У Луцьку мешканці багатоповерхівок знайшли спосіб утеплення своїх будинків без додаткових витрат

Витрати на опалення в результаті проведених робіт знизилися на 50-60 відсотків

За свідченням фахівців, найбільші втрати енергії в Україні приносить наш житловий фонд. На опалення будинків ми витрачаємо тепла в три-чотири рази більше, ніж німці, і в два рази більше, ніж поляки. Тому сьогодні виключно гостро стоїть проблема утеплення будинків. Але справа в тому, що ні у мешканців, ні у держави немає грошей на проведення цих робіт. Втім, ситуація, виявляється, зовсім не безвихідна. Деякі ОСББ (об'єднання співвласніків багатоквартірніх будинків) знайшли спосіб провести модернізацію своїх будинків без додаткових витрат.

Про те, як цього вдалося домогтися, «ФАКТАМ» розповіла Юлія Сабатюк - голова асоціації ОСББ «Лучани», що об'єднує кілька багатоквартирних будинків в Луцьку.

- Ваша асоціація прославилася на всю Україну тим, що знайшла спосіб провести модернізацію будинків без підвищення витрат мешканців. Як це вам вдалося?

- Насправді способи є різні. Мешканці кожного будинку по-своєму підходять до вирішення проблем. Наприклад, в одному з будинків була реалізована наступна схема. Якесь підприємство за договором з ОСББ взяло на себе функції енергосервісної компанії (ЕСКО). Тобто зобов'язалося поставляти в будинок теплову енергію для опалення. Потім підприємство виробило повну термосанацію в будинку за свій рахунок: утеплити стіни, дах і вікна, встановило індивідуальний тепловий пункт і лічильник тепла. В результаті витрати на опалення в будинку знизилися на 50-60 відсотків.

* Такий індивідуальний тепловий пункт з лічильником дозволяє економити чималі кошти, - говорить Юлія Сабатюк (фото автора) * "Такий індивідуальний тепловий пункт з лічильником дозволяє економити чималі кошти", - говорить Юлія Сабатюк (фото автора)

- Але ж це не благодійність. Підприємство витратило гроші, і, очевидно, мешканці повинні їх повернути, причому з відсотками. Отже, їм доведеться більше платити за комунальні послуги?

- Ні. Як я вже говорила, витрата тепла в будинку в результаті проведених робіт скоротився вдвічі. І ЕСКО оплачує тепло по лічильнику. У той же час мешканці продовжують платити за опалення за встановленим міською владою нормативу. З цієї плати приблизно половина йде на розрахунок за спожите будинком тепло, а інша половина залишається ЕСКО - як внесок для погашення кредиту на реконструкцію. А щоб мешканці будинку відчули матеріальну вигоду від такого рішення, ЕСКО робить їм знижку на оплату тепла в розмірі 7 відсотків від тарифу. Тобто витрати людей не тільки не зросли, а й дещо скоротилися. Зараз плата за опалення в Луцьку - 9,62 гривні за квадратний метр, а мешканці цього будинку вносять 8,95 гривні.

- Довго буде діяти такий порядок?

- Договір укладено на десять років. Після цього борг ОСББ перед ЕСКО вважається погашеним та все обладнання, встановлене в процесі реконструкції, переходить у власність об'єднання мешканців.

- А через десять років, коли термін дії договору закінчується, ОСББ саме буде платити за спожите тепло по лічильнику?

- Так.

- Таким чином, мешканці зможуть вносити за комунальні послуги істотно менше?

- Тут можна вчинити по-різному. Залежно від того, як вирішить загальні збори ОСББ. Можна дійсно скоротити плату за комунальні послуги за рахунок зекономленого тепла. Або ж залишити її незмінною, а ті гроші, які раніше йшли на погашення боргу ЕСКО, направити на якісь інші проекти. Адже у великому будинку завжди є що покращити. Наприклад, можна купити в кредит нові ліфти, і з цих грошей потім розплачуватися за позикою. Ще один варіант - зробити ремонт в під'їздах або впорядкувати територію навколо будинку.

- Наскільки таке рішення цікаво його учасникам?

- Воно вигідно всім сторонам. Мешканці без будь-яких додаткових витрат зі свого боку отримують утеплений будинок, обладнаний технікою, яка забезпечує економію енергії. Та ще й платять за тепло менше, ніж інші жителі міста. Крім того, життя в утепленому будинку істотно комфортніше, ніж в холодному. І виглядає він після реконструкції краще, що, звичайно, приємно.

Для ЕСКО така діяльність вигідна, так як підприємство отримує дохід. При цьому воно зацікавлене в тому, щоб утеплення було вироблено якомога якісніше. Адже чим менше грошей доведеться платити за лічильником тепла, тим більше прибутку зможе отримати ЕСКО. Згідно з нашими підрахунками, протягом семи років ЕСКО повертає свої інвестиції, а платежі, одержувані в останні три роки, йдуть підприємству в прибуток. Це дуже непоганий економічний показник.

Втім, незважаючи на те, що перший такий проект був реалізований в Луцьку ще в 2010 році, він до цих пір залишається єдиним в Україні.

- А якщо люди не хочуть зв'язуватися з посередником у вигляді ЕСКО?

- Це і необов'язково. Є інший шлях. ОСББ може самостійно взяти кредит в банку, зробити термомодернізацію будинку, а потім із зекономлених коштів погашати кредит.

Такий проект ми реалізували в іншому будинку, що входить в нашу асоціацію. В результаті модернізації вдвічі скоротилися платежі за тепло. Але ми ввели в квитанцію нову графу - «ремонтний фонд». У нього мешканці вносять таку ж суму, як і за тепло (в загальному виходить, що вони платять стільки ж, скільки платили раніше). І з цього фонду ми повертаємо тіло кредиту. А відсотки погашає місто в рамках відповідної програми.

До речі, така програма поки єдина в Україні. Міська влада відшкодовують ОСББ відсотки по кредитах в розмірі до двох облікових ставок НБУ. Зараз облікова ставка дорівнює 12,5 відсотка. Це означає, що можна отримати відшкодування ставок до 25 відсотків річних. А оскільки ми отримали позику під 17 відсотків, то місто повністю відшкодовує нам відсотки по ній.

- Така реконструкція - досить дороге задоволення. Чи є можливість робити її поетапно?

- Спочатку можна встановити в будинку індивідуальний тепловий пункт (ІТП) з лічильником тепла. Коштує він сьогодні близько 200 тисяч гривень. І вже тільки це, навіть без утеплення будівлі, дасть помітну економію грошей. За нашими підрахунками, кредит на установку ІТП окупиться за два роки і сім місяців (якщо не збирати додаткові гроші, а розплачуватися виключно зекономленими коштами).

- Але якщо не утеплені стіни, за рахунок чого тоді економія?

- Система дозволяє більш повно використовувати поставляється тепло. Нинішня міська системи центрального опалення працюють таким чином: гаряча вода заходить в будинок, проходить через батареї і повертається назад в трубу, по якій подається в наступний будинок ... Скільки тепла отримав кожен будинок, невідомо. Плата береться просто за витрату води. Причому однакова, хоча зрозуміло, що чим далі по гілці, тим вода холодніше і, відповідно, споживачі отримують все менше тепла.

ІТП же працює таким чином: запускає в систему опалення будинку певну кількість теплоносія, потім перекриває засувки на вході і виході і ганяє воду по трубах в будинку до тих пір, поки вона не охолоне до певної температури. Потім випускає остигнула воду і набирає нової. Лічильник при цьому визначає не витрата води, а скільки калорій тепла отримав будинок.

Крім того, ІТП можна налаштувати так, щоб регулювати споживання енергії в залежності від температури на вулиці і в приміщенні. Припустимо, загальні збори мешканців вирішило, що в квартирах повинна бути температура 22 градуси. У такому випадку, якщо через відлигу стає жарко в будинку, ІТП автоматично знижує споживання теплоносія, щоб температура не перевищувала 22 градуси. Це дає значну економію.

- Але все ж ІТП, істотно економлячи гроші мешканців, зберігає досить мало енергії. Адже тепловтрати будинку взимку в результаті не знижуються.

- Так, але це дає можливість за рахунок зекономлених коштів утеплити будинок. Моя порада - робити це одночасно з установкою ІТП і лічильника. Хоча утеплення коштує набагато дорожче (ми витратили на один з наших будинків 1 мільйон 100 тисяч гривень), але дозволяє значно знизити втрати тепла, підвищити комфорт в квартирах і, до речі, заощадити ще на електриці і зміст електромереж.

Адже що роблять люди, коли у них в квартирі холодно і сиро? Включають електронагрівачі. В одному з наших будинків до утеплення весь час горіла проводка і на ремонт йшло досить багато грошей. Ну і незручно, звичайно, коли світла немає. А після утеплення аварії припинилися, споживання енергії знизилося, на зекономлені ж гроші ми змогли оновити електрогосподарство. Проклали новий кабель, поставили щиток.

(Саме в цьому будинку проходила наша бесіда з Юлією Сабатюк. Він виглядає набагато «нарядно» своїх сусідів, так як утеплювати покриття забарвлене в салатовий колір. Мешканці зекономлені гроші використовують для ремонту в під'їзді. Причому стіни на сходах там не просто фарбують, а покривають петриківським розписом. - Авт.)

- Заплатити що-небудь понад звичайної суми люди не погоджуються?

- Сьогодні громадяни ще не готові вкладати додаткові гроші в свої будинки. Може бути, з часом вони зрозуміють, що такі інвестиції дуже вигідні. Але поки нам доводиться все розраховувати так, щоб вписуватися в нинішню квартплату.

- Квартири в утеплених будинках подорожчали?

- Чесно кажучи, важко про це судити. Відразу після реконструкції були продажу, і дійсно за вищими цінами, ніж в середньому по Луцьку. Але в останні роки в цих будинках люди квартир не продають. Адже в будинку тепло, сухо, немає грибка ...

- Чи вдається модернізувати таким чином що-небудь, крім теплового господарства?

- Ми пробуємо різні проекти. В одному будинку, наприклад, мешканці вирішили поміняти ліфти, давно відслужили свій термін. Я порахувала: щоб продовжити час експлуатації ліфтів, необхідно щороку робити їх експертну оцінку. Коштує це близько 6 тисяч гривень. За результатами оцінки обов'язково буде наказаний капремонт ліфта - це ще 10 тисяч. Вийшло, що якщо купити нові ліфти, то ці кошти ми заощадимо і будемо віддавати на погашення кредиту. Тобто люди платять ті ж гроші, але ліфти в будинку нові. А коли термін експлуатації ліфтів закінчиться, позика вже буде погашена і можна буде знову їх поміняти.

А ще люди, оцінивши перспективність і вигідність енергозберігаючих технологій, починають дивитися вперед. Нещодавно до мене звернулися мешканці одного з утеплених будинків з проханням дізнатися, чи не можна зробити так, щоб гаряча вода в будинку і електрику хоча б в місцях загального користування були за рахунок застосування сонячної енергії. Тобто, звикнувши до економії, громадяни хочуть домогтися того, щоб взагалі ні від кого більше не залежати.

- Скільки будинків об'єднує ваша асоціація?

- Шістнадцять.

- Вони платять вам гроші?

- Не тільки мені. ОСББ разом наймають також прибиральницю, електрика, сантехніка, бухгалтера і так далі. Людина, працюючи в кількох ОСББ, в сумі набирає нормальну зарплату, але в той же час для кожного будинку кошти незначні. І, природно, це вигідніше, ніж оплачувати послуги жеку. А якість сервісу при цьому набагато вище.

- Яку зарплату ви отримуєте?

- Я не цікавлюся за свої послуги багато. З кожного будинку виходить від 200 до 500 гривень в залежності від кількості мешканців.

- Зазвичай у такому великому колективі знаходяться ті, хто проти.

- Завжди! З досвіду знаю: в кожному будинку є три людини, які не схвалюють ніяких починань. Але це, в общем-то, навіть добре. Такі люди служать стимулом для того, щоб зробити все правильно. Зазвичай ми запрошуємо їх в ревізійну комісію.

- Чи є мешканці, які не платять?

- Звичайно є. Але з ними ведуть роботу. Розумієте, одна справа - не платити за послуги жеку, який нічого за ці гроші не робить. І зовсім інша справа - не платити, якщо видно, що в будинку замінені двері, прокладена нова проводка або відремонтовано дах. Як тоді пояснити сусідам, чому ти не платиш?

Взагалі, відносини в будинку, де створюється ОСББ, змінюються. Спільна власність згуртовує мешканців. Перед Різдвом, наприклад, люди беруть участь в оздобленні під'їздів, ми навіть конкурс проводимо. На Великдень, коли всі повертаються з церкви, сусіди зустрічаються біля під'їзду і пригощають один одного пасочками. Це вже сімейні відносини.

В одному з будинків був такий випадок. Один мешканець робив ремонт, а будівельне сміття узяв та просто виставив на подвір'я. Я не стала з ним вступати в конфлікт, але повісила в будинку оголошення, в якому пояснила ситуацію і поставила мешканців до відома, що для вивезення сміття довелося викликати спеціальну машину. Це обійшлося в 200 гривень. Як результат, через додаткових витрат квартплата підвищується на 2 копійки за квадратний метр, що буде відображено в найближчих платіжках.

На наступний день власник тієї квартири вніс на рахунок ОСББ 200 гривень і попросив мене зняти оголошення: незручно перед сусідами.

- ОСББ повністю розривають стосунки з жеками?

- Не обов'язково. Вони можуть замовляти в жеках окремі види робіт. Наприклад, ми укладали з жеком договір на перевірку вентиляційних каналів. Виявилося, що він робить таку роботу дешевше, ніж підприємці. Хоча, чесно кажучи, розцінки у приватних підприємств практично завжди нижче.

Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter

Як це вам вдалося?
Отже, їм доведеться більше платити за комунальні послуги?
Довго буде діяти такий порядок?
А через десять років, коли термін дії договору закінчується, ОСББ саме буде платити за спожите тепло по лічильнику?
Таким чином, мешканці зможуть вносити за комунальні послуги істотно менше?
Наскільки таке рішення цікаво його учасникам?
А якщо люди не хочуть зв'язуватися з посередником у вигляді ЕСКО?
Чи є можливість робити її поетапно?
Але якщо не утеплені стіни, за рахунок чого тоді економія?
Адже що роблять люди, коли у них в квартирі холодно і сиро?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация