Туркменістан відмовляється називати війну 1941-1945 років Великої Вітчизняної

У Туркменістані Велика Вітчизняна війна перестала вважатися такою. У країні відзначили 9 травня, проте вже на наступний день туркменські ЗМІ вживали вираз "Війна 1941-1945 років". Туркменія не перша і не остання в цьому ряду. Тільки дві країни - Росія і Білорусія використовують термін Велика Вітчизняна війна в шкільних підручниках.

Колишні республіки Радянського Союзу поступово відучують своїх громадян вважати війну 1941-1945 років вітчизняної. Туркменія не перша і не остання в цьому ряду, проте в силу авторитарності правлячого режиму перейменування дати відбувається не плавно, як в імітаційних демократичних державах, а в командному стилі.

При першому президентові Туркменістану Сапармурата Ніязова події Великої Вітчизняної війни використовувалися цілком предметно. Туркменбаши виправив "помилки Радянської влади", недооцінили подвиг його батька, який загинув у ВВВ, і 4 травня 2000 присвоїв йому звання Героя Туркменістану.

Читайте також: Тяжка доля російських пасинків Туркменії

Однак корозія радянського за походженням міфу "про перемогу великого радянського народу" в силу стратегічних завдань туркменського національного будівництва була неминуча. Тим більше, що відмова від терміну "вітчизняна" найбільше відповідає історичній правді про участь туркмен в тій війні.

Ось і в цьому році в країні з нагоди 9 травня за участю президента країни пройшли традиційні урочистості: відбулася церемонія покладання вінків до "Вічного вогню". Як повідомив сайт "Хроніка Туркменістану", у пресі, на телебаченні та радіо восьмого і дев'ятого травня дуже часто звучало словосполучення "Велика вітчизняна", воно використовувалося і в привітанні президента країни народу Туркменістану.

У привітаннях від міністерств і відомств, адресованих туркменському президенту у зв'язку зі святкуванням Дня Перемоги і зачитаних в теле- і радионовостях 10 травня, слова "Велика Вітчизняна" вже не звучали. Говорилося просто "Війна 1941-1945 років". У репортажах про святкування Дня Перемоги, які вийшли в ефір після 9-го травня, ці слова також не звучали. Як сказав один з працівників радіо, операторам довелося помучитися, щоб із записаних напередодні програм вирізати заборонене словосполучення.

Об'єктивно для Ашхабада, якщо під Вітчизною розуміти країну суто в межах нинішнього Туркменістану, ніякої вітчизняної війни і справді не було. Були незручності і вигоди, пов'язані з перебуванням понад 30 тисяч евакуйованих громадян з інших регіонів і зведення Совфінформбюро. І такий ця війна була для переважної більшості туркмен, які стали сучасниками війни.

Участь представників різних національностей і національних формувань в тій війні - тема окрема і досить слизька. В СРСР перемогу ідеологічно щедро ділили на всіх, проте в реальності лише деякі нацформірованія показали свою боєздатність. Їх основна частина була розформована.

Читайте також: На Україні добивають справжню історію

Що стосується Туркменії, то Червона Армія зуміла остаточно "замирити" басмачів тільки до 1938 року. Покладатися на такий контингент, практично поголовно безграмотний і значною мірою не знав російської мови, не доводилося.

Восени 1941 року в Туркменістані були сформовані національні з'єднання: 87-я і 88-я окремі туркменські стрілецькі бригади, 97-я і 98-я туркменські кавалерійські дивізії.

У директиві Генерального штабу від 25 березня 1942 року щодо військових з'єднань з масово вираженої часткою представників національних меншин зазначалося, що "зазначені дивізії недостатньо підготовлені, чи не збиті і не відповідають усім вимогам сучасного бою". Тому вже в Протягом 1942 року більшість національних дивізій, в тому числі практично всі середньоазіатські, були розформовані, так і не потрапивши на фронт.

Наприклад, з семи з'єднань, що носили в радянський період найменування Туркестанських, п'ять було розформовано. Склад не той ... "Коли в дивізії залишалося менше 50 відсотків росіян, я знав, що дивізію потрібно розформовувати" - цю фразу приписують відомому радянському полководцю ВВВ Івану Христофорович Баграмяном - командиру, якого у російській шовінізмі складно звинуватити.

З двох, що залишилися з'єднань одне влилося до складу 76-ї Червонопрапорної Ельнінского-Варшавської стрілецької дивізії (2-го формування).

Крім того, Туркестанському, а не туркменськими ці дивізії називалися невипадково. Як відомо, Туркестаном називалася практично вся Середня Азія, а проживали там не тільки туркмени. Наприклад, 88-а стрілецька Туркменська бригада комплектувалася з числа китайців і корейців, а також представників інших національних меншин СРСР (нанайці, евенки та інші).

Сама відоме Туркестанське з'єднання - 1-я Туркестанская горнострелковая дивізія. Однак це кадрова частина змішаного складу, яка почала війну проти Німеччини ... в Ірані. Так само як і 76-а дивізія тоді ще першого формування, що містила в своєму складі значну частину азербайджанців ...

Читайте також: Москву "прикрашає" плита посібникам нацистів

Формування з великою часткою среднеазіатов в першій частині війни використовувалися в інтересах Британської корони і Радянського Союзу і були спрямовані в рамках операції "Згода" на окупацію Північного Ірану.

Ще найзнаменитіший басмач-терорист Джунаїд-хан, що відбувається з великого туркменського роду іомудов, говорив про те, що з двох імперій - Російської та Британської - слід вибирати Британську, так як "вона далі". Саме британської підтримкою "головний басмач" і користувався в своїх діях проти Рад.

Опору радянські частини, що входили до Ірану, не зустріли, а деякі благополучно "провоювали" тут аж до 1946 року. Тому коли іранський президент у 2009 році необачно заявив про те, що його країна може зажадати компенсації за ту окупацію, починати йому б варто було зі своїх сусідів, тим паче, що Британія далеко ...

Почати, наприклад, можна з сусіднього незалежного Узбекистану. Там підрихтували історію і видали ряд приголомшливих формулювань. По-перше, узбеки брали участь не в ВВВ, а у "Другій світовій війні 1941-1945 років", хоча світова почалася ще в 1939. По-друге, "Узбекистан брав участь у Другій світовій війні на боці Радянського Союзу". Виходить, що Узбекистан також брав участь в окупації Ірану "діючи на боці Радянського Союзу".

До питання про сторони ... В тій війні туркмени воювали і за гітлерівців. Влітку 1942 року почав формуватися Туркестанський легіон. Комплектувалися підрозділи в основному з числа перебіжчиків і полонених. Правда, туркмен в ньому також виявилося небагато. "Коли формували один з Туркестану батальйонів, в ньому опинилися і татари, і узбеки, і калмики. Було кілька людей і російських, забайкальських козаків ... якісь зондерфюрера збирали людей за ознакою вилицюватих осіб, розпірних очей і кольором шкіри ... По-російськи говорити заборонили ", - писав емігрантський історик А. Казанцев.

Воювали легіонери "ніяк" і в силу невисокої мотивації нерідко діяли відповідно до обставин. Коли після антипартизанської дій батальйон з туркменською ротою перекинули проти радянських регулярних військ, дві роти перейшли на бік СРСР. Це був вересень 1943 року, коли СРСР вже вдалося домогтися перелому у війні.

Проте, 16 туркмен в ході Великої Вітчизняної війни стали Героями Радянського Союзу, загиблими визнано 21,3 тисячі осіб, призваних з Туркменії.

Читайте також: "За нами рідні заводи і червоні зірки Кремля!"

Розпорошені по слов'янським частинам туркмени воювали гідно. З таких окремих пазлів за радянських часів формувалася ідеологія героїчного участі туркменського народу у Великій Вітчизняній. Наприклад, в полегше під Москвою Панфіловський 312-ї дивізії було близько семи десятків туркмен.

Для Москви чутливість до переоцінки історичної спадщини Великої Вітчизняної викликається низкою взаємопов'язаних факторів, що враховують, в першу чергу, небезпека перегляду причин і підсумків Другої Світової.

З огляду на особливості функціонування середньоазіатських режимів, визнання ними цієї війни в якості вітчизняної було символом лояльності Москві, вираженому в ідеологічному полі. Так що "нові історичні хроніки" азіатських режимів це не просто перегляд минулого, це певна заявка на майбутнє ...

Читайте найцікавіше в рубриці " світ "

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация