ТЮРЬМА ДЛЯ Леонардо да Вінчі

знамениті ув'язнені
Джоелле Сметс
Soirmag.be
Звинувачений в активній содомії, геній італійського Відродження в віці 24 років був кинутий у в'язницю ...
Активна содомія! 9 квітня 1476 року анонімний лист, кинуте в Bocca della Verita ( «Уста істини»), розташовані у Флоренції поруч з палаццо Веккьо1, звинуватило молодого Леонардо да Вінчі і трьох його таких же молодих приятелів в активній содомії щодо якогось Джакопо сальтарелло. Нібито, ці четверо молодих людей згвалтували 17-річного натурника! Звинувачення на ті часи було дуже серйозним, оскільки могло закінчитися спаленням на вогнищі. Молодий, але вже знаменитий Леонардо був тут же відправлений у в'язницю, а по всій Флоренції тільки й було розмов про «справу сальтарелло». Чому ж суспільство було так схвильована? Справа в тому, що це «справа» мала політичне підґрунтя: один з чотирьох друзів, нібито, які брали участь у зґвалтуванні, був відомий всьому місту Леонардо де Торнабуоні, член впливового флорентійського сімейства Медічі.

Під час судового процесу обвинувачами не було представлено жодного доказу скоєного згвалтування, і четверо друзів, після двомісячного перебування в катівнях похмурої флорентійської в'язниці, були звільнені. Виправданий, Леонардо да Вінчі, якому в той час було 24 роки, ніколи не розповідав про цей сумний «тюремному» досвіді, хоча все своє життя він вів особистий щоденник. Втім, про свою емоційної, а тим більше сексуального життя він також не поширювався. Він ніколи не був одружений і ретельно приховував свої гомосексуальні зв'язки. Історики все більше схиляються до думки, що Леонардо все своє життя любив лише двох: своїх натурщиків і учнів Салаї і Мельци, які супроводжували Леонардо протягом декількох десятиліть.

Вибуховою Салаї і аристократ Мельци

Першому, Салаї, справжнє ім'я якого Джан Джакомо Капротті та Орено, під час, коли він познайомився з Леонардо, було всього 10 років. 22 липня 1490 року майстриня, якому на той момент виповнилося вже 38 років, ніс до носа зіткнувся з бідним, брудним і обірваним хлопчиськом, який намагався пограбувати його майстерню в Мілані, де він працював над замовленнями герцога Лодовіко Сфорца. Як покарання, і щоб змусити заплатити за завдану майстерні збиток, Леонардо запропонував юному грабіжникові попрацювати на нього. Джан Джакомо Капротті, якому Леонардо дав прізвисько Салаї, що по-італійськи означає «Чортеня», залишився у нього жити. Батькові Салаї Леонардо заплатив кілька флоринів, і той з радістю «поступився» хлопчика.

У віці 15 років Салаї став учнем художника і одночасно почав позувати йому для кількох творів. Він був дуже гарний: грецький профіль і кучеряве волосся ... Існує думка, що саме Салаї в жіночій сукні зображений в образі знаменитої Джоконди (Мони Лізи). На попередніх малюнках знаменитого портрета жіноча фігура не має грудей, і у неї широкі плечі. А рисами обличчя Мона Ліза дуже схожа на Салаї, якого Леонардо зображував безліч разів. Але що відомо точно, так це те, що він позував для образу Іоанна Хрестителя. Ну, як би там не було, Салаї цілих 25 років розділяв кров зі своїм учителем, а про їх пристрасних відносинах, що складалися з нестримних витрат і бурхливих суперечок, було відомо багатьом.
У щоденнику Леонардо є такий запис: «Салаї, я більше ніколи не буду воювати з тобою, я здаюся». Вибуховою за характером молода людина, якій виповнилося 28 років, з працею переніс поява в 1506 році Франческо Мельци, молодого і красивого 16-річного аристократа зі світлою шкірою і мигдалеподібними очима.

Мельци мріяв стати художником. І він досяг успіху в цьому: улюблений учень метра, його секретар, його домоправитель, і, можливо, його коханець. Достовірно відомо, що між Мельци і Салаї неодноразово відбувалися бурхливі зіткнення. Але врешті-решт, обидва юнаки стали співіснувати цілком мирно і розділили життя генія Відродження. Вони обидва супроводжували його до Франції, де Леонардо залишився жити після того, як у нього виникли тертя з папським Римом.

Салаї покинув Леонардо за рік до його смерті. Мельци залишався з художником до самого кінця. 2 травня 1519 року Леонардо да Вінчі помер у віці 67 років в замку Кло-Люсі в Амбуазе, куди французький король запросив його жити за кілька років до цього.
У своєму заповіті італійський титан Відродження не забув обох своїх друзів; він заповів виноградник, розташований неподалік від Мілана, Салаї, а щоденники, малюнки, ряд картин і начерків дісталися Мельци. Знаменита «Джоконда» також була заповідана Салаї.

Переклад

Олександра ПАРХОМЕНКО

На фото: Леонардо да Вінчі (автопортрет); Салаї в образі Івана Христителя Франческо Мельци.


1 Палаццо Веккьо - будівля у Флоренції, на площі Синьйорії, побудоване в 1299 - 1314 роках за проектом Арнольфо ді Камбіо; одне з найбільш відомих будівель міста. В даний час служить ратушею.

Інформаційно-правовий портал "Закон"

Чому ж суспільство було так схвильована?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация