Трудова книжка

  1. Порядок отримання трудової книжки
  2. Як видається трудова при звільненні працівника
  3. Історія трудової книжки

Трудова книжка є персональним документом, що підтверджує характер трудової діяльності і трудовий стаж працівника. Вона відноситься до числа обов'язкових кадрових (особистих) документів, які, поряд з паспортом, документом про освіту та ін., Необхідно надати при вступі на роботу.

У трудову книжку вносяться відомості про працівника, яку вони виконують, переведення на іншу постійну роботу, відомості про нагородження за успіхи в роботі, а також підстави припинення трудового договору (звільнення). Відомості про премії, передбачених системою оплати праці або виплачуваних на регулярній основі, а також дані про стягнення до трудової книжки не вносяться, за винятком, коли дисциплінарним стягненням є звільнення.

Якщо в трудовій книжці закінчуються чисті сторінки, в неї вшивається вкладиш, який оформляється в тому ж порядку, що і трудова книжка. Без трудової книжки вкладиш є недійсним. Порядок ведення, зберігання та обліку трудових книжок регламентується кількома нормативними документами:

За оцінкою фахівців більшість трудових книжок оформлені з порушенням як вимог закону, так і здорового глузду. Тим часом, правильне і акуратне заповнення трудової книжки, а також достовірність які у ній відомостей має пряме відношення до оцінки майбутніх пенсійних прав працівника.

Форми трудової книжки і вкладиша до трудової книжки затверджено.

Порядок отримання трудової книжки

У тому випадку якщо людина приймається на постійну роботу вперше, то трудова книжка оформляється роботодавцем. При цьому роботодавець має право стягнути з працівника вартість в розмірі понесених витрат на придбання бланків документів. Закон позбавляє від необхідності надавати трудову книжку і в тому випадку, якщо працівник є сумісником. Запис про сумісництво повинен зробити основний роботодавець, у якого людина зайнята на постійній основі (ст. 65 ТК РФ).

При оформленні на роботу до індивідуального підприємцю (ІП) вимога про видачу трудових книжок зберігається. Цей обов'язок була конкретизована з 23 березня 2008 року з набранням чинності Постанови Уряду Російської Федерації від 1 березня 2008 року № 132 «Про внесення змін до Постанови Уряду РФ від 16 квітня 2003 року № 225». Раніше працівникам, пов'язаним трудовими відносинами з ІП, доводилося використовувати для підтвердження трудового стажу інші документи: трудовий договір, розрахункові книжки, особові рахунки, відомості на видачу зарплати та ін. Індивідуальний підприємець не має право на отримання власної трудової книжки: його трудовий стаж прирівнюється до періоду нарахування страхових внесків до Пенсійного фонду РФ, куди йому слід звернутися за отриманням відповідної довідки для призначення майбутньої пенсії.

У разі відсутності в особи, що надходить на роботу, трудової книжки у зв'язку з її втратою, пошкодженням чи з іншої причини роботодавець зобов'язаний за письмовою заявою цієї особи (із зазначенням причини відсутності трудової книжки) оформити нову трудову книжку (дублікат). Для підтвердження трудового стажу та внесення відповідних записів в дублікат необхідно надати довідки, виписки з наказів, особові рахунки і відомості на видачу зарплати, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання, розрахункові книжки, посвідчення, характеристики, послужні списки та інші документи, містять відомості про періоди роботи. Якщо таких документів немає, то відрізки роботи відновлюються в судовому порядку.

Право на отримання нової трудової книжки було введено згідно з поправками в ТК РФ від 6 жовтня 2006 року. На практиці це призвело до ситуацій, коли працівник став навмисно «втрачати» трудової документ і обзаводитися кількома (паралельними) трудовими книжками. З точки зору закону, це не тягне за собою адміністративного покарання, але в майбутньому при оформленні пенсії у такого працівника можуть виникнути складнощі з визначенням трудового стажу. Наприклад, якщо кадровий співробітник вніс записи в дублікат книжки зі слів працівника (що є порушенням трудового законодавства), це може стати причиною істотного розбіжності інформації в різних трудових книжках працівника.

Як видається трудова при звільненні працівника

При звільненні роботодавець зобов'язаний видати трудову книжку та інші документи в останній день роботи, а також провести з ним остаточний розрахунок (ст. 84.1 і 140 ТК РФ). Запис про підставу і причину припинення трудового договору повинна бути внесена в точній відповідності з формулюваннями ТК РФ або іншого федерального закону із зазначенням відповідного посилання на нього. Якщо в день припинення трудових відносин працівник відсутній на місці або відмовляється від отримання трудової книжки, роботодавець повинен письмово повідомити його про необхідність отримати документ або дати свою згоду на відправку поштою.

При зверненні в кадрову службу працівник, який не отримав трудову книжку в день звільнення, повинен написати заяву, а роботодавець - видати йому документ не пізніше трьох днів з моменту подачі заяви. Якщо книжка не була повернута працівнику після його письмового звернення, роботодавець несе матеріальну відповідальність за те, що через відсутність трудового документа працівник позбавлений можливості працювати: він повинен сплатити середню заробітну плату до моменту видачі йому трудової книжки.

Трудові книжки, не одержані працівником при звільненні або в разі його смерті незатребувані родичами, зберігаються в архіві організації 75 років (ст. 664, затвердженого 25.08.2010 року Міністерством культури РФ).

На сьогоднішній день в Росії існують трудові книжки трьох видів: 1938 1973 і 2003 років. Всі три зразків трудових книжок дійсні і не вимагають заміни.

Історія трудової книжки

Питання введення трудових книжок встав перед радянським урядом в 1918 році, а перші трудові документи з'явилися вже в 1919 році. У ті часи вони служили головним документом, що посвідчує особу (до 1932 року паспортів в СРСР не було), і підставою для отримання продовольчого пайка. Трудова книжка містила дані про місця роботи, розмір заробітку, посібниках та страхові внески, шлюбі, прописку та військової повинності. Особи, які не працюють за наймом (ремісники, торговці, кустарі та ін.), Щомісяця вносили записи про заробіток під свою особисту відповідальність.

На титульній сторінці першої трудової книжки було написано: «Не трудящий, та не їсть!». За ухилення від отримання документа загрожувало тюремне ув'язнення до 6 місяців, а за його втрату - штраф, практично рівний середньої пенсії радянського громадянина. Трудова книжка зразка 1919 року видавалася при пред'явленні паспорта старого «царського» зразка, який вилучався при її видачі.

У 1923 році трудові книжки були скасовані, і на їх місце прийшли розрахункові книжки, які можна було отримати за місцем роботи.

У 1926 році з'явився новий документ - трудовий список, який по суті представляв аналог послужного списку, яке існувало ще до революції. У нього роботодавець включав дані про працівника: час прийому на роботу, посаду, розмір оплати праці та ін. Причини звільнення вносилися в трудовий список тільки на прохання працівника. Вказувати в ньому відомості, що порочать працівника, було заборонено.

Вказувати в ньому відомості, що порочать працівника, було заборонено

20 грудня 1938 року постановою Ради народних комісарів СРСР було прийнято постанову про введення трудових книжок єдиного зразка для робітників і службовців, зрівняти в очах бюрократії трудящих різних верств населення. Отримання трудової книжки ставало справою добровільною. Але без цього документа працівник не міг розраховувати на отримання картки на продукти.

Але без цього документа працівник не міг розраховувати на отримання картки на продукти

Трудова книжка зразка 1938 року залишалася незмінною аж до 1973 року, коли Рада Міністрів СРСР і ВЦРПС схвалив постанову «Про трудові книжки робітників і службовців». У 1975 році була введена трудова книжка колгоспника. В якості захисного елемента, як і в попередній серії, використовувалися змієподібні лінії.

В даний час діє Постанова Уряду Російської Федерації від 16 квітня 2003 року № 225 «Про трудові книжки», затверджене Постанова Міністерство праці та соціального розвитку РФ. Завдяки йому в 2004 році трудящі змогли отримати трудову книжку нового зразка з російським гербом і підвищеним рівнем захисту від підробок. Листи бланків були скріплені спеціальним швом, на папері з'явилися водні знаки, а в ультрафіолеті читалася напис «Трудова книжка».

У 2011 році в Міністерстві охорони здоров'я і соціального розвитку РФ було піднято питання про скасування трудових книжок. Доцільність проведення цього заходу чиновники пояснюють тим, що функції трудової книжки сьогодні беруть на себе інші документи: трудовий договір (накази про прийняття на роботу та звільнення) і з 1 січня 1997 року система персоніфікованого обліку в ПФР і ФСС. На даний момент для отримання виписки про стаж досить звернутися до відповідних територіальних органів.

Завантажити:

Форма трудової книжки
Форма вкладиша до трудової книжки

Тетяна Войцехович

фото: трудові-кніжкі.рф, www.arsvo.ru, berkovich-zametki.com
www.kdelo.ru, tsiplev.ucoz.ru, otchetonline.ru, myaktobe.kz

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация