Тури в Гданськ 2019 від прямого туроператора

  1. Історія Гданська.
  2. Вільне місто Данциг.
  3. післявоєнний період
  4. пам'ятки

Герб Гданська

Гданськ в 1308-1466 і 1793-1945 роках носив назву Данциг.
Місто в північній Польщі, близько 500 000 жителів. Разом з сусідніми Сопотом та Гдинею утворює агломерацію Труймясто - «Трёхградье» із загальним населенням близько мільйона.

Гданськ - великий порт на Балтійському морі, центр промисловості, зокрема нафтохімічної і машинобудування (розвинені суднобудування і судноремонт).

Історія Гданська.

Гданськ вперше згадується в літописі в 997 році в зв'язку з місією святого Адальберта (Войцеха) в Пруссію. Однак за даними археологічних розкопок, поселення на місці Гданська існувало вже в п'ятому столітті. Німці стали селитися в місті з XII-го століття.

14 листопада 1308 року Гданськ був захоплений лицарями Тевтонського (Німецького) ордену і був приєднаний до Пруссії. Місто було перейменовано в Данциг. З 1361 року Гданськ стає членом Ганзейського союзу - одним з найважливіших її членів.

У 1466 році, після закінчення Тринадцятирічної війни Тевтонського ордена з Польщею, в ході якої орден зазнав поразки, Гданськ був возз'єднував з Польщею і йому було повернуто його первісну назву. Однак місто отримало від польського короля Казимира широкі привілеї, завдяки яким його залежність від Польщі фактично виявилася номінальною: місто самостійно вибирав посадових осіб, вів майже незалежну зовнішню політику і обладалал монетної регалії.

В ході Війни за польську спадщину місто було взято військами російського генерала Мініха. У 1793 році, в результаті поділу Польщі, Гданськ дістався Пруссії і знову став Данцигом. Після взяття в 1807 році французами Данциг був оголошений вільним містом (Данцигской республіка), але після руйнівної облоги в 1813 повернувся до Пруссії.

Вільне місто Данциг.

Вільне місто Данциг - місто-держава, утворений 10 січня 1920 року згідно з 11-го розділу 3-й частині Версальського договору 1919 року. На його території знаходилися власне місто Данциг і понад 200 дрібніших населених пунктів колишньої Німецької імперії. Відповідно до рішення Ліги Націй місто не був частиною ні Німеччини, ні Польщі. Однак місто не було незалежним: він перебував під протекторатом Ліги Націй і входив до митного союзу з Польщею. Польща мала також особливі права в місті. Більшість населення Данцига було німецьким.

Після початку німецького вторгнення в Польщу Данцигской уряд проголосив місто частиною Німеччини. 30 березня 1945 року в ході Східно-Померанський операції Данциг був узятий радянськими військами. Відповідно до рішення Потсдамської конференції територія Вільного міста Данциг була передана Польщі. Місто отримало польське ім'я Гданськ.

післявоєнний період

Відразу ж після війни, вже в кінці сорокових років, незважаючи на значні економічні труднощі, в Гданську почалося відновлення старого міста. Цей процес не завершений досі, хоча велика частина робіт вже виконана. У здебільшого не відновленими залишаються руїни зернових комор на острові складів і острові Оловянка. В цілому ж старе місто відновлений майже повністю.

У 1981 році в Гданську виник незалежна профспілка суднобудівників «Солідарність», на чолі якого став зварювальник з гданської судноверфі Лех Валенса. Діяльність цієї профспілки стала одним з факторів розпаду соціалістичної системи. Згодом Лех Валенса став президентом Польщі.

пам'ятки

Старе місто являє собою архітектурний комплекс 13-18 століть. Основні визначні пам'ятки:

Костел Святої Діви Марії (Марьяцкий), другий за величиною в Європі (після Кельнського собору) і в той же час найбільший цегельний храм в Європі. Побудований в XIII-XVI століттях в строгому готичному стилі. Майже повністю зберігся під час штурму міста в 1945 році (обвалилася частина склепінь, згодом відновлення в бетоні).
Королівський тракт - парадний в'їзд до міста, що починається у комплексу міських воріт (Високі ворота, Злодейские ворота і Золоті ворота), далі тракт йде по вулиці Длугою (Довгою) і закінчується на площі Длугим Тарг (Довгий ринок).
На Длугим Тарзі знаходяться багато пам'ятників епохи Ренесансу:
міська ратуша,
двір Артуса,
фонтан Нептуна,
Золотий Будинок,
Зелені ворота,
Острів складів,
Абатський палац в Оліві.

У Гданську розташовано багато музеїв, в тому числі галерея живопису. Цікавий археологічний музей, розташований в історичному центрі міста. Там же розташований Гданський Морський музей. До морського музею відноситься також і Журав - спорудження XV століття, що поєднувало в собі кілька функцій - міських воріт, оборонної вежі та портового крана. До початку двадцятого століття Журав був найбільшим портовим краном Європи. Його також використовували для установки щогл на кораблі. Журав є одним із символів Гданська.

У передмісті Гданська розташований зоопарк.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация