Тульський державний музей зброї

У центрі Росії на древньої слов'янської землі є старовинне місто Тула. Тут в 1712 році цар Петро I заснував перший в Росії казенний збройовий завод.

У 1724 році сенат затвердив Указ Петра I: "... старовинні гармати і фузії не переливалася і не псувати, а здавати як курйози в цейхгаузи на збереження", завдяки якому на Тульському збройовому заводі стали збирати зразки зброї, а створена в 1775 році за розпорядженням Катерини II Палата рідкісного і зразкового зброї поклала початок заводському музею.


З музеєм знайомилися міністри і генерали, члени царської родини, іноземні гості, і тільки після постанови Центрального правління артилерійських заводів, яке визначило значимість заводського музею, 16 листопада 1924 року експозиція була відкрита для огляду.

У роки Великої Вітчизняної війни фонди музею перебували на Уралі, куди було евакуйовано основне виробництво збройового заводу; 12 грудня 1945 року музейні експонати були повернуті в Тулу, а в 1959 році музей розмістили в одному з адміністративних будівель в центрі міста.

Сьогодні музей експонує і зберігає свої колекції в старовинній будівлі на території Тульського кремля. І це вже не заводський музей: в серпні 1996 року уряд Російської Федерації прийняв постанову "Про створення Тульського державного музею зброї".

І це вже не заводський музей: в серпні 1996 року уряд Російської Федерації прийняв постанову Про створення Тульського державного музею зброї

На відміну від Ермітажу, Збройової палати, Історичного музею, де тульську зброя представлена ​​в основному зразками з художньою обробкою, Тульський державний музей зброї в своєму розпорядженні зборами тульського зброї від петровських часів до наших днів. Завдяки тому, що історія експонатів простежується в архівних документах, колекція має величезне історичне значення.
Самими значущими є збори холодної та вогнепальної зброї тульського виробництва: адже Тульський збройовий завод з початку XVIII століття стає центром збройового виробництва Росії, і дуже скоро його продукція отримує світову популярність.

Колекція холодної зброї досить різноманітна і дозволяє простежити в загальних рисах зміна форм і видів холодної зброї з XVII по XX століття. Представлені шпаги, палаші, шаблі західноєвропейських країн, переважно кінця XIX - початку XX століть. Східне холодна зброя дає можливість познайомитися з своєрідними його формами.

Колекція ручної вогнепальної зброї унікальна і охоплює період з XVII до середини XIX століття. Виготовлено воно не тільки в Тулі, але і в Олонце, Сестрорецьку, Іжевську.

Східне вогнепальну зброю, що зберігається в музеї, дає досить повне уявлення про художньому напрямку і розвитку збройового виробництва в Туреччині та Ірані, а також про різні типи та види східного зброї.
Значне місце займає західноєвропейська вогнепальну зброю, виконане в Бельгії, Німеччині, Франції, Англії, Італії. Зброя цих країн цікаво своєрідністю типів механізмів і систем.

Численні і становлять інтерес колекції бойової зброї, що застосовувався в роки першої другої світових воєн.

Багато роботи тульських зброярів є рідкісними пам'ятками, що не мають аналогів. Цю групу пам'ятників доповнюють зразки зброї, виготовленого в пам'ять про відвідини Тульського збройового заводу царюючих осіб і Великими князями.

Вироби тульських зброярів відрізняються великою майстерністю художньої обробки металу і дерева, а також якістю технічного виконання зброї. Ці особливості тульського виробництва яскраво відбилися в мисливській зброї, представленому в музеї окремої колекцією.

Будучи одним з найчисленніших в музеї, зібрання мисливської зброї дає можливість познайомитися з виробами тульських майстрів протягом ХVIII - ХХ століть.

Особливе місце займає колекція спортивної зброї тульського виробництва, яка відображає історію розвитку вітчизняного стрілецького спорту і відрізняється різноманітністю типів, видів і систем.

Особливе місце займає колекція спортивної зброї тульського виробництва, яка відображає історію розвитку вітчизняного стрілецького спорту і відрізняється різноманітністю типів, видів і систем

Тульське спортивно - мисливська зброя, експонуються в музеї, не раз було відзначено високими нагородами на Всесвітніх виставках і ярмарках.

Особливий інтерес викликає автоматичну зброю, а багато зразків стрілецько-гарматного озброєння, які стоять сьогодні на озброєнні літаків, кораблів і бронемашин, не мають аналогів за кордоном. Велика частина наявних в музеї зразків розроблена і виробляється в Тулі, що є яскравим свідченням пріоритету тульської конструкторської думки.

Колекція зброї спеціального призначення відрізняється різноманітністю: тут малогабаритні пістолети - кулемети; автомати та пістолети, призначені для стрільби під водою, безшумна зброя, а також стріляє ніж розвідника і інші зразки, спеціально сконструйовані для вирішення специфічних вогневих завдань.

Колекція зброї спеціального призначення відрізняється різноманітністю: тут малогабаритні пістолети - кулемети;  автомати та пістолети, призначені для стрільби під водою, безшумна зброя, а також стріляє ніж розвідника і інші зразки, спеціально сконструйовані для вирішення специфічних вогневих завдань

Великі відомості з історії зброї та збройового виробництва містить стислі архіви і бібліотека музею.

Значну частину документального фонду складають фотографії, документи та негативи, що відображають історію збройового виробництва в Тулі. Серед них царські грамоти XVII - XX століть, почесні дипломи з вітчизняних і зарубіжних виставок; художньо оформлені пам'ятні адреси до 200 - річчя Тульського Імператора Петра Великого збройового заводу та інші матеріали, що висвітлюють головні етапи в історії найстарішого оборонного підприємства Росії.

У бібліотеці музею представлена ​​література з історії розвитку зброї з найдавніших часів до наших днів як в Росії, так і за кордоном.
У зборах книг великий інтерес представляють праці, що знайомлять з історією Тульського збройового заводу. На особливу увагу заслуговують зібрання російських військових журналів як дореволюційних, так і виданих в 30-40 - х роках XX ст.

Тульський державний музей зброї - це єдиний в Росії музей, де можна простежити еволюцію російського стрілецької зброї, розвиток інженерно - технічної думки, прогресу російської промисловості, де можна познайомитися з неперевершеною майстерністю тульських зброярів, мистецтво яких скидається на мистецтво косого тульського Лівші, підкувати англійську сталеву блоху Тульський державний музей зброї - це єдиний в Росії музей, де можна простежити еволюцію російського стрілецької зброї, розвиток інженерно - технічної думки, прогресу російської промисловості, де можна познайомитися з неперевершеною майстерністю тульських зброярів, мистецтво яких скидається на мистецтво косого тульського Лівші, підкувати англійську сталеву блоху .

Особливою пристрастю, традицією тульських зброярів є виготовлення діючих мініатюрних моделей зброї і інших "курйозних" речей. Вважається, чим менше виріб, тим вище мистецтво майстра.
Це: гвинтівка системи Крнка, калібр 5 мм, вага 217,5 грама; стрілецька гвинтівка зразка 1870 року калібр 3,5 мм, вага 185 грамів; гвинтівка зразка 1891 року конструкції С.І.Мосіна, калібр 3 мм, вага 170 грамів; два револьвери шпилькової системи Лефоше; шомпольні і куркові мисливські рушниці. Всі ці "бойові малятка" були разом з іншими виробами тульських зброярів відзначені на Паризькій виставці 1900 року Золотою медаллю і Дипломом I ступеня.

Наявність унікальних експонатів і багатих колекцій дозволило Тульському музею зброї знайти широку популярність і світову популярність. Музей включений до збірки "100 великих музеїв світу", як найстарший і унікальний музей Росії Тульський музей зброї занесений в вітчизняну книгу рекордів "Диво", в 1994 р музею була присуджена премія "За великий внесок у відродження культури і моральності міста Тули", в 2001 році він став дипломантом Всеросійського конкурсу "Кришталевий глобус", в 2006 р - переможець акції "Улюблений Тули куточок" в номінації "Улюблений музей".

Музей працює: з 10.00 до 16.45. Перерва з 13.00 до 14.00
Вихідні дні - понеділок, вівторок.
В останній четвер кожного місяця - санітарний день

Вхід:
Для дорослого 80 рублів
Фото - 100 рублів
Є пільги для студентів і соц.групп населення

Адреса

300000, г. Тула, Кремль

Телефон: (4872) 31-24-06 Факс: (4872) 36-46-86.

Як дістатися

Від Москви: з Курського вокзалу на поїзді або електропоїзді;
У Тулі: від Московського вокзалу тролейбуси N 6, 7, 8 до зупинки "Радянська"

Nia 30 листопада 2010 о 22:16

Виділити в результатах пошуку

додатково

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация