У Центрі Харкова живе гітарний Страдіварі

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

2 липня 2008, 14:51 Переглядів:

фото В.Егоровой.

Харків'янин Володимир Олейниченко своїми руками робить унікальні гітари. Майстрів його рівня в Україні та в усьому світі - лічені одиниці. Деякі його рукотворні або, як він сам називає, "майстрові" гітари стоять понад 1500 євро. Їх звучання за тридцять років навіть дізнаються на міжнародних конкурсах професійні виконавці. На його інструментах грають в концертних залах Німеччини, Австрії, Росії та Ізраїлю. Мистецтвом створення гітар Володимир опанував самотужки, по крупицях збираючи інформацію з посібників і у відомих майстрів, які, до слова сказати, не поспішали видавати свої секрети.

Все почалося випадково. У 23 роки Володимир вирішив навчитися грати на гітарі, пішов в музичну школу і купив гітару відомого тоді російського майстра хомячковие. Однак в інструменті виявилися дефекти, які ніхто не міг виправити. І він вирішив полагодити все сам. Справа була в 1969 році, отримати інформацію про професійний виробництві і ремонті гітар було практично неможливо. Володимир став шукати: днями просиджував у бібліотеці Короленка і потайки фотографував рідкісні посібники, перекладав статті з англомовних журналів і їздив в Москву і Чернігів за порадою до відомих виробникам гітар. Багато майстрів, згадує Володимир, виявилися "снобами" і не хотіли відкривати секрети своєї справи. Проте він успішно полагодив свою гітару і став реставрувати чужі. Виготовленням ж зайнявся за порадою свого вчителя - харківського гітариста-віртуоза, нині покійного Івана Балана. "Спочатку я не думав займатися виготовленням - тільки реставрацією. А потім Іван Митрофанович сказав: чому б тобі не спробувати зробити свою гітару? Ти вже багато знаєш", - згадує Володимир. Тоді початківець майстер взявся за справу з властивим йому запалом. Він прекрасно пам'ятає свій перший інструмент, який з'явився на світ в 1975 році і до цих пір росте в ціні, змінюючи господарів. Шматок червоного дерева, з якого був виготовлений перший кузов (нижня частина гітари), Володимир дістав за допомогою знайомих на меблевій фабриці. Одним з власників інструменту Олейниченко був російський бард Глазов. "Мою гітару біля нього буквально забрали! Під час концерту вона дуже сподобалася одній людині, і до Глазову щодня приходили з грошима і пропонували за неї суму в два рази більшу, ніж він за неї заплатив. Врешті-решт він погодився, і все-таки її продав ". До речі, інструменти Олейниченко дорожчають з часом, як і всі твори мистецтва. Майстер пояснює це тим, що чим старше гітара, тим краще вона "обігрується", її звук поліпшується і, що важливо, з кожним новим концертом зростає її популярність: у хорошій гітари з роками зростає кількість шанувальників і, відповідно, ціна.

Володимир виготовляє по п'ять-шість інструментів в рік - більш ніж за тридцять років з його рук вийшло близько 170 гітар. Це не дуже багато. Але зате гітари Олейниченко високо цінують професіоналів, його "дерев'яні" діти займають перші місця на міжнародних конкурсах. "Ніякої містики в виробництві унікального інструменту немає, - впевнений Володимир Олексійович. - Потрібна лише посидючість, обалденная працездатність і ніякого поспіху". Він зізнається, що досягти зосередженості в роботі йому допомогли східні єдиноборства - з 33 років він займався карате. Це позначилося на якості інструментів, на сміливості експериментів з акустикою.

Крім виготовлення інструментів Володимир Олексійович займається реставрацією старих гітар - буквально оживляє їх. "Старі гітари, як правило, не звучать. Вони красиві, можуть бути незвичайними, але не грають. У мене було багато гітар, яким більше ста років".

"Той, хто хоче заробити грошей, роблячи гітари, нехай займеться чимось іншим", - сказав "Сегодня" 62-х річний Володимир Олейниченко. Не в приклад колишніх майстрам, він з легкістю ділиться тонкощами свого мистецтва. Володимир Олексійович каже, що вчитися доведеться не один рік, а потім відточувати майстерність - все життя. Ті, хто хоче швидко отримати інформацію і відразу зайнятися виробництвом, вважає майстер, закінчують невдачею. "Є багато таких, які починають робити гітари і потім кидають. Розуміють, що заробляти почнуть не скоро. Навчитися рубанком стругати можна і у тесляра, а ось з акустикою подружитися ... Один мій учень приїхав з Криму і навчався в Харкові в інституті на радіоавіатора. коли він почав виготовляти зі мною гітари, закинув інститут, через що у його батьків був шок. він навчався у мене шість років. і тільки недавно подзвонила його мама і сказала: "Володимир Олексійович, спасибі, що дали синові унікальну професію". ставши засновником харківської школи виготовлення гітар, Володимир Олейниченко зібрав навколо себе десятки учнів, які вже самі стали відомими, але до сих пір приходять до нього за порадою.

Зі своїх учнів майстер грошей не бере. І не боїться, що виростить собі конкурентів. "У гітарному справі немає конкуренції. По-перше, нас мало. А по-друге, зі збільшенням числа майстрів прогресує наша справа. Зараз в Харкові роблять інструменти дуже добре. І стало правилом, що коли харків'яни приїжджають на міжнародний конкурс, вони отримують все перші місця! " Майстер точно знає, що гітару краще фабричної може виготовити будь-яка людина, який цього сильно хоче. Скоро Володимир Олексійович планує видати посібник, де збере накопичений досвід.

Палісандр обшивають КАБІНЕТИ ПАРТІЙНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Для верхньої деки, яка повинна бути легкою, беруть ялина або кедр - це самі відповідні матеріали. Їх потрібно ретельно відбирати, після чого залишити полежати в сухому місці хоча б рік, поки його "візьмуть в роботу". На кузов, де і створюється звук, зазвичай беруть червоне дерево, клен або горіх, які володіють акустичними властивостями. Класичним деревом для "низу" є палісандр - з нього виробляють справжні концертні гітари. Він росте тільки в Бразилії і Індії. Володимир Олейниченко згадує, як під час перебудови розбирали кабінети партійних працівників і зі стін знімали великі шматки цього рідкісного дерева - його тоді використовували для обробки комуністичних "палаців". Зараз палісандр без праці можна замовити через Інтернет.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "У Центрі Харкова живе гітарний Страдіварі". інші Новини Харкова дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Єгорова Василиса

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

А потім Іван Митрофанович сказав: чому б тобі не спробувати зробити свою гітару?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация