Творець наукової системи фізичного виховання Петро Лесгафт. Обговорення на LiveInternet

20 вересня 1837 народився видатний біолог, анатом, антрополог, лікар, педагог, прогресивний громадський діяч Росії - Петро Францевич Лесгафт 20 вересня 1837 народився видатний біолог, анатом, антрополог, лікар, педагог, прогресивний громадський діяч Росії - Петро Францевич Лесгафт.

У 1861 році закінчив Медико-хірургічну академію в Петербурзі і був залишений при ній для наукової роботи. З 1865 року доктор медицини.

11 вересня 1868 екстраординарним професором кафедри фізіологічної анатомії Казанського університету було обрано Петра Францевич Лесгафт. Талановитий вчений, людина передових переконань, що не визнає ніяких компромісів, якщо він був упевнений в своїй правоті, молодий професор (йому був тоді 31 рік) незабаром завоював повагу і згрупував навколо себе найбільш прогресивних вчених університету. Така популярність, а головне, надзвичайна сміливість суджень не припали до вподоби реакційної професури, у якій з викладачами, які об'єдналися навколо П. Ф. Лесгафта, виник конфлікт.

Початок його пов'язане з тим, що Петро Францевич прийняв асистентом кафедри анатомії акушерку Мужскову, хоча царським законодавством категорично заборонялося допускати жінок до навчання в університетах, а тим більше до роботи на подібних посадах. Поштовхом же до відкритій сутичці послужили іспити з анатомії, які прийняв професор Петров 15 серпня 1870 у одного студента і трьох докторантів. Дізнавшись про те, що іспити пройшли формально, без приготування необхідних анатомічних препаратів, Лесгафт попросив членів медичного факультету касувати екзаменаційні випробування. Іспити були визнані недійсними, справу передали до ради університету, який звернувся до попечителя Казанського навчального округу з проханням надіслати рішення ради на розгляд міністра народної освіти. Однак попечитель округу Шестаков, реакціонер і затятий провідник вірнопідданих ідей, запропонував раді університету вирішити питання самостійно. Аби не допустити конфліктувати з попечителем, рада визнала іспити законними. Обурений таким результатом справи і прагнучи захистити автономію вищої школи, Лесгафт опублікував в газеті «Санкт-Петербургские ведомости» лист, в якому різко критикував самоуправство попечителя округу, «який постійно домагається перетворити ... університет в покірну гімназію або скоріше в канцелярію слухняних чиновників» . По суті, Лесгафт критикував не тільки піклувальника, а й урядову політику в області університетської освіти.

Сміливе публічний виступ викликало гнів влади. 27 жовтня 1871 розпорядженням Олександра II передовий учений був звільнений з Казанського університету. В знак протесту проти такого рішення сім професорів університету подали у відставку. Четверо з них були професорами медичного факультету: біохімік Данилевський, гістолог Голубєв, терапевт Левитський, гігієніст Якобі. Цей колективний демарш (враховуючи, що Лесгафт був звільнений з волі самого царя) прийняв явне політичне забарвлення і викликав широкий резонанс в передових колах російської громадськості.

Повернувшись до Петербурга, Петро Лесгафт займався науковою роботою. У 1872-1874 керував гуртком російських жінок, вперше допущених до занять в Медико-хірургічної академії. У 1874-1886 працював в області організації фізичного виховання і освіти у військово-навчальних закладах. У 1877 заснував навчально-гімнастичні курси для офіцерів при 2-й Петербурзькій військовій гімназії. У 1886-1897 читав лекції з анатомії на природничому факультеті Петербурзького університету, на Різдвяних жіночих курсах. У 1893 організував Біологічну лабораторію, яка в 1918 була перетворена в Природничо інститут ім. Лесгафта. Створені Лесгафтом в 1896 Курси виховательок і керівниць фізичної освіти - прообраз створених в СРСР і інших країнах вузів фізичної культури; в 1919 на базі курсів був відкритий Державний інститут фізичної освіти імені Лесгафта.

Як громадський діяч і вчений Лесгафт сформувався під впливом революційно-демократичного руху в Росії 60-х років 19 століття. Він активно боровся за розвиток народної освіти в Росії, багато зробив для організації жіночої освіти. У 1905-1906 Лесгафт відкрив Вільну вищу школу і при ній вечірні курси для робітників, які стали одним із центрів робочого освіти в Петербурзі. За прогресивну громадську діяльність піддавався переслідуванням уряду. Виходячи з основного положення створеної ним функціональної анатомії - про єдність форми і функції, Лесгафт вважав можливим впливати функцією, "спрямованим вправою", на розвиток органів людського тіла і всього організму. В основі теорії фізичного виховання Лесгафта лежить принцип єдності фізичного і розумового розвитку людини. Єдність і цілісність всіх проявів організму, зв'язок нервово-м'язової діяльності і внутрішніх органів з психічними проявами дали Лесгафту підставу розглядати систему спрямованих вправ як засіб не тільки фізичного розвитку, а й розумового, морального і естетичного виховання. Основою фізичного розвитку Лесгафт вважав природні рухи, відповідні характерних особливостей кожної групи м'язів. Велике значення Лесгафт надавав рухливим іграм як засобу фізичного розвитку і формування характеру дитини. Розглядаючи закономірності виховання дитини в сім'ї, формування його темпераменту і характеру, Лесгафт дає аналіз біологічних основ спадковості і розвитку дітей. Надаючи вирішальне значення умов середовища, він закликав до створення в сім'ї та школі сприятливих умов для прояву всіх здібностей дитини. Лесгафт прагнув глибше обґрунтувати педагогіку як науку об'єктивними даними анатомії, фізіології і психології, проте вважав педагогіку "філіальної гілкою біологічних наук".

c-cafe.ru > days / bio / 2 / 012.php

"Звичайно, - писав Петро Лесгафт, - привчають дитину до штучного прибавочного роздратування з самого появи його на світло і цим сприяють зниженню його вразливості і перешкоджають нормальному ходу його розвитку. Немовля носять на руках, його заколисують, співають йому одноманітні наспіви, цілують, підробляються під вимовлені ним звуки - все це є штучними подразниками, які доводять його до стомлення. Дітей водять по театрах і різних публічних видовищ і зборам, навіть влаштовують особливі дитячі бали, для кіт орих їх прикрашають розкішним одягом і тим привчають до розкоші і змагання. В результаті діти виявляються млявими, апатичними, байдужими до занять в школі. Чим сильніше збудники, тим більше притупляється і знижується вразливість дитини, в результаті виявляється потрібно постійно збільшувати збудник, щоб отримувати необхідний ефект. «... Щоб порушити ... знижену вразливість, - писав Лесгафт, - необхідно вдаватися до більш сильних подразників, причому відчуття буде рости не в такій прогресії, як роздратування, а г раздо повільніше; дуже ж сильне і несподівано чинне роздратування може абсолютно знищити здатність сприймати враження або навіть зруйнувати апарат, службовець для сприйняття роздратування ».

Особняк Левашова. Кінець XVIII століття.

У 1884-1890 роках тут жив Петро Лесгафт. На честь нього названий відомий інститут фізкультури Лесгафта.

На честь нього названий відомий інститут фізкультури Лесгафта

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация