У Нацполіціі перезавантаження

В органах внутрішніх справ, званих тепер Національною поліцією, гряде велика чистка. З другої половини березня співробітники Нацполіціі Дніпропетровської обл. - від рядового патрульного до начальника ГУНП в області - починають здавати тести для проходження атестації на право продовжити службу, а з квітня приступають до роботи атестаційні комісії.

Громадські активісти та волонтери будуть використовувати переатестацію для відсіву співробітників, які заплямували себе протиправними діями при минулій владі. Але найчастіше до звільнення схиляють з політичних мотивів або через зведення особистих рахунків.

У суспільстві є й інший погляд на ситуацію: підмінивши поняття професіоналізму псевдопатріотизмом, нові співробітники внутрішніх справ можуть не впоратися з обвальним зростанням злочинності і потоком зброї, яке потрапляє в Дніпропетровську обл. із зони АТО.

В органах внутрішніх справ, званих тепер Національною поліцією, гряде велика чистка

Андрій Луговський

Цими побоюваннями ми поділилися з радником глави Нацполіціі в Дніпропетровській обл., Екс-керівником обласного УБОЗ (Управління по боротьбі з організованою злочинністю) полковником Андрієм Луговским. У чомусь він постарався розвіяти наші побоювання, але в деяких речах був цілком солідарний.

- Андрію Володимировичу, після недавньої погоні і стрільби поліцейських на околицях Києва, яка закінчилася вбивством юнаки, суспільство розділилося на тих, хто як і раніше вітає нових поліцейських, і тих, хто побоюється, що реформа системи МВС призведе до подальшого погіршення криміногенної ситуації, а рядовий громадянин, як і раніше, залишиться незахищеним. Яке з цих думок вам ближче?

- Поділ суспільства на тих, хто за і проти нової поліції, дійсно має місце. Зверніть увагу на реакцію людей в соціальних мережах. Хтось каже, що застосування зброї поліцейським Олійником було необгрунтованим і неправильним, з чим я в принципі погоджуюся, а хтось каже: подивіться на досвід США, як вони чітко і грамотно застосовують зброю на ураження, не ставлячи зайвих питань.

Я б все в купу не звалюється, дочекався б результатів розслідування. Але це дзвіночок для молодих хлопців, які прийшли на службу в патрульну поліцію. Потрібно навчитися правильно застосовувати табельну зброю. Скажу про себе. Перед тим, як мені довірили зброю, я прослужив в Дніпропетровському училищі міліції три роки. Весь цей час одним з чотирьох основних предметів був - «вогнева підготовка», де нас навчали тактиці застосування вогнепальної зброї та поводження з ним.

Повірте, це були звірі-викладачі. І з тих років у мене в голові до рефлексів відклалися правила поводження зі зброєю і в яких ситуаціях його можна застосовувати, а коли - не варто.

Ситуацію, яку ми маємо зараз з реформуванням системи МВС, я б розділив на кілька моментів. Те, що реформа назріла, було зрозуміло ще з подій у Врадіївці в 2013 р Система в тому вигляді, в якому вона існувала, була не те що не потрібна, вона стала небезпечною для суспільства.

Але в контексті реформи я б окремо говорив про поліції в сфері громадської безпеки, яка є центральним органом виконавчої влади і служить суспільству за допомогою забезпечення охорони прав і свобод громадян, сприяє протидії злочинності, забезпечує публічну безпеку і порядок.

Молоді патрульні поліцейські, яких ми зустрічаємо на вулиці, - це, на мій погляд, позитив. Потрібно зрозуміти, що у держави не було часу і грошей на бездоганну підготовку. Але у хлопців є бажання, і це видно. В цьому випадку час працює на них, і за рік вони можуть навчитися, в цьому їм допомагає ГУНП в області.

Інше питання - оперативна служба. Це інша специфіка. І часто - не така біла і пухнаста робота. Щось ми бачимо у фільмах, але і вони не розкривають багатьох подробиць. Запевняю, що за три місяці не вдасться виховати оперативника зі своєю агентурою, яка створюється роками і десятиліттями. Було раніше в оперативній роботі таке поняття, як оперативна наступальність, яке мало на увазі, що в разі зменшення або призупинення комплексу оперативно-профілактичних заходів зростання злочинності (що цілком зрозуміло) міг вийти з-під контролю органів внутрішніх справ.

Завдання переатестації - максимальна перезавантаження оперативного складу. І існує можливість втрати органами внутрішніх справ механізмів впливу на криміналітет.

І тут має бути «орати» засукавши рукава як досвідченим операм, так і молодим поліцейським.

Наше спільне велике завдання - представників громадськості, діючих офіцерів, керівників управлінь Національної поліції - провести переатестацію належним чином.

- У ЗМІ обговорюється наступна проблема: при переатестації співробітників виникають випадки зловживання і зведення рахунків з колишніми міліціонерами активістами та іншими членами атестаційної комісії.

Співробітника, звичайно, можна звинуватити у всіх гріхах. Зробити це досить просто: обвинувачами можуть виступати молоді люди, покурюють травичку і бажаючі помститися своєму дільничному, або більш серйозні опоненти з злочинного контингенту. Це окремі випадки, але і на це необхідно звертати увагу.

Співробітникам також важливо - хто буде проводити переатестацію. На даний момент ми знаємо, що буде сформовано близько 18 комісій, у кожній 6 чоловік: по 3 від Нацполіціі і громадськості.

Загалом, питання переатестації більш ніж актуальний і вимагає глибокого і детального, ніж співбесіду зі співробітниками за 15 хвилин, вивчення.

- Буквально днями в соцмережах обговорювалася сторінка в «Однокласниках» дружини керівника Нацполіціі у Вінницькій області - його фото в Севастополі на спільному параді кораблів російського і українського ВМФ, разом з Миколою Валуєвим і інші. Наскільки можна говорити про політизацію процесу?

- Ви можете чітко сказати, коли датовані ці знімки? До відомих подій звинуватити в неблагонадійності можна чи не кожного. І якщо піти по такому шляху, то можна скотитися до звинувачень усіх і в усьому. Тут потрібно відзначити, що після «революції гідності» і кримських подій змінилася концепція свідомості мільйонів жителів України. Я теж в дитинстві малював на 23 лютого георгіївські стрічки ...

- Що вважаєте неприпустимим під час проведення переатестації?

- Ось, наприклад, я знаю випадок, коли на переатестації в центральному апараті НПУ співробітник, який вважався одним з кращих оперативників, що має кілька вдалих спецоперацій по впровадженню під прикриттям в злочинні угруповання, успішно здав тести, але не пройшов співбесіду. У нього запитали:

- А ви де працювали до цього?

- В УБОЗ.

- Дякуємо. До побачення.

Таким чином система втратила кваліфікованого фахівця, практика, у якого колосальний досвід оперативної роботи. І подібних фактів чимало.

А адже після подій на Майдані і початку АТО сотні і тисячі співробітників МВС довели вірність своїй країні. І це теж не можна не враховувати.

Опера Дніпропетровського УБОЗ

- Події 2014 року, коли Дніпропетровськ довів, що по праву є частиною України, вже стали історією. Все це відбувалося на ваших очах, і, звичайно, ви знаєте більше нашого. Як працював УБОЗ в той час?

- 2014-й був дуже складним для всіх жителів України, тому що трагічні події на майдані в корені змінили свідомість усіх громадян країни.

На той момент більшість співробітників органів внутрішніх справ були дезорієнтовані. Частина співробітників «Беркута», які були на майдані і брали участь в придушенні протестів, перекинулися, переїхали до Криму і зайняли там оборонну позицію. Атмосферу того часу добре показує опублікована недавно стенограма засідання РНБО по Криму.

Мій повернення до Дніпропетровська з Києва був пов'язаний з тим, що я, безумовно, добре знав регіон, розумів оперативну обстановку і дружив зі співробітниками управління. Моя задача була - вивести ситуацію зі ступору і забезпечити ліквідацію можливих вогнищ загоряння організованої злочинності.

У квітні 2014 року наказом МВС я був переведений з посади начальника кримінальної розвідки ГУБОЗ МВС України на посаду начальника УБОЗ в Дніпропетровській області. У самий піковий момент. Я пам'ятаю, яка на УБОЗ лягла відповідальність щодо протидії як організованої злочинності, так і екстремізму. А крім усього - щоденна підготовка до виконання плану «Фортеця» щодо захисту адмінбудинків, мішки з піском, інструктаж і підготовка особового складу до відбиття можливих атак. Було дуже спекотно.

- Ви говорите, більшість співробітників МВС були дезорієнтовані, але ж і захоплень будівель в Дніпропетровській області не було?

- А це вже свідчення правильно скоординованої роботи правоохоронних структур. Слід віддати належне профільному керівництву ОДА, а також нашим колегам з СБУ, які проводили бойові операції, і добровільним батальйонам. Вони тоді тільки з'явилися, і, не буду приховувати, у нас з ними постійно виникали складності. Але ці проблеми були розв'язуються. В основному добровольчі батальйони зіграли досить позитивну роль.

Хочу зазначити, що перша десятка зведеного спецпідрозділу «Сокіл» (створюваного тоді для патрулювання Маріуполя) була з дніпропетровського підрозділу УБОЗ, як і перша десятка з числа оперативних співробітників.

Я пишаюся тим, що працював в колективі однодумців і друзів. Про такому колективі будь-якому керівникові можна тільки мріяти. Підкреслю - співробітники першої десятки зголосилися добровільно, хоча ми не розуміли, що там відбувається. Мирна ситуація - не мирний? Йде стрілянина, гинуть люди, проходить АТО.

Можу сказати, що дніпропетровські співробітники УБОЗ дуже непогано себе показали і були затребувані під час проведення оперативно-розшукових заходів в зоні АТО.

- Як поводився після майдану дніпропетровський криміналітет? У деяких публікаціях заслугу з примусу до патріотизму приписують Ігорю Коломойському, призначеного тоді губернатором. Кримінальних авторитетів нібито вивозили в ліс, проводили виховні розмови і т. Д.?

- Я, природно, розумію, про що йде мова - про специфічний патріотизм з боку дніпропетровського криміналітету. Але я прямо і просто скажу, що вони захищали свої економічні інтереси.

Між «донецькими» і «дніпропетровськими» завжди існував жорсткий конфлікт на самих різних рівнях за сфери впливу. На рівні державних органів я це відчув особисто - працюючи в Києві, коли керівники були всі донецькі, а до вихідців з Дніпра, яких запросили за професіоналізмом, ставилися вельми специфічно. Тому, повторюся, нічого особистого, крім як захисту своїх економічних інтересів, зосереджених в чималому ступені в фінансово-промислових групах, я не бачу. Абсолютно прагматичний розрахунок.

- Близькість зони АТО не могла не внести корективи в діяльність правоохоронних органів. З чим довелося зіткнутися особисто вам і вашому підрозділу?

- Особисто для мене це був період випробування на міцність. Іспит. Один із прикладів: як-то після чергової розробки (розробки у вигляді проведення затримань, обшуків і т. Д. - Авт.) Були затримані і поміщені в СІЗО четверо членів ОЗГ із зони АТО. Через кілька днів ми перехопили оперативну інформацію від фігурантів, в якій вони давали вказівки своїм спільникам на волі викрасти начальника УБОЗ, т. Е. Мене, для подальшого обміну. Тому довелося вживати додаткових заходів особистої безпеки. І так було постійно протягом 2014 го.

В цілому цей рік був характерний тим, що ми вилучали багато зброї. Стільки, скільки ми вилучали, з використанням методів оперативно-розшукової діяльності, агентурної мережі, офіцерів під прикриттям, які не вилучалося Управлінням БОЗ за все колишні роки разом узяті.

Наприклад, при проведенні спецоперації в одному з домоволодінь Дніпропетровська ми вилучили стільки хв, гранатометів, стрілецької зброї і патронів, що довелося більше доби тільки вести протокол вилучення.

- Це була торгова база або терористичний схрон?

- Це був потенційне джерело поширення зброї по Дніпропетровську. Де б воно далі використовувалося, сказати складно. Але таких складів було досить. Майже кожен місяць ми проводили велику реалізацію, іноді і не одну.

До речі, цікавий факт, в 2015 р після ліквідації УБОЗ такої кількості зброї вже не вилучалося. Зброї стало менше? А так це фактично?

І тут хочеться поставити під сумнів доцільність ліквідації УБОЗ. Але ми все ж сподіваємося на Національну поліцію і Нацбюро розслідувань, які в умілих руках можуть стати хорошим механізмом протидії оргзлочинності.

Ви напевно чули, був випадок, коли до нас з Луганська заїхала ДРГ (диверсійно-розвідувальна група), яка готувала диверсії на стратегічних об'єктах Дніпропетровська. Проїхали «тупо» через ж / д вокзал з гранатометами в сумках. Ніхто навіть не звернув уваги на них, крім співробітника, впровадженого в середу фігурантів, потенційно виношує ідеї тероризму. І ось за наказом генерала т. Н. Кубанського козацтва РФ В'ячеслава Петрова, на прізвисько «Батя», до Дніпропетровська прибули три людини (клички двох - «Борода» і «Стафф») з метою збору інформації для організації терористичних атак.

Після прибуття у потягу «Луганськ-Одеса» ці особистості були взяті в оперативну розробку. Операція проводилася спільно з СБУ.

Ситуація була дуже напруженою. Терористи нервували, а їх поведінка ставала все більш непередбачуваним. Тому через добу, коли ми отримали достатню доказову базу про злочинні приготуваннях фігурантів, було прийнято рішення про затримання терористів. Ними виявилися жителі Луганської обл. Оганесян і Ключкин, що пройшли снайперську і саперну підготовку в Ростові-на-Дону.

У злочинців вилучили 6 гранатометів РПГ-18 прицільною дальністю 200 м, гранати ВП-18 до них і топографічні карти.

Серед можливих цілей значилися будівлю облдержадміністрації, Мерефо-Херсонський міст і магістральний трубопровід в тунельної балці. Крім того, фігуранти задалися додаткової метою щодо усунення керівництва ОДА.

Мені потім доводилося чути думку, що терористи, мовляв, не справжні, а фейковий. Але, повірте, це були абсолютно відморожені хлопці. І я скажу абсолютно точно, що вони б реалізували свої задуми, навіть не сумнівайтеся. До речі, в подальшому їх обміняли на 12 полонених військовослужбовців ЗСУ. А це про щось говорить ...

Були й інші спецоперації. В ході однієї ми вели розмову про постачання більше 200 гранатометів. Фігуранти готові були здійснити поставку мало не в промислових обсягах. Але для таких оперативних ігор потрібні великі кошти. І, на жаль, у держави на ці оперативні витрати коштів не знайшлося.

В іншому випадку один з наших офіцерів під прикриттям протягом восьми місяців був впроваджений в ОПГ з міжрегіональними та транснаціональними зв'язками, ця група налагодила канали поставок із зони АТО зброї і боєприпасів. Фігуранти займалася ремонтом і збутом зброї на території Запорізької, Одеської, Херсонської, Дніпропетровської областей та Києва.

Лідером ОЗУ був житель Мелітополя - Ігор Ярмак, а його подільники - в основному спортсмени-боксери і вихідці з кавказького регіону. Спілкування з таким контингентом - вкрай небезпечне завдання. Вони були знайомі з методами оперативно-розшукової роботи і вели контрспостереження. А прогнозувати їх наміри і поведінка була вкрай важко. При цьому всі вони висловлювали яскраво виражені антиукраїнські погляди.

Наш співробітник неодноразово, без оперативного супроводу, їздив з бандитами в ліс для випробування якості зброї і здійснював закупівлі автоматів, гранат і гранатометів. Крім того, у нього була домовленість про закупівлю декількох переносних зенітно-ракетних комплексів (ПЗРК). На жаль, закупівлю ПЗРК ми не змогли провести через тих же фінансових труднощів.

І ось в листопаді 2014 року під час спецоперації, координованої ГУБОЗ, спільними силами УБОЗ в Запорізькій і Дніпропетровській обл., УСБУ в Запорізькій обл. і Бердянського прикордонного загону були заарештовані 10 членів ОЗУ разом з їхнім лідером. В ході проведення 56 (!) Обшуків в кількох областях вилучено значний арсенал зброї, вибухівки та наркотиків.

Цікаво, що за підсумками операції грамотами та подяками були нагороджені майже всі її учасники, а ось ініціатор розробки і офіцер під прикриттям залишилися без заохочення. 29 грудня 2014 р уявлення до їх нагородження були подані в Адміністрацію Президента, але їх доля нам і зараз не відома.

- Арешти потенційних терористів відбувалися в результаті оперативних розробок або завдяки пильним громадянам?

- Ми не Європа, хоча так хочемо стати її частиною. Феномен дбайливих і наглядових громадян у нас відсутній в принципі. Тому всі значущі реалізації матеріалів оперативних розробок в нашій країні проводилися на основі оперативної інформації агентурних мереж.

Іноді приходити оперативна інформація про ті, что Який-небудь громадянин вісловлює чіткій Намір в скоєнні протиправних Дій. Чи включається спецпідрозділ і починається розробка.

- До перекладу в Дніпропетровськ ви очолювали Управління кримінальної розвідки в структурі Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю. Що це за служба?

- Кримінальна розвідка завжди була закритим підрозділом. Це не практичне підрозділ, його функція - робота зі специфічними джерелами, т. Н. штатними негласними співробітниками. По суті це офіцери, які впроваджувалися в угруповання, працювали в бандах і поставляли інформацію, що дозволяло нам досить успішно боротися з ОЗУ.

Специфіка і спеціалізація такого роду підрозділів - робота з джерелами оперативної інформації та проведення оперативних комбінацій і спецоперацій.

З 1999 року, коли я прийшов працювати в ОКР в системі УБОЗ, запам'ятався напружений графік роботи нашого підрозділу. Оперативка іноді починалася в 23-24 години, а вже вранці - наступна оперативка з планом на день. І я, молода людина, перший час не міг зрозуміти, як люди живуть в такому режимі, але через кілька років звик.

На той момент кількість ОЗУ обчислювалося десятками, і державі було дуже важливо впоратися з оргзлочинністю.

На той час багато ОПГ від безмежного бандитизму перейшли до економічної легалізації. У 2000-х уже росли фінансово-промислові групи. У Дніпропетровську, як і по всій Україні, зародився ряд ФПГ, в деяких випадках з опорою на криміналітет, що висували своїх людей в політику і органи влади.

Основне завдання кримінальної розвідки в 2000-х - відстежувати в регіонах негативні тенденції і процеси, що протікали, пов'язані з укрупненням ФПГ, їх легалізацією та захопленням бізнесу.

З'явився і новий вид злочинності - рейдерство. У цій ситуації роль кримінальної розвідки - це системний аналіз наявної інформації і прогноз розвитку ситуації в динаміці. Цю інформацію та аналітичні огляди ми завжди доповідали тодішньому керівництву ГУБОЗ.

Були і реалізації дуже цікавих програм, в тому числі спільно з іноземними колегами. У 2012 р в координації з Управлінням кримінальної розвідки ГУБОЗ було проведено спецоперацію з ліквідації каналу збуту наркотичних речовин (кокаїну) спільно з американським бюро з контролю за оборотом наркотиків.

Спецоперація з викриття міжнародного ОЗУ проводилася одночасно в Україні, Польщі та Еквадорі. У Тернополі під час отримання вантажу з 30 кг кокаїну вартістю близько 6 млн. Дол. США був затриманий активний учасник угруповання житель Львова. Ще одного учасника групи затримали в Польщі і п'ятьох - в Еквадорі.

Вразило дуже серйозне фінансування американців з цієї проблематики. Вони виділяють серйозні ресурси, що дозволяють, наприклад, в ході проведення комбінації надати нашому легендованого співробітнику приватний літак для підтвердження легенди заможного дилера міжнародного масштабу.

У Скотленд-Ярді

Довелось мені побувати і в Скотленд-Ярді, де ми не тільки обмінювалися досвідом з протидії різним видам злочинності, а й побували в лондонській штаб-квартирі IBM і компанії SAS Memex, яка спеціалізується на програмному забезпеченні для спецслужб усього світу. Ознайомилися з особливостями розслідування справ по міжнародній корупції, фінансових правопорушень, а також з технікою збору оперативної інформації в місцях утримання під вартою. Приймали участь в курсах по кримінальному аналізу в рамках міжнародної програми підвищення кваліфікації для органів кримінального розслідування (ICITAP), яка розроблена Департаментом юстиції США.

Перспективною здалася програма I2. Будучи підключеної до інтернету, соцмереж і різних баз даних, вона дозволяла виявити коло контактів підозрюваної особи і буквально розкласти людини «по поличках», в прив'язці до інформаційних реєстрів. Одним клацанням можна отримати вичерпну картину про людину, про його майно і зв'язках.

Ця програма могла б стати проривом у кримінальному аналізі, але наша служба була розформована. Втім, все це, я впевнений, може, і буде відновлено.

Незважаючи на всі складні процеси реформування, я вас запевняю, є діючі співробітники, які намагаються вносити новизну і модернізувати повсякденну роботу поліції. Так, наприклад, фахівцями Управління по боротьбі з кіберзлочинністю розроблений і запропонований до використання єдиний загальнодержавний дата-центр найвищого ступеня захисту, де буде зберігатися вся інформація, внесена в ЕРДР і відповідні матеріали. У цьому випадку зв'язок між дата-центром і користувачем (слідчим, прокурором, суддею, розпорядником інформації) буде здійснюватися закритими каналами зв'язку в зашифрованому вигляді.

Впровадження такого дата-центру виключить випадки втрати процесуальних документів, що в свою чергу нівелює корупційну складову як під час проведення досудового слідства, так і з судового розгляду. Неможливо буде безслідно знищити процесуальний документ або іншим способом сфальсифікувати матеріали.

- Чи може кримінальний аналіз допомогти спрогнозувати подальшу динаміку розвитку криміногенної ситуації, яку багато звичайні громадяни вважають щонайменше тривожною?

- Порівнюючи криміногенну ситуацію 90-х, 2000-х з сьогоднішньої, можна стверджувати, що нинішня набагато складніше. Можна прогнозувати дуже непрості процеси, тому що, як і на початку 90-х і 2000-х, в країні виникають паралельні інститути, які беруть на себе вирішення тих чи інших питань, замінюючи функції держави.

Зараз йде війна всіх проти всіх, кожен сам за себе з подальшим вкиданням величезної кількості компромату. І тут настає час уважного аналізу дій і детального прогнозу наслідків цих дій. Однак це вже більше філософська тема.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Яке з цих думок вам ближче?
Наскільки можна говорити про політизацію процесу?
Ви можете чітко сказати, коли датовані ці знімки?
Що вважаєте неприпустимим під час проведення переатестації?
Як працював УБОЗ в той час?
Ви говорите, більшість співробітників МВС були дезорієнтовані, але ж і захоплень будівель в Дніпропетровській області не було?
Мирна ситуація - не мирний?
Як поводився після майдану дніпропетровський криміналітет?
З чим довелося зіткнутися особисто вам і вашому підрозділу?
Це була торгова база або терористичний схрон?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация