У наше століття абстрактний живопис чомусь цінується куди вище реалізму

Абстрактне мистецтво в наше століття цінується вище реалістичного. Кому цікавий примітивний портрет або пезйзаж? Кольорові плями і геометричні фігури куди сучасніше. Рано чи пізно у людей настане просвітлення: вони зрозуміють, що їм дурили голову, годуючи безглуздою мазаниною, впевнений Олександр Бєглов, художник-реаліст і людина тверезо мислячий. Абстрактне мистецтво в наше століття цінується вище реалістичного

Фото: AP

- Мені здається, що ціни на реалістичний живопис спеціально опустили нижче плінтуса, - вважає Олександр Іванович. - Для того щоб розкупили всі задешево, а потім вони злетять до небес.

- Ну, а якщо не озброюватися теорією змов, є якась відповідь?

- Об'єктивний діалектичний процес Слідом за відливом, деградацією, настане приплив, просвітлення: поступово люди зрозуміють, що їм сто років дурили голову, годуючи безглуздою мазаниною.

Читайте також: Глядач привчений до ефектної порожнечі?

У нас постмодернізм розцвів пишним цвітом по завершенні Радянського періоду. Це явище не тільки і не стільки російське. Ми "дожовував" його за Заходом, де привчили людей до того, що мистецтво повинно задовольняти ліберальних поглядів на світ. Воно повинно бути "в крокової доступності", бути зрозумілим, масовим. Про якість мистецтва мови не йде. У нас звичні поняття, такі як живопис, графіка скульптура - стали змінюватися. З'явилося нове слово - дизайн. Графічний дизайн і дизайн, припустимо ванн, унітазів.

- Але ж за часів епохи Відродження той же Мікеланджело отримував за свої безсмертні твори всього втричі більше простого маляра штукатура?

- Просто малярів тоді теж поважали. Але і художників цінували. Серед них була конкуренція. Існувало дуже мало місць, де потрібні були їхні послуги. Раз, два - та й усе, королівські палаци, божі храми. Усе!

У нас в Радянські часи Йосип Віссаріонович теж була людина з духовною освітою, недовчений семінарист. Свідомо чи несвідомо (швидше за все - з усією відповідальністю) він намагався побудувати Політбюро ЦК КПРС немов апостолів навколо себе, богоподібного. Були свої "великомучеників", борці за справу світового пролетаріату: Бауман, Свердлов, Лазо та інші. Для того, щоб їх "житія" зобразити, потрібно було володіти навичками реалістичної школи.

Для того, щоб їх житія зобразити, потрібно було володіти навичками реалістичної школи

Фото: AP

Залізна завіса дозволив реалістичного мистецтва в нашій країні спокійно розвиватися. Але сам по собі реалізм заснований не на політичних установках, а на образ і подобу божому. Творчість - це здатність, яка ріднить нас з творцем, це дар божий. Як би ідеологічно НЕ маскували, чи не перекручували реалістичне мистецтво, божественне проступало в ньому завжди.

- Адже зараз не обов'язково для того, щоб стати художником, цьому вчитися, досить привселюдно оголосити себе таким. Що потрібно для того, щоб вступити до лав ... Ну, хоча б Спілки художників Підмосков'я?

- Наш Союз - регіональна громадська організація, зареєстрована в Міністерстві юстиції РФ і в Міністерстві культури. У нас близько п'ятисот членів. Є й Народні художники Росії і Заслужені художники. Є й просто початківці. Хтось із спеціальною освітою, тобто без освіти, але вони, беручи участь у виставках, намагаються підвищити свій рівень.

- Скажіть Олександр Іванович, а граффітники, вуличні художники, можуть записатися в ваш Союз?

- Ми думали над цим питанням. Але вони здебільшого не поділяють наші об'єднують ідеї. По-перше, у нас союз професійних художників. По-друге, у нас є якісь творчі завдання. Ми вважаємо, що для того щоб називатися художником - мало вміти скопіювати чиї то лінії і плями, потрібно створювати щось своє оригінальне.

Хоча ми завжди з радістю реагуємо на будь-які пропозиції, більш того у нас немає переважання чийогось думки.

- Мені здається, художникам-реалістам немає діла до абстракціоністів, постмодерністів і інших актуальщіков. Реалісти конкурують тільки і виключно між собою і страшно не люблять один одного. Чи я помиляюсь?

- Чисто цехові проблеми більше помітні серед скульпторів. У них конкуренція. Крім якості самого творчості, ще йде боротьба за дорогі замовлення. Там крутяться величезні суми. Це пов'язано з вартістю матеріалів, мідь нині дорога. Друге - землевідведення. Комунальний благоустрій навколо монумента. Пам'ятник відкриває як мінімум губернатор, а то і президент.

У живописців простіше, там немає таких грошей. Цехові інтриги не настільки страшні. Художники дружно беруть участь у виставках. На побутовому рівні бувають якісь сутички нерозуміння, але не більше того.

У графіків ще простіше, вони прикріплені до якихось видавництвам, мають постійний шматок хліба.

- Чому реалізм не рахується, по крайней мере, не називається сучасним мистецтвом?

- Це якийсь парадокс. Об'єктивно він найсучасніший, адже якщо художник живе в наш час, він уже наш сучасник. Він відображає здебільшого наше життя, а якщо створює твір на історичні або фантастичні теми, то все одно пише свої роботи з сучасних позицій.

Він відображає здебільшого наше життя, а якщо створює твір на історичні або фантастичні теми, то все одно пише свої роботи з сучасних позицій

Фото: AP

Постмодерністи заявляють, що вони роблять якісь нові відкриття. Як правило, це всього лише компіляція - використання і запозичення якихось метафор. Еклектика. До того ж виконано всі на низькому якісному рівні. Намалювати пеніс на мосту - ніхто крім міліції не заважає. Не потрібно таланту, це зможе будь-хто. Іди і малюй, якщо не боїшся міліції.

- Ви маєте на увазі арт-групу Війна? Вони працюють в сфері, близької до політики. Але ж не дарма кажуть, що політика - мистецтво можливого. Ці слова поставили поруч вже дуже давно.

- Коли в Державній Думі РФ розробляли закон про підтримку образотворчого мистецтва, то мене запросили взяти в цьому участь. Я наполягав на тому, щоб мистецтвознавці чітко прописали понятійний апарат образотворчого мистецтва: що таке живопис, що таке графіка? Що таке, врешті-решт, то ж актуальне мистецтво? Бути може, його прирівняти до театру? Або до цирку? ...

А коли показують акулу у формаліні і кажуть, що це образотворче мистецтво, я буду наполягати: це не образотворче мистецтво, а акула в формаліні. І місце їй в зоологічному музеї.

Або якщо роблять інтерактивні шоу, в якому можна брати участь, рухаючи плями світла. Це ближче до кінематографії. Чому це образотворче мистецтво? Чому вони хочуть потрапити в розряд художників?

- Тому, що у художників висока репутація, створена за тисячоліття існування образотворчого мистецтва ПРОКСІТЕЛ, Мікеланджело Буонарроті, Рєпіним.

- Постмодерністи хочуть, щоб їхні твори експонувалися і зберігалися в Третьяковці і Ермітажі. У цих музеїв - розкручений бренд, а їхнім роботам потрібна реклама для того, щоб знаходилися покупці всього цього. А їм місце в особливих галереях.

- А кого найкраще купують з сучасних російських художників реалістичного напряму?

- Я не вірю твердженнями Нікаса Сафронова, що за його картини платять по кілька десятків тисяч доларів. Ну, може, одну-дві і купили, але не більше.

Є художники, яким пощастило, і вони чесно продають свої картини за кордоном. Але в основному зараз у нас, як і сотні років тому, коли скульптори і художники були наближені до королям, і тепер художники виживають при владі, маючи замовлення.

- А ті художники, хто далекий від влади і не прагне з нею співпрацювати, іноді бувають навіть цікавіше глядачам.

- Звичайно, взяти хоча б наївне мистецтво. Як до нього ставитися? Тут є два напрямки це може бути якийсь дегенеративний стьоб, коли людина з вищою освітою, або двома малює картинки на межі знущання над глядачем. І це може бути зроблено щиро. Ось, наприклад, була одна самодіяльна художниця, літня бабуся. Вона захотіла намалювати Африку, де ніколи не була. Для того щоб перейнятися Африкою, вона перетопилася жарко лазню, щоб було як в Африці і там малювала.

- Малювала в лазні гола?

- Ймовірно. Раз в лазні то, гола. Це нормальний стан для лазні.

- Тоді краще б вона була не бабуся, а молодичка.

- Звичайно, завжди хочеться як краще, але не завжди виходить.

Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"

Кому цікавий примітивний портрет або пезйзаж?
Ну, а якщо не озброюватися теорією змов, є якась відповідь?
Але ж за часів епохи Відродження той же Мікеланджело отримував за свої безсмертні твори всього втричі більше простого маляра штукатура?
Ну, хоча б Спілки художників Підмосков'я?
Скажіть Олександр Іванович, а граффітники, вуличні художники, можуть записатися в ваш Союз?
Чи я помиляюсь?
Чому реалізм не рахується, по крайней мере, не називається сучасним мистецтвом?
Ви маєте на увазі арт-групу Війна?
Я наполягав на тому, щоб мистецтвознавці чітко прописали понятійний апарат образотворчого мистецтва: що таке живопис, що таке графіка?
Що таке, врешті-решт, то ж актуальне мистецтво?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация