне середовище десь далеко ... Слова Генрі Міллера очищають, немов місячна доза медикаментів, він надихає краще муз і прочитання його книги є акт переродження, перехід на новий щабель розвитку.
Це був удар під дих, власні думки, продумані іншою людиною, дарма що нас розділяло час, відстань, стать, вік та й що вже приховувати - ставлення до життя в цілому. І все ж він думав саме так і саме те, що крутилося колись в моїй голові в тих же самих виразах.
Книга - шок. Книга - спосіб життя. Читала довго і з перепочинками, з зупинками, отримуючи задоволення на межі збочення. Тому що до цього ні з чим подібним не стикалася. Це дивовижне відчуття, коли читається книгу хочеться закрити і відкласти, але тим не менше тебе до неї непереборно притягає ... Вражає поєднання, здавалося б, не поєднаного - відверте порно, бруд, вульгарщина і воістину витончені фрази і порівняння, філософські роздуми.
Якби мене запитали, я б не змогла сказати, про що ця книга, що не порадила б її прочитати. Але ті жалюгідні три дні, що я її читала, я прожила там, в Парижі, разом з усіма цими **** ями і гультяя, які п'ють до нестями і розмірковують про життя, смерті, любові і мистецтві.
І воно було того варте.
Просто ух, який зухвалий і життєлюбний Генрі Міллер! Як лихі вигини мови носять його від Достоєвського з Гамсуном до групового сексу і назад! І головне, все це абсолютно щиро і без всякого позерства. Урок всяким там екзистенціаліст. У їхніх книгах навіть заняття любов'ю схожі на жування брудної велосипедної шини, а тут такі квіти плоті і милування злягання. І при цьому головний герой, хоч і сумний, але набагато мудріший; його претензії до життя далеко не настільки наївні і лежать у дещо іншій площині.
Закривши цю книгу, я поїхала в університет і раптом зловила себе на тому, що дихаю весняним повітрям і ніяк не можу їм надихатися. Вперше зі мною трапилося так, що я запьянела від отдного повітря! .. А все через Міллера. Тому що він - як ковток свободи. Після "Тропіка Рака" хочеться просто жити, жити, не озираючись на умовності і пристойності.
Ніколи ще я не зустрічала людини, яка любила б життя так сильно, як Міллер. Саме існування доставляє йому радість, сам факт буття приводить у захват. У такий захват, що він не просто пише - співає. І що з того, що йому довелося опинитися на самому дні життя, без гроша в кишені? У мене ні роботи, ні заощаджень, ні надій. Я - найщасливіший чоловік у світі ...
І нехай навіть це не книга, як стверджує сам Міллер, нехай це "наклеп, знущання, пасквіль" і "затяжне образу" - все, що завгодно; нехай навіть його погляд на Париж (Мекку мистецтв у всіх інших письменників) - кардинально відрізняється. Париж - це пухлина на тілі Європи, місце, де процвітають злидні, хвороби, пороки. Такий світ потрібен лише для того, щоб сильніше і голосніше звучав гімн життю, а Тропік Рака розділяє життя і смерть.
Співай, Міллер! Я готова слухати твою Пісня нескінченно.
І тут з'являється художник-поет-письменник, стиліст на межі геніальності, який не просто описав цей світ дивних створінь і неймовірних відносин, але ще і зробив це просто приголомшливо точно (так кажуть сучасники в спогадах), і дуже чесно і відкрито, без прикрас і без виправдань.
А стиль і жанр "Тропіка Рака" - це ж просто новаторство! Тут низька література (груба мова, яким описані основні сцени роману) змішана з високою (політ романтичної фантазії в химерно-літературному стилі в міркуваннях про долі цивілізації і про Мистецтві), тут реалізм змішаний з деяким видом утопії, тут елементи порнографічного роману перемішані з елементами сатиричної комедії.
Глава з 6-го тому 10-томника І.І.Гаріна "Мудрість століть".
Примітки та цитування дані в тексті книги.


рецензії

Щось я не зрозумів, Ігор. Якщо це Ваш текст, як Ви утвержадаете в кінці (глава з Вашого 10-ти томника), то чому Ви пишете від імені жінки? Текст цей начебто не худ. твір, добуток...
Семен Сухолуцкій 26.01.2014 22:48 Заявити про порушення Шановний Семен, я не несу відповідальності за неуважне прочитання мого есе. Перед текстами від імені жінки варто закінчується двокрапкою фраза "Прекрасні і символічні не тільки сама книга, а й різноманітність думок і відчуттів після прочитання Генрі Міллера:".
Мій принцип, як письменника - не намагатися сказати все самому, а дати слово максимальній кількості відомих і менш відомих мислителів і читачів. У даній роботі я ніяк не міг обійтися без думки жінок, яких так любив Генрі Міллер.
Ігор Гарін 27.01.2014 10:41 Заявити про порушення Що, якщо б в останній момент, коли бенкетний стіл накритий і гримлять цимбали, несподівано хтось вніс би срібне блюдо з двома величезними шматками лайна, а що це лайно, міг би відчути і сліпий?
Чи може бути більш точний образ нашого «російського дива» - того, вже не вигаданого, а реального лайна, яке не виносять на блюді, - в яке ми завантажили себе самі, сподіваючись на чудеса?
Я чоловік?
Жінка?
І що з того, що йому довелося опинитися на самому дні життя, без гроша в кишені?
Якщо це Ваш текст, як Ви утвержадаете в кінці (глава з Вашого 10-ти томника), то чому Ви пишете від імені жінки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация