Твір на тему Символізм у творчості і поезії (: Блок Олександр)

Творчість Олександра Олександровича Блоку (1880-1921) стало сполучною ланкою між російської класичної поезією XIX століття і нової, радянської поезією. Доля поета була багато в чому незвичайної і повчальною: належачи до дворянської інтелігенції »він усвідомив історичну приреченість буржуазного ладу, перейшов на бік народу, вітав Велику Жовтневу соціалістичну революцію.

Початок поетичного шляху Блоку було пов'язано з символізмом - одним з декадентських течій в російській літературі кінця XIX - початку XX століття, що виникли на ідеалістичної філософської основі. При всій неоднорідності цього складного явища його сутність полягала в протиставленні реального світу світу ідеального, нібито осягається за допомогою символів, здатних виявити таємну сутність буття. У реалістичному мистецтві символ служить засобом художнього узагальнення, типізації життєвих явищ.

Символічні образи ми знаходимо в творчості Гоголя, Пушкіна, Лермонтова, Чехова, Горького, Леонова, Шолохова і багатьох інших письменників.

Символісти ж створювали абстрактні, містичні символи, що натякають на зв'язок людини з потойбічним світом, що не містять узагальнень і зрозумілі лише небагатьом.

У колі символістів Блок займав особливе становище: він не був проповідником релігії, крайнього індивідуалізму, культу смерті, свідомого відходу від дійсності, розриву з класичною традицією і захоплення чисто формальними експериментами. Але він поділяв з ними деякий час ідеалістичні уявлення про морально-релігійному переродження суспільства, про пришестя на землю «Вічної Жіночності», «Світовий Душі», про порятунок світу красою і т. Д.

Вплив символізму позначилося в «Віршах про Прекрасну Даму» (1901-1902), які носили суб'єктивний, споглядальний характер.

Це були варіації на тему ідеальної, неземне кохання і лицарського поклоніння поета Прекрасну Даму, що виступала в таємничому вигляді Світлої Діви, Золотої зірки, далекої душі, бажаною подруги, чарівниці та ін. В цих віршах були Він і Вона, що мешкають в умовному, відчуженим від життя і людей світі. У них переважали абстрактні, туманні, хиткі образи, що виражали смутні і хаотичні настрою поета. Він використовував набір готових епітетів (блакитний, променистий, туманний, несказанне і т.д.)., Метафор і символів (тьма, світло, ніч, день, світанок, захід), що позначали душевний стан ліричного героя.

Від віршів про «Прекрасну Даму» до «Дванадцяти» поет пройшов великий і складний шлях. Його творчий розвиток визначалося боротьбою реалістичних тенденцій з символістської абстрагованістю і суб'єктивізмом. І зміст, і поетичний лад віршів змінювалися в міру зближення поета з дійсністю. Уже в ранній період він пробивався крізь містичні тумани і мрії до вираження справжніх людських почуттів і переживань. Його лірика все більш і більш переймалася усвідомленням приреченості буржуазного світу, тривожними передчуттями грізних катастрофічних подій ( «За короткий сон, що нині сниться ...», «Гамаюн, птиця віща», «Чи всі спокійно в народі?»).

У вірші «Фабрика» (1903) вперше в творчості Блоку зазвучав мотив соціальної нерівності. Поет був далекий від розуміння суті класової боротьби, тому господарі і робочі показані ще не реалістичними, а символічними засобами: «І глухо замкнені ворота. А на стіні - а на стіні Недвижний хтось, чорний хтось Людей вважає в тиші ... Він мідним голосом кличе Зігнути змучені спини Внизу зібрався народ ». Символічний, кілька містифікований образ якогось чудовиська, на зразок Молоха, з «мідним» голосом, зігнуті спини безликих робітників, вечірня тиша, жовті вікна, в яких господарі сміються над обдуреними жебраками, - вся ця картина завдяки похмурому колориту і відчуття недомовленості, таємничості, що відбувається виробляла сильне враження, змушувала задуматися над протиріччями життя.

Великий вплив на творчість Блоку справила перша російська революція 1905 року. У ряді віршів він висловив співчуття пролетаріату і ненависть до буржуазії, до «ситим», розлюченим тим, що «перекинуто корито, стривожений їх прогнилий хлів», невдоволення половинчастістю буржуазних свобод ( «Піднімалися з темряви погребів ...», «Йшли на приступ . Прямо в груди ... »,« Барка життя встала ... »,« Ситі »,« Висячи над містом всесвітнім ... »та ін.).

джерела:

  • Блок А. Вірші і поеми / Вступ. стаття А. Жакова] .- Мн .: Нар. асвета, 1980.-191 с.
  • Анотація: До збірки включені твори О. Блока, написані в раз-ве час (з 1898 по 1921 г.). Вони розташовані в хронологічному порядку і відображають творчий шлях поета, його шукання.

    Крім віршів, в книгу увійшли поеми «Дванадцять», «Солов'їний сад» і вилучення з поеми «Відплата» ( «Коли ти загнаний і забутий ...», «Народ і поет», «Відплата», «Два століття»).

», «Гамаюн, птиця віща», «Чи всі спокійно в народі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация