У чому особливості ринку банківських металів в Україні

  1. Банківське золото за світовими мірками
  2. Афінаж і золотодобування
  3. Особливості покупки дорогоцінних металів
  4. оподаткування
  5. Переміщення дорогоцінних металів через митницю

Ринок дорогоцінних металів в Україні, мабуть, наймолодший сектор національного фінансового ринку. Серед особливостей українського ринку банківських металів варто відзначити переважно готівковий характер угод, відсутність як таких податків на банківське золото, лояльні умови переміщення банківських металів за межі країни. Крім того, всі золото, домінуюче на українському ринку, як у всьому світі, імпортується.

Ринок дорогоцінних металів в Україні почав свою організовану діяльність в 1998 р Операції з банківськими дорогоцінними металами регламентуються законом України № 637/97-ВР від 18.11.1997 «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними »і положенням« Про організацію торгівлі банківськими металами на валютному ринку України », затвердженого постановою Правління Національного банку України №65 від 24.02.1998.

Учасниками ринку дорогоцінних металів в межах законодавчо встановлених прав виступають: Національний банк України (НБУ), комерційні банки та фінансово-кредитні організації, а також Українська міжбанківська валютна біржа.

Банківське золото за світовими мірками

Банківські дорогоцінні метали - це дорогоцінні метали (золото, срібло, платина, паладій) у вигляді злитків, порошку або монет, афінаж яких відповідає міжнародним стандартам Банківські дорогоцінні метали - це дорогоцінні метали (золото, срібло, платина, паладій) у вигляді злитків, порошку або монет, афінаж яких відповідає міжнародним стандартам. Відповідно до світових стандартів проба золотого афінажу повинна бути не нижче 995 проби, срібного - 999, платини і паладію - 999,5.

Основна маса банківських злитків проводиться афінажних компаніями, сертифікованими Лондонській асоціацій учасників ринку дорогоцінних металів (LBMA) і входять до списку «List of Acceptable Melters and Assayers» (Визнані афінажних Виробники, ПАК). Компанії зі списку ПАК не рідше одного разу на рік проходять перевірку LBMA на підтвердження відповідності продукції стандартам якості London Good Delivery . Існує також список «Former Melters & Assayers of Good Delivery gold Bars», в якому значаться вийшли зі списку ПАК компанії, але вироблені ними раніше злитки все ще котируються на міжнародному ринку золота. Жоден список постачальників LBMA не включає представників України через нерозвиненість золотодобування в країні.

Афінаж і золотодобування

Особливістю ринку дорогоцінних металів України є нерозвиненість своєї золотодобувної галузі, хоча золоторудний потенціал в країні є Особливістю ринку дорогоцінних металів України є нерозвиненість своєї золотодобувної галузі, хоча золоторудний потенціал в країні є. Основними джерелами золота на Україні є: Карпати, Донбас та Український щит. Спроби налагодити видобуток золота робилися в 90-х, була прийнята програма «золото України», яка передбачала щорічний обсяг видобутку золота в 600 кг. В рамках програми Мужіївське золоторудноє родовище позначалося основним джерелом. На сьогоднішній день це єдине родовище в Україні, яке приносить до 150 кг золота щорічно протягом останніх 10 років.

В кінці 2011 року НБУ і Держгеонадр України зробили заяву про запуск розробок кількох золотих родовищ. За оцінками експертів, обсяг запасів золота на Україні близько 2,5-3 тисяч тонн. За планами національного банку, перша тонна золота буде залучена вже в 2015 році, вітчизняний видобуток повинна стати джерелом поповнення золотовалютних резервів України в майбутньому.

На сьогодні стан справ з афінажем в Україні не змінилося - свої компанії є, але все золото на ринок України імпортується з-за кордону. Основним джерелом золота є Швейцарія. У 2010 р Україна імпортувала 5,3 тонни золота в злитках і монетах, імпорт срібла за той же рік - 8,4 тонни. За 2011 рік імпорт золота збільшився в 2,2 рази і склав 11,6 тонн.

Особливості покупки дорогоцінних металів

Роздрібний продаж зливків дорогоцінних металів в Україні здійснюється банками, при наявності ліцензії на здійснення операцій з дорогоцінними металами. Ліцензію на даний момент мають близько 80 українських банків, але, природно, не у кожного банку може виявитися бажаний злиток в наявність. Для підвищення надійності інвестицій і ліквідності активу, купувати варто тільки сертифіковані банківські злитки , Вироблені компаніями зі списку ПАК. При необхідності такі злитки можна без проблем продати як на Україні, так і на будь-якому міжнародному ринку золота.

Операції з банківськими дорогоцінними металами в злитках і монетами (за винятком колекційних монет) не підлягають оподаткуванню ПДВ Операції з банківськими дорогоцінними металами в злитках і монетами (за винятком колекційних монет) не підлягають оподаткуванню ПДВ.

Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму» встановлює поріг в 150000 грн для покупки дорогоцінних металів без ідентифікації особистості.

Так, при купівлі або продажу фізичною особою золота на суму, що не перевищує встановлений ліміт в 150000 гривень, клієнт не зобов'язаний проходити ідентифікацію особистості, і вся процедура займає кілька хвилин на оформлення квитанції. При придбанні золота в злитках на суму 150000 і більше (близько 300 грам золота) банк повинен ідентифікувати особистість фізособи. Для цього клієнт повинен пред'явити в банк паспорт і документ про присвоєння ідентифікаційного номера. Фізична особа, яка не є резидентом України, при здійсненні угоди з дорогоцінними металами повинен пред'явити паспорт і документ, що підтверджує джерела походження гривень при покупці або злитків при їх продажу банку.

У деяких банках діють інші обмеження по сумі угоди з дорогоцінними металами без ідентифікації фізичних осіб. Так, Укрсоцбанк (UniCredit Bank) встановлює межу в 15000 грн для покупки / продажу без документів, від 15000 до 50000 - необхідно пред'явити паспорт, більш 50000 - паспорт та документ про присвоєння ідентифікаційного номера.

Відносно юридичних осіб процедура покупки дорогоцінного металу виглядає інакше. На юрособа відкривається металевий рахунок в банку , А при покупці проводиться зарахування дорогоцінного металу на рахунок. Процедура покупки золота аналогічна придбання іноземної валюти, але юридичній особі не потрібно розкривати банку мета придбання дорогоцінного металу.

З 2004 року оптові угоди з дорогоцінними металами реалізуються на Українській міжбанківській валютній біржі (УМВБ) відповідно до встановлених Біржовим комітетом правилам. Винагорода біржі від проведення операцій з дорогоцінними металами 0,05% від суми угоди, яке стягується як з продавця, так і з покупця. На українському ринку золота особливо популярні злитки вагою 100 і 1000 грамів.

оподаткування

Податок на доходи фізичних осіб (прибутковий податок, ПДФО) слід розглядати щодо операцій з банківськими металами та брухтом дорогоцінних металів.

Відповідно до інструкції «Про порядок виконання операцій з купівлі банківських та дорогоцінних металів у населення», затвердженої постановою НБУ № 206, ломом визнаються дорогоцінні метали у вигляді:

  • ювелірних виробів;
  • монет;
  • медалей і жетонів дореволюційного виготовлення, іноземних, а також радянських ювілейних і пам'ятних медалей;
  • корпусів годин, оправ фарфорових і кришталевих виробів;
  • побутових виробів (столові прибори, шкатулки, портсигари, свічники і т.д.);
  • елементів знімних зубних протезів із золота, срібла і платини, зубних дисків;
  • предметів релігійного культу;
  • пошкоджених мірних злитків (інвестиційних монет);
  • інвестиційних монет, які не відповідають своїм технічним характеристикам.

У свою чергу, банківські метали - це мірні злитки та інвестиційні монети.

При продажу фізичною особою брухту дорогоцінних металів комерційним банкам або іншим організаціям (ломбард, пункт скупки і т При продажу фізичною особою брухту дорогоцінних металів комерційним банкам або іншим організаціям (ломбард, пункт скупки і т.д.) за винятком НБУ виникають зобов'язання зі сплати ПДФО за ставкою 15%. При цьому базою оподаткування є отриманий від продажу дохід - позитивна різниця між вартістю первісної покупки і ціни подальшого продажу. Для підтвердження понесених витрат на придбання дорогоцінного металу необхідно пред'явити документ, що підтверджує факт покупки і суму - це може бути квитанція, чек або прибутковий ордер.

Викуп брухту дорогоцінних металів банком у фізичних осіб, зобов'язує банк утримати з клієнта і перерахувати суму податку до бюджету - банк виступає податковим агентом. Якщо який-небудь ломбард, пункт скупки або магазин на обмін викуповує у населення ювелірні вироби, столове срібло і подібний лом без утримання ПДФО, то ця організація порушує податкове законодавство України, а з боку фізособи порушень немає.

Єдиний варіант уникнути сплати прибуткового податку при продажу брухту дорогоцінних металів - це звернутися до Національного Банку України.

Що ж стосується банківських металів, то вони винесені з числа активів, що приносять інвестиційний прибуток, а відносяться до валютних цінностей, операції з якими не обкладаються ПДФО. Таким чином, прибуток фізичних осіб, отримана за рахунок реалізації банківських металів, не підлягає оподаткуванню ПДФО як інвестиційний прибуток.

Переміщення дорогоцінних металів через митницю

Фізична особа має право ввозити і вивозити за межі території України дорогоцінні метали в злитках і монетах, загальна вага яких не перевищує 500 грам на одну особу незалежно від віку Фізична особа має право ввозити і вивозити за межі території України дорогоцінні метали в злитках і монетах, загальна вага яких не перевищує 500 грам на одну особу незалежно від віку. Обов'язковою є внесення дорогоцінного металу в митну декларацію із зазначенням точної ваги. Якщо має місце перевищення встановленого ліміту в 500 гр., Необхідно отримати індивідуальну ліцензію Нацбанку України на вивезення банківських металів.

Вивіз дорогоцінних металів в злитках і монетах фізичними особами, які перетинають територію України транзитом, дозволений загальною вагою до 1000 грам. Для того щоб скористатися транзитним перевезенням банківських металів, необхідно пред'явити транзитну українську візу, візу країни призначення, проїзні квитки або інші документи, що підтверджують транзит.

Український ринок металів має тенденції до зростання. З року в рік збільшується кількість комерційних банків, які отримують ліцензію на здійснення операцій з банківськими дорогоцінними металами. Банки зацікавлені в отриманні вигоди від операцій з дорогоцінними металами на тлі зростання інтересу до дорогоцінних металів з боку приватних інвесторів - що говорить про наявність потенціалу для розвитку і зростання національного ринку золота.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация