Туризм, вода і трохи науки :)

Пити треба всім
Пити треба всім. Туристам - тим більше. Навантаження в походах зазвичай призводять до втрати вологи, а наслідки зневоднення організму серйозно позначаються на суглобах і кровоносній системі. Якщо Ви в гірському поході, дуже радиться пити мало води з ростом навантажень, наприклад, коли людина йде в гору. Вода потрапляючи в організм, щоб бути доставленої в клітини тіла, потрапляє спочатку в кров. Значить, серцю, замість, наприклад, 4 літрів крові, треба «прокачувати» вже 5. Це і є причина, чому пити на підйом не варто. Якщо утриматися від пиття не можете, спробуйте обдурити організм - набрати води в рот, прополоскати і сплюнути. Не виходить? Пийте тоді по чуть-чуть: рідина в будь-якому випадку буде надходити в кров повільно, а значить, насичення тканин і зникнення почуття спраги настане тільки через 20 хвилин, а то й пізніше.
Хтось може порадити пити води менше, коли дуже хочеться. Навпаки: в деяких випадках доведеться змушувати себе пити воду. Наприклад, з висотою вологість повітря поступово падає, він стає сухішою, а значить Ви більше видихаєте вологи зі свого організму. Деякі туристи не можуть змусити пити себе «бридку» стерильну воду льодовика. У таких випадках вдаються до хитрощів: заварюють слабкий чай, який злегка цукром. До речі, чай - непоганий засіб для адаптації на висоті. Завгоспу на замітку: беріть з собою більше цукру. Солодке і особливо згущене молоко добре йдуть в поході :)
Гарячі напої і той же самий чай - прекрасно підтримують сталий під час спеки «ритм терморегуляції» - охолодження за рахунок випаровування рідини з поверхні шкіри. Жителі жарких країн не випадково його п'ють саме гарячим. Тут включається чиста фізика. Досить порівняти цифри:
* Питома теплоємність води або витрати тепла для нагріву 1 літра води на один градус = 4200 джоулів. Нагрівається вода, покладемо, на 100 градусів - від 0 до температури кипіння. Помножте на 100, отримаємо: 420 000 джоулів. Саме стільки здатний «забрати» тепла з Вашого тіла 1 літр води, при нагріванні від 0 до 100.
* Питома теплота пароутворення: 2 300 000 джоулів (на літр). Тобто, випаровується вода, улетучиваясь, забирає з собою більше тепла ?!
Так це так! Що випаровується з тіла вода (переходить в пар!) Охолоджує його в 5 разів ефективніше, ніж проста холодна вода. Значить, важливо не пити холодну воду, а підтримувати випаровування рідини: продовжувати пити гарячі напої. Найкраще з малим вмістом цукру. Зазначу, що солодка холодна «газована вода» в спеку більше розпалює спрагу, ніж її знижує. Добре придумано: в склянці цукру так багато, що навіть випитого не вистачає для його «обробки», а значить, «відтягується» вода з організму: в тому числі і та, що збиралася «випаруватися». Жага збільшується. Пити хочеться більше, а значить, купувати ще солодкої води і ще ... Цілком приклад цукрової наркоманії!
Придивіться до жителів жарких областей, наприклад, жителям Азії: вони п'ють порівняно мало чистої холодної води, але споживають під час переходів гарячі напої! Те, що вони краще втамовують спрагу і краще заповнюють потреба організму в рідині - оману. А ось охолодити організм, збільшивши випаровування рідини шляхом прийняття цієї самої гарячої рідини - це розуміння законів фізики. Популярніше висновок звучить так: хочете охолодитися під час спекотного підйому - пийте побільше гаряченького і менш солодкого. Здоров'я вам! :)
З повагою, Михайло Шабанов,
Росія, Крим, Сімферополь.

Не виходить?
Тобто, випаровується вода, улетучиваясь, забирає з собою більше тепла ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация