У чому різниця між юристом і адвокатом?

  1. Як з'ясувалося, багато хто не юристи не розуміють в чому різниця між юристом і адвокатом. Постараємося...

Як з'ясувалося, багато хто не юристи не розуміють в чому різниця між юристом і адвокатом

Як з'ясувалося, багато хто не юристи не розуміють в чому різниця між юристом і адвокатом. Постараємося розкрити це питання.

1. «Види» (або напрямки професійного розвитку) юристів.
Юристи, як лікарі, вчителі, інженери і т.д. мають свою спеціалізацію, зайняті в різних сферах - прокуратура, адвокатура, судова система, силовики (частково), депутати, юристи-інхауси (що працюють за наймом в компаніях), юристи-приватники (як фізичні особи, так і юридичні компанії), нотаріуси та т.д. У кожного з них своя спеціалізація, і не завжди юрист-нотаріус розуміє прокурора, або юрист-інхауси розуміє силовика. Тут навіть справа не в кваліфікації юриста (хоча це питання теж часто має місце), а й в тих галузях законодавства, з якими стикаються юристи на практиці. Наведу деякі з них - прокурорський нагляд, нотаріат, адвокатура, цивільний, адміністративний, ювенальний судовий процес, медіація, цивільне право (договірні взаємини, питання спадщини, авторського права і т.д.), сімейне законодавство, сільськогосподарське, податкове, IT, міжнародне право, будівництво і таке інше. Зрозуміло, що звертатися найкраще до того юристу або адвокату, який має відповідні знання та досвід по необхідному питання. Нижче розглянемо більш детально адвокатів і юристів.

2. «Допуск до професії»
Як і у інших фахівців, зазначених вище, «допуск до професії» різних напрямків юристів буває різним. Так, адвокати - це дипломовані юристи, які пройшли стажування до 1 року у чинного адвоката, склали іспит в Міністерстві Юстиції і отримали (ОБОВ'ЯЗКОВО!) Ліцензію адвоката (адвокат без ліцензії - це не адвокат!). Адвокат може працювати як індивідуально, так і в складі юридичних консультацій або адвокатських контор.
Приватні юристи, що працюють в юридичних компаніях, можуть працювати на підставі дипломів юриста, або взагалі без дипломів, тому що робота особи на посаді «юриста» в приватній організації не регламентується наявністю диплома про вищу освіту.
Юридичні компанії працюють на підставі статуту, а юристи-приватники - як індивідуальні підприємці, не ліцензуються і не підзвітні нікому. У цій ситуації слід звертати увагу на кваліфікацію і досвід юристів.

3. Рівень повноважень
3.1. Адвокати, на відміну від юристів-ні адвокатів, можуть брати участь в кримінальних процесах (юристи взагалі цього не можуть), адміністративних процесах (юристи можуть захищати тільки юридичних осіб за деякими винятками) і в цивільних процесах (юристи можуть приймати участь в процесі нарівні з адвокатом) .
3.2. Відповідь на запит адвоката повинен надаватися протягом 10 робочих днів. При цьому адвокату можуть відмовити, якщо його запит безпосередньо не пов'язаний зі справою, яку він веде. Адвокат може запитувати будь-яку інформацію, в тому числі особисту (приватну) і конфіденційну, у будь-яких органів влади. Це - його основна відмінність від юриста.
Юрист може запитувати отримувати лише інформацію, не пов'язану з особистої (приватної) життям довірителів, якщо тільки відповідних повноважень у нього немає в довіреності. У юриста немає допуску до таємниць і до корпоративної конфіденційної інформації за деякими винятками.
3.3. Адвоката не можна допитати, він і його документи як при собі, так і в офісі не можна оглядати. Юриста оглядати можна, але, з огляду на те, що він працює тільки в цивільних та адміністративних справах, цей огляд інтересу у державних органів не має. Якщо ж такий огляд проводиться, то він повинен бути відповідним чином запротокольовано в присутності двох понятих, що ускладнює можливі перегини.
3.5. Адвокат має право бачитися зі своїм підзахисним в умовах конфіденційності завжди, скрізь і будь-який час. Юрист в кримінальних справах не бере.
3.6. Адвокат має право безперешкодного входу в будівлю прокуратури, судів, поліції. У юриста, з огляду на те, що він не займається кримінальними справами, таке право відсутнє.

4. Обмеження діяльності.
Діяльність адвокатів, в порівнянні з юристами, досить сильно обмежена:
4.1. Адвокат повинен мати адвокатську ліцензію, юрист може бути навіть без диплома, але для представництва в суді (за деякими винятками) диплом мати зобов'язаний. Без ліцензії адвокат - НЕ адвокат! Ліцензія видається Міністерством юстиції, і має унікальний номер, за яким можна перевірити даного адвоката. Висновок - питайте ліцензію / диплом адвоката / юриста. Іноді бувають представники в суді або «юристи» без дипломів, але при цьому добре знають практичну частину роботи. До таких людей треба уважно придивлятися і акуратно оцінювати їх роботу і можливі наслідки роботи з ними.
4.2. Адвокат повинен складатися в колегії адвокатів, юрист - немає. Якщо адвокат не перебуває (або виключений) з колеги адвокатів, то займатися адвокатською діяльністю він не може. Виключити з колегії його можуть з причин грубого або неодноразового порушення адвокатської етики, законодавства, статуту колегії адвокатів, зайняття підприємницькою діяльністю (!), Систематичної несплати членських внесків в колегію, недостатньої кваліфікації. Ці обмеження - палиця з двома кінцями. З одного боку вони дисциплінують, з іншого адвокат стає залежний від своєї колегії, що потенційно може призвести до позначитися на його об'єктивності. У юристів таких обмежень немає, юристи нікому не підкоряються (крім тих, хто перебуває в різного роду асоціаціях начебто KazBar і т.д.) і не звітують.
4.3. Адвокати сплачують одноразовий членський внесок при вступі до колегії адвокатів, і щомісячні внески. Ці, а також деякі інші особливості призводять до того, що вартість послуг адвокатів, на відміну від вартості послуг юристів, зазвичай вище. Юристи, як стає зрозуміло, внесків нікому не платять, тому їх послуги в середньому нижче.
4.4. Адвокатів можуть залучати по «безкоштовним» справах (смерть, каліцтво, аліменти, неповнолітні і т.д.). В цьому випадку його гонорар оплачує держава. Юристи в таких справах не беруть участь.

5. Спеціалізація
Часто зустрічаються люди, які шукають адвоката з отримання спадку, або адвоката за договорами з нерезидентами. Треба зрозуміти, що у кожного юриста і адвоката є своя спеціалізація, найчастіше зазначеними питаннями займаються саме юристи, а не адвокати.
Адвокати можуть займатися будь-яким видом юридичних послуг. Юристи, як зазначено вище, можуть займатися всіма справами, крім кримінальних і адміністративних в частині фізичних осіб. При цьому хочеться відзначити, що так само, як у лікарів, вчителів та інженерів, і юристи, і адвокати найчастіше спеціалізуються на якихось конкретних галузях. Так, юристи-ні адвокати часто спеціалізуються на трудових відносинах, закриття / ліквідація / банкрутство юросіб та ВП, стягнення боргів, підготовці договорів, житлових, земельних спорах. На практиці дуже мало зустрічається адвокатов- «трудовиків», адвокатов- «банкротніков», адвокатов- «земельників» і т.д. Адвокати теж спеціалізуються по своїх галузях, скажімо, адвокат по згвалтувань, щодо захисту чиновників-корупціонерів, щодо захисту держави і т.д.

6. Ціна
Ціна на послуги юристів і адвокатів не фіксували, вона встановлюється індивідуально. Це означає, що не завжди юрист, що бере 1 000 за консультацію (або взагалі надає її безкоштовно), надасть послугу гірше, ніж юрист або адвокат, чия консультація коштує 30 000 тенге. Не завжди юридична компанія, якій платять 1 500 000 тенге за представництво в суді першої інстанції, працює краще, ніж юрист або адвокат, оцінивши свою роботу в 300 000 тенге. Можна навіть сказати, що ринок юридичних послуг - один з найбільш дійсно ринкових, що не врегульовані державою і живих, де ціна послуг виключно коливається в залежності від попиту і пропозиції.

Таким чином, при виборі, до кого звернутися - до адвоката або юриста слід розуміти, які питання стоять на порядку денному (саме загальний розподіл - цивільні, кримінальні, адміністративні, податкові і т.д.), ретельно вибирати фахівця, до якого планується звернутися , з досвіду і рівню «допуску», а також розуміти, що висока (або низька) ціна не є показником хорошого (або поганого) якості послуг.

Залишилися питання? зверніться в нашу юридичну компанію, і ми допоможемо Вам!

Залишилися питання?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация