У центрі Харкова - декорації тридцятих

  1. Один з наймасовіших спільних кінопроектів
  2. Такого Харкова не бачив ніхто!
  3. Музей під відкритим небом
  4. Все в допомогу кінозйомок!
  5. «Я не збираюся знімати біографічну кінодраму»
  6. Вітчизняне кіно знову втрачає шанс
  7. Довідка «2000»

У нашому місті почали знімати фільм про життя і наукової діяльності видатного харків'янина - радянського вченого-фізика, Нобелівського лауреата Льва Ландау. Тут він працював з 1932-го по 1937 р після навчання в Копенгагені у Нільса Бора. Це наймасштабніші зйомки, коли-небудь проходили в першій столиці України.

18 жовтня харків'яни, які живуть в центрі, прокинулися в 18 жовтня харків'яни, які живуть в центрі, прокинулися в ... 30-х роках минулого століття. Вулицями їздять старі авто, на будівлях - старі вивіски, а по тротуарах походжають хлопці в косоворотках і дівчата в пролетарських хустинках. Місто перетворилося на декорації.

Спочатку атмосфера радянського часу запанувала на вулиці Полтавський шлях. А вже 19 жовтня кіношники перекрили Привокзальну площу біля будівлі «Укрпошти». 24-го знімальна група перебралася в зоопарк, а 26-го - на вулицю Сумську, до пам'ятника Шевченка. На 16 серпня намічені нічні зйомки на площі Свободи.

Один з наймасовіших спільних кінопроектів

Російсько-український проект, до якого залучили європейських операторів, буде зніматися блочно.

Матеріалів, які збирали для створення художнього фільму, - гори фото- і відеоархівів, спогадів родичів і колег - вистачить на цілу бібліотеку Матеріалів, які збирали для створення художнього фільму, - гори фото- і відеоархівів, спогадів родичів і колег - вистачить на цілу бібліотеку. Робоче ім'я картини - «Дау»: так називали великого вченого його близькі.

Зйомки також пройдуть в Копенгагені, Баку та Москві - ці міста пов'язані з біографією Льва Ландау. Закінчення роботи над фільмом заплановано на весну 2010 р Творці зізнаються, що картина - один з наймасовіших спільних кінопроектів. У ньому беруть участь Росія, Україна, Німеччина, Швеція і Голландія.

За словами продюсера Артема Васильєва, зйомки харківської частини кінокомпанія Phenomen Films завершить до червня наступного року. Організатори зазначають, що в Харкові вони зустріли розуміння: «Нам допомагають представники української влади на різних рівнях: Міністерство культури, мерія Харкова. Нас це приємно вразило, тому що ми в принципі доставляємо великі незручності », - підкреслює пан Васильєв (16.10. 08, STATUS QUO).

Такого Харкова не бачив ніхто!

Картина про Ландау вперше в історії кінематографа відтворить образ і атмосферу української столиці 30-х років XX ст. Всього плануються зйомки в 35 місцях міста: як на вулицях, так і в приміщеннях. Деякі вулиці - Полтавський шлях, Сумська, Дарвіна, Червоноармійська і площа Свободи - на час зйомок будуть перекриті. «Того Харкова, який ми зробимо у фільмі, ще не бачив ніхто», - пообіцяв пан Васильєв.

У фільмі близько 120 ролей. «Ми спираємося нема на професійних акторів, а на особистості. На людей, які можуть транслювати свою енергетику. Тому в картині ви побачите зовсім несподівані особи в несподіваних ролях », - пояснює продюсер.

Льва Ландау зіграє диригент Новосибірського оперного театру Теодор Курезіс. Його дружину Кору - 34-річна Радміла Щеголева. Вона відома українському глядачеві як «помічниця Геля» Вєрки Сердючки і соведущая «СВ-шоу».

У зйомках беруть участь і рядові городяни. Для масовки потрібно близько 4 тис. Чоловік! Найскладніше, - зізнаються автори фільму, - знайти колоритних персонажів, що відображають епоху того часу.

Найскладніше, - зізнаються автори фільму, - знайти колоритних персонажів, що відображають епоху того часу

Після заповнення анкети і дзвінка асистента новоспечених акторів запрошують на проби. З 2 тисяч відбирають тільки 2-3 людини! Допомога колегам з «Мосфільму» в проведенні кастингу надає місцевий телеканал ОТБ. На його майданчиках працюють професійні фотографи, які готують матеріал для подальшого підбору учасників масових сцен.

Окрема кімната - для реквізиту. Тут «чаклують» над старовинними речами, які збирають по всьому Харкову. «Шукаємо меблі, дрібні предмети, медичні прилади, автомобілі, люстри. Загалом, всю обстановку і під час перебування того часу. Але і багато бутафорських речей доводиться створювати », - каже асистент режисера з реквізиту Катерина Синіцина.

Робочі і художники відтворюють Харків 30-х років в макетах і дарують друге дихання старовинних речей. Мінімальна вартість речей - 50 копійок. Про максимальною ціною не розповідають. Мовляв, все залежить від фактури, якості і розмірів. Втім, переконує Синіцина, багато люди віддають безкоштовно.

Втім, переконує Синіцина, багато люди віддають безкоштовно

Музей під відкритим небом

Родзинка фільму про геніального фізика - максимальна достовірність. За словами другого режисера Олександра Балахонова, Харків - музей під відкритим небом. Ніде більше немає такої кількості вцілілих конструктивістських будинків. Тому і довоєнну Москву, крім сталінських висоток, теж частково будуть знімати в Харкові.

В районі Шатилівка (біля Держпрому) на вулиці Новгородській колись розташовувався єдиний в місті плавальний басейн під відкритим небом «Динамо», який брав як спортсменів, так і любителів водних процедур круглий рік. Ось уже кілька десятиліть приміщення басейну, що вимагають серйозної реконструкції, в запустінні. Будівлі, зведені в кінці 40-х - початку 50-х років, занепали і прийшли в непридатність.

Сьогодні територія басейну належить ВАТ інвестиційно-будівельної корпорації «Авантаж», керівництво якої, помінявши свої плани щодо будівельних робіт на цій ділянці, люб'язно надало вцілілі архітектурні фрагменти для зведення декорацій.

Дубль фізінстітута вже будують на місці колишнього басейну «Динамо». Через півтора місяці тут виросте фасад Українського фізико-технічного інституту (УФТІ), в якому працював Лев Ландау. (Працювати кіношникам в цьому будинку УФТІ не дозволили - об'єкт засекречений.)

)

Тут буде зніматися більшість сцен з так званого московського блоку. Вже вибудовуються кабінет директора інституту і тенісний корт. По периметру об'єкта - дороги, по яким під час зйомок буде рухатися ігровий транспорт. У торці зводиться житловий корпус, де відтворюють інтер'єр квартири головного героя. За словами Артема Васильєва, що зберігся архітектурний ансамбль і внутрішній рельєф басейну відповідають всім художнім і конструктивним завданням найбільш значимою для цього фільму декорації. Продюсер вважає, що це найбільша декорація на сьогодні в СНД - 6 тис. М2.

Масштабна сцена університетського балу в Українському фізико-технічному інституті, де Лев Ландау познайомився з майбутньою дружиною, буде зніматися в ДК Південної залізниці.

Деякі декорації розмістять на харківських заводах і в театрах. Довелося навіть будувати бутафорський літак К-7, на якому Лев Давидович «прилетів» до Харкова. Жодної моделі цієї унікальної машини відшукати не вдалося (висота - 12 м, розмах крила - 54 м). Аеропорт міста дозволив поставити цей літак на своїй території.

У зйомках будуть задіяні не тільки харківські «масовики», а й ретротехнікою з місцевого технічного клубу «Самохід». За словами його президента Олександра Осетрова, на екранах можна буде побачити три вантажівки, три мотоцикла і 10 легкових автомобілів харків'ян. До зйомок хлопцям довелося міняти крила і фари, щоб вони повністю відповідали духу 20-30-х рр.

Все в допомогу кінозйомок!

Організатори кінострічки по всьому Харкову задіяли наявний потенціал для створення декорацій.

Так, на харківському Заводі самохідних шасі в результаті такої «реструктуризації» в величезному павільйоні стали робити дерев'яні тачки, подібні до тих, на яких в 30-е возили овочі, а також «старіють» сучасні велосипеди і створювати скіфських баб.

За задумом режисера, планується сцена, в якій Ландау розмовляє з одним на тлі кам'яних ідолів. У розпорядженні кіношників 30 таких «об'єктів». Але організатори вирішили візуально посилити сцену і тому зробили ще 20 з пінопласту. Також за сценарієм у головної пошти Ландау йде по вулиці, а повз проноситься учасники велогонки працівників соцпраці. Для сцени купили сто нових велосипедів і «загримували» їх під транспорт 30-х. У цій же заводський майстерні столяри за ескізами створюють в повну величину кіоски, в яких сучасники Ландау купували молоко, газовану воду, здавали в ремонт взуття.

В одному з під'їздів Держпрому на 4-му поверсі обладнають квартиру Ландау. Меблів в приміщенні поки немає, зате панелі вже пофарбували. Всі стіни і батареї різного кольору - червоні, зелені, помаранчеві, рожеві, паркет буде блакитним. За словами художника-постановника Ольги Гуревич, Лев Ландау любив жити яскраво, тому так і квартиру фарбував.

У цій квартирі фізика знімати не зважилися - вона в напівзруйнованому стані, там все довелося б заново відбудовувати. А в Держпромі справа залишилася за «малим»: начепити на 340 склопакетів фальш-рами, щоб сучасні вікна в кадр не потрапили. Ними будуть прикривати і металопластик в будинках на Сумській і Полтавському шляху. Правда, харків'яни не знають, що фальш-рами легко знімаються, і кіношників поки в квартири не пускають.

Крім того, величезними плакатами завісять будинку, яких в 30-ті роки ще не було. Таких бігбордів вже готове дванадцять. На найбільшому (580 м2!) Будуть люди в протигазах. Їм приховають будинок на Сумській, а поруч крокуватимуть харків'яни в протигазах - поширене явище в 1935-м. Найпопулярніший колір на подібних плакатах - кармін, його художники ще називають радянським червоним.

Найпопулярніший колір на подібних плакатах - кармін, його художники ще називають радянським червоним

«Я не збираюся знімати біографічну кінодраму»

Як вже говорилося, проект «Дау» об'єднав кінематографістів декількох країн Як вже говорилося, проект «Дау» об'єднав кінематографістів декількох країн. Під керівництвом режисера-постановника Іллі Хржановського в різних містах працюють п'ять знімальних груп. Наприклад, в Харкові зібрана команда з 200 представників різних кінематографічних професій.

Підготовка тривала чотири роки. Три роки тому задум кінокартини був визнаний кращим на європейському ринку проектів в Болгарії. Потім він увійшов до списку десяти кращих номінантів на світовому кіноринку CineMart при Міжнародному кінофестивалі в Нідерландах, а в травні 2006 р проект зарахований в офіційну програму «Ательє режисерів» міжнародного кінофестивалю в Каннах як один з перспективних серед 18 визнаних проектів.

Бюджет картини в порівнянні зі світовими бестселерами невеликий - близько $ 10 млн. Третина з них організатори планують витратити в Харкові. Фільм знімається за фінансової підтримки Федерального агентства з культури і кінематографії РФ.

Над сценарієм працювали кілька авторів, серед них - відомий російський письменник і сценарист Володимир Сорокін. Будуть також використані матеріали книги спогадів вдови фізика Кори - «Академік Ландау: як ми жили», яка вийшла в 1999 р У цій книзі вперше докладно описана історія особистого життя Ландау, названа ним самим «шлюбним пактом про ненапад».

«Безумовно, я не буду дивитися на мого героя очима його вдови. Її мемуари - тільки частина матеріалу до картини. Я багато працював з архівними документами. Мені б хотілося побудувати фільм за принципом «Расемон» - погляд на одну особу з різних точок зору », - пояснює режисер Ілля Хржановський - дійсний член Європейської академії кіномистецтв, лауреат міжнародних премій.

Він підкреслює, що не збирається знімати біографічну кінодраму про геніального фізика і прабатьків ядерної бомби. Швидше історія життя Льва Ландау - алегорія особистісної свободи, долі і вибору.

Продюсери сподіваються на успіх картини і планують показати її на Каннському кінофестивалі.

Вітчизняне кіно знову втрачає шанс

Не можна не відзначити, що з боку України на офіційному рівні підтримка полягає по суті в одному - не заважати проводити зйомки в Харкові.

Це, звичайно, радує, тим більше що останнім часом з боку можновладців відзначається чи не маніакальна боротьба проти будь-якого прояву «російського сліду» в українській гуманітарній сфері. Нова робота росіян здатна стати показником вже не тільки всього російського кіно, але і окремої і великої її «історичної галузі».

Ми ж знову втрачаємо тему, що має всесвітньо-історичну актуальність. І робимо це чи в силу власної кінематографічної профнепридатність, чи то - по прямому умислу любителів «чистого українського кіно», без всяких там радянсько-російських домішок.

Довідка «2000»

Лев Давидович Ландау (22 січня 1908 року, Баку - 1 апреля 1968 р Москва) - радянський фізик, академік АН СРСР (обраний в 1946 р), лауреат Нобелівської, Ленінської та трьох Сталінських премій, Герой Соцпраці. Член академій наук Данії, Нідерландів, Американської академії наук і мистецтв, Французького фізичного товариства, Лондонського фізичного товариства і Лондонського королівського товариства.

Академік Ландау - легендарна постать в історії вітчизняної та світової науки. Не менш цікава і його біографія. Так, рятуючись в Харкові від починається «процесу над фізиками» в 1937-му, Ландау прийняв запрошення Петра Капіци зайняти посаду керівника теоретичного відділу Інституту фізичних проблем (ІФП). У 1938 р Ландау ставить своє ім'я під листівкою, що закликає до повалення сталінського режиму, яку планувалося поширити на першотравневих святах.

Ландау заарештовують за антирадянську агітацію. У в'язниці він провів рік і був випущений завдяки втручанню Капіци, який взяв Ландау «на поруки». Після звільнення і до смерті в 1968 р Ландау був співробітником ІФП.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация