У Болгарії поглиблюється політична криза

Сучасна Болгарія переживає зараз, прямо скажемо, не найкращі часи. Економіка не розвивається, життєвий рівень падає, країну масово покидає молодь в пошуках роботи і гідного заробітку. До цього ще додався і політична криза, яка не дає країні розвиватися в правильному напрямку. Чи зможуть болгари вирішити свої проблеми? Сучасна Болгарія переживає зараз, прямо скажемо, не найкращі часи

Причини протестів в Болгарії

У березні цього року болгарський уряд пішов у відставку. Прем'єр-міністр Бойко Борисов після масових демонстрацій в Софії склав свої повноваження. Що ж змусило далеко не войовничих болгар вийти на вулицю і брати участь в страйках, які не припиняються і до цього дня. Причини в принципі банальні. Маленькі зарплати, постійне підвищення цін і величезне безробіття. Коли греки оголосили себе банкрутами, болгари не реагували на це дуже бурхливо.

Вся справа в тому, що Болгарія - досить бідна європейська країна, громадяни якої звикли виживати. Болгари з любов'ю ставляться до своєї красивою країні і своїм національним святам. Однак, коли постійно зростають ціни на продукти і електроенергію, межа є у всього. Болгарія досі опалюється дровами. Центральне опалення існує тільки у великих містах і тільки в конкретних районах. У квартирах опалюють електроприладами, а в селах - пічне опалення. Теплий дім вважається в Болгарії розкішшю, яку не кожен може собі дозволити.

У магазинах практично немає місцевих продуктів, все привізна. М'ясо з Німеччини, помідори з Туреччини, Греції, часник з Китаю, картопля з Чехії. І це все відбувається в країні, в якій в середньому в році 320 сонячних днів і родючий грунт. Виробляти свої продукти влади Болгарії вважають нерентабельним.

Багато болгар тужать за тими часами, коли СРСР постачав до Болгарії нафту і газ, закуповуючи практично повністю продукцію сільського господарства і багато промислових товарів, на виробництві яких республіка спеціалізувалася в рамках РЕВ. Тоді Болгарія жила добре. Людям платили стабільні зарплати, процвітав туризм.

Читайте також: Чи могла Болгарія стати 16-й республікою СРСР?

Раніше багато болгари могли дозволити собі мати свою власність. Земля і нерухомість в Болгарії коштували набагато дешевше, ніж в інших приморських країнах. Але світова криза сильно змінив ситуацію. Зараз бізнес нерухомості практично не існує, нових будинків не будують. Фабрики і заводи або прийшли в занепад, або були розпродані іноземним компаніям за мізерно низькі ціни. Так, наприклад, Балканський металургійний завод влади країни продали за символічний один долар.

Масові мітинги по всій країні

Це все і змусило людей вийти на вулиці. Почалося все з маленьких містечок, але потім протести почали набирати силу. Влада країни думали, що всі мітинги пройдуть без особливих наслідків. Бойко Борисова не цікавило думку людей, для нього було більш важливо тільки те, що про нього подумають в Брюсселі.

Поступово гасла протестувальників змінилися. Спочатку люди хотіли домогтися тільки зниження цін на електрику. Однак незабаром мітингувальники почали вимагати відставки уряду, а також зміни політичної системи. Все більше людей почали брати участь в протестах. Однак відставка уряду не вирішила основних проблем. Захід з тривогою спостерігає за ситуацією в Болгарії.

Коли румуни і болгари отримали право офіційно працювати в Західній Європі, уряд європейських країн і простий народ прийшли в жах. З Болгарії багато хлинули в інші країни в пошуках кращого життя. Дана тенденція набула такого розмаху, що, наприклад, в болгарській системі охорони здоров'я сьогодні не вистачає кваліфікованих фахівців. Всі поїхали працювати в Західну Європу.

Але Заходу зараз теж важко, він сам виживає, як може - знижується заробітна плата, зростає безробіття, постійно все дорожчає. Але для болгар це краще, ніж нічого. В останні дні ситуація в Болгарії ще більше погіршилася. Після того, як главою Державної служби національної безпеки був призначений Делян Пеевскі, в країні спалахнули багатотисячні антиурядові мітинги. Близько 5 тисяч людей зібралися в Софії, протестуючи проти уряду. На плакатах мітингувальників видніються написи: "Народ не йде на переговори", "Новий виборчий закон", "Мафію в тюрму" .Звучат традиційні гасла "відставка" і "мафія". Але слід зазначити, що акція носить мирний характер, і учасники протестів не конфліктують з поліцією.

Президент Росен Плевнелієв запропонував представникам парламентських партій обговорити, як краще виходити з політичної кризи. "Моя позиція ясна. Я не довіряю уряду, але це не означає, що я не готовий співпрацювати з ним в рамках моїх конституційних повноважень", - зазначив президент.

Вплив політичної кризи на економіку Болгарії

Економіка і політика - це свого роду дві сполучені посудини. Будь-яке струс в одному секторі автоматично позначається на іншому. Криза в Болгарії політичний, однак перед господарським сектором стоять цілком реальні небезпеки. Поки не буде сформовано новий уряд, який зможе повноцінно працювати, державне управління буде працювати на автопілоті.

Читайте також: Угорщини показали "червону картку"

Тимчасове службове уряд не матиме політичної підтримки щодо власних дій, а багато хто з розпочатих проектів заморозять. Деякі аналітики висловлюють побоювання щодо популістських дій, які можуть істотно погіршити фінансове здоров'я держави.

Перед болгарської економікою стоять серйозні ризики, пов'язані, в першу чергу, з нерозсудливими витратами. Це може збільшити заборгованість і знизити фіскальний резерв, удорожит фінансування і призведе до відтоку інвесторів. Тому політики повинні зрозуміти, що на сьогоднішній день найважливішим є збереження фінансової стабільності держави.

Народжується питання - чи існує ймовірність того, що економіка Болгарії впаде в невагомість в результаті наростання політичної кризи країні? Фінансист Еміл Хирсев вважає, що невагомості не повинно бути, оскільки кожне підприємство має власне управління. Те, що країна шукає нову форму управління, зовсім не означає, що окремі суб'єкти економіки автоматично успадкують цю характеристику. Однак існує небезпека у зв'язку з різноманітними вимогами протестувальників. Переважна більшість з них є нездійсненними.

Відсутні такі важливі вимоги, як контроль над муніципальним і державним майном, а також поліпшення бізнес-середовища в країні. Деякі експерти пропонують взяти кредити на відновлення економіки. Але інші вважають ідею взяти гроші в борг, а потім витратити їх на поліпшення становища в країні, маскуючи його під видом стимулювання економіки, згубної. Можна подивитися, що трапилося з Грецією. Болгарії ці гроші теж вийдуть боком.

Читайте також: Туреччина засуджує себе до розвалу

В умовах гострої політичної кризи бізнес хвилює питання стабільності валютного ради та валюти. Раз у раз в країні звучать побоювання, що валютний рада скоро завалиться і що потрібно девальвувати лев. Але нічого подібного не відбулося. З 1997 року покриття лева постійно наростало. Не варто також забувати і про золотий резерв болгарського національного банку, який є хорошою фінансовою подушкою. Банкіри також говорять, що політична криза не має прямого впливу на банківську систему, яка стикалася і з більш серйозними проблемами. Однак вони відзначили, що стан банківських сховищ безпосередньо залежать від економіки країни.

Тому політикам необхідно сідати за стіл переговорів, знаходити компроміс і спільно вирішувати, як виходити з важкого економічного стану. Якщо ж політична криза затягнеться, Болгарія може опинитися на межі дефолту. Поки події розвиваються за класичною революційної схемою: політичні вимоги прийшли на зміну вимогам економічним, влада демонструє нездатність впоратися з кризою, обтяжену корупційними підозрами, а народ демонструє небажання підтримувати урядову політику.

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Чи зможуть болгари вирішити свої проблеми?
Народжується питання - чи існує ймовірність того, що економіка Болгарії впаде в невагомість в результаті наростання політичної кризи країні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация