У Донецьку відкрили Музей війни: гармата смертників, бомбардувальник і рідкісні екземпляри зброї

Сорокапятка. З цією гарматою наші йшли на справжню смерть. Фото: Т.Дубовая

Сьогодні, 8 травня в Донецьку прямо всередині меморіального комплексу "Твоїм визволителям, Донбас" відкривається музей Великої Вітчизняної. Донецький краєзнавчий музей зібрав масу матеріалів і предметів - ровесників Великої вітчизняної, додали свої речі і фотографії музей "Точмаша" і Калінінського району міста, а донецький збирач В'ячеслав Попов виставив тут майже всю свою колекцію зброї та обмундирування цього періоду. місто дало гроші на будівництво та дизайн - в результаті, після півтора років кропіткої роботи вийшло масштабне видовище.

ФОТО: У Донецьку відкрився Музей війни: палата, шахта і маса зброї

"Сегодня" побувала в музеї ВВВ напередодні відкриття. Виставка, де зараз понад 300 експонатів, дійсно вражає. Занурення в середу - максимальне. Криваво-червона підсвітка інсталяцій, металевий дизайн, відтворення сцен з землянок, лікарняних палат і бліндажів, покинута шахта, маса зброї, зразки радянської та німецької форми.

"Тут два рівня - на першому Донбас відразу напередодні війни і її початок, а потім, спускаючись вниз, переходимо до періоду військових дій", - пояснює наш екскурсовод, заввідділом історії радянського періоду краєзнавчого музею Жанна Крижна. Проходить, віддаючи останні вказівки директор краєзнавчий музею Євген Денисенко. "Євген Іванович, ваш улюблений експонат?", - запитуємо ми.

"Наша довоєнна ще гармата сорокап'ятка - вона на найпочеснішому місці. По-народному вона називалася" Прощавай, Батьківщино ", тому що з нею йшли на танки і все хто йшов, майже всі гинули", - говорить Денисенко. "Нам її з Саур-могили, там де йшли самі ождесточенние бої передали. Зараз ось кажуть, що навіщо було за Савур-могилу битися, стільки людей втратили. Якби не билися, то в тилу був би німецький укріплений пункт", - добавялет Жанна Крижна.

Лазарет. Такий у війну був при кожній військовій частині. Фото: Т.Дубовая

До речі, період війни за роки незалежності обріс справжніми міфами. Ось великий музей і пояснить народу, що дійсно було в роки війни. Факти відкриваються просто приголомшливі. "У перші місяці війни донбаським промисловим підприємствам вистачило всього 4 дні, щоб перебудуватися на випск військової продукції. На Сталінському метзаводі (ДМЗ - Авт.) Робітники тиждень не виходили з цехів, поки не освоїли нове виробництво корпусів танків", - пояснює наш екскурсовод. А ось експозиція про добровольців - виявляється тільки в перший місяць з Донбасу пішли на фронт 236 тисяч чоловік, з них 200 тисяч добровільно. "А то молоді зараз розповідають, що на фронт мало не силою заганяли", - говорить Жанна Петрівна.

Тут же поруч - розповідь про наших трьох летчікахкоторие бомбили Берлін на самому початку війни на літаку ТБ-7. "Цей мощнейщій Бомбардувальни міг підніматися на висоту 11 тис. Метрів, вище тоді ніхто не міг. Його називали літаючої фортецею - міг взяти на борт 4 тис. Тонн бомб. А пілоти говорили, що температура в кабіні доходила до мінус 45", - відзначає Жанна Крижна.

Форма і зброя. Є рідкісні екземпляри - парабелум "Люгера". Фото: Т.Дубовая

Один з найбільш видовищних розділів - обмундирування радянських, німецьке, союзників і численне зброя з колекції В'ячеслава Попова. "Ось форма гітлерюгенд. У 1942 році фашисти влаштували парад гітлерюгенду в Маріуполі, на який приїхав сам Гітлер. Так ось парад пройшов по всьому Маріуполю. Дивно, але багато маріупольці цей парад із захопленням згадують", - говорить Жанна Крижна.

Музей працює в той же режимі як і краєзнавчий, ціна за вхід така ж - 5 грн. дитячий квиток, 10 грн. дорослий. За виставку В'ячеслава Попова доведеться заплатити окремо. Сам колекціонер каже, що буде не дорожче, ніж зводити дитину в кінотеатр, а для всіх ветеранів - взагалі безкоштовно.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Quot;Євген Іванович, ваш улюблений експонат?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация