У фільм про Стуса повернуть сцену суду з Медведчуком-адвокатом

  1. Хто дав грошей на фільм, крім Держкіно?
  2. страшна цензура

Знімальна група фільму про Василя Стуса повідомила, що доснімет епізод суду над поетом і дисидентом, де фігурує політик Віктор Медведчук. В процесі 1980 року, він був захисником обвинуваченого (всупереч волі Стуса). У виступі перед судом Медведчук заявив, що всі злочини підсудного заслуговують покарання, і таким чином зіграв свою роль в тому, що Стус отримав десять років ув'язнення в таборі суворого режиму, де помер в ніч на 4 вересня 1985-го року в віці 47 років.

Фільм про Стуса знаходиться зараз в процесі зйомок, його вихід в прокат анонсований на лютий наступного року. Сцена суду спочатку була в драфті сценарію, але потім її видалили, як і всі інші сцени, де присутній Віктор Медведчук. Хоча вже був проведе кастинг на роль адвоката.

В офіційній заяві знімальної групи, говориться, що сцена була видалена зокрема, після розмови з сином поета. "Його позиція по" важливості "участі Віктора Медведчука в судилище над його батьком додається відеофайлом наступним постом", - зауважують автори заяви і докладають ось таке відео: Син Василя Стуса, Дмитро, про роль адвоката батька, Віктора Медведчука, в суді.

Режисер фільму Роман Бровко в інтерв'ю ЗМІ також посилається на прохання сина Василя Стуса, Дмитра, прибрати фігуру адвоката з картини. Але Дмитро Стус, генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка, таке прохання заперечує, повідомляє ТСН.

Знімальна група відмова від сцен з Медведчуком обясняется також тим, що прокат картини буде проходити в розпал передвиборної кампанії, і тому вони "не хотіли робити пам'ять про велику людину інструментом політичних впливів і аргументів". Але хвиля громадського обурення, змусила повернути в фільм сцену процесу над Стусом за участю Медведчука.

За версією учасників знімального процесу, "продюсерам подзвонили з адміністрації Медведчука" і сказали, що якщо вони хочуть дозняти картину, не хочуть провокацій, то потрібно прибрати сцену суду над Стасом ". Але цю інформацію продюсер фільму Артем Денисов називає фейком.

Прес-секретар Медведчука на питання, чи відповідає дійсності інформація про те, що з фільму сцену суду над письменником видалили на прохання Віктора Медведчука, відповів: "Режисер фільму вже відповів", повідомляє ТСН.ua.

  • Фільм про "Стус" (спочатку картина називалася "Птах душі", за назвою поетичної збірки поета, знищеного наглядачами в таборах) знімає компанія UM-GROUP.
  • Сума державної фінансової підтримки становить 19, 265 млн. Грн. (проект виграв в минулому році в пітчинг Держкіно ). Загальний бюджет фільму - 38,529 млн грн.
  • Режисером є Роман Бровко, авторами сценарію - Сергій Дзюба і Артемій Кірсанов, продюсером - Артем Денисов.

Василь Стус

  • В описі фільму на сайті Держкіно значиться, що "Стус" - це "метафорична історія, яка розповідає про останні дні життя геніального українського поета-шістдесятника Василя Стуса та його загадкову смерть в радянському таборі в ніч на 4 вересня 1985 року. Фільм опише етап становлення Стуса як поета і борця за українську культуру, а також про марні спроби тоталітарної радянської влади спокусити поета продати душу за "свободу".
  • Після смерті Стуса Віктор Медведчук очолив адміністрацію президента Леоніда Кучми, згодом він став кумом президента РФ Володимира Путіна, який хрестив його дочка, а в даний час представляє Україну в Мінському переговорному процесі.

У статті "Стус без шансу на захист: ведмежа послуга Медведчука", опублікованій на сайті УП, адвокати Роман Титикало і Ілля Костін, вивчили архіви справи і закликали українську адвокатуру, зокрема Національну асоціацію адвокатів України, публічно визнати порушення адвокатом Віктором Медведчуком прав його клієнта Василя Стуса на захист.

Хто дав грошей на фільм, крім Держкіно?

Обговорюючи цю подію, користувачі ФБ часто ставили собі питання: як могло таке статися з фільмом, який фінансує держава, хто оцінює проекти, подані на конкурс Держкіно, чому глава цього відомства не Філіп Іллєнко не проконтролював, що сценарій змінили і не втрутився.

Відомо, що Держкіно фінансує половину бюждету фільму. Другу половину повинна була знайти UM-GROUP - компанія, яка знімає фільм. Нею говорилося, що є домовленості з європейськими продюсерами. Але судячи по сайту фільму і повідомленнями про його зйомках, копродукції так і не сталося. "Звідки взялася друга половина бюджету, поки невідомо", - пише Дарина Бадьер, LB.ua. І уточнює, що "Птах душі" отримав середній бал 37, а це був прохідний бал для того, щоб вважатися переможцем пітчинг, тобто, отримай проект на одну десяту бала менше, він би не пройшов.

  • Оцінювала проект експертна комісія, в яку входили: режисери Мирослав Слабошпицький, Андрій Дончик, Володимир Тихий, Роман Бондарчук, Валентин Васянович, оператор Сергій Борденюк, продюсери Юрій Мінзянов, Андрій Різоль та Віталій Докаленко, директор кінофестивалю "Молодість" Андрій Халпахчі, співвласник дистриб'юторської компанії "Ukrainian Film Distribution" Андрій Дяченко, директор кінотеатру "Жовтень" Людмила Горделадзе, продюсер Геннадій Кофман, отборщик і кінознавець Олександр Шпилюк, директор телеканалу ICTV Олександр Богуцький, кінокритик Володимир Войтенко.

Фільм переміг у категорії "Ігрові повнометражні фільми (широка глядацька аудиторія)". А режисер Роман Бровко в інтерв'ю "Радіо Свобода" уточнив , Що це "фільм не для цінителів творчості Стуса, а для молодіжної аудиторії, тому що саме вона ходить в кінотеатри більше всіх".

Кадр з фільму "Стус"

Глава Держкіно Пилип Іллєнко, підтвердив в коментарі LB.ua, що сцени з Медведчуком в сценарії фільму були, він вважає їх важливими, але Держкіно не впливає на творчу складову фільмів, які фінансує. "Автори фільмів часто частково змінюють сценарій вже після пітчинг. На отримання державної підтримки, вони це з нами не повинні погоджувати", - сказав він в коментарі hromadske . При цьому додавши, що "Держкіно зазвичай не втручається у творчий процес. Але все одно ми приділимо цьому питанню пильну увагу. Якщо буде доведено, що це було зроблено з політичних міркувань, ми обов'язково реагувати. Я вважаю неприйнятним політичний тиск на авторів фільму, особливо історичного. Повної суми на цей проект ми ще не перерахували, ще не завершився знімальний період фільму, він відбувається поетапно ".

страшна цензура

Скандал навколо фільму "Стус" висвітив одну з найважливіших проблем в гуманітарній сфері: Як не допустити цензури - медведчуків, платників податків, влади, самоцензури?

"Підвищувати рівень компетентності в сфері кіно і критичного мислення в цілому: збільшувати кількість екранів для прокату, ввести курс кіно в школах, обговорювати і дивитися різні фільми, реформувати освіту в сфері кіно, щоб режисерів, продюсерів, сценаристів, які знімають фільми не для навколополітичного хайпа було більше і вони мали можливість знімати частіше ", - вважає Дарина Бадьорого, член FIPRESCI, редактор відділу "Культури" LB.ua. Кейс з фільмом "Стус" - від початку і до кінця - це результат кризи компетенцій у сфері кіно, ширше - в українській гуманітарному середовищі ", - констатує вона.

"... Платники податків ма ють право впліваті на Зміст створюваніх на їхні кошти художніх творів! Як на мене, такого роду цензура не краща за будь-які дзвінкі з будь-якіх адміністрацій.

Страшний в Цій ситуации низовий запит на "патріотичне кіно". Внутрішня потреба в пропаганді. Аджея йдет не про мистецький віслів, и даже, як могло би здаватісь, не про повнотіла історічного фактом, а про політичний меседж: громадський осуд Медведчука методами кіно, де кіно вікорістовується як інструмент таврування ", - висловив свою думку на сторінці в fb Іван Козленко, керівник Центру Довженка.

Не пропустіть найважливіші новини і цікаву аналітику. Підпишіться на Delo.ua в Telegram

Хто дав грошей на фільм, крім Держкіно?
Хто дав грошей на фільм, крім Держкіно?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация