Турунтая і Хесин (сторінка 3)

Пізньосередньовічна карта ранньої Московії   Річка Поломять

Пізньосередньовічна карта ранньої Московії

Річка Поломять. Шлях з Селігеру до Ільмень

Локалізація античних Турунтая і Хесин

Автори відзначають, що восени 1996 р на занедбаних торфорозробках Глуміцкого болота в Волосовської районі Ленінградської області, приблизно в 60 км на північний захід від м С.- Петербурга і в 70 км на північ від м Луги, групою мисливців був виявлений добре зберігся залізний сокира не відомого раніше в цих місцях типу.

- Петербурга і в 70 км на північ від м Луги, групою мисливців був виявлений добре зберігся залізний сокира не відомого раніше в цих місцях типу

Подальші дослідження з'ясували, що використання такого знаряддя як господарський навряд чи доцільно і це швидше за все бойове метальний зброєю типу відомих "Франциск" древніх саксів і франків. Подібні узколезвійние бойові сокири пізньоримського часу визнаються прототипами меровингских "Франциск". А знайдений зразок хронологічно може бути датований першою половиною III - серединою IV ст. н.е.

Зразки зброї цього періоду на Північно-Заході Росії не численні, але і не поодинокі. Згадують випадкову знахідку з околиць Луги бойового однолезвійний ножа з бронзовою рукояттю (рис. 2: 4). І - як це не здавалося б парадоксальним - найближчі аналогії цього предмету поки знайшлися лише на території північно-західної Іспанії, в обмеженому регіоні між Саламанці і Бургасом. Вони там датуються другою половиною IV - початком V ст. і відповідають прикордонній зоні між розселенням проникли в цей час (близько 406 м) на Піренейський півострів вандалів і аланів, що протистояли тоді ж німцям-вестготам.

Припускають, що в подіях цієї епохи могли взяти участь і Галіндо, вихідці з Прибалтики. Хоча і у венедів шансів чимало, тим більше у аланів від Аланской гори, відомої в окрузі на початку нашої ери.

Цікавий і комплекс трупоспалення зі зброєю, виявлений ще в кінці XIX ст. в кургані 45 біля цвинтаря Доложское, в районі озера Самро Плюсское-Лузького межиріччя, що неодноразово обговорювалося в літературі. Тут були знайдені умбоном щита так званого типу Лібенау (Ян - 7) з гострим шипом в центрі і "перловим" декором по краю, втульчатиє наконечник списа з ромбоподібним пером типу 1Г по Казакявічусу і Тричастинні вудила з кільцевими псаліями, оформленими в стилі Сёсдал (рис . 2: 1-3).

Умбоном подібного типу, характерні в період B2-C1 для східних німців і зберігалися ще тривалий час (D1-D2) в позднеримской варваризованому армії, за рідкісними винятками (Цебельда, Ґміна Ґлувчице), зникають до середини V ст., Охоплюючи, таким чином, великий хронологічний інтервал з рубежу II - I ст. до початку V ст.

Поєднання хронологічних позицій умбоном з наконечником списа і вудил дозволяють визначити дату комплексу останньою чвертю IV - першою чвертю V ст. і віднести побутування даних речей до так званого "пізньоримського часу" або до початку "епохи Великого переселення народів".
Точніше датування в даний час навряд чи можлива. Але це і час знаменитих воєн Аттіли з Хольмгард , Зазначених скандинавським епосом

Обряд трупоспалення з приміщенням в могилу зброї тоді не був характерний для місцевого населення даного регіону Східної Європи і відображає проникнення сюди вихідців з більш західних і частково південно-західних територій. М.М. Казанський прямо вважає набір зброї з поховання в Доложском цвинтарі типово балтським і пов'язує його походження з прийшли з Заходу через територію Литви змішаними германо-балто-слов'янськими дружинами. (Казанський М.М. Про Балта в лісовій зоні Росії в епоху Великого переселення народів // Археологічні вести. Вип. 6. СПб., 1999. С.409-411. Рис.6: 1-3.). Тут навіть точніше говорити про поліетносе венедів.

Певна близькість курганного похоронного обряду і самого інвентарю з летто-литовськими та західно-балтськими комплексами очевидна (правда, педалюються балти, а праслов'янська характер венедів затушовується). А. Таутавічус відносив комплекс з п'ятого кургану в Таурапілісе до кінця V- початку VI ст. І. Вернер, датуючи поховання "близько 500 г.", пов'язував його з епохою Теодориха Великого (488-526 рр.).
Це теж герой сказань про війни Хольмгард з Аттілою і Тідреке Бернським.

За розрахунками авторів, найбільш ймовірна дата "закриття" комплексу лежить приблизно між 450-475 рр. (Цей час Аттіли і більш раннього Теодориха, який поряд Теодорихом Великим теж відомий). У підсумку, знахідки на Ижорском плато в цілому хронологічно виявляються більш ранніми, ніж "класичні" пам'ятники Литви горизонту Таурапіліс-Віжяй, також, в свою чергу, марковані західний шлях зв'язків.

Ніяк не пов'язані з місцевим Північно-Західним і прибалтійським кругом старожитностей представлені зразки бойового ножа (меча) і сокири, що виступають явно чужорідними для цих територій. Більш того: всі згадані знахідки припадають на період, коли на Північно-Заході Росії, на думку більшості дослідників, взагалі ніякого населення не зафіксовано. Але раз речі пізньоримського горизонту є, залишається припускати, що таке, що мало далекі західні контакти, все-таки існувало. Культурно-демографічний вакуум при досить щільно заселеної території суміжних регіонів просто неможливий, а опосередкований вплив провінційно-римської культури виглядає цілком імовірним

Автори роблять дуже справедливий висновок, але відповідні етнографічні дані від часів Птолемея хоча б до Йордану не призводять. А шкода.

Звичайно, піонерська стаття В.А.Булкіна, В.Н.Седих і С.Ю.Каргапольцева вимагає підсумовування з великим масивом досліджень, вже накопичених за досредневековью Північно-Заходу Росії. Головне, і в реальній історії Новгородської землі нині без Турунтая і Хесин ніяк не обійтися. Якщо мова про реальній науці.

І думається, цілком можуть бути життєздатні туристські маршрути «Турунтая - Хесин» (античні святилища Русі). Водні, автобусні, самодіяльні ... У цих краях є що подивитися з дуже і дуже реально стародавнього. Хоча б в перших залах добротних музеїв. Та й сама природа зберігає пам'ять про перших поселенців в цих краях.

Та й сама природа зберігає пам'ять про перших поселенців в цих краях

Один із залів Новгородського музею

джерела: kobona.ru , fotki.yandex.ru , nwae.spb.ru , vnovgorod.info

сторінка 1 , 2 , 3

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация