«Тутейшия» повертаються! Гродненський театр ляльок повернув до репертуару культовий спектакль

  1. Гети текст биў падрихтавани ў 2015 Годзе, та 25-гадовага юбілею вистави и апублікавани на «Тваім...
  2. "Ляльки не виносять довгих текстів"

У новому театральному сезоні на підмостки театру ляльок повернуться Купалівський «Тутейшия». Побачити виставу можна буде вже 13 і 14 вересня. П'єса йде в Гродно з 1990 року. Весь цей час її супроводжує незмінний успіх на рідній сцені і фестивальні нагороди. Іноді п'єсу знімають з репертуару, але потім знову повертають. Вона не втрачає актуальності. Перед першим нинішньому показом «Тутейших» Hrodna.life пропонує згадати легендарну постановку і її історію.

Гети текст биў падрихтавани ў 2015 Годзе, та 25-гадовага юбілею вистави и апублікавани на «Тваім стилі». У ім Сабран вялікая Частка гісториі гродзенскіх «Тутейших».

"Час був такий - всім хотілося білоруського"

Режисер Микола Андрєєв приїхав в Гродно після закінчення Ленінградського інституту театру, музики і кіно, як зазвичай в радянські часи, за розподілом, і працював тут з 1987 до 2004 року.

Режисер Микола Андрєєв приїхав в Гродно після закінчення Ленінградського інституту театру, музики і кіно, як зазвичай в радянські часи, за розподілом, і працював тут з 1987 до 2004 року

Микола Андрєєв, режисер "Тутейших", знімок з архіву гродненського театру ляльок

Про існування п'єси "Тутейшия" до кінця 80-х років минулого століття він навіть не знав - в широкому поширенні її не було. Але саме в той час драматург Світлана Климович десь знайшла твір і принесла почитати в компанію. Тоді і виникла ідея поставити "Тутейших" в Гродно.

"Час був такий, - згадує Микола, - всім хотілося білоруського. І то білоруське піднімалася і відроджувалася. Чи не тому, що чиновники за це взялися або дозволили, а від власного бажання, внутрішнього пориву ".

Алесь Суров, художник, який став автором першої театральної афіші "Тутейших", згадує, як йому довелося бути на прогоні, де були присутні партійні чиновники. У той час саме вони грали роль цензорів. Один з чиновників піднявся зі словами:

"Це Купала? Купала не міг такого написати! "

Про свої перші враження від "Тутейших" Алесь теж згадує як про потрясіння: «Я був в захваті від вистави. Це був концептуально новий показ твору. Я добре знав п'єсу Купали і раптом - така сценографічна і акторська робота, і пісня Шаклкевіча ... Це було так ново, несподівано - для міста це був вибух ". Як показала практика і час, вистава стала явищем в театральному мистецтві не тільки гродненського театру ляльок, а й всієї Білорусі.

Алесь Суров з заново надрукованій першої афішею "Тутейших"

"Ляльки не виносять довгих текстів"

Режисер Андрєєв дуже тепло згадує, як вони з художником-постановником, тепер уже покійної Ларисою Герлован, обговорювали концепцію постановки, її форми і змісту. Він скоріше схилявся до ідеї батлейки, але Лариса була проти, так як з Батлейка ставили "Тутейших" в Купалівський театрі в Мінську. Те, що в кінці кінців лягло в основу декорацій п'єси - ідею "прохідного двору" - запропонувала саме вона.

"У цьому образі і втілилася наша земля, як місце, через яке все проходять, топчуться. І ворота тоді з'явилася, і лялечки в цьому контексті стали тими символічними маленькими фігурками, яких можна переміщати туди-сюди, а вони мовчать ".

Ворота - головна частина декорацій "Тутейших", що уособлює собою ідею "прохідного двору"

Сценографія вистави з ляльками вимагала стислості і лаконічності. "Ляльки не виносять довгих текстів", - каже пан Микола. Щоб належним чином передати виразність твору і характерний Купалівський гротеск, потрібні були відповідні актори. "Перш за все, шукав яскравих особистостей, - зізнається Андрєєв, - і щоб на персонажів підходили". У перший акторський склад увійшли Тамара Корнєва, Іван Тимохін, Юрій Меньков і Віктор Шалкевіч - кращі, його думкою, актори театру.

Знімок з перших показав вистави. зліва направо: Юрій Меньков, Віктор Шалкевіч, Іван Тимохін Знімок з перших показав вистави Одна з перших програмок вистави "Тутейшия". Фото з архіву театру ляльок

Повну версію статті зі спогадами акторів про виставу читайте по-білоруські.

Калі ви знайшлі ў тексце памилку або абдрукоўку, калі ласка, паведаміце нам, вибраўши адпаведни фрагмент и націснуўши клавіши Ctrl + Enter.

Перадрук материялаў Hrodna.life магчими толькі з пісьмовага дазволу редакциі. Звяртайцеся [email protected]

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация