турецька ліра

Турецька ліра (позначають TRY) - національна валюта Туреччини. Одна ліра дорівнює 100 Куруш.

Крім Туреччини ліра використовується як засіб платежу в турецькій частині Кіпру.

Емісію турецької ліри контролює - Центральний банк Туреччини (англ. Central Bank of the Republic of Turkey). Монети чеканить Турецький державний монетний двір. В обігу знаходяться банкноти номіналом 5, 10, 20, 50, 100, і 200 лір, монети гідністю 1 ліра, 1, 5, 10, 25 і 50 курушів.

Курс турецької ліри по відношенню до інших валют встановлюється в ході торгів на міжнародному валютному ринку залежно від попиту і пропозиції. Такий спосіб визначення курсу називається вільною конвертацією. Рішення про вільну конвертацію валют було прийнято країнами-учасниками Міжнародного валютного фонду (МВФ) в середині сімдесятих років XX століття в якості одного з основоположних принципів Ямайської валютної системи. Її особливістю є вільно плаваючі курси валют, значення яких встановлюється в залежності від попиту і пропозиції на валютному ринку.

В середні віки лірою називали спеціальну міру ваги - трійський фунт, що служив для зважування срібла (лат. Libra). Турецька ліра була введена в обіг в 1844 році у вигляді золотої монети, рівної ста піастрам. До цього моменту грошова система Туреччини була слаборазвита: починаючи з середини XV століття, основною грошовою одиницею по черзі були акче, пара, куруш (які також називали піастрами), при цьому в грошовому обороті країни велику роль грали іноземні золоті і срібні монети.

З 1870 року основною грошовою одиницею Туреччини стала ліра, що ділилася на 100 курушів, при цьому один куруш дорівнював 40 пара. У 1930 році була зроблена спроба прив'язати курс турецької ліри до фунту стерлінгів , Проте в цей момент почалася девальвація фунта і Великобританія відмовилася від золотого стандарту своєї валюти, в зв'язку з чим прив'язка до фунту стерлінгів діяла нетривалий час. З 1931 по 1936 роки курс турецької ліри був прив'язаний до французького франка.

З 1935 року курс турецької ліри була прив'язана до долара США . З 1946 по 1960 роки курс турецької ліри був зафіксований до долара США по курсу 2,8: 1. У 1947 році Туреччина приєдналася до Бреттон-Вудським угодами і стала членом Міжнародного валютного фонду (МВФ). Наростаюча інфляція знижувала купівельну спроможність ліри, тому Туреччина була змушена штучно завищувати курс національної валюти щодо курсу ключової валюти - долара США , Щоб підтримувати твердий обмінний курс у відповідності зі своїми угодами з МВФ. Ця політика призвела до девальвації турецької ліри і в 1960 році турецька валюта впала до співвідношення 9 лір за один долар США . В результаті постійного зростання інфляції до 2001 року курс турецької ліри по відношенню до долара США становило вже 1,65 млн: 1. У 2001 році в Туреччині була введена в обіг банкнота, що мала на той момент найбільший в світі номінал - 20 млн. Лір.

У 2005 році в Туреччині була проведена деномінація з одночасним введенням в обіг монети і банкнот нового зразка. Що вийшли з обігу грошові знаки обмінювалися на нові з розрахунку 1 до 1 000 000. При цьому національна валюта змінила назву на «нова турецька ліра» (тур. «Yeni türk lirası»). Центральний банк Туреччини оголосив, що визначення «нова» буде присутній в назві валюти тільки в період з 1 січня 2005 по 31 грудня 2008 року. У 2009 році в обіг були введені нові серії турецьких монет і банкнот, в яких визначення «нова» більше не було присутнє.

У 1980 році було прийнято рішення про перехід турецької валюти до плаваючого курсу, при збереженні принципу множинності валютних курсів, коли для різних типів операцій використовуються неоднакові курси обміну національної валюти. До теперішнього часу плаваючий курс турецької ліри носить керований характер.

Турецька ліра відноситься до нестабільним валютам, її рух в найбільшою мірою залежить від суверенного рейтингу і загального стану на світовому фінансовому ринках.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация