У чому небезпека введення в Україні накопичувальної пенсійної системи прямо зараз

  1. Новини по темі
  2. Новини по темі
  3. Новини по темі
  4. Новини по темі

Forbes. Україна

За експертними оцінками і з досвіду інших країн, інвестування коштів накопичувальної пенсійної системи буде ефективним за умови, якщо інвестиційний дохід від інвестування пенсійних активів буде перевищувати рівень інфляції за рік мінімум на 2%

Оригінал на сайті UAINFO

Останнім часом уряд почав потужну рекламно-пропагандистську кампанію з впровадження так званої накопичувальної пенсійної системи вже в 2017 році, у Верховній Раді зареєстрований відповідний урядовий проект закону України .

Однак, експерти міжнародних фінансових установ радять керівництву України утриматися від введення накопичувальної пенсійної системи, зокрема про це йдеться в листі МВФ.

Розглянемо деякі застереження щодо впровадження накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування:

1. В умовах економічної кризи під питанням ефективність розміщення і використання коштів на накопичувальних рахунках

За експертними оцінками і з досвіду інших країн, інвестування коштів накопичувальної пенсійної системи буде ефективним за умови, якщо інвестиційний дохід від інвестування пенсійних активів буде перевищувати рівень інфляції за рік мінімум на 2%!

Новини по темі

Новини по темі

2. Відсутність інструментів гарантування збереження коштів пенсійних накопичень громадян і дієвого контролю за їх розміщенням і використанням.

При тому, що накопичувальна система пенсійного страхування є загальнообов'язкової і державної. Такими інструментами могли б бути:

- створення централізованого гарантійного фонду. При цьому, за розрахунками експертів, це збільшує вартість адміністрування на 1-2,5%;

- посилення вимог до компаній з управління пенсійними активами, зокрема в частині формування ними власної резервного фонду.

Новини по темі

Новини по темі

3. Не встановлено обмеження адміністративних витрат.

Пунктами 3-7 частини другої статті 79 проекту Закону встановлено, що кошти накопичувальної системи пенсійного страхування використовуються, в тому числі, для оплати послуг компаній з управління активами Накопичувального фонду, зберігача Накопичувального фонду або відповідного недержавного пенсійного фонду; по проведенню планової аудиторської перевірки; виконавчої дирекції Пенсійного фонду з адміністрування Накопичувального фонду; з адміністрування недержавного пенсійного фонду.

Як свідчить досвід країн, в яких тривалий час функціонує другий рівень пенсійного забезпечення в накопичувальній системі пенсійного страхування, високі адміністративні витрати призводять до низького рівня результатів довгострокового інвестування, що призводить до зменшення розміру пенсійних виплат.

приклади:

а) Аргентина. Протягом 14 років функціонування накопичувальної системи третину загальної суми внесків пішла на адміністративні витрати. Середня реальна ставка інвестиційного доходу склала 9,9%, однак з урахуванням адміністративних витрат, показник інвестиційного доходу часто мав негативне значення;

б) Угорщина. Накопичувальна система пенсійного страхування припинила існування. 25 жовтня 2010 р парламент Угорщини призупинив сплату внесків на індивідуальні рахунки працівників в системі другого рівня і санкціонував переказ коштів другого рівня в солідарну систему першого рівня. За висновком фахівців Програми розвитку фінансового сектора (USAID / FINREP-II), причиною її ліквідації був, в тому числі, занадто високий рівень довгострокових витрат угорської пенсійної системи;

в) Польща. Основною проблемою довгострокового інвестиційного доходу на другому рівні були надзвичайно високі адміністративні витрати. У 2010 році уряд приступив до дій по зниженню адміністративних витрат, які були зменшені в 2 рази.

Новини по темі

Новини по темі

4. Зменшення частини внесків до солідарної пенсійної системи за рахунок їх перерозподілу в накопичувальну систему.

Це призведе до збільшення дефіциту Пенсійного фонду і фондів соціального страхування. При цьому, передбачається подальше зменшення коефіцієнта ЄСВ.

Додаток. Приклади діяльності недержавних пенсійних фондів.

1. Корпоративний недержавний пенсійний фонд Національного банку України.

У лютому 2015 року на офіційному веб-сайті Служби безпеки України була оприлюднена інформація щодо відкриття кримінальних проваджень за фактами розтрати та легалізації грошових коштів колишніми службовими особами Корпоративного недержавного пенсійного фонду Національного банку України.

Чиновники фонду розробили незаконну схему розтрати коштів установи, перевівши на рахунки комерційних структур понад 600 мільйонів гривень. Гроші направлялися на придбання цінних паперів емітентів, які мали всі ознаки фіктивності.

Новини по темі

Новини по темі

В результаті протиправної діяльності колишніх чиновників фонду значні фінансові втрати понесли понад 10 тисяч працівників НБУ - учасників недержавної програми пенсійного забезпечення. Головним слідчим управлінням Служби безпеки України порушено кримінальні провадження у ст. 191 і ст. 209 Кримінального кодексу України. Слідчі дії тривають.

Довідка: НПФ НБУ - найбільший недержавний фонд в Україні. Його активи, за даними Національної асоціації НПФ України, на червень 2014 року склали 1,571 млрд грн, а частка в загальній вартості активів пенсійних фондів - 66%. Кількість учасників в пенсійному фонді НБУ склало 12,9 тис. Осіб.

2. Країна: США. Рік, в якому стався скандал: 2001 г. Сума збитку: 1 млрд доларів. Кількість постраждалих людей: понад 80 тисяч осіб.

Деталі: У грудні 2001 року американська енергетична корпорація "Енрон" оголосила про банкрутство.

У підсумку "згоріли" пенсійні заощадження, які були вкладені в акції корпорації пенсійним фондом, який контролювався безпосередньо корпорацією.

Уряд має врахувати негативний досвід інших країн:

- впровадження накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування не повинно мати негативного впливу на фінансове забезпечення солідарної пенсійної системи;

- забезпечення на належному рівні пенсійних накопичень і відповідних пенсійних виплат з накопичувальної системи вимагає стабільного економічного зростання, значного підвищення рівня заробітної плати та зниження рівня інфляції в країні;

- на стартовому етапі впровадження накопичувальної системи повинні бути прийняті такі заходи, які б унеможливили зловживання і завищення адміністративних витрат і запобігли негативні наслідки введення накопичувальної системи - перетворення її в сумнозвісну фінансову піраміду!

Андрій Павловський, спеціально для UAINFO

Редакція може не поділяти думку автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", щоб ознайомитись з публікацій і пишіть на blog @ 112.ua .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация