турецькі гроші

  1. Турецькі банки:
  2. Іноземні банки:

Державна валюта Туреччини - нова турецька ліра, що має позначення YTL або TL. У деяких курортних містах і районах з великою кількістю туристів (Laleli в Стамбулі), як правило, приймають долари, євро, а місцями (наприклад, курортне містечко Кушадаси на Егейському узбережжі) і англійські фунти стерлінгів. В іншому необхідно використовувати турецькі ліри. З російськими рублями і українськими гривнями в Туреччині робити нічого - їх не беруть ніде. Обмінних пунктів в Туреччині величезну кількість. Якщо не знаєте де міняти валюту - робіть це в туристичних районах, банках, готелях і аеропортах.

Майте на увазі, що якщо ви обмінюєте іноземну валюту в турецькі ліри в аеропорту, вам доведеться заплатити комісію (зазвичай від 2 до 5 відсотків від суми) за обмін, та й курс обміну буде далеко не на вашу користь. Наприклад в залі прильоту міжнародного аеропорту Ататюрка (Ataturk Havalimani) в Стамбулі знаходиться відразу кілька офісів банків і національної поштової служби, де цілодобово обмінюють гроші. Курс обміну у всіх абсолютно різний, як і сума комісії.

Дуже багато хто ставить питання - як провозити гроші: готівкою або на карті. Відповідь проста - частина готівкою, частина - на карті. Готівкові гроші можуть знадобитися на паспортному контролі. Просять їх пред''явіть вельми рідко, але ніхто від цього не застрахований. Справа в тому, що в Туреччині ніхто не відміняв закон, що вимагає від в'їжджають в країну мати на руках обгрунтування прильоту (туристичний ваучер, турпутівки, запрошення на захід) і готівкові гроші з розрахунку 50 доларів на добу. На ділі це вимога виконується далеко не завжди, але якщо ви - дівчина і їдете до Туреччини (нема на середземноморські курорти) вперше - в половині випадків вас перепровадять до спеціальної стійки, де ви повинні будете все це пред'явити. Пластикова карта в цьому випадку аргументом не буде, навіть якщо на ній весь держбюджет країни.

Оптимальний варіант - приїхати з готівкою, маючи з собою пластикову карту (бажано Visa, Master Card). Карти систем VISA Electron, Maestro і American Express досвідчені туристи радять не брати, так як деякі банкомати просто не сприймають їх серйозно і часто затримують, що зазвичай відбиває все бажання продовжувати відпочинок в Туреччині. Класичні VISA і Master Card приймаються абсолютно повсюдно і обслуговуються усіма банкоматами. До речі, система розрахунку пластиковими картами в Туреччині куди більш розвинена, ніж в Росії, тому кількість банківських офісів і банкоматів в містах просто перевищує всі мислимі межі.

Практично всі банкомати країни «говорять» на основних європейських мовах (німецька, російська, французька). По-англійськи і по-турецьки, зрозуміло, «говорять» всі банкомати (ATM). Деякі банкомати запрограмовані на видачу певної максимальної суми грошей. Звичайний щоденний ліміт для більшості карт (за винятком «золоті», «платинові» та інші привілейовані карти) становить 300-400 євро. Настійно рекомендується не знімати гроші потроху - комісія за кожну транзакцію составлят від 2 до 7 відсотків (податок 2,75% і операційна комісія банку). Виключно для довідки (нема на правах реклами) скажімо, що якщо у вас є карта «Ощадбанку», то ви можете знімати готівку в банкоматах DENIZ BANK без будь-яких комісій.

Як ради: рекомендуємо не користуватися за кордоном картами, заведеними в Росії, але підключені до рахунку в іноземній валюті. Це обійдеться вам значно дорожче, коли прийде час знімати гроші. Не секрет, що багато банків встановлюють просто грабіжницький курс обміну валюти. Так ось, якщо ви захочете зняти гроші в лірах - вам буде несолодко. Термінал буде конвертувати долари на вашому рахунку в рублі, щоб за курсом вашого банку переконвертувати їх в ліри. Подвійна конвертація нерідко «з'їдає» істотний відсоток, тому беріть просту рублеву карту. Це дозволить значно заощадити.

Візьміть до уваги той факт, що в Туреччині ходовими вважаються дрібні купюри і будьте готові до того, що прийшовши на сніданок і розплатившись купюрою в 200 лір, здачу ви будете чекати до обіду. Тому намагайтеся обмінювати гроші з розміном, тобто так, щоб мати якомога більше дрібних купюр номіналом 5, 10 і 20 турецьких лір. Якщо ви приїжджаєте в курортні райони Туреччини або перебуваєте в стерильних зонах аеропортів - майте місцеву валюту, інакше конвертація в євро і долари засмутить вас своєю невигідністю. У крамницях торговців на численних базарах різниці у валюті іноді немає зовсім. Тобто товар коштує умовно 50 ... і неважливо чого: лір, доларів або євро. Тому мати в кишені ліри не просто зручно, але й вигідно.

Прилітаючи до Туреччини, подбайте про те, щоб у вас з'явилися дрібні монети в 50 курушів і 1 ліру (до речі, маленька пляшка води на вулиці коштує 50 курушів, велика - 1 ліру ... і так по всій країні). Ними дуже зручно розплачуватися в терміналах і автоматах, багато з яких не видають здачу. Особливу увагу зверніть на те, якого зразка гроші дійсні в Туреччині. Нерідкі випадки, коли на ринках вам можуть насипати цілий кишеню монет, до Туреччини зовсім не відносяться. Походження такої валюти може бути будь-яким - від азербайджанської до туркменської. Тому уважно вивчіть зразки турецьких грошей і дивіться на здачу. У Туреччині діють такі гроші:

СИМВОЛ (так-так, він існує):

СИМВОЛ (так-так, він існує):

МОНЕТИ:

МОНЕТИ:

У Туреччині, як ви можете бачити на зображенні вище, в обігу перебуває 6 видів монет номіналом в 1 куруш, 5 куруш, 10 куруш, 25 куруш (немає на картинці), 50 куруш і 1 ліра.

До речі, «нова турецька ліра» (TRY, YTL) з 1 січня 2010 року було вилучено з обігу, і втратила статус «нової», ставши просто «турецької лірою». Старі гроші приймалися в магазинах до 31 грудня 2009 року. До речі, ринкові торговці часом приймають старі гроші, що залишилися в гаманцях туристів, раніше бували в Туреччині. Але не зіштовхує відгуляв своє валюту в магазинах. Обміняти купюри старого зразка можна до 31 грудня 2020 року в центробанку і відділеннях Ziraat Bankasi. Старі ж монети залиште собі на пам'ять - їх закінчили приймати 1 січня 2010 року.

Нижче наведені зразки купюр турецьких лір номіналом в 5 лір, 10 лір, 20 лір, 50 лір, 100 лір і 200 лір.

БАНКНОТИ:

Помітили різницю в розмірі купюр? Не подумайте, це не помилка! Всі турецькі банкноти відрізняються за розміром. Чим більше номінал - тим більше купюра. Незмінні на грошах лише деякі системи захисту від підробок.

Для того, щоб краще вивчити турецькі гроші - скачайте офіційну брошуру. Там є вся інформація про те, які гроші сьогодні в ходу, які особливості їх захисту. Іншими словами, підкованого інформацією людини обдурити набагато складніше. Завантажити брошуру можна тут - http://www.tcmb.gov.tr/tlkampanya/download/tl_profesyonel_specimen.pdf

Обміняти валюту можна в будь-якому відділенні банку, але з російськими рублями і українськими гривнями можуть бути проблеми, так як валюта ця в Туреччині дуже не популярна і може не прийматися банками. Тому подбайте про те, щоб ввозити до Туреччини долари або євро - так надійніше. Нижче наведемо список банків, на офіційних сайтах яких є курси обміну. Таким чином, ви прямо з дому можете вибрати банк, де вам буде вигідно обміняти валюту. Зауважте, що в Туреччині діє велика кількість зарубіжних банків, офіси яких можуть бути і в Росії. Тому якщо ви є щасливим володарем банківської карти одного з них - вам вдасться уникнути комісій при знятті готівки. Отже, список банків:

Турецькі банки:

Turkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasi

Turkiye Halk Bankasi

Turkiye Vakiflar Bankasi

Adabank

Akbank

Alternatif Bank

Anadolubank

Sekerbank

Tekstilbank

Turkish Bank

Turk Ekonomi Bankasi

Turkiye Garanti Bankasi

Turkiye Is Bankasi

Yapi Kredi Bankasi

Іноземні банки:

Birlesik Fon Bankasi

Arap Turk Bankasi

Citibank

Denizbank

Deutsche Bank

Eurobank Tekfen

Finansbank

HSBC Bank

ING Bank

Fibabanka

Turkland Bank

Bank Mellat

Habib Bank Limited

JP Morgan Chase Bank

Royal Bank of Scotland

WestLB AG

Bank Asya, Asya Katilim Bankasi

Albaraka Turk Katilim Bankasi

Kuveyt Turk Katilim Bankasi

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация