У Центральній Азії розгорнеться битва за воду

  1. У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №1
  2. Фото з сайту президента Таджикистану
  3. Фото з сайту президента Таджикистану
  4. Фото з сайту президента Таджикистану
  5. Фото з сайту президента Таджикистану
  6. Фото з сайту президента Таджикистану
  7. Фото з сайту президента Таджикистану
  8. Фото з сайту президента Таджикистану
  9. Фото з сайту президента Таджикистану
  10. Фото з сайту президента Таджикистану
  11. Фото з сайту президента Таджикистану
  12. Фото з сайту президента Таджикистану
  13. Фото з сайту президента Таджикистану
  14. Фото з сайту президента Таджикистану
  15. Фото з сайту президента Таджикистану
  16. Фото з сайту президента Таджикистану
  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №1

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №2

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №3

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №4

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №5

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №6

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №7

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №8

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №9

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №10

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №11

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №12

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №13

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №14

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • У Центральній Азії розгорнеться битва за воду, фото №15

    Фото з сайту президента Таджикистану

  • Таджикистан , Рогунська ГЕС , Рахмон

    Рахмон , Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Рахмон , Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Рахмон , Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Рахмон , Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Рахмон , Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Рахмон , Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Таджикистан , Рогунська ГЕС

    Фото 1 з 15

    29 жовтня в Таджикистані відбулася церемонія перекриття русла річки Вахш , Що ознаменувала початок будівництва греблі Рогунської гідроелектростанції. За ходом робіт стежив президент республіки Емомалі Рахмон, який особисто сів за кермо бульдозера і півтори години брав участь у процесі.

    Засновник світу і національної єдності - Лідер нації (а саме так Рахмона величає офіційний сайт президента Таджикистану) підкреслив, що «будівництво та відновлення цього важливого стратегічного об'єкта служить для забезпечення гідного життя сьогоднішніх і майбутніх поколінь. Рогунська ГЕС створить сприятливу основу для розвитку економіки і в цілому для прогресу всіх сфер народного господарства країни. Після здачі в експлуатацію електростанції з'явиться можливість для відкриття в країні десятка малих і великих промислових підприємств і будуть створені тисячі нових робочих місць ».

    Однак далеко не всі згодні з Рахмоном, особливо в сусідніх країнах.

    Рогунська ГЕС - один з радянських довгобудів, які залишилися на територіях колишніх республік. Технічний проект гідроелектростанції був затверджений Держбудом СРСР ще в 1974 г. При його розробки інженери зіткнулися з безліччю проблем. По-перше, створ греблі знаходиться в зоні високої сейсмоактивності, і невеликі землетруси в регіоні проходять практично щомісяця. Тому необхідно було забезпечити додаткову міцність і безпеку конструкції. По-друге, гірські породи на ділянці через пухкості і слабкості не дуже підходять для будівництва тунелів. Нарешті, під дном річки проходить розлом з кам'яною сіллю, і після спорудження греблі вода під тиском почала б розмивати цей соляний пласт.

    Радянські інженери все ж знайшли технічні рішення, і в 1976 р почався підготовчий період будівництва ГЕС. Власне, і місто Рогун з'явився саме для тих, хто працював над зведенням електростанції. У проекті взяли участь понад 300 підприємств з різних радянських республік. Трансформатори і гідротурбіни, наприклад, виготовляли в УРСР, зокрема на харківському «Турбоатомі».

    З огляду на технічні труднощі будівництво йшло нешвидко. Тільки в 1987 р почалося зведення верхової перемички греблі. Тоді для цього теж перекривали річку Вахш. Але неважко здогадатися, що з розпадом СРСР будівництво ГЕС було заморожено. У 1993-му будівельна перемичка була зруйнована повінню, він же затопив будівельні тунелі і майже готовий машинний зал.

    У 90-х, коли в Таджикистані йшла громадянська війна, ні про яке будівництво, ясна річ, не могло бути й мови. Але на початку ХХІ ст. про проект знову заговорили. Душанбе уклав контракт з російською компанією «Русал» на добудову дамби. Почалися деякі роботи, але в підсумку сторонам не вдалося домовитися про принципові параметри ГЕС, наприклад про висоту і тип греблі, і в 2007 р контракт був розірваний.

    Проте роботи тривали, а в 2010 р влади Таджикистану уклали угоду зі Світовим банком про проведення міжнародної експертизи проекту станції. Багато в чому це було зроблено для того, щоб зняти заперечення з боку Узбекистану, про яких слід сказати окремо. Після того як до 2015 року всі експертизи були зроблені, в проект внесли корективи і визнали безпечним. З 2016-му відбувся тендер на будівництво Рогунської ГЕС, переможцем в якому стала італійська компанія Salini Impreglio SpA Після цього темпи робіт прискорилися, і запуск першої черги Рогуна планується вже в 2018 р

    Дефіцит води, викликаний будівництвом ГЕС, обійдеться Узбекистану в 600 млн дол. Щорічних збитків тільки в сільському господарстві

    Вартість будівництва Рогунської ГЕС оцінюється приблизно в 4 млрд дол. Очікується, що вона стане найбільшою гідроелектростанцією в Центральній Азії. Кам'яно-насипна гребля висотою 325 м буде найвищою в світі, а довжина дамби складе 1,5 км. Потужність майбутньої ГЕС оцінюють в 3,6 тис. Мегават.

    Будівництво Рогунської ГЕС допоможе вирішити найгострішу для Таджикистану проблему - брак електроенергії в осінньо-зимовий період. Під особливо холодні зими віялові відключення енергії для таджиків - звичайна справа. Або, правильніше сказати, «віялові включення» - в деяких регіонах світло подається за розкладом, на 6-8 годин на добу.

    Проблеми трапляються не тільки взимку. Наприклад, напередодні перекриття Вахша 90% території Таджикистану залишилося без світла . Деякі коментатори припустили, що влада навмисно відключили енергосистему, щоб підстрахуватися від яких би то не було несподіванок (на річці знаходиться більшість діючих ГЕС країни), але пізніше офіційні особи заявили, що в системі енергопостачання трапився збій.

    Зараз країні доводиться закуповувати електрику у сусіднього Узбекистану, який і сам не може похвалитися надлишком енергоресурсів. Коли Душанбе не платив вчасно, Ташкент просто припиняв подачу енергії. Цей фактор використовувався Узбекистаном і як елемент політичного тиску.

    Будівництво Рогунської ГЕС не тільки зробить Таджикистан енергонезалежною, а й дозволить експортувати надлишки енергії в сусідні держави, також страждають від дефіциту електрики. Не дивно, що Узбекистан довгі роки виступав проти будівництва ГЕС, хоча, за іронією долі, проект був розроблений саме в Ташкенті.

    Втім, в Узбекистані побоюються не тільки того, що втратять елемент тиску на сусідів або придбають конкурента на енергетичному ринку. У Ташкенті вважають, що будівництво греблі і заповнення водосховища призведе до обміління Амудар'ї. Ця річка - головна водна артерія Узбекистану і на третину наповнюється за рахунок Вахша. Зменшення кількості води в річці може привести до посухи в районах, які і так страждають від опустелювання. Ще одна причина для занепокоєння - то, що гребля знаходиться в сейсмонебезпечній зоні, і в разі сильних поштовхів може статися прорив, який обернеться катастрофою.

    Таджикистан в відповідь на ці аргументи наводить ту саму експертизу Світового банку, точніше, найнятих ним міжнародних фахівців, які постановили, що проект Рогунської ГЕС нешкідливий для навколишнього середовища і населення Центральної Азії. Але в Узбекистані з висновками експертизи офіційно не погодилися, вказавши на її невідповідність міжнародним стандартам. за думку узбецької сторони , Сам проект застарілий, а вплив будівництва ГЕС на режим стоку річки Вахш і, відповідно, річки Амудар'я «буде руйнівним для забезпечення водної, продовольчої та екологічної безпеки нижчих країн».

    Спорудження ГЕС обійдеться не менше ніж в 10, а з урахуванням інфраструктури - і в 15 млрд дол., Що вдвічі перевищує ВВП Таджикистану

    Крім того, міжнародні експерти, як стверджують в Ташкенті, проаналізували соціально-економічний вплив ГЕС тільки на території в безпосередній близькості до неї, де проживають близько шести тисяч сімей, і не взяли до уваги інтереси інших держав регіону.

    Найняті узбецьким урядом американські вчені підрахували , Що дефіцит води, викликаний будівництвом ГЕС, обійдеться Узбекистану в 600 млн дол. Щорічних збитків тільки в сільському господарстві, а також призведе до зниження ВВП на 2% і залишить не менше 340 тис. Людей без роботи. Узбекистан буде змушений вивести з сільгоспобороту 506 тис. Га (близько 11%) зрошуваних сільськогосподарських земель. У маловодні роки шкоди сільському господарству буде збільшуватися до 1 млрд дол. При найгіршому сценарії сотням тисяч громадян Узбекистану і Туркменістану, які проживають в середній течії і низинах Амудар'ї, доведеться стати вимушеними переселенцями.

    Експерти, найняті СБ, дійсно визнають, що для повного заповнення чаші водосховища ГЕС буде потрібно до 16 років, протягом яких в басейні Амудар'ї буде спостерігатися маловоддя. Але про його економічні і соціальні наслідки вони не пишуть, що обурює Узбекистан, на який прийдуть найбільші втрати від реалізації проекту.

    Офіційний Ташкент запропонував альтернативу будівництву Рогунської ГЕС - спорудження малих і середніх електростанцій на Вахші. На думку узбецьких фахівців, будівництво величезних ГЕС взагалі економічно і екологічно недоцільно, тому у всьому світі відмовляються від таких проектів, в тому числі в країнах, що розвиваються. Крім того, узбецька сторона вказує, що, незважаючи на фактичну вартість в 4-5 млрд, насправді спорудження ГЕС обійдеться не менше ніж в 10, а з урахуванням інфраструктури - і в 15 млрд дол., Що вдвічі перевищує ВВП Таджикистану. Середні і малі ГЕС не були б таким фінансовим тягарем для країни.

    Однак, незважаючи на всі заперечення, Таджикистан продовжує реалізовувати проект, та ще й обіцяє прискорити темпи. Беззмінний президент Узбекистану Іслам Карімов проводив досить жорстку лінію щодо сусідів. Вже згадані відключення електроенергії - лише один приклад. Відносини між більш успішним Узбекистаном і бідним Таджикистаном залишають бажати кращого: досить сказати, що кордон з узбецької сторони обладнана колючим дротом і мінними полями, щоб зупинити потік нелегалів.

    Наступник Карімова - прем'єр-міністр Шавкат Мірзіёев, який поки що тільки виконуючий обов'язки президента, може бути більш схильним до діалогу. До речі, за деякими неперевіреними, але вперто гуляє чуток, він є вихідцем з таджицького кишлаку, а в Узбекистан переїхав з родиною в дитинстві. Можливо, відчувши слабину, в Душанбе і вирішили прискорити роботи по проекту.

    Але якщо претензії Узбекистану до ГЕС обгрунтовані, складно уявити, що Мірзіёев або будь-який інший лідер погодиться з цим будівництвом. Влітку 2016 року прем'єр направив лист своєму таджицькому колезі, в якому знову написав про побоювання Узбекистану і зазначив , Що проект, розроблений «в роки радянської гігантоманії, сьогодні, з урахуванням сучасних вимог і досвіду, потребує кардинального перегляду».

    «У нас є всі підстави вважати, що керівництво Таджикистану може вирішити непрості проблеми з енергозабезпеченням країни за рахунок будівництва малих і середніх ГЕС, використовуючи для цього численні річки і водні ресурси на території Таджикистану», - сказано в листі.

    Але Емомалі Рахмон не прислуховується до цих аргументів. Він твердо має намір домогтися енергонезалежності Таджикистану, а крім того, мабуть відчуває за спиною міжнародну підтримку.

    «Далекоглядна і гуманістична політика Засновника світу і національної єдності - Лідера нації, Президента Республіки Таджикистан Емомалі Рахмона спрямована на підтримку населення країни і на турботу про нього. Обрана політика Президента Республіки Таджикистан Емомалі Рахмона неодноразово визнана главами зарубіжних країн », - в барвистому східному стилі йдеться на сайті президента республіки.

    Наскільки далекоглядною виявиться політика Таджикистану у зв'язку зі зведенням ГЕС? Не виключено, наприклад, що республіка не зможе розрахуватися з італійським підрядником, і проект знову буде заморожений. Але якщо все піде, як заплановано, можна майже напевно припустити, що це призведе до погіршення відносин з Узбекистаном і, можливо, з іншими країнами регіону - Туркменістаном і Казахстаном.

    Не так давно вчені з Університету ООН припустили, що перша в світі ядерна війна почнеться між Індією і Пакистаном навколо акваторії річки Інд через нестачу водних ресурсів. У Таджикистану з Узбекистаном, на щастя, немає ядерної зброї, але якщо негативні прогнози про маловоддя Амудар'ї виправдаються, не можна виключати, що сторони, вичерпавши кошти для діалогу, захочуть вирішити питання силою, що призведе до дестабілізації всього регіону.

Наскільки далекоглядною виявиться політика Таджикистану у зв'язку зі зведенням ГЕС?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация