У зоні ризику: за товарну контрабанду можуть повернути кримінальну відповідальність (20.12.17 9:20) «Суспільство

Система покарання за митні правопорушення у вигляді штрафів дійсно нікого не лякає. Але чи допоможе криміналізація перекрити "чорні" дірки на кордоні, особливо в частині підакцизних товарів, контрабанда яких приносить мільярдні доходи транснаціональним злочинним угрупованням?

Але чи допоможе криміналізація перекрити чорні дірки на кордоні, особливо в частині підакцизних товарів, контрабанда яких приносить мільярдні доходи транснаціональним злочинним угрупованням

ШТРАФ ЗАМІСТЬ наручники

Коли в 2012 році в Україні вирішили скасувати кримінальну відповідальність і ввести адміністративні штрафи, експерти і силовики, потримати цю ідею, посилалися на досвід європейських країн. Мовляв, там тільки так. Чи не повірила і написала лист колезі з Великобританії, щоб перевірити. У відповідь він привів мене кілька прикладів, коли організатори і члени злочинних угруповань, які спеціалізувалися на контрабанді сигарет і алкоголю, отримали досить вражаючі терміни позбавлення волі. І Великобританія не є в цьому питанні винятком.

Наприклад, в Туреччині за контрабанду карають суворіше. Тільки в 2002 році турецький парламент проголосував за скасування смертної кари за контрабанду, її замінили "тяжким довічним ув'язненням". Спійманого в Туреччині контрабандиста судитимуть за турецькими законами, громадянином якої б країни він не був.

У Румунії можна потрапити до в'язниці за перевезення навіть однієї пачки контрабандних сигарет через "зелений коридор", в Угорщині кримінальна відповідальність настає за перевезення сигарет більш ніж на 100 тисяч форинтів, що приблизно дорівнює 15 блокам сигарет, а в Словенії та ж доля чекає контрабандиста за 8 блоків.

В Україні за незаконне переміщення товарів (в т.ч. підакцизних) через митний кордон з приховуванням їх від митного контролю передбачено адміністративне покарання - штраф в розмірі 100% вартості нелегальних товарів і їх конфіскація. У разі повторного порушення протягом року - штраф 200%.

З огляду на, що рентабельність контрабанди, наприклад, сигарет, становить від 300 до 400 відсотків, то про сплачений штраф, якщо раптом виявлять правопорушення, особливо засмучуватися не варто. Він з лишком компенсується.

Як розповіли "Цензор.НЕТ" правоохоронці, "тіньовий" оборот тютюнових виробів, в першу чергу їх незаконне переміщення через державний кордон України, є одним з найприбутковіших видів кримінального бізнесу і обумовлений великою різницею між цінами на тютюнові вироби, введеними в країнах Європейського Союзу і в пострадянських країнах (Російської Федерації, Республік Білорусь та Молдова) або далекого зарубіжжя (ОАЕ та Китаї). У цьому плані не останню роль відіграє географічне положення України як транзитної держави. Найчастіше предметом контрабандного переміщення в європейські країни є сигарети, незаконно ввезені в Україну із зазначених країн, а також виготовлені на внутрішньому ринку України (легальними виробниками).

За даними Держприкордонслужби, за 11 місяців поточного року на державному кордоні затримано майже 7,94 мільйона пачок сигарет, з яких 4,7 мільйона пачок на в'їзд в Україну.

"Контрабанда завдає істотної шкоди інтересам держави і в більшості країн світу визнана одним з небезпечних видів злочинної діяльності, - заявив в коментарі" Цензор.НЕТ "глава Держприкордонслужби Петро Цигікал. - Сама по собі така злочинність буде існувати до тих пір, поки є державні кордони і різниця в цінах. Прикордонна служба постійно затримує нелегальні партії сигарет, але втративши товар ділки завжди можуть купити новий, і навіть заплативши штрафи, покрити збитки. Нинішня складна ситуація зобов'язує до прийняття рішень , Які є більш жорсткими і ефективними в боротьбі з незаконним переміщенням товарів, в тому числі алкогольних напоїв та тютюнових виробів ".

Цигікал підкреслив, що Державна прикордонна служба України підтримують ініціативи про введення кримінальної відповідальності за незаконне переміщення товарів через кордон. Крім того, прикордонне відомство в межах компетенції разом з іншими суб'єктами законодавчих ініціатив постійно бере участь в розробці та вдосконаленні законодавчої бази з даного питання, а напрацювання спрямовуються на розгляд до комітетів Верховної Ради.

Він також нагадав, що ще з квітня 2016 року свого черзі в парламенті чекає законопроект, яким вносяться зміни до Кримінального кодексу України щодо криміналізації контрабанди алкогольних напоїв і тютюнових виробів. У певних випадках законопроект передбачає позбавлення волі за контрабанду, вчинену у великому розмірі, на строк до 7 років.

"Ухвалення цього документа дозволило б істотно підвищити рівень протидії протиправній діяльності на кордоні і дало б можливість як прикордонникам, так і іншим правоохоронним органам зробити кордон насправді захищеної від протиправних посягань і злочинних намірів", - вважає Петро Цигікал.

Ухвалення цього документа дозволило б істотно підвищити рівень протидії протиправній діяльності на кордоні і дало б можливість як прикордонникам, так і іншим правоохоронним органам зробити кордон насправді захищеної від протиправних посягань і злочинних намірів, - вважає Петро Цигікал

ВЕЛИКИЙ СИГАРЕТНИЙ ШЛЯХ

Правоохоронці зазначають, що найбільш поширеними способами переміщення контрабандних товарів через кордон є приховування їх в конструктивних особливостях транспортних засобів, облаштування схованок, використання подвійного пакету товаро-супровідних документів, переміщення через "зелений" ділянку кордону автомобілями підвищеної прохідності або за допомогою груп людей.

Нерідко застосовується і схема фіктивного (перерваного) транзиту на адресу неіснуючих фірм - нерезидентів. Вона полягає в декларуванні іноземної тютюнової продукції при ввезенні в Україну в митному режимі "транзит" і надалі комісій із соціального страхування її вивезення за межі країни (в такому випадку акцизний податок і митні платежі в бюджет не сплачуються). Фактично підакцизні товари залишаються на внутрішньому ринку України і надходять в незаконний обіг.

Бувають і більш хитромудрі і нахабні схеми. Наприклад, в 2016 році співробітниками податкової міліції було встановлено та припинено схема ввезення в Україну сигарет під виглядом торгівлі в магазинах DUTY FREE і подальшим вивезенням поза митним контролем в країни Єврозони.

Тютюнові вироби ввозилися нібито з метою реалізації в магазинах безмитної торгівлі DUTY FREE, але насправді частково реалізовувалися на внутрішньому ринку, а частково переміщувалися в країни Євросоюзу поза митним контролем. З метою прикриття незаконної діяльності представниками мережі зазначених магазинів здійснювалася підробка документів про реалізацію товарів підвищеного попиту пасажирів міжнародних морських і авіарейсів. При цьому пасажири скуповували сигарети ящиками. Наприклад, громадянин Молдови придбав в одному з одеських DUTY FREE і вивіз на власній яхті 500 коробів сигарет вартістю 55 000 доларів США.

Учасниками схеми здійснювалося відкриття магазинів безмитної торгівлі з невеликою площею, у них навіть були відсутні складські приміщення. При цьому обсяги реалізації сигарет в таких мінімаркетах в 10 разів перевищували обсяги реалізації в крупних магазинах DUTY FREE зі світовими іменами.

Як розповіли в ГФС, проведеним аналізом було встановлено, що за 9 місяців свого існування підприємство, що має тільки один магазин, розташований в аеропорту з невеликим пасажиропотоком, нібито здійснила реалізацію 5 машин сигарет торгових марок, які не користуються попитом у населення. Насправді представники магазина здійснювали підробку документів про реалізацію тютюнових виробів.

Навесні 2017 року, в рамках супроводу кримінального провадження, що кваліфікується за ч. 3 ст. 212 КК України проведено обшук вантажівки, який прибув для митного оформлення в один з морських портів. В результаті проведених заходів виявлено та вилучено 1250 коробів (625 тис. Пачок) сигарет виробництва китайської компанії орієнтовною вартістю 13 млн грн, ввезених нібито для реалізації в мережі DUTY FREE. За рішенням суду вантаж заарештований.

Використовують з метою незаконного переміщення сигарет на територію України організатори такого бізнесу і ситуацію, яка склалася на сході України. Зокрема, на тимчасово непідконтрольною Україні території в Донецьку знаходиться тютюнова фабрика, на виробничих потужностях якої випускаються фальсифіковані цигарки популярних торгових марок, які в обхід КПВВ незаконно ввозяться на територію України. Крім того, таким же шляхом на територію України потрапляють сигарети виробництва Російської Федерації, оскільки мита на імпорт сигарет з країни-агресора в ОРДЛО практично відсутні. У деяких випадках сигарети замовляються в Об'єднаних Арабських Еміратах від імені українського підприємства з доставкою в місто Донецьк і відповідно без сплати акцизного податку. Надалі ці сигарети невеликими партіями в обхід КПВВ також незаконно ввозяться на територію України.

"У нас контрабанда існує на лінії розмежування, де контроль не є достатнім, а також на західному кордоні, а саме перевезення в країни ЄС алкоголю і тютюну. Це дві найбільші лінії контрабанди", - прокоментував "Цензор.НЕТ" Ілля Несходовський, експерт РПР групи "Податкова реформа".

Серед лідерів в цій частині можна виділити Закарпатті, яке займає особливе місце не тільки в рейтингах туристичних маршрутів, але і в хроніках кримінального буття України. Адже ця тиха, на перший погляд, область межує одразу з чотирма країнами Євросоюзу - Угорщиною, Словаччиною, Польщею та Румунією. Тому тут вже багато років мало не основним джерелом прибутку багатьох місцевих жителів є "бізнес" на кордоні.

"Статус України як головного постачальника контрабандних сигарет в Європу вкрай ганебний. Ситуація, коли незаконна торгівля стає масовою професією і трендом - це ознака соціальної деградації нації. Чомусь прийнято говорити тільки про економічні втрати. Але чому ми мовчимо про те, що відбувається просто тектонічний розлом в національному менталітеті? Виростають цілі покоління українців, для яких особистісний стелю - стати сигаретним контрабандистом, - каже голова громадської організації "Всеукраїнський митний Ф Орум "Галина Вдовіна, яка очолює митний комітет при Громадській раді Міністерства фінансів.

Підтримуючи ініціативу про посилення покарання за тютюнову контрабанду, експерт наполягає, що вона повинна бути адекватною і сумірною із вчиненим злочином. Щоб і у нас не почали садити за кожну пачку сигарет, як в Румунії.

"Здоровий глузд говорить, що кращої перепоною тютюнової контрабанди є не стільки суворе покарання, скільки контроль і створення передумов, які роблять незаконні поставки економічно невигідними. Але все це здійснимо тільки при наявності політичної волі і жорсткого контролю за відомствами, які цю волю будуть реалізувати, - підкреслила вона. - в іншому випадку, як це вже не раз бувало, просто зростуть відкати, і ми отримаємо черговий виток корупції та несплату податків до бюджету. Так, наприклад, було до декриміналізації товарної конт рабанди в 2012 році. Відсоток притягнутих до кримінальної відповідальності за товарну контрабанду був мізерний. Багатотомні справи розвалювалися ще по дорозі до суду, а в суді їх просто розбивали остаточно. Тому без політичної волі та створення економічних передумов посилення покарань за незаконне переміщення сигарет матиме зворотний ефект. Адже, як стверджували класики, "злочинність у нас перемога не каральні органи, а природний хід нашого життя".

Адже, як стверджували класики, злочинність у нас перемога не каральні органи, а природний хід нашого життя

КУДИ ЙДУТЬ АКЦИЗИ

Особливу небезпеку, на думку правоохоронців, представляє контрабанда спирту, з якого згодом виготовляються фальсифіковані алкогольні напої. Як повідомили "Цензор.НЕТ" в ГФС, спирт, в основному, ввозиться на територію України з Республіки Молдова в т.ч. Придністров'я, рідше з Російської Федерації та Республіки Білорусь.

Найпоширеніший спосіб незаконного переміщення спирту - це перетин кордону в обхід митних постів. При цьому правопорушниками використовуються особливості прикордонних районів, в яких державний кордон практично не охороняється, відсутні митні і прикордонні пункти пропуску вантажів. Незаконне переміщення здійснюється за допомогою вантажного автотранспорту підвищеної прохідності, обладнаного тайниками або плавзасобів.

У деяких випадках прокладаються підземні або підводні трубопроводи.

Надалі незаконно ввезений спирт сумнівного походження, часто з використанням операторів поштового зв'язку, розсилається в багато регіонів України.

Напередодні новорічних свят актуальною проблемою є незаконна реалізація елітних алкогольних напоїв відомих світових брендів, ввезених на митну територію України поза митним контролем.

За словами Сергія Білана, в рамках операції "Рубіж", яку проводить податкова міліція, регулярно присікаються факти реалізації елітного алкоголю, ввезеного на територію України "в чорну". Були задокументовані і нетипові випадки. Зокрема, група осіб, які ввозили з використанням зазначеної схеми елітний алкоголь і продукти харчування, з метою мінімізації ризиків викриття злочинної діяльності організувала закритий клуб, в який приймали тільки "перевірених" клієнтів, їм вдавалося іменні картки. Надалі стати членом клубу можна було тільки за рекомендацією діючого члена клубу.

Алкоголь реалізовувався через закритий сайт, увійти на який можна було лише за кодом клубної картки.

В результаті проведених заходів по припиненню ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах (митних платежів при ввезенні та податку на прибуток при реалізації) на території трьох областей України було вилучено близько 3 тисяч пляшок елітних алкогольних напоїв і партію продуктів харчування, ввезених на територію України з порушенням митних правил, загальною вартістю близько 3 млн гривень.

"Введення кримінальної відповідальності за незаконне переміщення підакцизних товарів через кордон дасть можливість податкової міліції документувати діяльність організованих злочинних груп, які наживаються на контрабанді, з використанням як голосних так і негласних слідчих (розшукових) дій в рамках кримінального процесуального та оперативно-розшукового законодавства, - говорить Сергій Белан. - Якщо з контрабандою ПММ ми боремося в рамках кримінальних проваджень щодо документування ухилення від сплати податків, то при противод ності незаконному переміщенню спирту і сигарет у нас практично зв'язані руки. Те, що виглядає розрізненими фактами переміщення підакцизних товарів через кордон, часто є частиною однієї злочинної схеми, організованої транснаціональними злочинними угрупованнями. Надприбутки від контрабанди дають можливість таким угрупованням використовувати в злочинних цілях сучасні технічні засоби (тепловізори, спецтехніку, і т.д.), а їх лідери мають великими зв'язками в органах влади різних рівнів. В таких умовах задокументувати весь ланцюжок злочинних дій з підготовки та незаконному переміщенню товарів через кордон, без використання негласних методів роботи неможливо. У свою чергу негласні заходи можна проводити тільки при документуванні підготовки до вчинення або вчинення тяжких злочинів, а вже ніяк не в рамках адміністративного законодавства ".

Коментуючи законодавчі ініціативи, які пропонуються народними депутатами, Сергій Белан пояснив, що в експертних висновках УКРІНФОРМ наполягає на необхідності внесення законодавчих змін щодо криміналізації правопорушень, пов'язаних з незаконним переміщенням через державний кордон України всіх груп підакцизних товарів, а не тільки окремих їх видів (алкогольних напоїв і тютюнових виробів).

І до таких товарів, без сумніву, належать і нафтопродукти. Прибуток з таких контрабандних потоків завжди обчислювалася дуже великими сумами.

Схеми ухилення від сплати акцизного податку в цій категорії товарів, за словами Білана, дуже різноманітні: від ввезення палива в додаткових (збільшених) паливних баках вантажівок до переміщення значних партій палива поза митним контролем морськими шляхами під виглядом внутрішнього каботажного переміщення і ввезення під виглядом інших хімічних речовин, при переміщенні яких не потрібно сплата акцизного податку.

"Коли ми только починаєм операцію" Рубіж "в 2015 году, нами булу задокументована масштабна схема Ухилення від сплат Митний зборів при переміщенні на теріторію України дизельне паливо в обхід митного контролю, - продолжает перший заступник глави УКРІНФОРМ. - Суть схеми пролягав в Наступний. У нейтральні води акваторії Чорного моря заходило спеціалізоване нафтове судно великої вантажопідйомності з вантажем дизельного палива. до нього "борт-о-борт" пришвартовувалися нафтоналивні баржі, на які зливалося близько половини вантаж. Після цьог про танкер заходив в один з морських портів України, де подавав документи на проведення митних процедур (розмитнення) з залишився паливом. Далі не враховане і нерозмитнене паливо зазначеними баржами доставлялося з використанням документів, отриманих в результаті розмитнення частини палива, в морські і річкові порти України, а звідти в автомобільних цистернах розвозили по АЗС південних областей України. Крім ухилення від сплати митних зборів держава недоотримувала податки від реалізації неврахованої дизельного топ верба.

В результаті декількох спецоперацій, проведених за участю співробітників Державної прикордонної служби України, масштабна злочинна схема була ліквідована ".

ПОСИЛЕННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ускладнити ОФОРМЛЕННЯ?

Більшість експертів, з якими вдалося поспілкуватися, підтримують ініціативу про введення кримінальної відповідальності, оскільки від ввезення товарів "в чорну", як і від "сірого" імпорту страждає в першу чергу чесний бізнес, який платить податки в повному обсязі. За словами виконавчого директора Європейської Бізнес Асоціації Ганни Дерев'янко, це істотно зачіпає ринки кави, побутової електротехніки, алкоголю, тютюну, фармацевтики, агрохімії. "Ми як бізнес, підтримаємо будь-які заходи, які будуть створювати рівні умови для всіх, - зазначила Анна Дерев'янко в коментарі" Цензор.НЕТ ", додавши, що дуже важливо, щоб така законодавча ініціатива була грамотно введена, а потім також використана.

"Підакцизних товарів завжди є високоризикованих продуктом, який вигідно продавати контрафактним, як на внутрішньому ринку, так і на зовнішньому. Штрафи, які є сьогодні, не зупиняють ті мільйонні фінансові потоки, які заробляються на таких угодах. А в умовах, коли є тільки адмінвідповідальність , скільки б ви не конфіскували партій підакцизного товару, найчастіше суди це все повертають, - говорить директор Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. - Безумовно, введення кримінальної відпові ності позначиться на тіньовому ринку, і його частка буде скорочуватися. Але тут важливо розуміти, хто буде за цим стежити ".

Щодо практичного застосування такої норми говорив і глава Громадської ради при УКРІНФОРМ Дмитро Олексенко. На його думку, швидше за все, законодавці визначать підслідність за Нацполіціей. А це означає, що кількість перевіряючих виросте, що позначиться і на самому оформленні.

"Не можна виключати, що поліція буде" годуватися "на відкритті і закритті кримінальних проваджень по дрібним підприємцям, типу" піджаків ", - вважає він. - Ця норма хороша за умови, що в країні буде створена незалежна структура, яка буде займатися розслідуванням фінансових злочинів . Тоді є надія, що саме ця структура займеться реальними контрабандистами в масштабах країни і об'єктом справ будуть не кур'єри з парою блоків сигарет, а організатори злочинних схем ".

У свою чергу Ілля Несходовський наполягає на комплексному вирішенні проблеми, який би включав і реформування митниці. "Щоб перекрити контрабандні потоки треба наводити порядок на митницях в першу чергу. Тому що ввезення товарів в Україну часто відбувається через митниці з порушенням митних правил. Що вже не є контрабандою в чистому вигляді. Потрібно вирішувати проблеми заниження митної вартості, використання напівлегальних схем, таких як "піджаки" і розбивка фур з товарами на дрібні партії, - пояснив експерт. - Є багато питань, які не вирішені. Якщо ми вводимо кримінальну відповідальність за контрабанду і фактично залишаємо проблеми на митниці е з можливістю ввезення товарів за "сірими" схемами, нічого не змінимо ".

Наголошуючи на необхідності посилення відповідальності, експерти пропонують законодавцям все-таки прописати як міру покарання не стільки запровадження багаторічних термінів ув'язнення, скільки економічні санкції. Але вони повинні бути такими відчутними, щоб скоротити контрабандні потоки в рази.

Тетяна Бодня, для "Цензор.НЕТ"

Джерело: https://censor.net.ua/r3040184

Але чи допоможе криміналізація перекрити "чорні" дірки на кордоні, особливо в частині підакцизних товарів, контрабанда яких приносить мільярдні доходи транснаціональним злочинним угрупованням?
Але чому ми мовчимо про те, що відбувається просто тектонічний розлом в національному менталітеті?
ПОСИЛЕННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ускладнити ОФОРМЛЕННЯ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация