У Вінниці живити світлофори від сонячних батарей

У Вінниці в якості пілотного проекту зарезервували харчування світлодіодних світлофорів на одному з міських перехресть від сонячних батарей, від акумуляторів і від міської електромережі

У Вінниці в якості пілотного проекту зарезервували харчування світлодіодних світлофорів на одному з міських перехресть від сонячних батарей, від акумуляторів і від міської електромережі. Для експерименту обрали не самий жвавий перехрестя Старого Міста, району Вінниці з переважно малоповерхової забудовою. Втім, мешканці будинків, прилеглих до перехрестя основний транспортної артерії Старого міста - вулиці Данила Нечая та Московської вулиці поскаржилися в муніципалітет на небезпеку нерегульованого перехрестя, і в цьому місці були встановлені світлодіодні світлофори, транспортні та пішохідний.

Через місяць після установки саме це перехрестя вибрали для пілотного проекту енергонезалежного світлофора. Проект запустили в рамках програми з підвищення енергоефективності міста. Світлофори і раніше підключені до міської мережі, як до резервного джерела живлення, а основними є сонячні батареї (в світлий час доби) і акумуляторні батареї (вночі або при похмурій погоді). Також система обладнана інвертором для сонячних батарей і електролічильників . Директор міського департаменту енергетики, транспорту та зв'язку Олексій Пидоченко пояснює: "взимку, коли Сонячної ЕНЕРГІЇ может НЕ вістачаті, дорожній знак буде автоматично перемікатіся на живлення від міської мережі. Лічильник дозволити відстежіті, Які ОБСЯГИ традіційної електроенергії вікорістає сонячний Світлофор».

Як зазначає чиновник, про економічний ефект говорити поки зарано. «Звичайний Світлофор, Який у світлу часть доби працює« на повну », а у нічний час - у черговий режімі -" мігаючій жовтий ", спожіває 200 Вт на годину. Тому вдень економія ЕНЕРГІЇ за рахунок сонця буде ідеальнім варіантом ».

Для оцінки рентабельності проект триватиме протягом року, за результатами якого і будуть зроблені висновки доцільності обладнання світлофорів сонячними батареями. У разі позитивного результату місто продовжить обладнати світлофорні об'єкти сонячними панелями і наступними на сонячну енергію переведуть світлофори на площі Героїв Сталінграда в районі залізничного вокзалу міста Вінниці.

Втім, загадувати поки рано. Подібні проекти запущені в декількох містах України, зокрема, в Житомирі, Івано-Франківську, Чернівцях. Відомі, на жаль, вже і випадки крадіжки обладнання, як це сталося, на трасі Житомир-Чернівці на небезпечному пішохідному переході в селі Прадівка Ярмолинецького району. Наскільки експеримент буде вдалий в Вінниці - дізнаємося через рік. У будь-якому випадку, заміна традиційних лампових світлофорів на сучасні світлодіодні і підключення їх до автоматизованої системи управління дорожнім двідженіем вже само по собі є значним кроком як у підвищенні енергоефективності міст, так і в підвищенні рівня безпеки для водіїв та пішоходів.

Орієнтуючись на світові тенденції і керуючись вимогами світових норм і стандартів Компанія СЕА з 2007 року займається розробкою і виробництвом сучасної високотехнологічної світлофорної продукції, яка виготовляється на базі власного виробництва світлофорів з використанням сучасного обладнання і новітніх технологій.

За додатковою комерційною і технічною інформацією звертайтеся в центральний офіс Компанії СЕА - виробника світлофорного обладнання - м. Київ, вул. Краківська, 13-Б, тел .: +38 (044) 291-00-41; [email protected]

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация