Туреччина: гареми знову в моді?

Через кілька днів після того, як в найбільших містах Туреччини з нагоди Міжнародного жіночого дня пройшли багатотисячні демонстрації проти політики президента Реджепа Ердогана по відношенню до жінок, дружина президента Еміне заявила, що гареми були чудовою школою життя для жінок і як явище історії заслуговують похвали і визнання.

Через кілька днів після того, як в найбільших містах Туреччини з нагоди Міжнародного жіночого дня пройшли багатотисячні демонстрації проти політики президента Реджепа Ердогана по відношенню до жінок, дружина президента Еміне заявила, що гареми були чудовою школою життя для жінок і як явище історії заслуговують похвали і визнання

«Гареми були осередком, де жінки готувалися до життя, здобували освіту і займалися благодійністю, - сказала Еміне Ердоган на прес-конференції в Анкарі. - Усім цим керували матері султанів, які безумовно зіграли позитивну роль в нашій історії ».

Висловлення першої леді країни викликало хвилю критики і обурення в соціальних мережах. Так, історик, професор Стамбульського університету Озлем Курумлар написав в твіттері, що дружина президента не тільки образила такою заявою жінок, але ще і показала, що погано знає історію. «Наприклад, за часів Мурада III (дванадцятого султана Османської імперії, що правив в XVI столітті), єдине, що було заборонено в гаремах, це книги», - зазначив учений.

«Нас хочуть повернути в минуле, коли жінка не мала права голосу і не вважалася людиною. Такі заяви - справжня ганьба для нашої країни », - написала мешканка Анкари під ніком çiçek в своєму Twitter.

Треба зауважити, що нинішній президент Туреччини неодноразово заявляв про свою прихильність ісламським принципам і цінностям старої Османської імперії, піддаючи сучасних жінок критиці за їх «волелюбність і незалежність» і нагадуючи їм, що їх головна роль полягає в народженні і вихованні дітей і повній слухняності чоловіку. Так, в 2013 році, ще будучи прем'єр-міністром, Ердоган закликав турецьких жінок народжувати не менше трьох дітей, оскільки «це корисно для країни і для здоров'я», і звинуватив тих, хто наважується на аборти або застосовує контрацепцію, в зраді інтересів країни.

Члени турецького уряду намагалися не відставати від національного лідера. Наприклад, в 2014 році віце-прем'єр Бюлент Аринч публічно порадив жінкам поводитися стримано і не сміятися голосно на публіці, так як це «непристойно».

«Жінкам слід завжди залишатися вихованими, чітко розрізняючи, що пристойно, а що - ні
«Жінкам слід завжди залишатися вихованими, чітко розрізняючи, що пристойно, а що - ні. Вони повинні захищати честь свого чоловіка, а не розмовляти годинами по телефону або голосно сміятися в громадських місцях, залучаючи непотрібну увагу », - заявив Алинч.
На слова віце-прем'єра швидко відреагували користувачі соцмереж, які почали викладати в твіттер і фейсбук фотографії усміхнених дівчат.

Тим часом проблеми жінок в Туреччині не обмежуються неполіткоректними висловами представників владної еліти. Так, адвокат з прав жінок Нурі Кадан, яка очолює Бюро юридичної підтримки в Ізмірі, в статті, опублікованій в Hurriyet Daily News, привела жахливу статистику, згідно з якою за останні 10 років в країні різко зросла кількість жінок, які зазнали насильства з боку своїх чоловіків або партнерів . При цьому саме насильство стало більш витонченим і варварським, заявляє адвокат. «За останній час я стикалася з випадками, коли жінок катували і різали, а потім закопували і спалювали їх трупи».
Адвокат також зазначила, що статистика таких злочинів ретельно приховується урядом, проте, за її словами, тільки за останні 5-7 років жертвами домашнього насильства стали 5-6 тис. Турецьких жінок.

Крім того, адвокат нагадала про проблему «ранніх шлюбів», зазначивши, що якщо в 2012 році «близько 20 тис
Крім того, адвокат нагадала про проблему «ранніх шлюбів», зазначивши, що якщо в 2012 році «близько 20 тис. Батьків мали намір видати заміж дочок, які ще не досягли 16 років», то в 2015-му кількість весіль з неповнолітніми нареченими перевищило 181 тис. Наслідками таких весіль є висока смертність жінок під час пологів і відсутність можливості отримати будь-яку освіту.

У свою чергу, турецька правозахисниця Санем Деніз Курал стверджує, що тільки в 2014 році в країні було вбито 294 жінки, проте уряд відмовляється визнати цю статистику.

А журналістка Джейда Улукайя склала «карту злочинів проти жінок», взявши за основу повідомлення про кількість жертв з газет. В результаті журналістка знайшла дані про 1134 вбивств жінок, скоєних в період з 2010 по 2015 рр. При цьому виявилося, що більшість жертв були вбиті чоловіками або колишніми чоловікам (608 випадків), партнерами або колишніми партнерами (161 випадок). Головною причиною злочинів було бажання жінки розлучитися або припинити відносини.

«За кордоном» вдалося поговорити з учасницею демонстрації в Анкарі в Міжнародний жіночий день, що складається в одній з опозиційних партій Туреччини. Через побоювання за власну безпеку вона побажала зберегти анонімність.

«Нам забороняють голосно сміятися, а тим часом сотні жінок гинуть від рук своїх чоловіків, батьків і коханців, а уряд мовчить про це, - сказала вона. - Секс до шлюбу до сих пір стає приводом для засудження. У багатьох сім'ях батьки забороняють своїм дочкам здобувати освіту і навіть б'ють їх, якщо вони, наприклад, багато читають. Все це просто немислимо. У той же час наші політики говорять, що народжувати - це наша національна обов'язок, як служба в армії для чоловіків, а все інше - лише марна трата часу. Нас хочуть повернути назад в ісламське суспільство, коли ми не мали права голосу. Вони вже стали хвалити гареми ... Зовсім сором втратили! »

Втім, наша здаватися наша співрозмовниця не збирається. «Ми будемо виходити на вулиці знову і знову, писати петиції, просити допомоги ООН. Вони не залякають нас, ми будемо боротися за своє право бути людьми в своїй власній країні », - заявила вона.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация