У Росії пройшли акції пам'яті Анни Політковської

У Москві, Санкт-Петербурзі та інших містах Росії 7 жовтня пройшли традиційні заходи пам'яті журналістки «Нової газети», правозахисниці Анни Політковської

У Москві, Санкт-Петербурзі та інших містах Росії 7 жовтня пройшли традиційні заходи пам'яті журналістки «Нової газети», правозахисниці Анни Політковської. Відома журналістка була застрелена 7 жовтня 2006 року в центрі Москви, в під'їзді свого будинку на вулиці Лісова. За звинуваченням в її вбивстві засуджені п'ять осіб. Але замовники злочину досі не викрито.

У Москві акція пам'яті пройшла біля будинку Політковської на Лісовій вулиці. Вперше за 11 років проблеми з узгодженням пам'ятних акцій виникли в Санкт-Петербурзі і Кірові. Адміністрація міста на Неві спочатку відмовилася узгодити акцію біля Соловецького каменя, але потім під тиском громадськості відступилася. У Петербурзі близько 200 людей зібралися біля Соловецького каменя. А ось в Кірові провести акцію в центрі міста організаторам так і не дозволили. Їм запропонували перенести захід на пустир в 13 км від міста, поруч з базою ОМОНу.

Цілком очевидно, що Анну Політковську вбили за її чесні журналістські розслідування. таку думку «Ехо Москви» висловив виконавчий директор руху «За права людини» і член Московської Гельсінської Групи Лев Пономарьов. За його словами, одним з вирішальних факторів стало розслідування по Чечні.

Про те, чому так важливо пам'ятати цю дату, Російській службі «Голосу Америки» розповіли правозахисники, які особисто знали Анну Політковську.

«Перш за все, Анна Степанівна була яскравим і чудовою людиною - людиною, яка прагнула допомагати іншим людям, що потрапили в біду, - каже член ради ПЦ« Меморіал Олег Орлов. - І багатьом вона дійсно допомагала, ризикуючи своїм життям. Крім того, вона була чудовим журналістом. Хоча при її житті серед журналістської спільноти до неї було різне ставлення, зустрічалося і поблажливо-негативний. Ті, хто вважав себе метром журналістики, часом звинувачували в суб'єктивності ».

Але з точки зору Олега Орлова, Політковська була справжнім журналістом-правозахисником: «Вона переконливо довела, що ці дві іпостасі можна з'єднувати. У своїй журналісткою роботі вона ніколи не приховувала, що стоїть на стороні жертв - НЕ чеченців, не росіян, які не бойовиків, які не федералів, а саме жертв ».

Її вбивство стало одним з тих політичних злочинів, яке прозвучало як тривожний сигнал для всього російського суспільства, вважає правозахисник.

«Це був сигнал від певних осіб про те, що ми будемо вбивати неугодних і нас ніщо не зупинить - не їхня популярність, ні щось інше, - стверджує він. - Те, що нам не подобається, ми будемо усувати за допомогою вбивств. Це був сильний сигнал. Деяких він і справді налякав. І ми бачимо, що все продовжується. Одне зі свідчень цього - Останнім за часом вбивство Бориса Нємцова. Безкарний по суті справи організатор і головний замовник вбивства Політковської продовжує свою чорну справу ».

І, як ми бачимо, в цьому сенсі, як і раніше нічого не змінюється, констатував Олег Орлов.

На думку члена Московської Гельсінкської Групи Валерія Борщова, Анна Політковська стала символом незалежної журналістики та громадянського суспільства.

«Їй не раз погрожували, але вона вперто продовжувала свою лінію, діючи сама по собі, - додав він. - Вона не була представником якоїсь групи, а діяла як чесна людина і журналіст, допомагаючи людям, даючи правдиву інформацію. Тому Анна стала символом свободи ЗМІ, свободи громадянина, і в цьому сенсі вона залишається прикладом для інших, особистістю, якій хочеться наслідувати ».

Так що Анна Політковська набагато пережила свою смерть, впевнений Валерій Борщов. На його погляд, те, що вона робила, актуально для Росії і сьогодні.

«Ну а те, що влада зам'яли справу про вбивство Анни, ще більше додає значимість її діяльності і вчинків. Я не задоволений результатами слідства. Більш того, є відчуття, що влада спеціально відводили від ключових фігур злочину, ускладнювали розслідування, заважали встановити істину ».

Як видається правозахиснику, це лише ще більше підсилює симпатію до Політковської.

Олег Орлов згоден з колегою в тому, що слідство навіть не намагалося всерйоз встановити замовник злочину.

Анна Політковська працювала в газетах «Известия» і «Повітряний транспорт». До 1994 року працювала оглядачем тижневика «Мегаполіс Експрес». У 1994-1999 роках вона була оглядачем і редактором відділу надзвичайних подій "Загальної газети». У «Новій газеті» Політковська працювала з 1999 року, неодноразово виїжджала в райони бойових дій. За серію репортажів про військові дії в Чечні у 2000 році вона була удостоєна премії «Золоте перо Росії». Остання її публікація в «Новой газете» називалася «Каральний змову» і була присвячена діяльності чеченських загонів, які воюють на боці федеральних сил.

Анна Політковська - автор численних статей, а також документальних книг про Чечню: «Подорож в пекло. Чеченський щоденник »,« Друга чеченська »,« Чечня: ганьба Росії ». У Великобританії видано її публіцистичні праці «Putin's Russia» ( «Путінська Росія») і «Russia without Putin» ( «Росія без Путіна»).

У «путінської Росії» журналістка без натяків висловила своє ставлення до президента Росії: «За що я не злюбила Путіна? Ось за це і не злюбила. За простоту, яка гірша за крадіжку. За цинізм. За расизм. За нескінченну війну. За брехню. За газ в «Норд-Ості». За трупи невинно убієнних, які супроводжують весь його перший термін. Трупи, яких могло й не бути ».

7 жовтня міжнародна неурядова організація RAW in War (Reach All Women in War) вручила в Лондоні премію імені Анни Політковської пакистанської правозахисниці Гулалай Ісмаїл і індійської журналістці Гаури Ланкеш, повідомляє «Дощ». У 2002 році Ісмаїл разом зі своєю сестрою заснувала організацію Aware girls для боротьби з насильством і гнобленням жінок в Пакистані. Вона неодноразово отримувала погрози на соціальних мережах. За її словами, на її будинок двічі нападали озброєні люди. Журналіст Гаури Ланкеш виступала проти націоналізму в Індії, критикувала кастову систему і боролася за права жінок. У минулому році її звинуватили в наклепі через матеріалу, в якому члени однієї з провідних індійських партій «Бхаратія джаната парті» звинувачувалися в крадіжці. Ланкеш була убита 5 вересня біля свого будинку. Її застрелив невідомий чоловік. Політичні лідери, журналісти і активісти засудили її вбивство і загрозу свободі слова.

У «путінської Росії» журналістка без натяків висловила своє ставлення до президента Росії: «За що я не злюбила Путіна?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация