У кого більше куль?

  1. Зроблено тільки перший крок
  2. Голоси «за» і «проти»
  3. ставки ростуть
  4. а росія?

6 липня торгова війна між двома найбільшими економічними державами світу - США і Китаєм стала реальністю. Від погроз Білий дім перейшов до дій, Пекін негайно дзеркально відповів. Як відзначають експерти, наслідки торгової війни для двох країн, а також всієї світової економіки, не передбачувані і не прораховані. Але і Європа, і Росія - вже беруть участь в цій війні.

Зроблено тільки перший крок

З настанням п'ятниці 6 липня набуло чинності рішення Дональда Трампа про введення 25-процентних мит на товари з Китаю загальною вартістю в 34 мільярди доларів. Це тільки перший крок. Трамп обіцяв, що в серпні мита піднімуться ще більше ніж на 280 найменувань китайських товарів на суму 16 млрд доларів. А якщо КНР не змінить «нечесних торгових практик», а також не відмовиться від злодійства американської інтелектуальної власності і технологій, підвищить у відповідь мита на американські товари, американські тарифи знову піднімуться на китайську продукцію загальною вартістю в 450 (за іншими даними - в 500) млрд доларів. Китай обіцяв відповісти «в повному обсязі».

З огляду на, що паралельно США підвищують мита на ввезення товарів з країн Європейського Союзу, Японії, Канади та Мексики,

можна говорити про початок процесу «деглобалізації економіки» і торгових воєн в планетарному масштабі. Росія осторонь не залишиться.

Дональд Трамп давно погрожував покарати Китай за «штучно створений» торговий дефіцит. «Китай щорічно забирає у нашої економіки 500 мільярдів доларів і витрачає їх на зміцнення своєї країни <...> часто друзі в торгівлі з нами поводяться гірше, ніж наші вороги» - заявив президент, виступаючи на 75-річчі Американської федерації незалежного (малого) бізнесу . У минулому році торговельний дефіцит з Китаєм досяг рекордних 375,2 млрд доларів, тільки за перші п'ять місяців цього року він склав 245 млрд.

Китайські представники заявляють у відповідь, що реальна цифра, як мінімум, на 20 відсотків нижче.

Пекін звинуватив Америку в розв'язанні «найбільшої в історії торгової війни», порушення правил Світової організації торгівлі, куди КНР збирається звернутися з позовом. Китайці оголосили, що підвищення тарифів стане «контрпродуктивним і завдасть шкоди» американській економіці. Від відповідного підвищення Китаєм мит на американські товари постраждають виробники сої та свинини, віскі, автомобілів і т.д.

У США стурбовані, що Білий дім зайшов занадто далеко і від торгової війни з КНР постраждає насамперед так званий «ядерний електорат» президента Трампа. За даними Марка Мюро, експерта вашингтонського інституту Брукінгса, удар від взаємного підвищення тарифів доведеться перш за все на представників т.зв. «Іржавого (або біблійного) пояса» Америки (консервативних штатів, які віддали на виборах в 2016 р більшість голосів Трампу). Від підвищення торгових тарифів постраждає близько 1,6 млн робочих місць, три чверті з яких припадає на сільське господарство, рибальство і харчову галузь, а решту - на автопром і будівельне устаткування. З цієї кількості понад мільйон робочих місць розташовані в 2600 округах, які голосували на виборах за Трампа, а 564 тисячі робочих місць - відповідно з місць, де більшість була за Хілларі Клінтон.

Якщо розрахунки правильні, то підвищення мит з Китаєм можна порівняти з політичним самострілом.

6 липня торгова війна між двома найбільшими економічними державами світу - США і Китаєм стала реальністю

Виборець Трампа в Техасі. Фото: Євген Фельдман / «Нова газета»

Як заявив представник китайського міністерства комерції Гао Фен, «США відкрили вогонь не тільки по всьому іншому світу, але і по собі». Китайський уряд може оголосити кампанію бойкоту американських товарів, як це в минулому було зроблено з південнокорейською Lotte Group, що призвело до масового закриття її магазинів в Китаї.

«На місці Starbucks або Apple я б уже почав боятися», -

американські ЗМІ цитують Шона Рейну, експерта з Шанхая.

Голоси «за» і «проти»

Як зазначає старший співробітник вашингтонського Ради з міжнародних відносин Едвард Олден, немає ясності, коли торгова війна може припинитися. Навіть у радників Трампа немає єдиної думки, як слід діяти далі - тактично і стратегічно, «немає розуміння, як домогтися вирішення проблеми».

Напередодні, виступаючи на мітингу, Трамп в черговий раз заявив, що Китай «вбиває американську економіку». В результаті митних заходів, «американські фермери стануть жити краще», пообіцяв президент. Відданий електорат президенту вірить. Його оптимізм разюче контрастує з побоюваннями економістів і бізнесменів.

Джей Тіммонс, президент і виконавчий директор Національної асоціації виробників, закликав Білий дім негайно сісти за стіл переговорів з КНР. «Тарифи самі по собі не приведуть до вирішення суперечностей, вони викличуть відповідні заходи і подальше підвищення мит», попереджає підприємець.

«У торговельній війні немає переможців», - зазначає в заяві голова Американської торгової палати в КНР Вільям Заріт: «900 американських компаній-членів нашої палати продовжують відчувати обмеження, в Китаї для них немає рівноправних умов для ведення бізнесу. Але всі вони прекрасно розуміють: зростання напруженості в економічних відносинах між двома країнами негативно позначиться на їх перебування в Китаї ».

Міністр торгівлі США Уілбур Росс в інтерв'ю NBC заявив, що навіть спад на ринку, незалежно від його масштабів, не змусить адміністрацію відмовитися від підвищення тарифів.

«Немає такого показника на фондовому ринку, який змінив би нашу політику, - сказав Росс. - Президент намагається вирішити проблеми, які повинні були бути виправлені давним-давно в минулому ».

Дональд Трамп готується підписати указ про введення мит на китайські товари в присутності представників американського бізнесу. Фото: Reuters

Президент виконав передвиборчу обіцянку виборцям, у нього «вистачає сміливості і бачення майбутнього», «підвищення мит на китайські товари - захисна міра для американської економіки», зазначає директор державного ради з торгівлі при Білому домі, радник з питань промислової політики, економіст Пітер Наварро - автор книг «Загибель з Китаю» і «тигр». У своїх роботах професор писав про боротьбу проти Китаю в різних сферах, включаючи економічну та військову. Наварро можна назвати ідеологом нинішньої торгової війни. Консервативні ЗМІ дали йому прізвисько «боєць за чесну торгівлю». В інтерв'ю телеканалу Fox Наварро назвав «великою помилкою» КНР у відповідь підвищення тарифів на американські товари. Наварро привітав наміри Трампа обмежити китайські інвестиції в стратегічно важливі галузі, такі як високі технології Кремнієвої (Силіконової) долини, аерокосмічна промисловість, високотехнологічні залізниці і кораблебудування, роботи з штучного інтелекту, біотехнології та робототехніки. Наварро назвав ці напрямки «дорогоцінними каменями в короні» американських технологій, якими Китай намагається заволодіти всіма доступними способами. За цими технологіями - «майбутнє світу і Америки, і до 2025 року Китай не зможе дістати 70 відсотків світового виробництва цих галузей», - заявив радник Трампа, посилаючись на державну програму КНР «Зроблено в Китаї - 2025», план китайського промислового розвитку, який був негативно сприйнятий у Вашингтоні.

Американці побачили в цій програмі неприкритий виклик своїй країні. «Якщо Трамп виконає обіцянки і піде підвищення тарифів на товари в 200 млрд доларів, це стане ще одним сміливим рішенням президента, і китайці зрозуміють, що в результаті вони втратять набагато більше, ніж ми» - переконаний Наварро. Радник президента з торгівлі зазначив, що кілька раундів переговорів з Китаєм провалилися. Наварро заявив партнерам з Піднебесної:

«Наші телефонні лінії відкриті для дзвінків, вони такими були для вас завжди. Розмови нічого не варті (talk is cheap), а ось зволікання коштує дорого ».

Загалом, як у пісні: подзвони мені, подзвони ...

Загалом, як у пісні: подзвони мені, подзвони

Дональд Трамп на зустрічі з Сі Цзіньпіном в Китаї. Фото: Reuters

ставки ростуть

У 2015 році Китай обійшов Канаду, ставши найбільшим торговим партнером Америки, на частку якого припадає 15 відсотків загального обсягу торгівлі США. З іншого боку, Сполучені Штати стали провідним торговим партнером Китаю в дев'яностих роках, обігнавши Гонконг як найбільшого імпортера китайських товарів в 1998 році.

Торговельні відносини ніколи не були гладкими. Два світи - дві системи. Президенти Клінтон, Буш мл. і Обама вводили різного роду торгові санкції, влада КНР робили відповідні ходи. Економічні розборки проходили в рамках юрисдикції СОТ.

При Трампа настала нова епоха. Американський президент, неодноразово публічно змінював свої думки і позиції, проте, послідовно намагається виконувати обіцянки виборцям. Він обіцяв Китаю зростання мит і слова дотримав.

Останні три місяці торгова війна вже велася - на словах. Багато хто думав, що це блеф, що торгові делегації прийдуть до консенсусу.

  • Почалося ще раніше, 22 січня, коли Трамп оголосив про підвищення мит на китайські сонячні батареї і пральні машини. Для сонячних панелей податок досяг 30 відсотків протягом першого року, потім він за 4 роки повинен скоротитися наполовину. Китай виробляє 65 відсотків сонячних панелей в світі.
  • 1 березня Трамп підвищив мита на алюміній і сталь - на 10 і 25 відсотків. І хоча тільки 6 відсотків імпорту цієї продукції надходить в США з Китаю, в Пекіні скликали прес-конференцію і оголосили, що будуть стояти «на сторожі законних інтересів країни».
  • З 2 по 6 квітня відбувся обмін ударами. Китай оголосив у відповідь підвищення тарифів на 128 найменувань американських товарів загальною вартістю в 2,7 млрд доларів, на таку суму в КНР оцінили збиток від березневого підвищення мит на сталь і алюміній. Китайські тарифи були підняті, в тому числі на американську свинину.
  • Адміністрація Трампа відповіла на наступний день, 3 квітня, представивши список з 1300 китайських товарів, на які можуть бути підняті 25-відсоткові тарифи. Їх загальна вартість становить близько 50 мільярдів доларів, в списку - напівпровідники, медичні прилади, телевізори з плоским екраном і т.д. Це все зразки складних технологій, які Китай збирається просувати в рамках плану «Зроблено в Китаї - 2025».
  • 4 квітня Китай відповів на загрозу Трампа новим списком американської імпортної продукції, яка буде обкладена додатковим митом: соя, автомобілі, літаки.
  • 16 квітня американське міністерство торгівлі заборонило терміном на 7 років експорт в США продукції китайської телекомунікаційної компанії ZTE. У минулому, фірма порушила міжнародні санкції, торгуючи з Іраном і КНДР. Однак вже 7 червня США пом'якшили заборону. За словами міністра торгівлі Росса, китайський концерн погодився виплатити 1 млрд доларів штрафу. Як зазначив у своєму твіттері Трамп, питання про допуск цієї компанії на американський ринок вирішувалося на переговорах з китайським президентом Сі Цзіньпіном.
  • 15 червня квітнева загроза Трампа підняти на 25% мита на 1100 видів китайських товарів була оголошена мірою, яка вступає в чинності 6 липня відразу після півночі за часом східного узбережжя США. КНР відповіла своїм митним списком на ту ж суму, з такою ж датою вступу в дію.

Китайський покупець продукції Apple після виходу айфонів нового покоління. Пхеньян, Китай. Фото: Reuters

  • 18 червня Трамп пообіцяв, якщо Китай не піде на зміну торгової політики, США додатково піднімуть на 10 відсотків мита на китайські товари вартістю в 200 млрд доларів. Китай назвав цю заяву «шантажем».
  • 6 липня «торгова війна» почалася. Раніше Вашингтон і Пекін обмінювалися тактичними списку санкцій ударами, тепер в хід йде «економічна артилерія». Що буде далі - хіба з Дональдом Трампом можна будувати міцні прогнози? Економісти - в тривозі, американські ЗМІ друкують інтерв'ю-крики про допомогу фермерів, власників ранчо, прозводітелей автодеталей, чиє майбутнє залежить від торгівлі з Піднебесної.

Прихильники Трампа підкреслюють: американська економіка як ніколи сильна, а безробіття низька. Нема чого боятися. Як образно висловився міністр торгівлі Уілбур Росс, «якщо почнеться велика війна, у нас все одно набагато більше куль, ніж у інших країн». Він мав на увазі торгову війну, просто порівняння таке.

а росія?

«Право сильного» не вигідно Росії

Як дії Трампа, що руйнує післявоєнну систему міжнародної торгівлі, відіб'ються на російській економіці? Пояснює Олексій Портанський, професор НДУ ВШЕ, провідний науковий співробітник ІСЕМВ РАН

Пояснює Олексій Портанський, професор НДУ ВШЕ, провідний науковий співробітник ІСЕМВ РАН

Олексій Портанський. Скріншот Youtube

- Наскільки болючі для Росії мита США на імпорт металів?

- В даному випадку я б так розставив акценти: зараз найбільше занепокоєння викликає безпрецедентний масштаб торгових воєн, які розв'язані Трампом. Обсяги торгівлі між Росією і США невеликі: 22-24 мільярди доларів на рік, для порівняння торгівля США з Китаєм - це більше 500 млрд доларів на рік. Відповідно, в нашому випадку будь-які обмежувальні заходи не так чутливі, а для США вони взагалі майже непомітні. Тут найскладніше полягає в деяких статтях нашого експорту. Коли російська сторона думала про те, які контрсанкціі зробити, деякі гарячі голови пропонували припинити поставки США наших важких ракетних двигунів. Це був би постріл собі в ногу. Тому що для нас це важливіше, ніж для американців. Що стосується мит, якими нас зараз обклали (ну, спочатку американці обклали митом на сталь і на алюміній ЄС, Канаду, Мексику, потім нас) - це не настільки відчутно. Це ми переживемо.

- Якщо Китай і США розв'яжуть широкомасштабну торговельну війну, яка буде роль Росії в ній, з огляду на нашу невелику частку в світовій торгівлі?

- У нас частка світової торгівлі близько 2%, а у США і Китаю - набагато більше 10%. Але ми активну роль граємо в переговорах в рамках СОТ. І наша позиція, яку неодноразово повторили і президент, і прем'єр - за дотримання правил СОТ. Ми за підтримку статусів, механізмів СОТ, зокрема, механізму вирішення спорів. Тому ми будемо діяти в напрямку зміцнення сформованих правил міжнародної торгівлі. До речі, в цьому сенсі наша позиція збігається з позицією ЄС і багатьох інших країн, на відміну від нинішньої позиції США, які майже готові якщо не вийти зі Світової організації торгівлі, то хоча б прийняти у себе закон, який значно розв'яже їм руки в сенсі дотримання вимог організації .

Відмова від правил торгівлі може вести до дуже неприємних наслідків для світової економіки. Це дуже поганий сценарій, тому що після Другої світової війни все-таки протягом десятиліть склався порядок, коли панує закон, а не сила. Чи не 'rule of power', а 'rule of law'. І якщо ось цей тренд, ініційований адміністрацією Трампа, буде розвиватися далі, все може знову зміститися в сторону права сили - rule of power. Цей сценарій небезпечний. Від його реалізації програють усі.

- Чи зможе Росія зайняти звільнені внаслідок протекціонізму експортні ніші, збільшити свою роль на світових ринках?

- Наш список експортних товарів вельми обмежений. І тому, якщо порівняти з тими ринками, де вводять взаємні обмеження США і Китай, то на них нам досить важко увійти. Якщо уявити, що ми щось могли постачати Китаю, то ми тоді і раніше могли б це робити з урахуванням наших дружніх відносин з ним. Відповідно, навряд чи тут у нас відкриються якісь можливості. Зазначу цікавий момент: з усіх сум, на які Трамп обмежує імпорт з Китаю, 20 млрд припадають на товари, які фактично виробляються американськими компаніями в Китаї. Виходить, що заходи Трампа доходять до абсурду - він воює з рештою світу, і одночасно з собою, зі Сполученими Штатами теж.

- Чи виросте на цьому тлі роль Євразійського економічного союзу?

- Економічний потенціал ЄАЕС на 80-85% складається з потенціалу Росії, тому ми говоримо про Євразійський економічний союз, а маємо на увазі Росію. Решта економіки в союзі досить слабкі, вони теж сировинні, як Казахстан або товарні, як Білорусія, але для останньої важлива торгівля знову ж з нами чи з Європою. Тому тут немає такої можливості збільшення ролі ЄАЕС - для цього він сам повинен вийти на інший економічний рівень розвитку.

- Чи є сьогодні можливість вирішити торговий конфлікт за допомогою міжнародних інститутів, в тому числі СОТ?

- До сих пір СОТ користувалася і користується авторитетом у країн-членів. СОТ має унікальний механізм вирішення спорів. За час існування СОТ (а вже йде 23-й рік) там розглянуто понад п'ятсот суперечок.

Але Трамп вважає, що механізми СОТ в нинішньому вигляді для Сполучених Штатів не підходять. Він єдиний, хто займає таку позицію.

Зауважу, що СОТ сама по собі не робить якихось кроків, у неї немає, як у ООН, блакитних касок, які встановлюють світ. Коли хтось на когось скаржиться, то ця скарга розглядається за допомогою незалежних арбітрів. У СОТ немає керуючого органу, який може на когось гримнути, тупнути ногою, навести порядок.

- Наскільки Росія інтегрована в світову економіку і наскільки ми постраждаємо, якщо війна США і Китаю отримає подальший розвиток?

- Ми інтегровані в тому сенсі, що дуже залежні від імпорту у власному виробництві - в машинобудуванні, в технологічних галузях. Тому, коли бурхливо посипалися заклики до імпортозаміщення, виявилося, що ми не можемо швидко досягти імпортозаміщення в таких галузях, як наприклад, суднобудування. На 95% за компонентами, щодо комплектуючих, в суднобудуванні ми залежимо від закордону. До речі, на цей рахунок після введення контрсанкцій в 2014 р розумно висловився В. Путін, зазначивши, що Росія значно інтегрована в світову економіку, є її частиною, і зворотний хід неможливий. Деякі в Держдумі, особливо комуністи, кажуть, що ми самодостатні. Це повна нісенітниця, абсолютна нісенітниця. Ми ніяк не можемо бути самодостатніми. І зовсім не потрібно прагнути виробляти все. Жодна держава не виробляє все, в тому числі ні США, ні Китай.

Розмовляла Ліліт Саркісян

Що буде далі - хіба з Дональдом Трампом можна будувати міцні прогнози?
А росія?
Якщо Китай і США розв'яжуть широкомасштабну торговельну війну, яка буде роль Росії в ній, з огляду на нашу невелику частку в світовій торгівлі?
Чи зможе Росія зайняти звільнені внаслідок протекціонізму експортні ніші, збільшити свою роль на світових ринках?
Чи виросте на цьому тлі роль Євразійського економічного союзу?
Чи є сьогодні можливість вирішити торговий конфлікт за допомогою міжнародних інститутів, в тому числі СОТ?
Наскільки Росія інтегрована в світову економіку і наскільки ми постраждаємо, якщо війна США і Китаю отримає подальший розвиток?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация