У річницю Хрещення Русі: політичні, соціальні та економічні передумови переходу Володимира в православ'я

Хрещення Руси. Люди приймали православ'я в першу чергу тому, що так князь сказав.

Щорічно 28 липня, у день пам'яті Святого рівноапостольного князя Володимира, ми відзначаємо День Хрещення Київської Русі. У цьому році 1000-річна річниця упокоєння князя Володимира Великого. Про те, навіщо хрестили Русь, і про особу самого князя Володимира "Сегодня" розповіли намісник Києво-Печерської лаври владика Павло, благочинний Лаври архімандрит Антоній і чернігівський історик Володимир Руденок.

ЄДИНА ВЛАДА . "Розвиток торгово-економічних відносин на Русі вимагало релігії, яка освятила б нову центральну владу, і, що особливо важливо, одноосібну князівську владу, яка неможлива була в багатобожжя, язичництві, з його племінними відносинами, - пояснює чернігівський історик Володимир Руденок. - Крім того, до кінця Х століття Європа практично вся була хрещена і вважалася найбільш передовим суспільством, ідеологічними центрами якого були Константинополь і Рим. Візантія, спадкоємиця античної культури, значно впливала на навколишнє ющий світ. Русь же була її партнером, сповідуючи при цьому язичницьку релігію. Неправильно думати, що християнство для Русі було явищем спонтанним. Задовго до офіційного хрещення Русі вже існувала потужна християнська прошарок. Хрещеними ставали купці, дружинники - словом, ті, хто мав можливість брати участь у військових походах і займатися торгівлею. Навіть князь Святослав, будучи язичником, не забороняв своїм дружинникам хреститися, хоча і не заохочував цього. Однак він розумів, що ті ж візантійці з набагато більшою охотою укладали комерційні контракти з християнами, ніж з язичниками. Так що в прийнятті Руссю християнства безсумнівно була комерційна складова. Увійти в компанію християнських держав було престижно. На початку Х століття за князя Ігоря вже була Іллінська церква, і частина дружини клялася на зброю, а частина йшла в християнські храми і заручатися підтримкою Христа, що було відзначено в літописах ".

У священнослужителів є своя відповідь на те, навіщо Русь позбулася язичництва

"Князь Володимир з раннього дитинства виховувався бабусею, княгинею Ольгою, - християнкою, яка вклала в його серці первинне розуміння віри, - каже архімандрит Антоній. - Але оскільки Ольга рано померла, а подальшим його вихованням займався язичник - воєвода Добриня, який був наставником у всім, то не дивно, що Володимир залишився язичником. Зійшовши на київський престол, він вирішив об'єднати всі слов'янські народи та племена, які заселяли теперішні Білорусь, Україну, Росію. і таким об'єднуючим елементом вибрав ... нову вір у. Тоді він послав своїх бояр, щоб вони подивилися світ і з'ясували, хто як вірує. Спочатку бояри привели до князя хазар, які сповідували іудаїзм. Князь Володимир запитав: де їх землі. Вони відповіли, що їх народ розкиданий по світу. Тоді Володимир відповів: "Не підходить така релігія, яка не має державності". Наступними бояри привезли до князя мусульман, які представили віру пророка Мухаммеда. Князь задумався, але вирішив дочекатися гостей з Константинополя. Тим більше що великі зв'язки були на той час між Візантією і Руссю. Повернулися посланці розповіли про храм Святої Софії, його велич, райське життя і урочистих співах, і це припало до душі князю Володимиру. Він вибрав віру Христову ".

ЧОМУ ПРАВОСЛАВ'Я. "А ось вибір саме православної гілки історики пов'язують з єдиновладдя, - каже історик. - Католицизм ставив владу Папи вище світської. Тобто глава Римської держави був нижче, ніж Папа Римський. А князь Володимир не хотів підкорятися кому-то, він хотів мати абсолютну владою. візантійський варіант християнства - православ'я - давало йому верховенство не тільки світської влади, але і влади церковної. Тому візантійський варіант був більш прийнятний.

Хрещення Русі поставило її в один ряд з передовими державами Європи. Християнство дуже змінило життя Русі

Вхід до співдружність європейських держав дав поштовх розвитку освіти, мистецтва, архітектури на Русі "." У язичництві відносини між людьми будувалися на кшталт "зуб за зуб", приносилися людські жертви. А християнство принесло любов до Бога і любов до людини, і цим змінило світ, - каже владика Павло. - Цей день важливий для християн тому, що Господь нас обрав з тіні смертної (життя гріховного) і зробив синами Божими. У таїнстві хрещення прощається первородний гріх і гріхи, вчинені до хрещення. Для невіруючих це день, коли можна побачити милість Господню, яку Він дарує усім бажаючим знайти порятунок ".

Картина Іванова. "Хрещення великого князя Володимира в Корсуні"

ВБИВСТВО язичників за непокору КНЯЗЮ І ВІДМОВА ВЗЯТИ ПРАВОСЛАВ'Я

Існує думка, що князь Володимир звертав язичників в християн насильно, тих, хто відмовлявся, стратив. Деякі говорять про мільйони вбитих! "В історичних документах написано, що Русь хрестили вогнем і мечем, що має на увазі репресії, - пояснює історик Володимир Руденок. - Але якщо і стратили язичників, то не за відмову від Хрещення, а за непокору волі князя, що володіє абсолютною владою. Іноді населення чинило опір, за що і каралося князівської дружиною. Але цифри, які нині спливають в псевдонаукових дослідженнях, - не більше, ніж фантастика ". "Будучи язичником, князь Володимир був жорстоким, він приносив людські жертви богам, - додає архімандрит Антоній. - Такий жертвою в 983 році став немовля Іоанн і його батько Федір, який був християнином". "Немовля Іоанн і батько його Федір стали першими християнськими мучениками Русі, їх святі мощі спочивають у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври, - каже владика Павло. - Через 5 років після цього убивства, в 988 році, князь Володимир прийняв православ'я і вже не міг здійснювати вбивств, так як обрав шлях Христа. Інше питання - якщо язичник порушував якийсь закон, тоді князь міг його покарати. Після Хрещення князь сильно змінився: з гонителя церкви став проповідником, з жорстокого став милосердним. Ставши християнином, він звелів порубати і зрадити ог ню ідолів, а на місці святилища збудували церкву Св. Василя - небесного покровителя князя (при хрещенні отримав ім'я Василь). Пізніше була відбудована перша кам'яна церква Пресвятої Богородиці, Десятинна, - головний храм Київської Русі Володимирській пори ".

Володимир-язичник. Приносив людей в жертву ідолам.

ПЕРШІ: ХРАМ, ОБИТЕЛЬ І СВЯТИНЯ

Думки істориків про те, де відбувалося перше хрещення, розділилися. "Одні кажуть, що в Києві, в річці Почайна - притоці Дніпра, - говорить чернігівський історик Володимир Руденок. - Інші вказують на Дніпро. З іншого боку, під час весняної повені Почайна майже повністю зливалася з Дніпром. Тому, якщо хрещення народу при князі Володимирі було в весняний паводок, то Почайна і Дніпро були єдиною рікою. Багато хто думає, що всіх людей зігнали і хрестили в один день, але це дурниця. Хрещення Русі було поетапним і розтягнулося майже на півтора століття! ".

ХРЕЩЕННЯ КНЯЗЯ. "У 988 році князь Володимир пішов на Корсунь, в древню Тавріку, щоб захопити Херсонес, - розповів архімандрит Антоній. - Взяв місто в облогу і висунув умову: віддати за нього заміж сестру константинопольського імператора. Навіщо? Щоб його Русь стала на один рівень зі всій християнською Європою. "А якщо не захочуть - Херсонес буде зруйнований", - поставив князь ультиматум. Візантії це було невигідно, адже Херсонес - стратегічно важливий об'єкт, втрата якого загрожувала війною Русі з Візантією. Тому імператор Василь викликав сестру свою Анну , Щоб її шлюб з Володимиром сприяв миру між слов'янами і древньої Візантією. Однак за православними канонами, видавати заміж православну за язичника було не можна. Тому імператор Василь запропонував Володимиру прийняти Хрещення. "Якщо охрестити, то і сестру отримає, і Царство Небесне, і з нами єдиновірство буде ", - говорив імператор. Тому князь Володимир і хрестився тут же, в Херсонесі (нині Севастополі), потім одружився, і після цього сам хрестив свій народ в Києві. В середині XIX століття на тому місці, де князь Володимир приймав хрещення, побудований величний Володимирський собор на території Херсонеського монастиря ".

Іллінський храм. Тут була перша служба.

ПЕРШІ СЛУЖБИ. "Передбачається, що перша православна служба була в теперішньому Іллінському храмі в Києві, - каже владика Павло. -

Перша божественна літургія, швидше за все, відноситься до часів апостола Андрія Первозванного (I століття). Тому що, де б апостоли ні проходили, вони залишали своїх учнів

Не оминула ця милість і Київські святі гори, де відбувалося переломлення хлібів, як прообраз літургії. Перші обителі були утворені в Західній Україні ще Кирилом і Мефодієм (IX століття) ". Однією з перших вважається обитель в Зимно на Волині, на місці резиденції князя Володимира. Там знаходиться перша чудотворна ікона Київської Русі (" Зимненська "), подарована князю Володимиру і княгині Анні під час вінчання, від світла якої, за легендою, князь позбувся сліпоти.

"Зимненська". Перша ікона Київської Русі.

наложниці КНЯЗЯ

Передання малюють Володимира-язичника людиною кровожерливим, аморальним, потопаючим в чуттєвих насолодах. Як і належить в ті часи - у князя був гарем. Дружинами і наложницями часто ставали красиві полонянки. "Повість временних літ" так передає стиль життя Володимира до Хрещення: "Був же Володимир переможений похіттю, і були у нього дружини ... А наложниць було у нього 300 у Вишгороді, 300 в Бєлгороді і 200 на Берестові, у сільці, яке й нині Берестове . і був він ненаситний на блуд, приводячи до себе заміжніх жінок і розтлівав дівчат ". Було у нього п'ять дружин, серед яких першою дружиною була Рогнеда, взята ним в дружини насильно.

Православні джерела стверджують, що після хрещення князь звільнив від подружніх обов'язків всіх колишніх язичницьких дружин, і жив лише з однією гаряче коханої княгинею Ганною, сестрою константинопольського імператора. Після ж хрещення Володимир Красне Сонечко славився своїм хлібосольством і дружелюбністю. Але доля не пішла назустріч князю в старості - він помер вдома в ліжку, а не в походах, як хотів. Перед походом проти сина Ярослава він сильно захворів і помер 15 липня (28 липня по новому стилю) 1015 року. Тіло Володимира було укладено в мармурову раку і поставлено в центрі київського храму Богородиці поряд з гробницею дружини Анни. Ще тоді люди вірили в святість князя, одна з причин - Хрещення і особиста духовна трансформація. Але Володимир був канонізований не відразу, а в XII столітті. Ця канонізація була винятком, так як пройшла без встановлення чудес, які бувають на місцях поховання духовних подвижників.

Красне Сонечко. Ще за життя народ вважав князя святим.

Про блаженного: КОЛИ БУДЕ канонізації

Зі смерті Блаженнішого митрополита Володимира пройшов лише рік, а багато віруючих вже говорять про те, що його слід зарахувати до лику святих. З'являються свідоцтва чудес, які відбувалися після смерті Блаженнішого. Наприклад, під час операції у двомісячного малюка зупинилося серце. Коли лікар, який робить операцію, став просити про допомогу, дивлячись на фото покійного Володимира, сердечко немовляти забилося! Зупинка серця тривала п'ять хвилин, що смертельно. Лікарі задокументували факт, як молитовне клопотання митрополита Володимира допомогло їм врятувати малюка.

Що ж думає про канонізацію вище духовенство? "За статутом церкви, для канонізації необхідно час:" 30 років після блаженної кончини ", - говорить намісник Києво-Печерської лаври владика Павло. - Але я мав честь 20 років служити і бути поруч з таким великим духовним наставником, вірю, що він святий людина. Думаю, канонізація неминуча, тому що Блаженніший дуже багато зробив для церкви - об'єднав і зберіг її. Кількість храмів при ньому з двох тисяч зросла до понад 11 тисяч! Він був справжнім громадянином своєї країни, хотів, щоб народ був єдиний в вірі, постійно просив і молився про світ в Україні " .

Перше, що береться до уваги перед канонізацією, - життя людини, яка повинна відповідати заповідям євангельським. При Священному Синоді працює спецвідділ, який вивчає архіви, чи не мав священик зв'язку, наприклад, з КДБ, що не відрікався чи від віри під страхом смерті. Друге -чудеса, які трапляються по молитвам на могилі покійного або, як у випадку з лікарем, просто на прохання. Чудес має бути безліч. Третє - нетління мощей. Ікону канонізованого стверджує комісія. Я дуже сподіваюся, якщо Господь дасть таку честь, то Блаженніший митрополит Володимир буде зображений в святительське одязі - таким, яким він запам'ятався нам. Мене особливо захоплювало його постійне молитовне стан душі. Я був поруч з ним 20 років. Кожен раз, сідаючи в машину, він говорив: "Благословен Бог наш" і всю дорогу молився, а я вичитував акафісти, канони. Ви б чули, скількох людей він згадував в молитвах за здоров'я та упокій! Називав рідних і близьких людей, сотні священиків, архієреїв, мирян, причому на ім'я пам'ятав навіть бабусь, які з ним в хресних ходах були! І так хвилин 40 згадував лише імена. У довгих поїздках він взагалі не спав, а молився. Я, бувало, починаю дрімати, а він мене легенько штовхне в бік - і далі молимося ".

учитель . Владика Павло 20 років був духовним сином Блаженнішого.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні Навіщо?
Що ж думає про канонізацію вище духовенство?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация