твоя родовід

Версія для друку

Шановні відвідувачі сайту!

В рамках заходів адміністративної реформи, спрямованих на підвищення доступності населенню архівних відомостей, підготовлено довідкове методичний посібник про надання генеалогічної інформації по документам Державного архіву Ставропольського краю кінця XVIII - початку XX століть «Твоя родовід».

Необхідність його розробки зумовлена ​​стійким зростанням інтересу жителів Ставропольського краю, а також інших територій Росії, ближнього і далекого зарубіжжя до генеалогічним і біографічним відомостям для відновлення історії сімей та пологів Необхідність його розробки зумовлена ​​стійким зростанням інтересу жителів Ставропольського краю, а також інших територій Росії, ближнього і далекого зарубіжжя до генеалогічним і біографічним відомостям для відновлення історії сімей та пологів.

Так, за останні роки за документами архіву відтворена історія купецького роду Волобуєва, що заслужив вдячну пам'ять і повагу нащадків великої благодійною діяльністю; архітектурної династії Ходжаєва - Мержанова, яка внесла значний вклад в створення неповторного вигляду Кавказьких Мінеральних Вод. Ветеран Великої Вітчизняної війни І. І. Хомяков, працюючи в читальному залі архіву, підготував «Родовід книгу Хомякова» (Ставрополь, 1996). Архівом виконані також численні генеалогічні запити про священнослужителів, в тому числі про Невтонових, Ратьмірових, Іванових, Хованський і ін.

Мета даного посібника - відповісти на численні запитання, що виникають в ході самостійного вивчення громадянами свого родоводу. Воно може бути рекомендовано також у якості короткого викладу практичної генеалогії.

Посібник орієнтує дослідників в величезному масиві документів, зосереджених в одному з найбільших державних архівів Південного федерального округу - Державному архіві Ставропольського краю (ДАБК). У загальнодоступній формі в ньому розповідається в яких архівних фондах можна знайти біографічну і генеалогічну інформацію. Докладно характеризується видовий склад документів, які фіксують різноманітні персоніфіковані дані, а також науково-довідковий апарат, що відображає склад і зміст архівних матеріалів і забезпечує цілеспрямований, ефективний пошук необхідної інформації (картотеки, огляди, покажчики, автоматизовані бази даних та ін.).

Наприклад, відомості про селянських Родословні слід шукати в ревізьких казках, що складалися з метою подушного податкового обкладення селян, а також в породинного і подворові списках, наявних у фонді Ставропольської казенної палати і адміністративних установ по селянських справах (губернське присутність, повітові з'їзди).

Інформація no генеалогії міських станів, представлена ​​у вигляді різних списків обивателів (купців, міщан, іменитих городян, домохазяїнів, торговців, ремісників, підрядників, платників податків і т.д.), зберігається в фондах губернського і городового магістратів, установ міського і земського самоврядування (дума, управа, присутності у міських справах).

Для відновлення родоводу дворян рекомендується в першу чергу досліджувати фонди дворянських депутатських зборів, ватажків дворянства, дворянської опіки, в яких відображаються відомості про причислення до дворянства (прохання, документи, що підтверджують право на дворянство, формулярні списки, патенти на чини і орденські документи, визначення дворянських зібрань).

Важливі відомості з історії священичих родоводів містяться в документах Ставропольської духовної консисторії, духовних правлінь, архієрейських будинкових управлінь, місіонерського та училищної єпархіальної рад, духовних навчальних закладів. Поряд з іншими генеалогічно інформативними документами, потрібно вивчення клірових відомостей церков Ставропольської губернії і Кубанської області, що дають уявлення про службу священиків церковних причтів, їх освіту, часу перебування на посаді, сімейний стан, становому походження. Важливі відомості з історії священичих родоводів містяться в документах Ставропольської духовної консисторії, духовних правлінь, архієрейських будинкових управлінь, місіонерського та училищної єпархіальної рад, духовних навчальних закладів

Дані про козацьких пологах відображені в фондах губернських і обласних адміністративних і землевпорядних установ (канцелярія цивільного губернатора, обласне і губернське правління, комісія наділення Кавказького лінійного козачого війська землями, комісія з межування земель Кавказького і Чорноморського козацьких військ і магометанських народів), станичних правлінь.

З огляду на, що більшість дослідників прагне відтворити історію сім'ї за дореволюційний період, в посібнику детально відображена методика пошуку генеалогічної інформації, головним чином, до 20-х років минулого століття (у зв'язку з особливостями складу архівних фондів в ряді випадків крайні дати документів виходять за ці хронологічні рамки). Особливий інтерес до архівних першоджерел кінця XVIII - початку XX століть пояснюється необхідністю пошуку інформації про представників найбільш ранніх поколінь пологів, відомості про яких неповні або зовсім відсутні.

Тому для відновлення родоводів важливе значення має знання особливостей заселення та міграційних процесів.

Як відомо, першопоселенцями тутешніх місць були волзькі і Хоперский козаки, переміщені сюди в XVIII столітті при створенні Азово-Моздокской укріпленої лінії.

Для якнайшвидшого освоєння земель на території Ставропілля з 1780-х років здійснювалося офіційне «оселення» однодворців, державних, економічних і питомих селян, інших категорій населення. Крім того, досить широко проводилася роздача земель в приватну власність.

У XIX столітті важливу роль в економічному освоєнні і розвитку краю мало переселення на Ставропіллі селянських сімей і навіть цілих селищ з Воронезької, Курської, Орловської, Рязанської, Тульської, Смоленської, Пензенській, Харківської, Полтавської та інших губерній Росії.

У зв'язку з цим для більш ефективного пошуку генеалогічної інформації рекомендується уважно ознайомитися з довідником «Адміністративно-територіальний устрій Ставропілля з кінця XVIII століття по 1920 рік» (Ставрополь, 2008), який не тільки дозволяє простежити в динаміці зміни в назвах та статус населених місць, але і містить цінні відомості про різні стани населення Ставропілля в зазначений період.

Інформація в даному посібнику систематизовано за розділами:
«Складання родоводу» - даються загальні рекомендації з пошуку і оформлення відомостей про спорідненість, при цьому особлива увага приділяється питанням вивчення сімейного архіву і збору інформації, необхідної для відтворення родоводу; публікується термінологія спорідненості.

«Звернення до архіву» - викладаються загальні відомості про Державний архів Ставропольського краю, характеризується склад зберігаються в ньому документальних фондів і архівних довідників, які забезпечують оперативний пошук відомостей; повідомляються основні вимоги до роботи дослідників з архівними документами.

«Станова приналежність» - містить інформацію про фондах і документах архіву, в яких є відповідні біографічні та генеалогічні відомості.

Архівні джерела характеризуються по групах:

матеріали церковної демографічної статистики (метричні книги, сповідні розписи), що дозволяють простежити історію практично будь-якої сім'ї (з урахуванням збереження документів);

документи, що містять відомості про представників окремих станових груп (ревизские казки, формулярні списки, клірових відомості, справи про причислення до дворянства і ін.).

Для зручності користування посібником і пошуку інформації по станової приналежності предків виділені підрозділи: «Селянство». «Міські стану (купці, міщани)», «Дворянство», «Духовенство», «Козацтво». Всередині підрозділів опис документів надається відповідно до фондовій приналежністю.

«Перелік фондів архіву» - представлені основні архівні фонди дореволюційного періоду (вказуються: номер і назва фондоутворювача, кількість одиниць зберігання у фонді і крайні дати документів), вивчення яких рекомендується при проведенні генеалогічних досліджень.

«Список друкованих видань» - містить основні дореволюційні друковані видання науково-довідкової бібліотеки ДАБК, в яких відображаються біографічні відомості, а також архівні довідники, необхідні для роботи з архівними фондами.

«Корисні адреси» - вказані відомості про генеалогічні товариства.

«Словник» - публікуються основні поняття генеалогії.


Бажаємо успішних пошуків!

Більш докладніше про складання родоводу можна ознайомитися на сайті Комітету Ставропольського краю у справах архівів Більш докладніше про складання родоводу можна ознайомитися на сайті Комітету Ставропольського краю у справах архівів


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация